Na topie

Lenovo Ideapad 320-17 - tani 17-calowy laptop do codziennych zastosowań

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Laptopy

Kategoria: Komputery Laptopy Producenci: Lenovo

Lenovo Ideapad 320-17 występuje w różnych konfiguracjach, które sprawdzą się w codziennych, mniej wymagających zastosowaniach. Najtańsze wersje można kupić już poniżej 1500 zł.

  • Lenovo Ideapad 320-17 - tani 17-calowy laptop do codziennych zastosowań
A A

Szukacie dużego i niedrogiego laptopa do codziennych zastosowań? Warto zainteresować się modelem Lenovo Ideapad 320-17, który zalicza się do najciekawszych modeli w swojej kategorii cenowej.

Jak sama nazwa wskazuje, Lenovo Ideapad 320-17 zalicza się do 17-calowych modeli – producent zastosował tutaj matrycę TN o rozdzielczości 1600 x 900 px (HD+). Dodatkowym atutem jest powłoka antyrefleksyjna, która poprawi komfort pracy przy mocniejszy oświetleniu.

Lenovo Ideapad 320-17 laptop

W sprzedaży występują najróżniejsze konfiguracje, które głównie różnią się zastosowanym procesorem. Klienci mają do wybory model z układem AMD A6-9220 lub A9-9420. W obydwóch przypadkach udostępniono 2 rdzenie, co pozwoli na sprawną pracę w mniej wymagających zastosowaniach. Układy różni taktowanie – w pierwszym przypadku jest to 2,5 GHz (2,9 GHz w trybie Boost), natomiast w drugim 3,0 GHz (3,6 GHz w trybie Boost). Różnica w wydajności może więc sięgać około 20% na korzyść A9-9420.

Obydwa procesory różni też zintegrowany układ graficzny. W przypadku A6-9220 zintegrowano układ Radeon R4 z 192 jednostkami cieniującymi o taktowaniu do 600 MHz, natomiast w A9-9420 jest to układ Radeon R5 z 192 jednostkami cieniującymi, lecz o taktowaniu sięgającym 800 MHz. Nie są to zbyt wydajne konstrukcje, ale pozwolą na sprawną obsługę multimediów. W razie potrzeby można również pokusić się o zakup laptopa z dodatkową, wydajniejszą grafiką AMD Radeon R7 M530 – wprawdzie nie oferuje ona rewelacyjnych osiągów, ale powinna wystarczyć do grania w starsze, mniej wymagające tytuły.

Lenovo Ideapad 320-17 laptop

Oprócz tego przewidziano 4 GB pamięci RAM, a także dysk HDD o pojemności 1 TB lub szybki SSD o pojemności 128 lub 256 GB. Konfiguracja powinna więc wystarczyć do codziennych, mniej wymagających zastosowań typu przeglądanie Internetu lub obsługa programów biurowych.

Do dyspozycji oddano podstawowy zestaw złączy: złącze audio, dwa porty USB 3.0, wyjście HDMI i złącze sieciowe RJ45. Jest też napęd DVD i czytnik kart pamięci. Za bezprzewodową łączność odpowiada z kolei Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac.

Lenovo Ideapad 320-17 laptop

Najtańsze konfiguracje Lenovo Ideapad 320-17 można znaleźć już poniżej 1500 złotych (bez preinstalowanego systemu). Jeżeli jednak zależy nam na lepszej wydajności i zainstalowanym systemie, cena powinna zamknąć się w granicach 2000 złotych.

Źródło: Lenovo, Komputronik, inf. własna

Odsłon: 2899 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij
  1. Eternal1
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-07-02 20:40

    Te SoC to 28nm modułowe APU z kontrolerem DDR4 SingleChannel 2133. Wydajność adekwatna do ceny, czyli "budżetowa" choć sprawność energetyczna znośna.
    iGP z 192SP wystarczy do starszych gier 3D. Jak na tę kategorię cenową oraz przy 17" ekranie ma to sens.

    Znam sporo ludzi którzy wciąż używają laptopów z 2-rdzeniowymi prockami (2C/2T) AMD APU czy Pentiumami starszych generacji (LPDDR3, Windows7) i jedyne co zmodernizowali to HDD>SSD.

    Skomentuj

    1. eltra
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-02 22:51

      Dokładnie jak ktoś ma 4 gb pamięci jakis sensowny procesor i lapek mu służy tylko do przeglądania ynternetow i jakiś film to w zasadzie nic po za dyskiem ssd mu juz nie pomoze.. A do sprawnego działania takich lapkow właśnie brak normalnego dysku ssd nie wiem po co sprzedają nowe maszyny z dyskiem hdd jako dyskiem głównym...

      Skomentuj

      1. Vengir
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-03 09:15

        Ponieważ są jeszcze osoby, które chcą mieć więcej niż 256GB w sensownej cenie.

        Skomentuj

        1. eltra
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-07-17 13:16

          Zawsze można za grosze dokupić dysk zewnętrzny i czy warto dla miejsca tracić komfort pracy ? Ja uważam że nie.

          Skomentuj

        2. eltra
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-07-17 13:16

          Zawsze można za grosze dokupić dysk zewnętrzny i czy warto dla miejsca tracić komfort pracy ? Ja uważam że nie.

          Skomentuj

  2. Avantu
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-03 01:02

    Ostatnio wybrałem starszej osobie laptopa z takim APU i chodzi to nieźle, na pewno lepiej niż laptop z Celeronem N3450 którego ma mój ojciec - niby 4 rdzenie, niby turbo do 2,2GHz ale przy jakimkolwiek obciążeniu siedzą na 1,1GHz(w 2018 roku!) i nawet otwarcie przeglądarki i worda w tym samym momencie bywa wyczynem.

    Skomentuj

    1. Marek1981
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-07-03 08:10

      To wiadomo nie od dziś, już 6lat temu dyskutowałem z informatykami różnych firm o działaniu cpu AMD vs Intel. Na 45 osób 43 były że Intel najlepszy że AMD chłam ale na szczęście 1 miał APU AMD i pokazał jak to chodzi na zwykłym talerzowcu. Byli w szoku. I takie jest rozeznanie IT jeśli chodzi o sprzęt... Zresztą portale o tematyce IT testując też wprowadzają w błąd.

      Skomentuj

      1. Kenjiro
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-03 09:14

        Niestety wspomniane 2 modele APU są kompletnie nie na dzisiejsze czasy, gdy odtwarzanie filmu FHD z YT je zabija. Do tego 4 GB RAMu jest policzkiem w twarz klienta.
        A Ryzen G jest już od dłuższego czasu, więc dziwię się, że Lenovo proponuje takie wydmuszki...

        Skomentuj

        1. Kenjiro
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-07-03 09:26

          PS. Co nie znaczy, że Pentiumy, Celerony czy tańsze i3 (te dwurdzeniowe) są lepsze, bo bywają znacznie gorsze.
          Po prostu uważam, że w dzisiejszych czasach dwa słabe rdzenie to za mało, szczególnie kupując nowy sprzęt, który z założenia ma starczyć na lata.

          Skomentuj

      2. Finear
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2018-07-03 09:57

        >Na 45 osób 43 były że Intel najlepszy że AMD chłam ale na szczęście 1 miał APU AMD i pokazał jak to chodzi na zwykłym talerzowcu. Byli w szoku

        co to za logika? a jak by był jeden z dekstopowym cpu w laptopie i zjechał by wszystkich to bys powiedział ze intel najlepszy?

        Skomentuj

      3. jacorf
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-03 11:21

        Mam na głowie kilkadziesiąt laptopów nowych HP 745 z prockiem AMD A10. Większej porażki w życiu nie widziałem. Wolniejsze od sprzętu Intela sprzed 10 lat. Korpoludki z hitlerlandu wybrały tylko dlatego że TPM był dostepny w wersji 1.2 pod Win7. Pod Win 10 jest jeszcze gorzej. Nie polecam i tyle w temacie.

        Skomentuj

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-07-03 14:58

          > "Wolniejsze od sprzętu Intela sprzed 10 lat."

          Widać masz pianę w mózgu zamiast osocza.
          Zarówno AMD jak Intel mają w ofercie cały wachlarz procesorów mobilnych. Od ultramobilnych wydmuszek z TDP ~10-25W przez mocniejsze modele 35-45W aż po pojedyncze modele z TDP 65W+ (dla urządzeń DTR).
          Mówisz o jakimś nieokreślonym modelu AMD APU A10 nieznanej generacji i kategorii wagowej (jakie TDP? jaki rocznik? litografia?) porównując do jakiegoś nieokreślonego modelu Intela którego nazwy nawet nie podasz.

          Czyli porównujesz "nie wiadomo co" do 'nie wiadomo czego".
          Aha.

          BTW, zapewne stanu systemu operacyjnego i softy firm trzecich też nie brałeś pod uwagę? No tak, przecież piana.

          Skomentuj

  3. Avantu
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-03 01:02

    dubel

    Skomentuj Historia edycji

  4. luckan
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-04 08:31

    Rozsądna wersja (i5, gf mx150, ssd 256, win10) to już wydatek 3 tys. zł. Z mojego doświadczenia wynika, że taka konfiguracja to absolutne minimum jeśli chce się uniwersalnego lapka na kilka lat. Obniżenie każdego z podzespołów nie zemści się od razu, ale w niedalekiej przyszłości już tak. Myśląc uniwersalny mam na myśli - gra dla dziecka, writer, jakaś platforma do seriali, youtube, odpalenie kilku kart w przeglądarce, edycja zdjęć z wakacji i montaż filmiku z telefonu. Tylko tyle i aż tyle... bo niestety, ale większość sprzętu reklamowana jako (uniwerslany, codzienny) nie jest w stanie podołać tym zadaniom w sposób płynny i komfortowy.