Na topie

Mikrolokalizacja sposobem na zwiększenie efektywności w obiektach przemysłowych

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

To pomysł, będący bazą projektu Indoorway Industry 4.0, rozwijanego „dla usprawnienia procesów i podniesienia komfortu pracy”.

 • Mikrolokalizacja sposobem na zwiększenie efektywności w obiektach przemysłowych
A A

Optymalizacja procesów produkcyjnych i logistycznych, podniesienie komfortu pracy oraz poprawa bezpieczeństwa to najważniejsze atuty, mające płynąć z wdrożenia technologii Indoorway Industry 4.0. Krótko mówiąc: polski start-up opracował rozwiązanie, które ma pozytywnie wpływać na efektywność w obiektach przemysłowych. W jaki sposób?

Indoorway Industry 4.0 – co to takiego?

Podstawą Indoorway Industry 4.0 jest monitoring (czy też, jak nazywa to sam producent: mikrolokalizacja). Wszystkie maszyny i wszyscy pracownicy (w urządzeniach mobilnych) mają czujniki, które przesyłają dane do „centrali” w czasie rzeczywistym, co pozwala określić ich aktualną lokalizację i natężenie ruchu w hali lub w innym obiekcie przedsiębiorstwa.

Indoorway monitoring

Oprócz przedstawiania bieżących informacji, w „centrali” można również podejrzeć dane historyczne (np. w formie „heat map”). Po co to wszystko? Te dane – jak tłumaczy producent – „pomagają zidentyfikować np.
poziom wykorzystania maszyn i dystanse przebyte przez pojazdy. […] Z ekosystemu sensorów i usługi B2B od Indoorway można korzystać dla usprawnienia procesów i podniesienia komfortu pracy”.

Indoorway heat map

Monitoring obiektów przemysłowych

Z usługi monitorowania przepustowości skorzystała już na przykład firma Electrolux, która postanowiła sprawdzić ją w strefie przyjęć w magazynie komponentów w fabryce zmywarek w Żarowie, a więc w miejscu strategicznym, będącym pierwszym przystankiem w procesie logistyki wewnętrznej (opóźnienie tutaj oznacza „obsuwę” dla całej produkcji).

„[Dzięki Indoorway] sprawdziliśmy poziom wykorzystania każdej z ramp rozładunkowych, przeanalizowaliśmy pracę poszczególnych zmian, a także monitorowaliśmy ruch wózków widłowych. Analiza tych informacji pozwoli nam ustandaryzować pracę zespołów, lepiej monitorować środki trwałe oraz optymalizować procesy logistyczne” – powiedziała Kamila Gudzowska-Krzyżak, Supply Chain Manager w Electrolux Żarów.

Indoorway info

Lepszy sposób na osiągnięcie celu

Podobne rozwiązania istnieją już wprawdzie na rynku, ale Indoorway chwali się rozbudowanym, a jednocześnie intuicyjnym panelem sterowania, wysoką precyzją działania, niskimi kosztami instalacji oraz krótkim czasem tej ostatniej (implementacja systemu w fabryce o powierzchni 3500 m2 zajęła 8 godzin).

Są różne sposoby na zwiększenie produktywności, a Indoorway Industry 4.0 jest tylko jednym z nich. Z jednej strony może wydać się dość kontrowersyjny (wszak opiera się na monitoringu), z drugiej jednak wydaje się, że rzeczywiście może dawać realne korzyści dla całej firmy. Producent zwraca również uwagę na to, że klient może korzystać z systemu tylko przez kilka tygodni (by zbadać wydajność i zidentyfikować problemy), po czym wyeliminować czujniki.
 
Wierzycie w skuteczność tego rozwiązania czy pozostajecie sceptycznie nastawieni do takich nowinek?

Źródło: Indoorway

Odsłon: 3503 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
   1. mjwhite
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-10-21 22:12

    W 19 wieku już tak mówili jak wymyślili maszynę parową. I co wzbogaciło się na tym jedynie ułamek społeczeństwa a reszta popada w biedę. Wartość prywata to najgorsze zło.

    Skomentuj

    1. kamil112234
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-10-21 23:36

     "Wartość prywata to najgorsze zło." zawiało komunizmem...

     Skomentuj

 1. Skaza
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-21 14:28


  Jeśli dobrze pamiętam, podobne rozwiązanie wdrożone jest na halach magazynowych Amazonu, które niedawno otwarto w naszym kraju. Pracownik zatrzyma się na kilka chwil i... Polecam poczytać opinie na temat pracy w polskich oddziałach Amazonu, gdzie funkcjonuje podobny system.

  Skomentuj

 2. Sora_
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-21 23:11

  Specjalisci od Lean'u beda w niebo wzieci....

  Nie beda musieli juz stac za pracownikiem z kamera w reku 8 godzin a potem siedziec kilka dni i analizowac, wszystko w jednym miejscu i jeszcze rozowe wykresiki im zrobi, no orgazm normalnie...

  Tak jak ktos napisal powyzej, niech no tylko sie pracownik zatrzyma zeby sie podrapac. Juz go kierownik przemagluje.

  Ot postep, coz narzekac...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!