Na topie

Intel chce sieci 5G do 2020 roku

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: 5G Innowacje w firmie Internet w firmie Producenci: intel

Aby do tego doprowadzić, rozwija swoją platformę i urządzenia, a także pracuje z partnerami, z którymi przetestuje 5G w najbliższych miesiącach.

 • Intel chce sieci 5G do 2020 roku
A A

Intel raz jeszcze postanowił przypomnieć, że ambicji mu nie brakuje. Potwierdził, że dołoży wszelkich starań, by sieć 5G stała się faktem do 2020 roku. Zdradził też, jak zamierza tego dokonać.

Superszybki Internet bezprzewodowy 5G zostanie jasno zdefiniowany pod koniec tego roku, kiedy to opublikowana zostanie ostateczna (bo wstępną już poznaliśmy) wersja standardu 5G (a konkretnie „non-standalone 5G New Radio”). Wtedy też na dobre będzie można ruszyć z testami, które ma już w planach Intel.

Sieci 5G mają potencjał, by rzeczywiście wpłynąć na komunikację międzyludzką czy działanie przedsiębiorstw. Standard ten nie tylko pozwoli szybciej łączyć się z Internetem na smartfonach, ale może też przyspieszyć rozwój koncepcji tzw. samochodów połączonych czy pomóc wykrzesać potencjał drzemiący w gadżetach VR/AR oraz w chmurze. Więcej na ten temat w newsie: Jak 5G może zmienić świat?.

Podstawą będzie platforma Intel 5G Mobile Trial Platform (w skrócie MTP), która posłuży do „testów operacyjnych i próbnych wdrożeń”, jak informuje amerykański producent. Testy mają być prowadzone wraz z „najważniejszymi producentami sprzętu telekomunikacyjnego” oraz operatorami internetowymi. Po testach w laboratorium przyjdzie czas na testy w realnym środowisku, a w 2020 roku rozpocząć mają się faktyczne wdrożenia. Jeśli, rzecz jasna, wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Czym w ogóle jest Intel 5G MTP? To platforma bazująca na układach FPGA i procesorach Core, mająca cechować się przede wszystkim wysoką wydajnością. Umożliwia ona eksperymentowanie z nowoczesnymi, kluczowymi rozwiązaniami 5G. Intel chwalił się już nią wcześniej, podobnie jak swoimi urządzeniami przygotowywanymi właśnie pod tym kątem. Teraz jednak zaktualizował ją, aby spełnić wymagania, które znajdą się w ostatecznej specyfikacji standardu. 

Intel MTP

Intel już teraz zapowiada, że nowa wersja MTP pozwoli w przyszłym roku wystartować na poważnie z testami sieci 5G. Pięć prób ma już wprawdzie za sobą, ale 15 zostało zaplanowanych. Wśród partnerów firmy znajdują się Ericsson i Nokia, ale też AT&T czy Verizon, a testy mają odbywać się w różnych częściach świata.

Rekordowe 5G to coś, czym pochwaliły się ostatnio firmy Samsung i KDDI. Nie chodzi jednak o samą prędkość (która ma być jednym z największych atutów nowego standardu). Podczas testu w Korei Południowej udało się mianowicie osiągnąć stabilne połączenie podczas przemieszczania się z dużą prędkością, a konkretnie w samochodzie rozpędzonym do 205 km/h. To ważne osiągnięcie, szczególnie że w 5G wypatruje się technologii, mogącej urzeczywistnić koncepcje „samochodów połączonych” i „inteligentnego miasta”.

Więcej o planach firmy Intel związanych z sieciami 5G możecie dowiedzieć się z poświęconej im strony.

Źródło: Intel, NDTV, Telecoms, inf. własna

Odsłon: 4416 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
 1. mutissj
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2017-09-09 11:46

  W polsce 5G not possible

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-09-09 15:33

   W Polsce w 2020 to może będą przetargi na częstotliwości 5G swoją drogą o ile inżynierowie nie zrobią psikusa. Bo z tego co się orientuje częstotliwość ma być wspólna więc nici z wyciągania ogromnej kasy za 1/3 kanału.

   Skomentuj

   1. pablo11
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-09 15:44

    I pytanie jak ludzie zareagują na montowanie anten tak blisko ich domów. Co prawda jest duże prawdopodobieństwo, że mniej będą się obawiać technologii i zrozumieją, że czasy szkodliwości nadajników już mijają. Bo sądzę iż taki nadajnik 5G będzie miał maksymalnie 10Watów mocy i że bliżej mu będzie do grzałki 10wat, czy żarówki 100Watowej w oddziaływaniu niż nadajników TV o mocach do 40KW z zeszłego wieku(w DVBT już się chyba powyżej 20KW nie stosuje).

    Skomentuj

    1. marcin_kg
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2017-09-09 18:39

     A kiedy mieliśmy czasy szkodliwości nadajników? Poza oczywiście ludzką wyobraźnia.

     Skomentuj

    2. wiktorn86
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2017-09-11 00:21

     Tylko jakoś na dalej te same tabliczki z ostrzeżeniami przy każdym nadajniku.

     Skomentuj Historia edycji

    3. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-09-11 14:06

     ja jestem przeciwny 5G takiemu jakie jest proponowane. to 5G ma być zasadniczo rozszerzeniem/uzupełnieniem GSM/LTE i tak dalej. Niestety 5G włazi na to samo pasmo co WiFi, w obydwu zakresach częstotliwości, i przy bardzo podobnym protokole. Efekt będzie taki że zaczną się zakłócenia i spadki transmisji, czemu producenci oczywiście zaprzeczają.
     A jak wygląda praktyka z zapewnieniem zgodności elektromagnetycznej? no cóż, żałośnie. dla przykładu USB3 jeśli nie ma pełnego ekranowania od źródła poprzez kabel aż do odbiornika (czyli np. w obie strony na linii smartfon/laptop), to się nagle okazuje że zaczyna zrywać połączenie wifi na 2.4GHz, na której to częstotliwości pracują też myszy i klawiatury bezprzewodowe. fajnie nie?

     nie oczekuję by sieć 5G nie przysporzyła nam wielu problemów. wg. mnie będzie ich sporo.

     Skomentuj

  1. mjwhite
   Oceń komentarz:

   10    

   Opublikowano: 2017-09-10 08:08

   no dokładnie, bez "bzykania" to żaden gatunek nie przetrwa :-]

   Skomentuj

   1. eltra
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-09-10 10:03

    11/10 za komentaz :) bzykajcie sie ludzie bo bociany czy pszczoly zq nas tego nie zrobia :P

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-09-11 14:14

     problem wbrew pozorom nie jest rozrywkowy. producenci systemów transmisji radiowej robią co mogą, aby badania wyszły po ich myśli. a pszczoły? są "zatrute" przez emisję EM i się gubią, ale też przez chemiczną uprawę roślin i się też trują.

     Dla przypomnienia dodam, jak długo bronili się producenci ołowiowego dodatku do benzyn i udowadniali, że ołów w tej formie jest nieszkodliwy dla środowiska. potrafili się obronić także przed stwierdzonymi medycznie faktami, że pracownicy pracujący kilka lat przy produkcji tego dodatku, po prostu mieli nadmierną ilość ołowiu w organiźmie, mózgu, i zaczynają świrować z powodu zatrucia.

     dlatego producenci różnych rozwiązań, GSM, LTE, G3/4/5 w końcu doprowadzą do wyniszczenia pszczół. efekt? brak bzykania, brak zapylania, brak plonów, głód. i dopiero wtedy nastąpi zrozumienie jak będzie za późno.

     Skomentuj

 2. vegasnight9
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-09 18:21

  Jeśli Intel tego chce to nic dobrego to nie wróży

  Skomentuj

 3. qwerty1997
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-09 21:50

  Może niech u nas najpierw będzie dostępne chociaż 3G...

  Skomentuj

  1. sniperxpl
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-09-10 12:04

   Nawet na wsi mam 4G także gdzie mieszkasz?

   Skomentuj

   1. wojciechu15
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-10 16:03

    W podróży często używam YouTube w samochodzie ponieważ mam system multimedialny na androidzie z wifi który łacze przez hotspot w relefonie (orange). Zdziwił bys się w ilu, nawet bardzo zaludnonych obszarach niw ma zasięgu.

    Skomentuj

 4. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-09-11 00:24

  Jeżeli Intel to wyjdzie zapewne to samo co z Thunderboltem. Wypuszczą jakiegoś obwarowanego licencjami cudaka a większość pozostanie przy otwartym standardzie. Już lepiej niech to zrobi międzynarodowy związek telekomunikacyjny. Będzie później, ale będzie dostępne dla każdego.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-09-11 14:17

   wyjdzie to samo co z USB3.0, gdzie kabel USB3.0 zakłóca wifi oraz myszy i klawiatury bezprzewodowe.
   dodam, że ekranowanie USB3 nie jest obowiązkowe, jedynie sam kabel jest obowiązkowy bo inaczej sygnał nie przejdzie.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!