Na topie

To już koniec Google+, a powodów jest kilka [AKT.]

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Na Topie Producenci: Google

Uruchomiony siedem lat temu serwis Google+ przestanie być dostępny dla zwykłych użytkowników za kilka miesięcy. Nie dość, że nie cieszył się dużą popularnością, to jeszcze dochodzą do tego obawy związane z prywatnością.

 • To już koniec Google+, a powodów jest kilka [AKT.]
A A

Aktualizacja, 11 grudnia 2018: Nie w sierpniu, lecz już w kwietniu zakończy się historia serwisu Google+. Firma Google zdecydowała się na przyspieszenie ze względu na kolejne problemy związane z prywatnością użytkowników. Mianowicie: dane 52 milionów użytkowników (takie jak imię i nazwisko, adres e-mail, wiek czy wykonywany zawód) były narażone na nieuprawniony dostęp.

Amerykański gigant podkreślił jednak, że wciąż prawdą jest, że nie ma żadnych dowodów (ani nawet powodów, by przypuszczać), że jakiekolwiek dane wyciekły ze względu na odkrytą podatność. Mimo to zamierza zakończyć temat jak najszybciej, wyłączając Google+ API w ciągu najbliższych 90 dni, a cały portal – w kwietniu przyszłego roku.

 

News, 9 października 2018: Orkut, Dodgeball, Latitude, Jaiku, Google Buzz… – firma Google próbowała już wiele razy osiągnąć sukces na polu portali społecznościowych i dopiero w przypadku Google+ wydawało się, że przynajmniej w pewnym stopniu może się to udać. Dziś wiemy już, że się nie uda, a sam serwis zostanie wyłączony w przyszłym roku.

Koniec Google+ - portal zostanie zamknięty

Wraz z końcem sierpnia 2019 roku serwis Google+ zostanie wyłączony dla zwykłych użytkowników. Ci, którzy korzystają z niego w celach biznesowych, będą mogli na nim pozostać, ale jak długo – tego nie wiadomo.

Firma Google nie ukrywa, że „Plus” okazał się porażką. Nie przyciągnął do siebie zbyt wielu użytkowników, a tych, z którymi się udało, nie zachęcił do szczególnie aktywnego korzystania. We wpisie na oficjalnym blogu czytamy, że sesje 90 proc. odwiedzających serwis osób trwają krócej niż 5 sekund. Nie ma się więc co dziwić, że rozwój usługi od dłuższego czasu nie był zbyt intensywny, ale podstawowy problem jest inny… 

Dane użytkowników Google+ były zagrożone

Jednym z głównych, a na pewno bezpośrednim powodem, dla którego zdecydowano się na zamknięcie Google+ jest fakt, że prywatność użytkowników została narażona na niebezpieczeństwo, o czym najpierw poinformował The Wall Street Journal, a co gigant z Mountain View potwierdził.

Otóż okazało się, że przez kilka lat dane prawie pół miliona użytkowników oznaczone jako „prywatne”, mogły zmieniać się na „widoczne” dla kilkuset aplikacji korzystających z API usługi. Firma Google zapewnia, że nie odnotowała żadnego wycieku i że załatała lukę, gdy tylko dowiedziała się o niej w marcu tego roku, ale pozostaje faktem, że zataiła tę informację.

Źródło: Google Blog, The Wall Street Journal, Business Insider

Odsłon: 9293 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. tarzinio
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-09 11:10

  Trochę za późno, dane już wypadły.

  Skomentuj

  1. Nazir50
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-10-09 12:16

   Nie przejmuj się , strachy na lachy xD
   Zmień tylko hasło do poczty i yt :)

   Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-10-09 14:50

   nie wypadło ich tyle co na FB. poza tym wielka szkoda, wystarczyło zrobić kilka różnych interfejsów, a być może jakąś wirtualną usługę bazującą na tym samym api ale innym frontendzie WEB. szkoda.

   Skomentuj

 2. Q'bot
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-10-09 12:11

  A ja korzystam do dziś.. i co teraz? ;/

  Skomentuj

  1. Nazir50
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-10-09 12:14

   Nic korzystaj do końca xD
   Najlepiej hasło jeszcze udostępnij w profilu publicznym to się wszyscy zalogują
   Buhahaha

   Skomentuj

 3. Nazir50
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-10-09 12:12

  Ja już dawno to całe G+ wywaliłem w usługach Google a w smartfonach usuwam aplikację tak jak inny syf FB , Instagram, Snapchat , itp.itd

  Skomentuj

 4. vatmhj
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-10-09 14:51

  Dane podstawowym problemem? Przecietny uzytkownik nawet nie bedzie sie zaglebiac w to co sie dzieje z jego danymi, podstawowym problemem G+ jest to ze nikt tam nie siedzi, kazdy korzysta z FB, ewentualnie twittera, ludzie nie mieli powodu żeby nagle przerzucać się na propozycje od Googla; gdyby rejestracja tam nie byla konieczna w celu utworzenia konta na YT itd, watpie zeby G+ uzbieralo chociazby 20% obecnych uzytkownikow

  Skomentuj

 5. HardCorak
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-10-11 13:10

  A tak naprawdę zamykają przez 1 powód - zbyt mała popularność.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!