Na topie

GOODRAM odświeża dyski CL100

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD Producenci: GOODRAM

Modele CL100 gen.2 to ekonomiczne konstrukcje, które sprawdzą się przy modernizacji komputera lub laptopa z tradycyjnym dyskiem HDD.

  • GOODRAM odświeża dyski CL100
A A

Firma GOODRAM wprowadziła do oferty odświeżone wersje dysków CL100. Nowy model to nie tylko nowy wygląd, ale też zmiany w specyfikacji nośnika.

CL100 Gen.2 nadal występuje w trzech wersjach pojemnościowych: 120 GB, 240 GB i 480 GB. Producent zastosował tutaj 2-kanałowy kontroler Marvell 88NV1120 oraz kości pamięci TLC NAND.

Deklarowane osiągi są takie same jak w przypadku zwykłej serii CL100 - najpojemniejsza wersja osiąga transfery sekwencyjne do 550/450 MB/s, natomiast mniej pojemne wersje są odpowiednio wolniejsze.

GOODRAM CL100 gen.2

Całość zamknięto w 2,5-calowej obudowie o profilu 7 mm, dzięki czemu dysk sprawdzi się przy modernizacji komputera lub laptopa z dyskiem talerzowym (HDD).

Specyfikacja dysków GOODRAM CL100 Gen.2

  • pojemność: 120 GB, 240 GB, 480 GB
  • typ: 2,5 cala (7 mm)
  • interfejs: SATA 6 Gb/s
  • kontroler: Marvell 88NV1120
  • kości pamięci: TLC NAND
  • transery:
    • 120 GB: 500/320 MB/s
    • 240 GB: 510/410 MB/s
    • 480 GB: 550/450 MB/s

Dostępność odświeżonych nośników spodziewana jest w przyszłym roku. Ceny nie zostały jeszcze ujawnione. Producent udziela na dyski 3-letniej gwarancji.

Źródło: GOODRAM

Odsłon: 3576 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij
  1. carbo888
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-18 16:50

    to w końcu jest TLC czy 3D TLC?

    Skomentuj

    1. stigar
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-12-18 18:21

      TLC 3D NAND





      Skomentuj

    2. kokosnh
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-18 18:47

      3D TLC, to TLC, a 3D TLC dzieli się jeszcze na 4 różne typy różne od siebie fizycznie w budowie, zapisie, żywotności itd ( jeszcze bez dzielenia na warstwy czy gęstość).

      W tekście jest dobrze napisane, 3D TLC zalicz się do TLC, a jak idziesz jak marketingowcy z samsunga, to zalicza się do MLC (bo TLC i QLC to podtypy MLC)

      Skomentuj

      1. stigar
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-12-18 19:35

        Najbardziej istotny jest typ komórki, bo ma kluczowe znaczenie dla żywotności.

        TLC oznacza, że komórka mieści 3 bity.
        3D oznacza, że te komórki są ułożone piętrowo

        Ale czy 3D czy nie-3D, to już w zasadzie można by pominąć, bo innych niż 3D już się nie wkłada do tego typu urządzeń.

        Różnica w żywotności miedzy SLC, a QLC (czterobitowe) jest 100 do 1000 razy. I to jest wyznacznik klasy, który powinien być IMO na pierwszym miejscu





        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-12-19 11:19

          w ilu dyskach wykonczyles te komórki?
          Ma to mniej więcej takie samo znaczenie jak kiedyś zywotnosc płyt CDR - 50 albo 100 lat.

          Skomentuj

          1. kokosnh
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-19 16:17

            ostatnio na forum trafił SU650 480GB na 3D TLC z 5TB zapisanymi i padniętymi komórkami...

            Skomentuj

          2. raffal81
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-12-22 13:57

            Ale że jak że jedna sztuka ??? zapisane 5TB i pamięci padły ??? czy kontroler ? bo to ogromna różnica.

            Skomentuj

    3. Zero-Cool
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-18 23:16

      Nie wiem co GoodRam pakuje teraz do swoich SSD, ale dysk który kupiłem w marcu tego roku GoodRam IRDM PRO Gen2 240GB mający niby te same bebechy co Iridium Pro 240GB po 9 miesiącach najprawdopodobniej umarł (bo jakoś nie widzę innej możliwości, jeżeli nagle system przestał go widzieć, a jak jest podłączony to widnows bardzo długo się ładuje, zresztą jak będę miał czas zobaczę na innym PC czy działa, a potem najprawdopodobniej oddam na gwarancję).

      Skomentuj Historia edycji

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-12-19 11:19

        kontroler padł. zdarza się.

        Skomentuj

        1. kokosnh
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-12-19 16:18

          spróbuj jakimś bootowalny programem odczytać SMART, bo to albo kontroler, albo błędy I/O (w teorii kostki też mogą być, ale te nie padną)

          Skomentuj

  2. Shifted92
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2018-12-18 17:59

    Po co odświeżać coś co jest tandetne? Na 100 dysków 30 miałem reklamacji po roku.

    Skomentuj

    1. lenoxxx
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-12-19 14:10

      Przedstawisz jakieś dowody? Bo takie powinieneś posiadać. Umieść w necie i podaj link proszę. Dzięki.

      Skomentuj

    2. mombata
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-19 17:44

      A ja na 1000 dysków miałem 1000 sprawnych.ot co.

      Skomentuj

  3. marcinDJ
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-20 09:35

    Znajomi chwalą, mam na liście zakupów, może w nowym roku