Na topie

Procesory Intel Skylake X zaoferują nawet 12 rdzeni - znamy datę premiery

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Nowa platforma Intel X299 zbliża się coraz większymi krokami. Czyżby producent obawiał się konkurencyjnych modeli AMD Ryzen?

  • Procesory Intel Skylake X zaoferują nawet 12 rdzeni - znamy datę premiery
A A

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na zbliżającą się premierę platformy Intel X299, która ma obsługiwać procesory Kaby Lake-X i Skylake-X. Czego i kiedy możemy się spodziewać?

Platforma X299 ukazuje nową strategię producenta, która zakłada rozbudowanie platformy dla entuzjastów – na tej samej płycie głównej z podstawką LGA 2066 będzie można zainstalować zarówno słabsze układy Kaby Lake-X, jak i wydajniejsze (i droższe) Skylake-X. Jak przystało na platformę dla entuzjastów, procesory zostaną pozbawione zintegrowanej grafiki.

Intel LGA 2066 platforma

Platforma Intel X299

Modele Kaby Lake-X oferują cztery rdzenie i 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2667, a także kontroler PCI-Express 3.0 z 24 liniami transmisyjnymi. Pobór mocy oszacowano na 112 W. W planach na pewno są dwa modele: 4-rdzeniowy Core i5-7640K oraz 4-rdzeniowy/8-wątkowy Core i7-7740K (więcej o nich pisaliśmy w tym newsie).

Porównanie platform Kaby Lake-S, Broadwell-E, Kaby Lake-X i Skylake-X
Modele Skylake-X mają oferować 6, 8, 10 lub nawet 12 rdzeni

Dla wymagających klientów przygotowano układy Skylake-X, które zastąpią obecne modele Broadwell-E. Procesory zostały wyposażone w sześć, osiem, dziesięć lub nawet dwanaście rdzeni, 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2667 oraz kontroler PCI-Express 3.0 z maksymalnie 40 liniami transmisyjnymi (pozwalającym połączyć nawet cztery karty graficzne w trybie SLI). Pobór mocy jest tutaj odpowiednio wyższy – wynosi on 140 W.

Intel X299 - data premiery

Do tej pory zakładano, że nowa platforma zadebiutuje w okolicach sierpnia. Serwis BenchLife dotarł jednak do informacji, że jej premiera została przyspieszona i nowa platforma pojawi się 30 maja (najprawdopodobniej podczas targów Computex 2017). Przy okazji warto wspomnieć, że konkurencja też szykuje nową platformę dla entuzjastów – AMD X390/X399 z 16-rdzeniowymi układami Ryzen. Przypadek? :)

Źródło: BenchLife

Odsłon: 8319 Skomentuj newsa
Komentarze

39

Udostępnij
  1. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    -23    

    Opublikowano: 2017-04-21 09:55

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    wincyj rdzyniuf. tylko co to da? w stacjach roboczych i tak siedzą xeony.

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      -13    

      Opublikowano: 2017-04-21 10:04

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Pssssssst. To te same procesory.

      Skomentuj

      1. BariGT
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2017-04-22 09:23

        Hahahahaha - powaznie nie wiecie, że Core/2011 i Xeony to te same SKUs, tylko z pozmienianymi CPUID?

        Skomentuj

  2. cyberant
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-21 09:56

    to się nazywa "poczuć oddech Ryzena na karku..." ;) gdyby Ryzen okazał się klapą to by również przesunęli premierę... na przyszły rok...

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-24 10:21

      raczej nie sądze by premiere zaplanowali sobie od tak nagle patrząc na to co sie dzieje u AMD bo to nie ta polka i tak.

      Skomentuj

  3. Alcedo1
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-04-21 10:18

    W końcu rynek cepów się ruszył..............

    Skomentuj

    1. Adriian
      Oceń komentarz:

      -20    

      Opublikowano: 2017-04-21 10:29

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Ja bym się tak nie cieszył, bo wrócimy do prawa Moore'a i trzeba będzie procesory wymieniać co dwa lata, a ich wartość będzie szybko lecieć na pysk.

      Skomentuj

      1. masta_of_dizasta
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-04-21 10:51

        A kto Ci w ogóle każe wymieniać procesor? Lepsza sytuacja jest teraz, kiedy coś istotnego pojawia się dużo rzadziej?

        Skomentuj

      2. KENJI512
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-04-21 12:58

        Łapka w dół dla Ciebie!

        Nie stać Cię na wydajny komputer, nie korzystaj z wydajnego, a ja bardzo chętnie wrócę do czasów, gdzie co 3 lata wymiana komputera, ale i wzrost wydajności czy np. grafiki w grach był widoczny. A nie to co teraz, skalowanie do 4K wielkie wow wow i antyaliasing x8.

        Plus wtedy ceny będą konkurencyjne, a nie jak teraz, złożenie nowego komputera, który nadaje się do czegoś to wydatek 3-5k zł, mówiąc o samej puszcze.

        Skomentuj

        1. Franz
          Oceń komentarz:

          -4    

          Opublikowano: 2017-04-21 14:44

          Zapominasz, że w latach 90-tych, gdy był naprawdę szybki postęp, żeby mieć wydajny komputer trzeba było wymieniać większość podzespołów nawet co rok, góra półtora by mieć wydajny komputer - nie wiem, czy to takie fajne.

          Poza tym nie wiem skąd pomysł, że w sytuacji dużego postępu ceny spadną - raczej na to nie licz.
          Obecnie firmy wolą dostosować ceny do konkurencji, niż toczyć wojny cenowe, bo wszyscy producenci wtedy tacą.

          Skomentuj Historia edycji

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2017-04-24 10:26

          Kenji nie masz niestety chłopie racji. Nie ma co porownywac obecnych czasów i rynku do tego co było w latach 90tych gdzie kazdy następny CPU u dowolnego producenta przynosił 2x wzrost wydajności.
          Prawo Moore'a przestało już funkcjonować nie tyle przez gospodarkę co przez ograniczenia które prowadzą do wyeksploatowania pokładów mocy jakie daje krzem.
          Opracowanie nowego materiału będzie wiązało się z podobnymi założeniami jakie były w prawie Moore'a w latach 90tych.

          Nie bardzo rozumiem dlaczego tęsknisz za konsumpcjonizmem gdzie obecnie na rynku dzięki temu ze Intel wypuścił I7 mamy w miare stabilne ceny od kilku lat a nie żonglerkę gdzie zakupiony CPU traci na wartosci juz miesiąc po zakupie i to srogo.

          Wraz ze wzrostem mocy CPU nie zobaczysz nagle lepszej grafiki w grach (bo chyba wymiana cpu tak Cie jara ze względu na fakt że rodzice za to płacą) bo o tym jaki jest postęp w tej dziedzinie nie decyduje moc CPU.

          Skomentuj Historia edycji

  4. arnakus
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-04-21 11:11

    @Paweł Maziarz - 40 czy 44 linii PCIe ?

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-21 11:29

      Pierwotnie mówiono o 40 (tak jak na tej starej grafice), ale teraz źródło wspomina już o 44 (tak samo jak w KBL-X 16/24)

      Skomentuj

  5. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    -14    

    Opublikowano: 2017-04-21 11:32

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    To prawda jak kolega wyżej napisał przez premierę RYZENA 8/16 a nie długo pewnie dla HEDT 16/32 INTEL ruszył 6 liter i ceny będą leciały nie źle w dół.Wystarczy ,że pojawi się platforma x299.Tak po za tym NAPLES jeszcze nie jest dostępny dla rynku serwerowego gdzie będzie dominował.
    Ciekawe czy po premierze 6/12 u INTELA nagle gry zaczną wykorzystywać możliwości takich konfiguracji bo od razu pojawi się także nowy kompilator INTELA.Najgorszy czas szczególnie dla fanów INTELA bo co nie wybiorą z NIEBIESKICH teraz to za rok będzie dużo tańsze i najlepszym rozwiązaniem czekać na nowe:)

    PS: U AMD przynajmniej to poukładali już i jak poczekasz na R3 teraz to zawsze możesz później przejść na 8/16 a na INTELA trzeba czekać z takim rozwiązaniem.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2017-04-21 12:56

      intelowe skylake 32 rdzeniowe już dawno są w użyciu, a ty straszysz jakimiś naplesami ze slajdów, weź się obudź człowieku.

      Skomentuj

  6. Orokusaki
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2017-04-21 11:55

    Dla AMD już podziękujemy Intel pozamiata wydajnościowo tą firmę.

    Śmiać mi się chce w tych co wątpią w moc intela już sam fakt że ma laboratoria wojskowe powinny zmusić ptasie mózgi do myślenia.
    Wojsko =najlepsza technologia świata a ta technologia potem jest przekazywana do sektora cywilnego.

    Intel się wcale nie obawia AMD i nie jest to dla niego żadna konkurencja czy to się komuś podoba czy nie.


    Skomentuj

    1. marcadir
      Oceń komentarz:

      -8    

      Opublikowano: 2017-04-21 12:03

      A mi się śmiać chce jak Ciebie czytam... będzie 20% lepsza wydajność od Ryzena w cenie 200% wyższej :-) ale jak lubisz przepłacać to już twoja sprawa.

      Skomentuj

      1. Piotr1969
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2017-04-22 14:21

        Nie wiesz jak wycenią nowe procki intela.....

        wcześniej intel mógł szaleć nie było żadnej konkurencji powyżej 4 jajek......

        a teraz jest i da 10% wyższą przy lepszej wydajności o 20% i będzie OK

        Skomentuj

      2. kitamo
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-04-24 10:29

        Cena dyktowana jest przez rynek a nie przez technologie.
        Jesli cena jest wysoka to znaczy ze towar się sprzedaje.

        jak zaczniesz sam robic zakupy to to zrozumiesz.

        Skomentuj

    2. tomacaster
      Oceń komentarz:

      -8    

      Opublikowano: 2017-04-21 12:05

      Tak samo jak amd nie obawia się intela bo za bardzo ze sobą nie konkurują to raz. Dwa, amd rządzi na konsolach i małych komputerkach (apu). Na koniec dodam, że AMD nie zbankrutuje póki na rynku będzie >ich< architektura x64 :)

      Skomentuj

    3. Hezen
      Oceń komentarz:

      -13    

      Opublikowano: 2017-04-21 12:20

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Twój komentarz jest bez znaczenia , czy komuś sie to podoba czy nie.
      EDIT: dawać minusiki niebieskie frędzle ;)

      Skomentuj

    4. Geralt
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2017-04-21 12:52

      Dla mnie taki post wlasnie wskazuje na fanboystwo. To ze intel jest znacznie wieksza firma, ma znacznie wiecej kasy i mozliwosci to kazdy duren wie :). Dlatego nie wiem czemu ktos stwierdzajac powyzszy fakt jezdzi po AMD ;). Wg mnie jak na mozliwosci i kase firmy to Ryzen jest udanym procesorem. A jak Tobie marzy sie monopol, bardzo wysokie ceny i zero rozwoju to trzymaj kciuki zeby nie bylo konkurencji ;)...

      Skomentuj Historia edycji

    5. Silverstar
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-23 16:50

      @Orokusaki
      Żal mi Ciebie i wszystkich zatwardziałych fanów intela....
      Co wy macie pod kopułą? Tyle lat dymani w du... teraz wyszło na jaw ile procki intela są na prawdę warte...
      Jeszcze do was nie dotarło, że AMD skopało tyłek intelowi.
      Każdy fanboj intela tak jeździ po AMD a tak na prawdę to zwykły akt rozpaczy...żałosne

      Skomentuj

  7. Orlyy
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-04-21 11:59

    Zieeew. Znowu zastój po porażce ryzena

    Skomentuj

    1. Piotr1969
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-22 14:24

      Przy czym trzeba zaznaczyć porażce na własne życzenie... słabe OC, słaba wydajność w grach i do tego ustawienie cen pod intela ... :)

      Skomentuj

      1. Silverstar
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-04-23 16:37

        @Piotr1969
        Nie każdy podkręca procesor a jaka jest faktycznie wydajność w grach względem intela to się jeszcze okaże...
        Nawet gdyby okazała się minimalnie niższa to i tak ma to znaczenie tylko i wyłącznie dla takich jak ty dzieciaków którzy przed komputerem od rana do wieczora tylko w gry grają...

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2017-04-24 10:31

          Nie bardzo tylko rozumiem dlaczego nagle kazdy fanboy AMD stał się profesjonalistą pracującą z programami które korzystaja z wielu wątków. Kazdy pracuje teraz w blenderze i kazdy renderuje filmy w AA lub handbrake.

          Skomentuj

  8. KENJI512
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-21 13:00

    Rynek PC zaczyna nabierać tempa... zmiana procesorów powoli się zbliża... konsolowcy zaczynają żyć w strachu i dawać komenty "hurr durr, znowu głupie wymiany procków co 2 lata" :D

    Aż miło popatrzeć.

    Skomentuj

  9. Warmonger
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-04-21 13:16

    Desktopowy procesor 12-rdzeniowy? Na razie jestem zadowolony z mojego Ryzena, ale dobrze widzieć, że technologia idzie do przodu :)

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-04-22 11:49

      procesor może i desktopowy tylko cena jak za pro :(

      Skomentuj

  10. NomadDemon
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-04-21 13:19

    Ale to wyjdzie na plus, wreszcie cos wiecej niz 4 jajkowe procki, wreszcie soft zacznie z nich korzystac. wreszcie soft zacznie byc pisany porzadnie a nie po dziadowsku

    Skomentuj

    1. Orlyy
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-04-21 17:43

      Nie zacznie, po prostu 8 będzie się nudzić

      Skomentuj

  11. shoken
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-04-21 13:42

    To juz 3-cia podstawka Intela na tej samej arch- Sky - Kaby i teraz X99 to świadczy o tym ze Intel jest w zastoju i nie ma za bardzo chęci wprowadzać czeos lepszego i dlatego te X99 nie okaże się dla Ryzena konkurencja.Ale z drugiej strony to lepsze procki sa teraz nie potrzebne bo niby do czego.Do zwyklego uzytkowania wystarczy i7/R5/R7 wprowadzanie lepszych nie przyniesie korzysci.Stad ten zastój jest zrozumiały.

    Skomentuj

    1. AMDK11
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-04-21 14:04

      Skylake-X będzie złożony z przeprojektowanych i rozbudowanych rdzeni wzgledem oryginalnego Skylake z AVX3.1 FPU SIMD 2x512bit (Skylake 2x256bit), L2 1024KB (Skylake L2 256KB) i L3 1.375MB na rdzeń.
      Już samo AVX512 wymusiło zmiany w mikroarchitekturze.
      Ploty głoszą że zmiany dają 10-15% wyzsze IPC wzgledem oryginalnego Skylake.

      Natomiast Kabylake-X to te same rdzenie co oryginalny Skylake.

      Skomentuj Historia edycji

    2. mjwhite
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-04-21 14:28

      R5? ...nagi król benchmarków...

      Skomentuj

    3. shoken
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-04-21 14:33

      Wydajnosc procka mozna policzyc jako czas ukonczenia jakiegos zadania ,policzenia czegos w okreslonym czasie ,im czas krotszy to procesor wydajniejszy.I tak czas wykonania programu mozna okreslic jako :

      CP= T/Mhz x IPC x Opt

      CP- czas wykonania programu
      T/Mhz - Czas cykli procesora
      IPC - Instrukcje wykorzystywane w 1 cyklu
      Opt - Optymalizacja programu wg Instrukcji

      W ten sposob da sie zwiekszac jak widac wydajnosc procesora ale to wymaga adekwatnej optymalizacji programow.Czyli te procki beda lepsze w tyh programach ktore beda korzystaly z tych instrukcji.

      Skomentuj

      1. AMDK11
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-04-21 14:40

        Te 10-15% wyższe IPC dla rdzeni Slylake-X tyczylo się obecnych gier i softu a 2x512bit ma dać jeszcze więcej.
        Ale cóż to tylko ploty ;)
        Czekamy na szczegóły i testy.

        Skomentuj

  12. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-04-21 15:47

    No i co z tego skoro ceny znowu beda z kosmosu? Skoro 8 rdzeniówki (5960x i 6900k) stoją za około 1100€ a 6950x za 1800€+ to już widzę ta cenę za 12 jaj...

    Jako posiadacz 5930K na X99 bardziej czekam na Super Ryzena niż x299.

    Skomentuj

  13. studionti
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-04-23 14:40

    I po cóż nagle tyle rdzeni? Przecież fanboje Intela od lat twierdzą, że wystarczą dwa mocne rdzenie (do kilku gier i programów może w porywach 4). Czyżby coś się nagle zmieniło?