Na topie

Intel Core i5-6600K i i7-6700K: problemy z dostępnością - sytuacja wróci do normy w 2016?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Procesory Tematyka: Intel Skylake Procesory Intel Producenci: intel

Odblokowane procesory zadebiutowały trzy miesiące temu, ale ich dostępność jest mocno ograniczona.

Intel Core i5-6600K i Core i7-6700K procesory

AA

Odblokowane procesory Intel Skylake cieszą się sporym zainteresowaniem, ale ich dostępność jest mocno ograniczona – w naszym kraju sytuacja jest zła do tego stopnia, że na siedem dużych sklepów modele te dostępne są one tylko w jednymi (i to w dość wygórowanej cenie). Co jest powodem takiej sytuacji i kiedy powinniśmy się spodziewać poprawy?

Dokładny powód takiej sytuacji nie jest znany, ale spekuluje się o problemach z produkcją 14-nanometrowych układów o wysokim taktowaniu, a to z kolei ma prowadzić do zbyt małej podaży i niezaspokojenia rynkowego popytu.

Druga teoria mówi o planowanym ograniczeniu dostępności, co pozwoliłoby wyprzedać zapasy magazynowe procesorów ze starszych generacji Haswell, Haswell Refresh i Broadwell. Powód jest dyskusyjny, ale na pewno nie można go wykluczyć.

Niezależnie od przyczyny słabej dostępności procesorów, nie powinniśmy się spodziewać szybkiej poprawy sytuacji. Zagraniczne źródła wskazują, że układy Core i5-6600K i Core i7-6700K będą normalnie dostępne w sprzedaży dopiero na początku przyszłego roku. Niecierpliwi mogą poszukać dostępnych ofert i wyłożyć kilkaset złotych więcej, natomiast cała reszta musi uzbroić się w cierpliwość lub zdecydować się na inne modele (np. Skylake bez odblokowanego mnożnika).

Źródło: SweClockers, inf. własna

Odsłon: 8703 Skomentuj newsa
Komentarze

39

Udostępnij

Procesory w marketplace

  1. Kaczor3_exe
    Oceń komentarz:

    14    

    Opublikowano: 2015-11-02 09:51

    Ciekawa sytuacja cen i dostępności Skylake nabrała nowego wymiaru w przeciągu ostatniego tygodnia.

    Teraz za i5 tyle co za i7 po premierze (ponad 1400 zeta), a za i7 (6700k) w jednym z czołowych sklepów internetowych już 2215 zl :D WTF!

    Dobra były wybory, dobra kurs dolara skoczył o te 15-20 groszy, trochę ruchu na rynku walut i finansów, orzeźwiający balans inwestorów na giełdach, ale co do cholery? UFO z Godzillą przechwyciło fabryki Intela i zmanipulowało ceny, że nie dość, że problem z dostępnością to cena na poziomie albo doganiające 2011-3? Tak to jest jak się jest monopolistą na rynku i nie ma alternatywy dla konsumenta.

    Skomentuj

    1. s3b3k
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-11-02 10:04

      ale to wina AMD. Tak właśnie wygląda sytuacja jak się jest monopolistą, jak AMD upadnie będzie jeszcze lepiej. Zamiast ludzie kibicować AMD, żeby się odrodzili i powalczyli jak kiedyś z Intelem (pewnie ktoś powie, że nigdy nie byli na poziomie intela), to ludzie wolą, gadać głupoty, że nic z tego nie wyjdzie, że nie ma sensu, niech się lepiej zwiną. Potem ździwko o ceny na intele.

      Skomentuj

      1. arnakus
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2015-11-02 12:27

        Może rzeczywiście lepiej by było aby AMD upadło a wtedy skończyłoby się głaskanie Intela a komisje antymonopolowe wzięły się do roboty.

        Skomentuj

        1. Zero-Cool
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-11-03 14:11

          Głupie gadanie, jeżeli ktoś potrzebuje do pracy najmocniejszy procesor na rynku to sądzę że pewnie zarabia conajmniej 5k zł, więc powinno go stać na takiego I7 skylake (a jak płaci jeszcze podatek VAT to powinien być dumny że wspiera Polską gospodarkę), jeżeli ktoś potrzebuje do gier to niech się nie wygłupia i kupi na allegro jakiegoś i7-960 za 150-200zł albo jakiegoś I5 za 500zł (ale odradzałbym sandy bridge bo kosztuje jak by był z platyny zrobiony a mimo wszystko jest już stary i na pewno wysłużony więc nie ma sesnu przepłacać jak w podobnej cenie są dużo młodsze Haswell'e) i tak zapewniają bardzo dobrą wydajność w grach.

          Co do cen premierowych to ciężko mi stwierdzić czy to dużo ale I5-2500k w dniu premiery kosztował 205$ natomiast I5-6600k 243$ niby o 1/6 drożej przy aktualnym (chyba najgorszym możliwym) przeliczniku niby 160zł drożej.
          Dla porównania I5-680 kosztował 294$.

          Inaczej mówiąc złotówka słabo stoi i nie ma się co czepiać AMD, ani Intela. Jak dla mnie to w kartach graficznych jest dojenie człowieka.

          Skomentuj Historia edycji

      2. mjwhite
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2015-11-02 12:41

        tak szczególnie po kartach fury(nano) widać jak konkurencja pozwala na obniżkę cen.

        Skomentuj

      3. BariGT
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2015-11-02 13:45

        Ale od tego AMD ma rade nadzorczą kolego a ze ta rada dziala jak dziala to co maja do tego konsumenci?
        Swego czasu AMD produkowalo BARDZO DOBRE Phenomy X4 i X6, ktore swietnie konkurowaly z SB Core i5. Zamiast budowac Phenomy X8 i X12 to zaczeli robic goowniane buldożery i koparki i zaczely sie ich problemy. Gdzie tu wina konsumentow?

        Skomentuj Historia edycji

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-11-03 11:11

          te phenomy to były ostatnie konkurencyjne produkty.

          Skomentuj

      4. AkaRyupl
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-11-02 18:57

        Nie do końca, bo to jest wina Intela - jak był gorszy od AMD (bo był), to robił różne przekręty (sprzedaż po zaniżonych cenach etc. - są na to dowody w postaci wyroków i śmiesznie niskich kar) byleby firmy ładowały jego procesory do swoich skrzynek (czasy Athlona 64 i później). Niestety rynek konsumentów składających swoje komputery/kupujących składaki od sklepów jest mały w porównaniu do rynku korporacyjnego, gdzie (zwłaszcza wtedy) desktopy OEM dominowały.
        Co do kibicowania - trzeba się modlić by architektura ZEN była dobra - inaczej Intel nas wszystkich złupi.

        Skomentuj

    2. Kirito.
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-11-02 10:32

      http://skroc.to/aLa/
      Tyle w temacie Panowie, to nie jest kwestia tylko jednego procesora. :P

      Skomentuj

      1. kokosnh
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2015-11-02 13:06

        Ja i7-2600k kupiłem za 1049 zł, później cena poszła + 300 zł i niespadła

        Swoją drogą i7-5820K jest po 1699zł więc dodając cenę płyty będzie równy cenowo z skylake

        Skomentuj

        1. kokosnh
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-11-02 15:11

          nie chce was martwić ale 2 godziny temu I7 5820K w morelach kosztował 1699zł, po 2 godzinach kosztuje +30zł ( cena rośnie w oczach, nienawidzę ich systemu cenowego )

          Skomentuj

      2. BariGT
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-11-02 13:50

        Przeciez zaraz $$ bedzie po 4 zeta, to czego sie spodziewales?

        Skomentuj

        1. Kirito.
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-11-02 15:02

          Jest za 3,85 jak ja kupowałem mojego cepa, to był po 3,16. Wciąż czegoś brakuje.

          Skomentuj

  2. mr_rzeznik
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-11-02 09:55

    Mi się udało, załapałem się na ostatnią sztukę i7 6700K w Morele w "normalnej" cenie. Teraz podnieśli cenę, więc gdybym miał kupować to wolałbym czekać. Nie wiem kto będzie chciał wykładać kilkaset zł więcej za to samo. Nie wiem co ten intel wyprawia.

    Skomentuj

    1. lothar
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2015-11-02 10:01

      Cena nawet przed tymi problemami z dostępnością nie była "normalna". Niestety to wynika z braku konkurencji i monopolu Intela. Kiedyś najlepsze procki były po 1000-1200zł

      Skomentuj

      1. Kaczor3_exe
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-11-02 10:11

        Przyznaję koledze rację, widać to również w branży GPU. Teraz kupując grafikę ze średniej low półki trzeba dać około 800-900 zł, co i tak nie daje wydajności takiej jaką dawały średniaki jeszcze kilka lat temu. Teraz kupuję gtx970 za 1500 zeta i mam świadomość, że nie jest to grafika na lata, tylko pogram obecnie w Full HD na max detalach w 90% tytułów, a w 2k może w 30%.

        Skomentuj

        1. Balrogos
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-11-02 15:02

          Ja te pare lat tmeu kupilem tomowego jedno jajowca HD7970 :) i nadal spisuje sie swietnie ile to juz 3-4 lata?

          Skomentuj

          1. Kaczor3_exe
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-11-03 07:48

            Kolego ja mówię o średniej półce i to w sumie low, bo mocna średnia to się zaczyna około 1300 zeta, a ty wypadasz z flagowcem sprzed paru wiosen :) No miej litość :)

            Skomentuj

          2. Balrogos
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-11-03 18:10

            No ale ta wysoka polka teraz po 500zl chodzi :P

            Skomentuj

          3. lothar
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-11-03 08:08

            Też mam tego 7970 ale jest za słaby do 4K, czekam na fury x2

            Skomentuj

          4. Kaczor3_exe
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-11-03 12:42

            I z kolegą się w 100% zgadzam :)

            Skomentuj

    2. usuniety_c89fe1248fbe
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-11-02 10:07

      A ja głupi zamiast znajomą poprosić o przywiezienie z USA procka, to zastanawiałem się czy to się opłaca, a teraz mam, czekanie do 2016.
      Na dzisiaj cena i5 w Stanach 1050zł - biorąc pod uwagę, że nie płaciłbym cła i vatu... krew zalewa

      Skomentuj

      1. Kaczor3_exe
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2015-11-02 10:18

        No frustracja jest kosmiczna. Ja w końcu uzbierałem potrzebną kwotę na nową wymarzoną platformę (akurat tyle zbierałem, że od 775 doszedłem do 1151), czekam na wypłatę, żeby dołożyć resztę kwoty, wchodzę na koszyk na morele, a tu całą platforma o ponad 400 zeta drożej, oczywiście same 250 zł na procku. No jebł.m czołem o monitor rykoszetem po myszce.

        Skomentuj

      2. karolbe
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-11-02 10:52

        A ja wlasnie przywiozlem z USA - wyszlo mi 1300zl za i7-6700K - z przesylka i bez tax :) Najlepiej zamawiac w B&H jak sie *nie* jest w NJ lub NYC, wtedy sie nie placi sales tax.

        Skomentuj

  3. -ZIBI-
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-11-02 09:58

    W tej cenie bardziej opłacalne staje się I7 5820K

    Skomentuj

    1. lothar
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-11-02 10:02

      O to też chodziło Intelowi

      Skomentuj

    2. Kaczor3_exe
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-11-02 10:03

      Gdyby nie kwestia też płyty głównej, która pod 2011-3 jest stosunkowo droższa od 1151 to oczywiście, że jest bardziej opłacalna wersja I7 5820K.

      Skomentuj

      1. mr_rzeznik
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-11-02 11:16

        Racja, sam się nad tym zastanawiałem. Ale płyta 500 zł droższa niż na LGA 1151. Teraz jak podnieśli ceny Skylake to i7 5280 się już bardziej opłaca (nawet z droższą płytą). Ale ogólnie Intel i tak ma ceny z d**y. A z generacji na generację jest coraz drożej :/ AMD wracaj z potężnym ZEN!!!!

        Skomentuj

  4. Vieworld
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2015-11-02 10:34

    pozostaje 5820k a jak ktoś chce zaoszczędzić no to 4790k+Z97+DDR3 i ma tańszy zestaw a wydajność niemal identyczna jak 6700k+z170+ddr4, ba! nawet dostanie ramy 2400/10 których odpowiednik wydajnościowy ddr4 jest nadal kosmicznie drogi a jeszcze zostanie z tej różnicy parę złotych na jakieś chłodzenie AiO lub dysk ssd 256gb...

    Skomentuj Historia edycji

  5. prime27pl
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2015-11-02 11:36

    W intelu wszyscy pewnie biesiadują :D

    Skomentuj

  6. SeniorElCid
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-02 12:16

    Ale przecież o to chodzi intelowi, sztucznie ograniczają ilość, żeby można było powiedzieć, że zainteresowanie jest duże a ludzie czekają w kolejkach po nowe procki. Jak ktoś wypuści na rynek 10 sztuk czegokolwiek i przyjdzie 20 osób chcących kupić to sprzedawca powie, że zainteresowanie było tak duże, że nie wystarczyło dla wszystkich.

    Lepeiej kiedy wszyscy piszą, że procki muszą być za....szcze przecież ludzie tworzą komitety kolejkowe po nowiuście procki. Niż kiedy mieliby pisać, że półki się uginają w magazynach bo przy tych cenach przyrost wydajności jest ujemny w stosunku do poprzedniej generacji.

    Skomentuj

  7. projectdarkstar
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-02 13:21

    Przy tych cenach i wydajności kupienie 4790K i tak jest IMO lepszym pomysłem.

    Skomentuj

  8. Bo.o.t manager
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-02 14:04

    Tak się zastanawiam kto się łasi na skylake przy tych cenach?
    Haswell tańszy, a wydajność mniej - więcej ta sama, a jak chcemy z grubej rury to zostaje lga 2011 i 6 rdzeniowiec.

    Skomentuj

  9. NeoCzernoborg
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-02 15:30

    Ceny strasznie zaporowe. Nawet głupi i3-6300 kosztuje w zależności od sklepu 700 - 750 złotych - grube przegięcie. Wysoki kurs dolara, brak konkurencji i mamy to co mamy ......

    Skomentuj

  10. SimplyGamer
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-02 16:20

    Jakby to ująć: Dla lansowego codename w cpu-z cena nie gra roli - brawo Intel xD

    Skomentuj

  11. TruGeek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-03 08:22

    Szkoda tylko , że ludzie dalej to kupują :/ Jednak pozdrawiam tych z prockami od sandy do haswell :)

    Skomentuj

  12. r1023
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-03 10:28

    a sklepy już podnoszą ceny na starsze modele i to grubo !

    Skomentuj

    1. projectdarkstar
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-11-04 08:39

      USD poszło do góry o dobre 20 groszy z okazji wyborów.

      Skomentuj

  13. Kaczor3_exe
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-03 18:42

    Ciekawie to wygląda sprawa u chłopaków na PurePc, gdzie mają wątek poświęcony stacjom roboczym na każdy miesiąc według przedziału cenowego. Nie nadążają z aktualizacją :D jednego dnia wrócili z 6600k na Devila 4690k, bo już nie opłacalnie, to im dowalili chłopaki z intela 300 stówki i znów update w dup. sobie poszedł. Teraz kombinują z 2011-3 :D na razie.. Z drugiej strony jak patrzę na zagraniczne strony to i5 można kupić od 270$ do 350$ a i7 6700k od 350$ do 478$, rozrzut straszny, a u NAS za to gwarancja ceny :P zawsze 200%