Na topie

Czip RFID w procesorach Intel Skylake-X - czy mamy czego się obawiać?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

W sieci można spotkać teorie spiskowe na temat tajnego czipu w nowych procesorach Intel Skylake-X. Do czego rzeczywiście służy układ?

 • Czip RFID w procesorach Intel Skylake-X - czy mamy czego się obawiać?
A A

Pod koniec maja Intel zaprezentował procesory Core X, które wywołały spore zamieszanie w sieci. Bardziej spostrzegawczy entuzjaści zauważyli bowiem, że wydajniejsze modele z generacji Skylake-X zostały wyposażone w tajemniczy układ RFID. Oczywiście od razu powstały teorie spiskowe.

Do czego służy czip i czy mamy obawiać się inwigilacji tajnych służb? Sprawę wyjaśnił niemiecki overclocker Roman „der8auer” Hartung, który miał okazję bliżej przyjrzeć się nowym procesorom „niebieskich” (przy okazji sprawdził też materiał termoprzewodzący o czym pisaliśmy w tym newsie).

RFID (ang. Radio-frequency identification) to technika, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu stanowiącego etykietę obiektu. Rozwiązanie to może być jedną z form zabezpieczenia przedmiotów przed ich fałszowaniem lub kradzieżą (często można je spotkać np. w sklepach na bardziej wartościowych produktach).

Intel w swoich procesorach rzeczywiście stosuje czipy RFID i wbrew pozorom wcale nie jest to takie nowe rozwiązanie, bo wprowadzono je w modelach Intel Pentium II Xeon w 1998 roku. W tym przypadku akurat mówimy o układzie PIROM (Processor Information ROM), w którym zapisano wszystkie najważniejsze informacje o danym procesorze, dzięki czemu można usprawnić proces modernizacji rozbudowanych serwerów.

Intel Core X - Skylake-X PCB
Procesor Skylake-X ze zdjętym odpromiennikiem ciepła (na czerwono oznaczono układ RFID)

Jak to wygląda w przypadku modeli Skylake-X? Na laminacie procesorów rzeczywiście umieszczono czip RFID, ale akurat w tym przypadku nie jest on aktywny (producent zablokował magistralę SMBus służącą do komunikacji z nadajnikiem). Oznacza to zatem, że wszyscy klienci mogą spać spokojnie, bo nikt nie wykradnie im poufnych informacji (inna sprawa to to, że trudno byłoby połączyć się z czipem przykrytym radiatorem i schowanym w obudowie). Przy okazji potwierdziło to też jeszcze jedną rzecz – modele Core z generacji Skylake-X mają wiele wspólnego z modelami Xeon.

Zainteresowanych szczegółami odsyłały do materiału Romana Hartunga.

Źródło: der8auer, Wikipedia, Intel, Tom's Hardware

Odsłon: 8933 Skomentuj newsa
Komentarze

25

Udostępnij
 1. Pószek okrószek
  Oceń komentarz:

  -32    

  Opublikowano: 2017-06-25 01:36

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Czyli co? Szum wokół niczego? Intel odwala dobrą robotę, a trolle od AMD z zazdrości puszczają plotki do neta, żeby narobić koło tyłka Intelowi, ale nie... Nie z Intelem te numery.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-29 14:37

   jaką dobrą robotę? jak chip nie jest w żaden sposób połączony z CPU, to ok. jednak jeśli jest on jedynie zdezaktywowany (wiara na słowo) to znowu coś cuchnie tak jak vPro.

   Skomentuj

 2. Nie_ma_lipy
  Oceń komentarz:

  17    

  Opublikowano: 2017-06-25 07:29

  Jeśli jest nie aktywny ,to po jaki wuj on tam jest...?!

  Skomentuj

  1. Pener
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2017-06-25 08:24

   to samo chciałem zapytać

   Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-06-29 14:41

     widać dajesz się ponieść reżimowej TV. z jednego przypadku zrobili wielkie halo, zamiast po cichu przeprowadzić proces i odebrać uprawnienia sędziowskie. akurat tu rozgłos jest zbędny, ale reżimowa TV promuje ideologię wrogów ludu. Za to jak się ma życie osobiste prezesa reżimowej TV do tak mocno propagowanych tradycji chrześcijańskich, i chrześcijańskiej wzorcowej rodziny ze ślubem raz do końca życia i gromadką dzieci? jakoś tego nie widzę.

     Skomentuj

  2. Marucins
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-06-25 14:25

   Aktywuje się w odpowiednim momencie i znowu dezaktywuje.

   Skomentuj

   1. Pószek okrószek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-26 01:35

    A może tam są dodatkowe, ukryte rdzenie?

    Skomentuj

  3. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-25 17:12

   bo mozliwe ze całost tego procesora to nic innego jak Xeon w którym ten element wystepuje i mozna go do czegos uzyc, jak chocby do diagnostyki zdalnej itp.
   moze tez byc uzyteczny w druga stronę - do robienia updatu sprzetu (bios itp) zamiast robic to recznie w wielu maszynach.
   Istnieje tez szansa ze moze on sluzyc do uszkodzenia komputera wyposazonego w ten procesor na odległosc i bez dostepu do internetu. Pozwoliło by to na selektywne i trwałe wyłączanie wybranych jednostek.

   Skomentuj Historia edycji

 3. Nie_ma_lipy
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-06-25 07:30

  Jeśli jest nie aktywny ,to po jaki wuj on tam jest...?!

  Skomentuj

 4. gormar
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2017-06-25 09:33

  Pytanie czy ta szyna SMBus jest zablokowana programowo (mikrokodem) czy fizycznie przerwano ścieżki. W pierwszym przypadku chyba nie muszę tłumaczyć, że nie jest to żadna gwarancja, iż nie zostanie on uruchomiony ponownie.

  Skomentuj

  1. Eternal1
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-06-25 10:00

   Jak zwykle Diabeł tkwi w szczegółach.

   Skomentuj

 5. shoken
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2017-06-25 10:24

  CHIP RFID w procesorze :D no takie bajki wymyslaja smieszne.I ten Chip RFID zaraz zaczna powstawac teorie i wszyscy beda sie bali uzywac procesora Intela z sieciowka Intela,bo ta sieciowka moze aktywowac ten RFID i wtedy NSA zczyta cala zawartosc komputera :D .

  Skomentuj

  1. bartosz92
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-06-25 11:31

   "..technika, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu stanowiącego etykietę obiektu." :D

   Skomentuj Historia edycji

  2. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-25 17:20

   Moze on tez byc zabezpieczeniem zrobionym dla niecywilnych procesorow czyli xeonow - wyobraz sobie mozliwosc uszkodzenia takiego przejętego komputera na odległosc bez koniecznosci podłaczania go do internetu.

   Skomentuj

   1. shoken
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-25 17:56

    Ciekawy koncept czyli to by byl taki kill switch w razie jakiegos ataku i wycieku danych.Wtedy zdlanie mozna taki procesor wylaczyc albo uwalic tym jakis uklad w procesorze tym samym zabezpieczajac wyciek danych.

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-06-25 21:13

     Moze to byc tez element ktory pozwoli na odczytanie po smierci procesora danych zdalnie - ułatwiło by to znacznie wymiane w duzych serwerowniach gdzie cos takiego jest liczone w dziesiątkach lub tysiacach sztuk.

     Skomentuj

  3. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-29 14:58

   wcale bym się nie zdziwił gdyby nieaktywność tego chipu polegała na tym że nie wysyła on nic przez radio, za to odbiera i odblokowuje pewne opcje otwierające tylne furtki poniżej systemu operacyjnego. takiego chipa to nawet z satelity można aktywować. nie byłby to pierwszy przypadek, kiedy do różnych krajów objętych restrykcją COCOM wysyła się te same chipy, ale "ubogacone" funkcją auto destrukcji w odpowiedzi na odpowiednio spreparowany sygnał radiowy :)

   Skomentuj

 6. Gatts-25
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-06-25 17:18

  CZARNA SKRZYNKA procesora tak to wygląda.Jak zostanie uszkodzona to tracisz gwarancję i tyle pieśni o nic:)
  W Naszym klimacie zimy nie są takie straszne teraz więc do takiej NORWEGI taki SKY X w sam raz.

  Skomentuj

 7. rahl_r
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-25 23:04

  To podobny chip jak na produktach w supermarkecie. Czyli po prostu odpowiednik kodu kreskowego, który można odczytać z niewielkiej odległości przy użyciu odpowiedniego urządzenia, zawiera dane na temat CPU (model, nr, partia, data itp). Pozwala na identyfikowanie CPU bez naruszania opakowań. Oraz ułatwia serwis i kontrolę nad "zasobami" CPU w dużych instalacjach (serwerownie, superkomputery itp.)
  Nie musi być podłączony impuls zasilający dostarcza urządzenie odczytujące.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-29 15:02

   jest też możliwe, że taki chip dostanie odpowiednią wiązkę mocy z satelity z zakodowanym przekazem "zniszcz procesor"

   Skomentuj

   1. rahl_r
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-29 20:25

    Jest też możliwe, że masz już od lat takiego chipa w głowie i jedynym ratunkiem dla ciebie jest kapelusik z folii aluminiowej.

    Skomentuj

 8. Warmonger
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-06-26 08:52

  Czyli news z cyklu "Nic się nie stało, ale SPISEK!".

  Skomentuj

 9. Golor2
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-06-26 12:03

  Trzeba poczekać jakiś czas, aż komuś taki procek się uszkodzi od podkręcania i będzie wiadomo czy ten chip faktycznie jest dezaktywowany. Chociaż jak dla mnie sensu to nie ma najmniejszego, że Intel oszczędza ma paście zamiast lutu a nie oszczędza na chipie, który nie ma żadnego zastosowania.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-29 15:11

   Intelowi lut się skończył jak powierzchnia chipu urosła zbyt bardzo. tutaj AMD poszło w dobrą stronę, dzieląc strukturę na 4 kostki.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!