Na topie

Procesory Intel Skylake i Kaby Lake mają problem z obsługą HT

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Problem może prowadzić do nieprzewidywanego zachowania systemu, a to z kolei może prowadzić do uszkodzenia lub utraty danych.

  • Procesory Intel Skylake i Kaby Lake mają problem z obsługą HT
A A

Procesory Intel Skylake i Kaby Lake są dostępne na rynku już od dłuższego czasu, ale dopiero niedawno wyszło na jaw, że modele te mają problem z obsługą funkcji Hyper Threading. O co dokładnie chodzi?

Usterka została ujawniona przez użytkowników systemu Linux Debian, ale podobno ma występować również na innych systemach operacyjnych, wliczając w to również Windowsy. Co istotne, dotyczy ona wszystkich procesorów z generacji Skylake i Kaby Lake (w tym serwerowych modeli Xeon E3 v5/v6 oraz najnowszych układów Skylake-X i Kaby Lake-X).

Jak czytamy w komunikacie Intela (SKZ7, SKL150, SKW144, KBL095, KBW095), problem występuje w specyficznych warunkach, gdy procesor wykonuje krótkie polecenia zawierające mniej niż 64 instrukcje, a w danym procesorze logicznym [rdzeniu] są aktywne obydwa procesory logiczne [wątki]. W takiej sytuacji może dojść do nieprzewidywanego zachowania systemu, a to z kolei może prowadzić do uszkodzenia lub utraty danych.

Producent podobno już od kilku tygodni pracuje nad rozwiązaniem błędu, a stosowne poprawki mają zostać wprowadzone poprzez aktualizację mikrokodu (ta pojawi się wraz z nowym BIOS-em dla płyty głównej). Do czasu jej wprowadzenia, użytkownikom Debiana zaleca się wyłączenie technologii Hyper Threading (pełna treść komunikatu tutaj).

Źródło: Hot Hardware, Debian

Odsłon: 6973 Skomentuj newsa
Komentarze

41

Udostępnij
  1. KENJI512
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-06-26 10:52

    Czyli coś długo posiedzę na porządnym, dobrym, trzymającym ceny 4690K :)

    Te nowe to same problemy.

    Skomentuj

    1. piotr7543
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-06-26 11:45

      Też tak zauważyłem że nie ma sensu upgrade'u robić :) 4690k 4,4 GHz :D

      Skomentuj

      1. Tomasz Słowik
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-06-26 21:16

        Czyli nawet krzem mamy taki sam ;-) Może z tego samego wafla się urodziły.

        Skomentuj

    2. Pószek okrószek
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2017-06-26 11:57

      W dzisiejszych czasach wogóle nie warto kupować czegokolwiek co wyjdzie od razu, czy to gra, czy sprzęt. Niech najpierw obczają cywilni beta testerzy, a potem sobie kupie sprawdzony produkt. Tak to jest jak się spieszy z wydawaniem gier, czy procków. PS4 zanim trafiła do sklepów, była solidnie testowana przez wiele miesięcy i najmniejszego problemu nie ma z peesczwóreczką. Chodzi jak marzenie. Tylko brać przykład.

      Skomentuj Historia edycji

      1. X.X.X
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2017-06-26 12:25

        nieprawda ps4 się psują bardziej niż xbox one mówi ci to gość co ma kolegę który chandluję konsolami. ps 4 ma ten problem że wywali błąd i nic nie zrobisz z konsolą

        Skomentuj Historia edycji

        1. tomangelo
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-06-26 12:53

          A z xboxem co zrobisz? Wymienisz samemu procesor? Czym się różnią te sprzęty?

          Skomentuj

        2. mjwhite
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2017-06-26 14:23

          "chandluję" ... szkoda że nie słownikami....

          Skomentuj

        3. kitamo
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2017-06-26 20:38

          ciekawe - sprzedaje i jedne i drugie i jakos tego nie potwierdzam.
          problem polega na tym ze w naszym kraju na 5 sprzedanych ps4 sprzedaje sie 1 xone.

          Skomentuj

  2. Zircon1987
    Oceń komentarz:

    16    

    Opublikowano: 2017-06-26 11:28

    Najpierw "nie podkręcać", teraz jakieś cyrki z HT. Cieszę się, że kupiłem Ryzena 1600. Mój ostatni procesor to i7 2600K, którego bardzo dobrze wspominam, ale to co teraz Intel odpierdziela to się w głowie nie mieści.

    Skomentuj

    1. Mkozlowski
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-26 13:37

      No i jak chodzi ten Ryzen? Elegancko? Jak np w Wiedźminie 3 i w Andromeda? Jaka karta graficzna i RAM? :)

      Skomentuj

      1. HomeAudio
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-06-26 17:19

        Pewnie wszystko zapierdziela aż miło (przynajmniej tak to wygląda na wszystkich testach na youtube które oglądałem oraz takie wnioski z lektury wielu forów internetowych poświęconych tematyce PC). Jeszcze tydzień i u mnie będzie Ryzen 1700 :D (BTW: nigdy nie podkręcałem procesorów/kart graficznych - i wciąż nie zamierzam).

        Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-26 20:41

      ale Ryzen tez ma masę problemów tego typu o czym niedawno można było poczytać. Jednak stworzenie sprzyjającej sytuacji by zaobserwować taki problem jest bardzo trudne w normalnym użytkowaniu.
      Niech świadczy o tym fakt że dopiero dziś czytasz o problemie z HT, a skylake masz od prawie 2 lat na rynku.

      Skomentuj

    3. ammarmar
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-01 07:32

      Wymieniłeś 2600K na Ryzena 1600? Raczej słaby ten upgrade.

      Trzeba było wziąć przynajmniej 1700X. To mniej więcej ta sama kategoria cenowa co Sandy Bridge w tamtym czasie.

      Skomentuj

  3. Rebelmind
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-06-26 12:03

    Czyli decyzja o pozostaniu na s. 1050 była jak najbardziej słuszna (i3-4170 - > i5-5675c), szczególnie że takie DDR3 2800 MHz już nie kosztują majątku, a zapewne spokojnie da się je jeszcze podkręcić.

    Gdybym miał zaś składać komputer od zera to nie miałbym wątpliwości co do AMD (i prawdopodobnie brałbym właśnie R5 1600) bo te kilka kl./s w grach to nie taki problem.

    Skomentuj

    1. Mkozlowski
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-06-26 13:39

      i5-5675c jest jednym z najlepszych procesorów gamingowych. Dzięki dodatkowej pamięci 128 MB eDRAM, generalnie. Siedząc na tym procesorze możesz zapomnieć o wymianie procesora przez najbliższe 5 lat imo.

      Skomentuj

      1. Rebelmind
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-06-26 20:26

        No właśnie wyniki w grach prezentowały się nadzwyczaj dobrze. Jak patrzę po allegro (archiwum) to wychodzi na to, że zrobiłem deal życia xD 750 PLN za wspomnianego 5675c razem z chłodzeniem (Cooler Master 212 Evo)... Mam takie wrażenie, że gdybym sprzedał cała platformę (MSI Z97 gaming 7, HyperX 2166 MHz 2x4 GB) to byłoby jak znalazł na takiego R5 1600/x, MSI B350 Tomahawk / Mortar i DDR4 2666 :p

        Skomentuj

  4. tomangelo
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2017-06-26 12:50

    To jak to było? AMD to procesory beta a Intela wkładasz i działa?

    Skomentuj

  5. randallandhopkirk
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-06-26 12:52

    Dziwne .................... ile razy miałem procesory AMD nigdy nie miałem żadnych problemów ze stabilnością systemu i programów, a w przypadku Intela zawsze miałem większe lub mniejsze problemy, których nie dało się najczęściej rozwiązać w żaden sposób.
    Tego może się nie docenia kiedy się używa komputera do przeglądania internetu czy grania, ale gdy się pracuje nabiera to zupełnie innego znaczenia i różnica w wydajności przestaje mieć znaczenie, kiedy wiesz że ukończysz to co masz zrobić bez żadnych problemów i zbędnego stresu.

    Skomentuj

  6. KOXsu
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-06-26 13:40

    Po 3 latach to odkryto? Wcześniej żaden błąd nie występował?

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-06-26 20:43

      bo szansa na stworzenie takiej sytuacji gdzie da sie to zaobserwowac jest pewnie taka jak wygranie w totka.

      Skomentuj

  7. wild0ne
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-26 14:29

    Haswell-E też był sprawdzany na wypadek występowania tego błędu?

    Skomentuj

  8. walorozo
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2017-06-26 14:55

    Ivy Bridge - przegrzewanie niektórych egzemplarzy. Haswell - j.w. + pierwsza rewizja chipsetów z błędem. Skylake - wyginający się laminat + HT. Kaby Lake - przegrzewanie i7 + HT. Można by to jeszcze zrozumieć gdyby z generacji na generację wprowadzano jakieś rewolucyjne zmiany, skutkujące dużym wzrostem wydajności. Tymczasem mamy najwyżej kosmetyczne kilka procent zysku wydajności między generacjami, przy nieznacznie korygowanej architekturze i ciągle nowe sprzętowe wpadki. Można by się zastanawiać, czy "nowości" od Intela nie polegają na błędach hardware, bo je, w odróżnieniu od zysków wydajności, widać gołym okiem.


    Skomentuj

    1. p_lider
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-06-26 16:36

      Kurczę, lepiej bym tego nie ujął :)

      Skomentuj

    2. Rebelmind
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-26 19:39

      Czyżby zatem tylko Broadwelle nie sprawiały problemu?

      Skomentuj

  9. bodziokrak
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2017-06-26 15:30

    Dziwne, niemal wszyscy mają intela, bo do czasów ryzena nikt nie brał pod uwagę amd z racji wydajności, temperatur i rachunku z elektrownii, nagle wzmianka o wadzie intela która objawia się pewnie raz w określonych sytuacjach zapewne na 1000 lub więcej komputerów i nagle wszyscy zachwalają amd a intel jaki to szrot robi.

    Skomentuj

    1. p_lider
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-06-26 16:35

      Widzisz,
      zapewne wynika to z faktu, że masa ludzi dotąd twierdziła, że błędy to tylko w AMD, a Intel bierzesz, kupujesz, wkładasz i działa... Jak widać średnio on taki bezproblemowy i wcale nie zawsze działa.
      Problem teraz z Intelem jest taki, że wygląda to tak, jakby uczył się wtop wprost od AMD - grzeje się, ciągnie więcej prądu, wypuszcza wadliwe procesory. Natomiast ze strony AMD wygląda to tak, jakby odrobili lekcję ze swoich wtop i pokazali, że nie trzeba mieć miliardów zysku na kwartał, aby wydać dobry produkt, a przynajmniej nie gorszy niż taki gigant.

      Skomentuj

    2. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-06-26 17:25

      Od 2010 siedzę na AMD Phenom II X4 955 Black Edition... i nadeszła w końcu pora na kolejny procesor AMD ;) Ja szczerze powiedziawszy nie miałem powodów do narzekania na mojego Phenoma ;)

      Skomentuj

  10. mjwhite
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-26 16:26

    "użytkownikom Debiana zaleca się wyłączenie technologii Hyper Threading"

    A ten Debian to nie ta stolica Irlandii?

    Skomentuj

    1. bodziokrak
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-06-26 16:32

      Niezupełnie ale blisko było Dublin.

      Skomentuj

  11. Alcedo1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-26 17:20

    A gdzie wpisy kitamo, który zawzięcie broni intela. Czyżby argumenty zaczęły się kończyć.

    Skomentuj

  12. decrypterie
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-26 17:33

    Nie wiem o o chodzi ale od premiery używałem 6700k w różnych aplikacjach z HT a teraz siedzę na 7700k i też ich nie mam a dziwne że po 3 latach wyszedł problem nagle heh

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-06-26 21:02

      Bo problemu nie ma tylko kilku samozwańczych programistów (czytaj twórców debiana) okazało się słabszych niż im się wydawało.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-26 21:15

      Bo to tak jak z ryzenem - tez ma bugi, ale szansa ze normalnemu uzytkownikowi trafi sie zaobserwowac taki bug jest jak spotkanie z yeti.
      Wiele procesorów ktore były wydane zarówno u intela jak i amd mialo jakies bugi - raz wieksze raz mniejsze i pozniej łatane były biosem czy innymi poprawkami.
      Sam fakt ze dopiero po 2 latach ktos doszukał się czegos takiego swiadczy juz o tym jak powazny jest to bug.

      Skomentuj

  13. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-06-26 18:14

    No to teraz możemy pisać o BETA produktach jakie serwuje INTEL i to jeszcze za takie pieniądze.Nie dziwię się posiadaczom NIEBIESKICH produktów ,że muszą teraz z LUNPEKSU korzystać bo ostatni grosz wydali na przewartościowany produkt:)

    Skomentuj

  14. piotruxD
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-06-26 18:17

    Jaki procek do AutoCad, Inventor, Solidege, Catia, i7 6700k czy Ryzen 1700?

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-06-26 21:15

      http://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-1800x-cpu,4951-9.html

      http://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-1700-cpu-review,5009-7.html

      Skomentuj Historia edycji

  15. randallandhopkirk
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-27 00:22

    Problem w tym że w dwóch laptopach które niedawno kupiłem nie da się wyłączyć HT, a faktycznie zachowują się momentami bardzo dziwnie, myślałem że są uszkodzone i do zwrotu, ale żaden test niczego nieprawidłowego nie wykrył.

    Skomentuj

    1. projectdarkstar
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-06-27 08:07

      Cóż ja od ponad roku jadę na 6700K i nic dziwnego nie zauważyłem.
      Jak artykuł wspomina - problem pojawia się w specyficznych okolicznościach.
      Sam fakt że dowiadujemy się o tym ponad rok po premierze skylake świadczy, że nie problem nie występuje nagminnie.

      Skomentuj

      1. randallandhopkirk
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-06-27 10:35

        Ja mam długodystansowo obciążone wizualizacjami i wtedy niestety zdarzają się dziwne sytuacje, również zauważyłem że incydentalnie potrafią znikać zapisywane pliki z dysków. Nie jest to wina ani systemu operacyjnego bo testowałem i na innych systemach, ani samych programów bo na innych komputerach działają mi poprawnie.

        Skomentuj

        1. decrypterie
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-06-30 13:20

          To się nie tyczy CPU HQ czyli mobilnego