Foto

Huawei P30 i P30 Pro dostają zapowiadane przed premierą funkcje

z dnia 2019-05-09
Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
2 komentarze Dyskutuj z nami

Opcja dzielenia ekranu przy rejestracji wideo, a także narzędzie do dokonywania pomiarów, to najciekawsze nowości, które otrzymali użytkownicy Huawei P30 Pro po ostatniej aktualizacji oprogramowania.

Już w trakcie spotkania przedpremierowego w Sztokholmie Huawei chwalił się opcją jednoczesnej rejestracji wideo przez dwa aparaty i wyświetlania na podzielonym ekranie w P30 i P30 Pro. A także narzędziem, które wykorzysta potencjał fotograficznych smartfona do mierzenia powierzchni, objętości i oczywiście długości.

Na te „bajery” musieliśmy jednak zaczekać kilka tygodni. W końcu są dostępne wraz z majową aktualizacją oprogramowania Huawei P30 Pro i P30. Dostajemy też dodatkowy sposób rozmycia tła w trybie Portret dla tylnego aparatu oraz aktualizację zabezpieczeń datowaną na kwiecień 2019.

Nie będę ukrywał, że to nie jest aktualizacja na którą z niecierpliwością czekam. W czasie jaki upłynął od premiery już kilka razy zdarzyło się, że brakowało mi regulacji ostrości w trybie automatycznym (Huawei potrafi ją realizować za pomocą przycisków głośności o ile jest taka opcja w oprogramowaniu). I na ten dodatek czekam.

Ale trzeba cieszyć się tym co się ma, a mam aparat z oprogramowaniem, które coraz bliższe jest zapowiadanemu. Pewnych zmian, jak lepiej funkcjonujący tryb Pro, nie dostrzeże amator, lecz to zmiany w dobrym kierunku.

Widok podwójny - jak to działa

Tryb podziału ekranu aktywujemy wybierając tryb Więcej, a potem jeden z podtrybów o nazwie Widok podwójny. To tryb wideo z możliwością rejestracji filmów FullHD przy 30 kl/s. Ekran podzielony jest wtedy tak, że prawa strona pokazuje widok z aparatu ultraszerokokątnego, a lewa o proporcjach 1:1 obraz powiększony. Są trzy ustawienia x2, x3 i x5. Ostatnie odpowiada polu widzenia jakie daje optyczny obiektyw peryskopowy w modelu P30 Pro.


Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Przydatność tego trybu zależy oczywiście od pomysłu na filmy, na który wpadniemy. Mam na razie wątpliwości co do skuteczności (obecności) stabilizacji obrazu w części z zoomowanym obrazem.

Aplikacja PomiAR - jak to działa

Aplikacja PomiAR jak wskazuje nazwa wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną, by ułatwić pomiary wymiarów, powierzchni i objętości brył. Najlepiej działa w przypadku przedmiotów, które znajdują się nie dalej niż dwa trzy metry od aparatu. Dokładność zależy od tego jak pewnie trzymamy aparat w dłoni. Mierząc w ten sposób wzrost dostajemy wynik z błędem maksymalnie kilku centymetrów. Pomiary dla brył o określonych dobrze krawędziach, na przykład mebli, są dokładniejsze. Aplikację czeka dopracowanie, ale z pewnością jest to już przydatna rzecz gdy nie mamy pod ręką miarki.

 

Inne zmiany - tryb wyboru rozdzielczości wideo

Huawei zmienił też sposób wyboru liczby klatek na sekundę w trybie wideo. Teraz możemy użyć 60 kl/s nawet przy filmowaniu w rozdzielczości 720p. Niestety wciąż w 4K mamy „tylko” 30 kl/s. Liczbę klatek na sekundę wybieramy niezależnie od rozdzielczości z dodatkowej pozycji w menu. Jest też opcja Automatyczny, która zapewne adekwatnie do ilości światła sama decyduje czy rejestrować płynniej czy jednak dać szansę na dostęp większej ilości światła.

 

Źródło: inf. własna

marketplace

Komentarze

2
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Zapewne Saturacji kolorów nie poprawili, a mogą dodać możliwość ustawienia tego parametru.
  • avatar
    O, to teraz już telefony sprzedają w wersji Insider/Early Access?