Na topie

Wszystkie „oczy” łazika Mars 2020

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Nauka Tematyka: Eksploracja kosmosu NASA

Łazisk Mars 2020 poleci na Czerwoną Planetę już za 3 lata. Oto w co dokładnie zostanie wyposażony, by dostarczyć nam jak najwięcej.

 • Wszystkie „oczy” łazika Mars 2020
A A

Eksploracji Marsa ciąg dalszy. W 2021 roku na powierzchni Czerwonej Planety wylądować ma kolejny łazik NASA. Amerykańska agencja podzieliła się szczegółami na temat pojazdu, którego nazwa (przynajmniej tymczasowa) to po prostu Mars 2020.

Czerwona Planeta w wysokiej rozdzielczości i w kolorze

Najnowszym łazikiem znajdującym się obecnie na Marsie jest Curiosity. Jego następca będzie miał od niego 6 kamer więcej (czyli razem 23). Spośród nich 7 służy do zbierania danych na potrzeby eksperymentów, również 7 – do rejestrowania procesu lądowania i wreszcie 9 – do nawigacji. Będą one w stanie wykonywać kolorowe zdjęcia o rozdzielczości 20 Mpix (podczas gdy aktualnie wykonywane są 1-megapikselowe zdjęcia w czerni i bieli).

Mastcam-Z, czyli główna kamera, zaoferuje zoom 3:1 – to coś, czego w Curiosity nie było. Dzięki możliwości wykonania większej liczby trójwymiarowych zdjęć na Ziemię dotrze więcej informacji o cechach geologicznych Marsa. – „Technologie foto ciągle się poprawiają. W każdej kolejnej misji możemy wykorzystać te udoskonalenia, by zapewnić większą wydajność i niższe koszty” – powiedział Justin Maki z NASA JPL.

Mars 2020 Mastcam-Z
Tak wygląda Mastcam-Z. Foto: NASA/JPL-Caltech

Łazik Mars 2020 to mniej problemów ze zdjęciami

„Nasze poprzednie kamery nawigacyjne robiły wiele zdjęć, a potem je łączyły. Przy szerszym polu widzenia [w nowych kamerach] uzyskujemy taką samą perspektywę za jednym razem” – dodał Colin McKinney z NASA JPL. To oznacza mniej czasu spędzonego na panoramowaniu, dzięki czemu łazik może wykonywać więcej zadań w krótszym czasie.

Nowe kamery zapewniają również większą ostrość obrazu. Oznacza to – ni mniej, ni więcej – że zdjęcia mogą być robione także wtedy, gdy łazik znajduje się w ruchu. Wreszcie, poprawiona została również kompresja.

Mars 2020 łazik
Łazik będzie obserwował Marsa 23 „oczami”. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech

Co jeszcze ma nowy marsjański łazik agencji NASA?

Bazujący na Curiosity łazik jest wielkości niedużego samochodu i waży nieco ponad tonę. Oprócz 23 kamer jest on wyposażony w dwumetrowe ramię (z 27-milimetrowym wiertłem) do zbierania próbek, aluminiowo-tytanowe koła lepiej przystosowane do skalistej powierzchni planety, instrumenty kontrolujące temperaturę, 2 mikrofony i anteny.

Rozpędzający się do 152 metrów na godzinę łazik Mars 2020 ma również komputer z opartym na architekturze PowerPC 750 procesorem taktowanym zegarem 200 MHz, 2 GB pamięci flash, 256 MB RAM i 256 KB ROM. Dopełnieniem są rozmaite instrumenty, które są rozlokowane w następujący sposób:

Mars 2020 instrumenty 
Ilustracja: NASA

Więcej o łaziku znajdziecie na stronie agencji.

Źródło: NASA JPL, Engadget. Ilustracja na wejście: NASA/JPL-Caltech

Odsłon: 3417 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
 1. mutissj
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-11-04 16:09

  najbardziej zastanawia mnie zasilanie tego urządzenia,

  skąd on czerpie tyle energii?

  Skomentuj

  1. SeaDragon
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-11-04 21:29

   RTG (Radioisotope Thermoelectric Generator) znajdujący się w łaziku Curiosity generuje około 110W energii elektrycznej, więc jak widać jest to całkiem oszczędny pojazd. Jednak należy pamiętać, że jednocześnie nie działają wszystkie systemy, a te które są potrzebne do działania są wzbudzane na czas prowadzenia przez nie badań, pozwala to na lepsze dysponowanie energii

   Skomentuj

  1. NuMeRoUnO
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-11-05 01:16

   Tak i jeszcze Socjale za to że żyjesz :) motywacja będzie. Z takim podejściem na pewno dowiemy się więcej o planecie na którą tak prawdopodobnie musimy pakować manatki bo warunki mogą być mało przyjazne.

   Skomentuj

   1. cochinek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-11-06 08:32

    Nie zartuj, nawet jakby z Ziemi zniknęła cała woda to i tak bedzie to bardziej przyjazne miejsce do życia od Marsa.

    Skomentuj

  2. baca130
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-11-05 09:12

   Może jeszcze każdego mają prowadzić za rączkę?
   Jak dla mnie takie badania są dużo bardziej ważne niż drogi które i tak mają dobre czy też bezdomni z własnego wyboru.

   Skomentuj

 2. franus
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-11-06 16:38

  sprzęt na procesorze 200 MHz, 2 GB RAM-u i leci na Marsa; sprzęt X-rdzeniowy 2 GHz, 4-6 RAM i ledwo ciągnie andka lub iOS...

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-11-07 12:00

   ten sprzęt jest jeszcze w tzw. niskiej litografii. dzięki temu elektronika jest o wiele bardziej odporna na promieniowanie jonizujące. chyba zapomniałeś że to nie leci na biurko ale na marsa.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!