Karty graficzne

Intel potwierdza wejście na rynek kart graficznych [AKT. 3 - Koduri dementuje plotki]

opublikowano przez w dniu 2018-11-28

Prace nad nową konstrukcją będzie nadzorować Raja Koduri, który wcześniej odpowiadał za karty graficzne AMD. Miejmy nadzieję, że odniesie ona większy sukces niż leciwy model Intel 740.

Jakiś czas temu pojawiły się plotki, jakoby Intel miał ponownie wejść na rynek kart graficznych. Teraz już możemy oficjalnie potwierdzić te doniesienia.

Informacje o nowych planach opublikował producent na swoim Twitterze – jego pierwsza karta graficzna ma pojawić się w 2020 roku (a więc rok później niż skazywały wcześniejsze plotki). Nie wiadomo jednak gdzie znajdzie ona zastosowanie, a tym bardziej jaką zaoferuje wydajność.

Prace nad nową konstrukcją ma nadzorować Raja Koduri, który w ubiegłym roku objął stanowisko głównego architekta i wiceprezesa nowego działu Core and Visual Computing Group. Niewątpliwie jest to nieprzypadkowy wybór, bo Koduri ma spore doświadczenie w branży (wcześniej odpowiadał za działy układów graficznych w AMD, Apple i ATi).

Można zatem przyjąć, że opracowanie nowej karty potrwa około 3 lat - niewątpliwie będzie to spore wyzwanie dla inżynierów, bo konstrukcja zostanie zaprojektowana całkowicie od początku. Miejmy jednak nadzieję, że odniesie ona większy sukces niż leciwy Intel 740 i będzie w stanie konkurować z modelami AMD i Nvidii, a na różnorodności rynku skorzystają sami klienci.

Aktualizacja 16.08.2018 9:20

Intel opublikował zwiastun, który zapowiada wydanie samodzielnej karty graficznej w 2020 roku (a więc właściwie potwierdza wcześniejsze doniesienia). Nadal jednak nie wiadomo czy będzie to model z segmentu konsumenckiego czy profesjonalnego.

Aktualizacja 28.11.2018 10:30

W sieci pojawiły się pogłoski, jakoby Intel w przyszłym miesiącu miał zorganizować konferencję, na której Raja Koduri zapowie plany rozwoju firmy i przedstawi nadchodzące produkty. Można zatem podejrzewać, że na konferencji zostaną ujawnione również pierwsze szczegóły na temat nowej karty graficznej (nazwa kodowa Arctic Sound). Już nie możemy się doczekać!

Aktualizacja 28.11.2018 22:10

Raja Koduri odniósł się do pogłosek na temat konferencji prasowej - ma ona dotyczyć nowej architektury procesorów, a nie rozwiązań graficznych. Cóż, na nowe szczegóły odnośnie kart Intela będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Źródło: Intel, inf. własna, Guru3D, Twitter @ Raja Koduri

marketplace

Komentarze

62
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zaraz Nvidia będzie musiała CPU zacząć robić bo zostanie w tyle :)
  Zaloguj się
  41
 • avatar
  Konkurencja to zawsze duży plus dla nas, konsumentów. Przydałby się jakiś konkurent w high-end typu 1080 Ti.
 • avatar
  @BrumBrumBrum

  Ty masz coś z głową?
 • avatar
  Dzięki Intel, nowe GTXy w 2020 :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Ten Intel i740 to była moja pierwsza karta graficzna.:) Fajnie, że wracają na rynek. Konkurencja zawsze mile widziana. To co jest teraz to dramat. Ceny są już zaporowe. Tęsknię za tymi czasami gdy na rynku działały 3dfx, Nvidia, ATI, S3, Matrox no i właśnie Intel.
  Zaloguj się
 • avatar
  Pamiętam jak dałem szansę Intelowi 740, choć karta była podejrzanie tania i za bardzo nikt jej nie chciał. Z czasem przekonałem się dlaczego... ;-)
 • avatar
  Brawo kolejny konkurent w dziedzinie kart graficznych bo faktycznie teraz to zgroza co się dzieje.Ceny kart graficznych to niezła lichwa.Każdy myślący człowiek wie że one nie są tyle warte i z bólem tyłka je kupuje bo nie ma wyboru.
  Zaloguj się
 • avatar
  Będzie śmiesznie jeśli grafiki od Intela będą tak samo działać ze swoimi CPU jak duet AMD i wyjdzie na to, że grafika Intela będzie najlepiej działać z CPU AMD xD
  Zaloguj się
 • avatar
  Panowie, widzę, że wszyscy się napalili i może trochę słusznie, bo konkurencja jest potrzebna.

  Tylko nikt z was nie pomyślał, że intel może w ogóle nie myśleć o rynku konsumenckim z tymi GPU. W zasadzie jeżeli chodzi o GPU największym problemem intela jest to, że w wielu zastosowaniach pro ich procesory zastępowane są przez GPU pokroju NV Tesla. Bardzo możliwe, że większość wysiłku związanego z GPU intel skieruje w segment pro, na rynek konsumencki puszczając nie koniecznie topowy i dobrze wyceniony produkt.
  Zaloguj się
 • avatar
  Od premiery pierwszych procesorów opartych na architekturze ZEN2 Intel nie będzie istniał więc cieszy fakt ,że wprowadzą swoją konkurencję na rynek GPU w 2020roku.
  Czyli 2019 rok będzie najgorszym w historii Intela.
 • avatar
  ciekawe jakiego gluta użyją?
  Zaloguj się
 • avatar
  2020?
  Czyżby Intel zauważył że mimo rosnących cen kart GPU do abstrakcyjnych wartości ludzi i tak je kupują? oczywiście i oni też chcą swój kawałek tortu :D

  Czyli co obecnie atrapa a jeszcze produkt finalny w powijakach... no no... Oj będzie się działo.
  Zaloguj się
 • avatar
  o kurła!
 • avatar
  Skoro tak ciężko zejść do litografii 7nm, czy nie lepszym pomysłem byłoby upchać na jednej płytce np 4x RX 580. Jakoś AMD udało się to zrobić z procesorami.

  Jest to w ogóle możliwe ?
  Zaloguj się
 • avatar
  Tutaj pięknie widać gdy sama gra nie jest takim ograniczeniem dla GPU i potrafi wykorzystywać zalety różnych architektur.
  https://zapodaj.net/526a2b81e2dfb.png.html
  Piękny kontrast pokazuje jak słabo w wielu grach jest wykorzystywany GCN mimo , że na rynku jest wiele lat.
  W tym przypadku mamy RX 590 , który pokazuje jak mocny jest gdy jest odpowiednio wykorzystywany przez grę.
 • avatar
  Raja nie wrozy dobrze, patrz Vega.
  Inb4 minusy - jezeli uwazacie Vege za dobry i konkurencjny produkt to znaczy, ze jestescie takimi fanboyami, ze AMD by wam HD5400 sprzedalo za 2k i byscie lykali jak pelikany.
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  w 2020 to wojna będzie a nie karty graficzne
 • avatar
  aż się prosi o zmianę leciwej architektury x86 i x64 na coś bardziej dopracowanego co mogło by śmiało z nią konkurować i wyznaczyć nowe trendy na multiplatformach.
 • avatar
  uwaga na gry z https://www.g2a.com/r/extra-rabaty - serwują trojany i wirusy