Na topie

mObywatel - wszystkie dokumenty w jednej aplikacji

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Plan jest taki, by aplikacja mObywatel zawierała dowód osobisty, prawo jazdy i wszelkiego rodzaju karty. Wykonano pierwszy krok w tym kierunku.

mObywatel - wszystkie dokumenty w jednej aplikacji

A A

Ministerstwo Cyfryzacji nie ukrywa, że chce, by Polacy jak najszybciej mogli uwolnić się od dyskietek w portfelach – by wszystkie potrzebne dokumenty mogły znajdować się w ich smartfonach. Aby udowodnić, że prace nad tym projektem nie stoją w miejscu, udostępniona została aktualizacja mObywatel, stanowiąca pierwszy poważny krok w tym kierunku.

mDokumenty w telefonie komórkowym 

Wszystko zaczęło się w maju, kiedy to uruchomiony został pilotaż programu mDokumenty. W ramach tego projektu sprawy urzędowe (do pewnego stopnia) można załatwiać bez dowodu osobistego w tradycyjnej formie. Wystarczy smartfon lub zwykła komórka – na urządzenie przychodzi SMS z kodem weryfikacyjnym, który podajemy urzędniczce lub urzędnikowi, a na komputerze automatycznie pojawiają się podstawowe dane osobowe klienta.

To jednak tylko początek i teraz Ministerstwo Cyfryzacji idzie dalej… 

mObywatel, czyli aplikacja z mDokumentami

Udostępniona (na razie tylko na Androida i na dodatek w wersji testowej) aplikacja mObywatel to nic innego jak program, w którym znajdą się wszystkie mDokumenty Polaka. Wszystkie, czyli jakie? Na razie projekt zakłada następujące:

 • potwierdzenie tożsamości,
 • dowód osobisty,
 • legitymacja studencka,
 • prawo jazdy,
 • karta dużej rodziny.

mDokumenty

Aktualnie jednak dostępna jest tylko ta pierwsza opcja, a więc…

mTożsamość – co to takiego?

mTożsamość jest pierwszą usługą dostępną w aplikacji mObywatel. Jej funkcjonalność nie jest zbyt szeroka: możliwe jest bowiem jedynie wyświetlenie danych osobowych na ekranie telefonu i przekazanie ich innej osobie (która też musi być użytkownikiem rządowego programu na Androida). Po co?

Dzięki mTożsamości w mObywatelu można na przykład wymienić się danymi w przypadku, gdy dojdzie do stłuczki samochodowej. Wymiana odbywa się poprzez wygenerowanie i odczytanie kodów QR aktywnych tylko przez moment. 

mTożsamość

Jak wyrobić sobie mTożsamość i jak stać się mObywatelem?

Aby skorzystać z mTożsamości trzeba mieć ważny dowód osobisty, profil zaufany (eGo), dostęp do Internetu i smartfona z Androidem w wersji od 6.0 wzwyż z zainstalowaną aplikacją mObywatel. Tę ostatnią można pobrać, klikając poniżej:

Pobierz mObywatel

Więcej informacji o aplikacji mObywatel (w tym szczegóły dotyczące bezpieczeństwa) znajdziecie na stronie obywatel.gov.pl

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Business Insider

Odsłon: 5377 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
 1. sabaru
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-10-30 12:35

  No niby ok ale jaki padnie bateria w telefonie to nic nie da się na mieście załatwić jeżeli jakiś dokument będzie wymagany.

  Skomentuj

  1. pawel2503
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2017-10-30 12:54

   Tak samo, jak zapomnisz dowodu. Poza tym jeszcze przez dłuuugi czas będą obowiązywać równolegle e-dowowy jak i analogowe, zawsze jest wybór.

   Skomentuj

   1. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-10-30 13:17

    Co to znaczy jeszcze długo? To ma być alternatywa a nie podstawowy dokument...jak ktoś nie chce mieć smartfona to wg Ciebie ma nie istnieć podobnie jak bez konta na fejsie? Poza tym dyskusyjna jest sprawa bezpieczeństwa i prywatności czegoś takiego, zwłaszcza na systemie Android, należącym do Google. Dlaczego mielibyśmy powierzać tak wrażliwe dane tej korporacji? Mało to o nas wie?

    Skomentuj Historia edycji

    1. ajwen
     Oceń komentarz:

     -10    

     Opublikowano: 2017-10-30 13:36

     Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

     Za pare lat może to być właśnie wymuszone przez właśnie indentyfikacje cyfrową. Zawsze był ktoś kto się wzbraniał przed postępem , "Kiedyś to byyyło " . Kiedyś palono czarownice na stosie a teraz tzw. "madki" nie chcą szczepić swoje dzieci bo szczepienia to samo zło. Zawsze co jakiś czas są momenty przełomowe w histori gdzie jesteśmy zobowiązani do czegoś co każe nam rząd.
     Nie stosujesz się == wypadasz z obiegu , krótka piłka i nic się z tym nie zrobi.

     Skomentuj

     1. Franz
      Oceń komentarz:

      13    

      Opublikowano: 2017-10-30 14:01

      Nie masz kompletnie świadomości co piszesz.
      Cyfrowe państwo, przymusowy obrót bezgotówkowy i inne tym podobne pomysły nie są żadnym postępem.
      To największe nieszczęścia jakie mogą się ludzkości przydarzyć i należy je zwalczać zanim będzie za późno i staniemy się wszyscy niewolnikami w tak wielkim stopniu jak nigdy jeszcze jednostka nie była.

      Skomentuj

     2. Ghola
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-10-30 14:31

      Jest przecież projekt nowych dowodów osobistych nadal w plastiku.

      Natomiast stwierdzenie "nie dostowujesz się wypadasz" jest głupie.

      To tak jakbyś stwierdził ze jeśli ktoś niema komputera to nie może być Polakiem bo trzeba iść z duchem czasu i won z kraju ;)

      Skomentuj

     3. anzeh
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-10-30 15:02

      Życzę Ci żebyś się nigdy nie obudził w rzeczywistości streszczonej jako "Nie stosujesz się == wypadasz z obiegu", bo taką definicję spełnia każdy totalitaryzm.

      Skomentuj

    2. cyberant
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2017-10-30 17:41

     Odnoszę wrażenie ze google wie o nas dużo więcej, niż dane z dowodu osobistego czy prawa jazdy ;) więc akurat o to bym się nie martwił.

     Skomentuj

 2. roman106
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2017-10-30 13:11

  Android 6.0? Nie mogli dać minimum android 8.0?

  Skomentuj

  1. Mighn
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2017-10-30 14:32

   Spokojnie, mogli wydać tylko na najnowszego IPhona a potem uznać, że jest to obowiązkowe dla każdego - to by było w ich stylu :D - a by się kaska posypała do kieszeni od Apla :D

   Natomiast wszystkie konieczne składniki do działania takiej apki są od 4.4 więc wymuszanie działania od 6.0 to po prostu lenistwo programistów albo... spisek? :P

   Skomentuj Historia edycji

 3. Himoto
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2017-10-30 21:25

  Mieć nadzieję ze nigdy nikomu z rządzących nie wpadnie do głowy pomysł by ten mDokument był obowiązkowym modelem dokumentów, bo chyba zrezygnuję z posiadania takowego dokumentu pod zarzutem łamania prawa o bezpieczeństwie danych osobowych.

  Któryś tam wyskakuje z ciekawym pomysłem, że łatwiej sobie phona podładować niż się cofnąć po dokumenty. Ciekawe asiory jakim cudem zapominacie nosić przy sobie dokumenty, a jednocześnie jakimś cudem nie zapominasz telefonu przy czterech literach mieć?

  Aż strach się bać co będzie z polakami za 10-20lat, bo już teraz widać jak staczamy się w rozwoju jako naród.

  Skomentuj

  1. roman106
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-10-31 07:27

   Ale jesteś niedoinformowany. Nie ma obowiązku posiadania przy sobie dokumentów! Potrzebujesz - nosisz, nie potrzebujesz - nie bierzesz. Na plaży w gaciach też non stop masz dowód przy sobie?

   Skomentuj

   1. Mighn
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2017-10-31 09:08

    A w ramach braku obowiązku za brak prawka podczas prowadzenia samochodu 50 złotych anty nagrody...

    Skomentuj

    1. roman106
     Oceń komentarz:

     3    

     Opublikowano: 2017-10-31 17:30

     @Mighn, masz obowiązek posiadania prawa jazdy, gdy siedzisz za kółkiem. Widzę, że nie odróżniasz w jakich sytuacjach musisz posiadać odpowiedni dokument. Ale na wszelki wypadek jak jedziesz autobusem mniej przy sobie książeczkę zdrowia.

     Skomentuj

 4. AkaRyupl
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-10-31 05:00

  Teraz ciekawe co powie pan policjant, jak trafi się na kontrolę i ktoś wyskoczy z e-dowodem czy e-prawem jazdy. Najpewniej będzie mandat za brak dokumentu.
  Dodam do tego, że to świetny sposób na kradzież tożsamości (wirusy, fizyczna kradzież telefonu, zhakowanie telefonu etc.). Ja postoję i podziękuję.

  Skomentuj

 5. Marucins
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-10-31 14:15

  I dzięki temu będzie można wysyłać dokumenty droga elektroniczną?
  Czy dalej mamy wspaniałą papierologię!?

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!