Ciekawostki

„LGBT” to według internautów słowo 2019 roku

opublikowano przez w dniu 2020-01-04

„Klimat”, „LGBT” oraz „feminatyw” to najważniejsze słowa 2019 roku. Wybranie zwycięskiego okazało się jednak podzielić kapitułę językoznawców i internautów.

Według kapituły językoznawców słowo 2019 roku to „klimat”

Plebiscyt związany z wyborem najważniejszego słowa minionego roku został zorganizowany przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz Fundacją Języka Polskiego. To już dziewiąta jego edycja.

Kapituła językoznawców, w składzie której znaleźli się Jerzy Bartmiński (UMCS), Jerzy Bralczyk (UW), Katarzyna Kłosińska (UW), Ewa Kołodziejek (USz), Marek Łaziński (UW), Andrzej Markowski (UW), Jan Miodek (UWr), Renata Przybylska (UJ) oraz Halina Zgółkowa (UAM), za najważniejsze słowo 2019 roku uznała rzeczownik „klimat”. Drugie miejsce przyznano „LGBT”, a trzecie słowu „feminatyw”.

Jak podano w uzasadnieniu, wskazanie na „klimat” to swojego rodzaju ostrzeżenie. Skrywa on w sobie wiele czynników niezbędnych do życia (powietrze, woda, itd.), został oddany ludzkości raz, ale okazuje się, że nie na zawsze i wymaga tego, aby w końcu o niego zadbać.

Ale według internautów na to wyróżnienie zasłużyło „LGBT”

Z racji poruszanej każdego dnia tematyki bardziej interesujący był dla nas wybór internautów. Ci okazali się mieć swoje zdanie i w głosowaniu (łącznie 34 tysiące głosów) wskazali na „LGBT”.

Akronim (często spotykane są także LGB i LGBTQ) odnoszący się do mniejszości seksualnych i organizacji działających na rzecz ich praw nieznacznie wyprzedził „klimat”. Trzecie miejsce przypadło słowu „hulajnoga”.

Źródło: Uniwersytet Warszawski

Warto zobaczyć również:

marketplace

Komentarze

27
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  (neo)komunizm na fali wznoszącej. Kiedyś obiecywali pracę dla wszystkich teraz śluby, adopcje itp
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  Czyli co? W ~38 milionowym kraju oddano ~34 tys. głosów i już mamy "wybór internautów", gdzie przeciętnym internautą jestem np. ja, a o całym tym głosowaniu i plebiscycie dowiedziałem się dopiero teraz?
  ...
  Dobre - co pośmiałem, to moje xd
 • avatar
  To po prostu UW :( Potem dziwić się, że Polibuda tak na UW patrzy... :(
 • avatar
  Od kiedy skrót może być uznawany za słowo?
 • avatar
  "Hipopotam LGBT chłop przebrany za kobietę"
 • avatar
  Już wolałbym gżegżółka, dżdżownica ewentualnie, w ostateczności żółć
  Zaloguj się
 • avatar
  Widzę, że Polska chce być taka tolerancyjna, co z przykładu Niemieckich sąsiadów nie wyjdzie nam na dobre. Podobnie było z prostytutkami, zbyt obraźliwe, to zaczęli je nazywać 'eskortą'. Brzmi bardziej social, a każdy wie o co chodzi.
  Zaloguj się
 • avatar
  Biedni ludzie.
  Zaloguj się
 • avatar
  LGBT na hulajnodze ma klimat.
 • avatar
  Co tu gadać, pozostaje mi tylko wkleić komiks Andrzeja: https://andrzejrysuje.pl/wordpress/wp-content/uploads/2019/08/Koniec-swiata.png
 • avatar
  to nie powinno być słowo roku tylko coś normalnego na co nikt nie zwraca uwagi
  niestety polska mentalnie cofa się do średniowiecza
  Zaloguj się
  -7
 • avatar
  Żenada.
 • avatar
  na forach w dziedzienie 'dla graczy' najlepsze słowo to RGBT :)