Na topie

Apple ogranicza wydajność starszych iPhone'ów [AKT. - sprawa trafi do sądu]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Smartfony

Kategoria: Mobile Telefony Smartfony Tematyka: iPhone Na Topie Producenci: Apple

Zabieg ten wynikać ma z problemów, jakie stwarzają starzejące się baterie. Tak przynajmniej głosi oficjalny komunikat.

  • Apple ogranicza wydajność starszych iPhone'ów [AKT. - sprawa trafi do sądu]
A A

W ostatnich tygodniach nasilały się informacje sugerujące, iż Apple podejmuje kroki mające na celu ograniczenie wydajności starszych iPhone'ów. Chociaż nie wszyscy w taki scenariusz wierzyli, okazuje się on prawdziwy.

Prócz głosów samych użytkowników zaczynają pojawiać się bowiem pierwsze testy. Wszystkie sugerują jedno - zauważalny spadek wydajności procesora. Obecnie mówi się o modelach iPhone 6S (od iOS 10.2.1) oraz iPhone 7 (od iOS 11.2).

iPhone 6S wydajność

Można jednak przypuszczać, że chodzi także o inne urządzenia Apple, które otrzymują podobne wsparcie. Dlaczego jednak producent podejmuje takie kroki?

Został już o to zapytany. Odpowiedź, czego można było się spodziewać, jest nieco wymijająca. Daje jednak do zrozumienia, iż chodzi tutaj o starzejące się baterie. Ograniczenie wydajności procesora, a tym samym zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprawiać ma czas pracy na jednym ładowaniu, a także eliminować błędy skutkujące np. wyłączeniem się smartfona.

Oczywiście jak zawsze pojawiają się głosy, iż oficjalne stanowisko nie ma wiele wspólnego z prawdą, a wyżej omówiona praktyka to dobry sposób do „zachęcenia” użytkowników na przesiadkę na nowszy model. Zapewne macie swoje zdanie w całej sprawie, podzielcie się nim w komentarzach.

AKTUALIZACJA, 22.12.2017

Wygląda na to, że o całej sprawie jeszcze usłyszymy. Pojawiają się informacje o pierwszych pozwach sądowych, jakie decydują się składać niezadowoleni użytkownicy. Do sądu w Kalifornii trafił on za pośrednictwem kancelarii Wilshire, która reprezentować ma Stefana Bogdanovicha oraz Dakotę Speasa.

Jak łatwo się domyślić, wskazują oni na nieetyczną politykę producenta sugerując, iż omawiane zabiegi mają na celu zwiększenie sprzedaży nowych modeli. Powołują się na fakt, iż producent nie informował o zmniejszaniu wydajności smartfonów, na co nikt przy zakupie się nie godził.

Podobny pozew miał zostać złożony w Chicago, można przypuszczać, że na tym nie koniec. Sądzicie, że Apple ma się czym martwić?

Źródło: macrumors

Odsłon: 10143 Skomentuj newsa
Komentarze

32

Udostępnij

Smartfony w marketplace

  1. DanyGee
    Oceń komentarz:

    29    

    Opublikowano: 2017-12-21 13:06

    Oczywiście, że łoją klientów. Chyba logiczne, że chodzi tylko o mamonę a nie experience?
    Swojego 6s sprawdziłem wczoraj, jeszcze nie zwolnił.
    Nigdy więcej nadgryzionych jabłek!

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      11    

      Opublikowano: 2017-12-21 15:25

      Gola i beda golic klientow bo ich wyznawcy to idioci a najlepsze jest to ze udowodniono ze apple celowo zmniejsza wydajnosc swoich urzadzen a mimo to ludzie nadal twierdza ze ich urzadzenia dzialaja jak nowe :)

      Skomentuj

    2. Alovsskyy
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-12-21 20:28

      Nie chce w żaden sposób stawać po którejś ze stron, ale Samsung oraz inne koncerny również stosują takie praktyki. Naturalnie ten proces ma napędzić sprzedaż ich flagowców, nie bez powodu słyszymy, ze nowy flagowiec "xyz" jest teraz szybszy itd. i się nie zacina jak Twój telefon ;)

      Skomentuj

      1. Snack3rS7PL
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-12-23 12:09

        To niby jakie są te koncerny?

        Skomentuj

        1. stalkerpl
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-12-27 09:09

          za płotu twego

          Skomentuj

  2. Faflucy
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-12-21 13:28

    Apple montuje do iPhonów gówniane baterie, które po nie całym roku nadają się na śmietnik i tak się ratuje. Jeżeli zmniejszy wydajność telefonu to zmniejszy zapotrzebowanie na energię. Druga sprawa to taka że tylko w iPhonie spotkałem się z włączającym się telefonem w niskich temperaturach (pisząc niska mam na myśli +10 i niżej) Inni producenci też korzystają z ogniw litowo-jonowych i jakoś takich cyrków nie ma, a trzeba wziąć jeszcze od uwagę że ceny iPhonów są najwyższe i od takiego urządzenia powinno się wymagać więcej.

    Skomentuj

    1. usuniety_b274873f01f4
      Oceń komentarz:

      -17    

      Opublikowano: 2017-12-21 14:50

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      "Ciekawa" teoria. Powiedz to ludziom którzy nadal korzystają z iP4 i bateria działa bez problemów. Tak samo jest w laptopach, nie ma lepszych baterii...

      Skomentuj

      1. edymion
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2017-12-21 15:05

        Apple miał dwie sprawy o specjalne starzenie baterii - w obu przypadkach poszli od razu na ugodę. Sprawa dotyczyła Ipad'a. Sądzę że z fonami robią to samo. Co do twojego przypadku to widocznie czasem nawet technika jest bezsilna i coś działa dłuzej.

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          -12    

          Opublikowano: 2017-12-21 22:00

          Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

          No ba, wiadomo że sposób użytkowania ma ogromny wpływ na baterię.

          Skomentuj

          1. Alcedo1
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-12-23 09:09

            jak zwykle "trolluje"

            Skomentuj

      2. Faflucy
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-12-21 16:06

        Nie teoria tylko prawda. Ja pisałem tego posta w własnego doświadczenia jako użytkownik iPhone 4S, 5S, 6S i każdy z nich po około roku użytkowania miał te same objawy, a mianowicie wyłączał się na chłodzie.

        Skomentuj

  3. KENJI512
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-12-21 13:36

    A nie mogliby wysłać aktualizacji, która pozwala na wybór użytkownikowi?

    Albo ograniczać wydajność tylko przy niskim użyciu procesora, a w grach już pełna moc?

    Ale nie.. to Apple.. trzeba kusić nowym iPhonem X za 5000zł :) Za jeden telefon można mieć super smartfony dla całej rodziny, nie wiem do kogo to jest kierowane :D

    Skomentuj

    1. edymion
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-12-21 15:18

      Nie mogliby. Polityka Appla do tej pory polegała na tym aby system i stare fony działały płynnie - produkt z wyższej półki więc miało to działać. Andoid postawił na rozbudowane aktualizacje oraz rozbudowane aktualizacje programów developoerów (przykład google maps - znajomy zrobił update na xperii e - nei dało sie map używac od tamtej pory), które powodowały to, że starszy fon nie był w stanie tego udźwignąć. Efekt był taki, że bez custom romu klient biegł po nowy fon. Skoro polityka i wizerunek Appla ma nadal utwierdzać ludzkość w przekonaniu ze soft mają dopracowany a baterie padać nie chcą to wciskają kit że chronią swoich klientów przed usterką spowalniając fon. Klient pomyśl: "oooo zajebiście, super firma i dba o mnie coby mi sie fonik nie zapalił niczym galaxy note xxx - kocham ich". Później pomyśli ze jednak fonik działa wolniej ale to przeciez nie wina softu tylko tego, że Apple dba o swoich ludzików. Pomysli także, że boi się że mu fonik przypiecze w kieszeni to i owo - tak czy siak ludzik kupi chętniej nowszy model działający sprawnie.

      Skomentuj

      1. owatanka
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-12-21 15:35

        Cos sciemniasz mam telefon pentagram monster z podobnymi parametrami co xperia e z androidem 4.1 i mapy google dzialaja tak jak dzialaly , laguje ale dziala.

        Skomentuj

  4. Eternal1
    Oceń komentarz:

    18    

    Opublikowano: 2017-12-21 13:41

    "it's not a bug, it's a feature"

    Tak długo jak ludzie będą dawać się dymać, dymani będą...

    Skomentuj

    1. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-25 00:48

      Amen! :D

      Skomentuj

  5. Radical
    Oceń komentarz:

    15    

    Opublikowano: 2017-12-21 13:42

    Jakby się dało samemu wymienić baterię to nie było by problemu ale przecież apple oferuje usługę wymiany baterii za 79$.... I teraz najlepsze że zapłacę i mam nową baterię a wydajność dalej będzie niższa? Apple to umie robić kase i ludzi w butelkę :D

    Skomentuj

  6. hex3n
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-12-21 14:11

    Użytkownicy fonów Apple dobrze wiedzą o krótkiej żywotności baterii. 6s faktycznie się mulą od premiery 8. Ale kto bogatemu zabroni?

    Skomentuj

  7. kaviter
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-21 15:15

    Raz skusiłem się na produkt apple i nigdy więcej. W moim 2 letnim iPadzie Pro żywotność baterii spadła do połowy, właśnie też dogorywa 3 sztuka klawiatury która kosztuje 800 zł (!!!!)

    Skomentuj

    1. edymion
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2017-12-21 15:20

      czekałeś z tym az do trzeciej klawiatury?????:)))))

      Skomentuj

      1. kaviter
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2017-12-21 15:54

        wymieniali mi na gwarancji, za każdym razem to samo komunikat "To akcesorium jest nieobsługiwane"

        Skomentuj

    2. sampras
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-12-21 15:35

      Mam ipada mini 1 i jakoś nie nażekam na baterię, działa bardzo dobrze, trzyma jak od nowości - poważnie! Ale za to zamula jak szalony, zostawili go bez wsparcia i zapewne coś tam pokręcili w wydajności tak aby zakupić nowy, lebszy - szybszy. Jaka jest na to rada? Zrobić downgrade :)
      A co do tego co robi apple, lubie tą firmę ale żeczywiście jestem bardzo zawiedziony tym jak traktują klientów. Dość, że wychodzą na świat niezgodne praktyki wobec użytkownika to jeszcze ceny są nie adekwatne do tego co ich produkty oferują w innych krajach czyt. SIRI, APPLE PAY...

      Skomentuj

      1. PrEzi
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2017-12-21 18:11

        Spraw proszę i sobie i wszystkim przysługę i zakup zawczasu słownik. I tobie i czytającym wyjdzie to na zdrowie.

        Skomentuj

  8. R2rr0
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-21 16:00

    Ciekawe, którzy producenci jeszcze, albo inaczej, którzy tak nie robią.

    Skomentuj

    1. hex3n
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-12-21 18:57

      Huawei jest najbardziej perfidny z zamulaniu fona po 2 latach od premiery.

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-12-21 20:53

        Kupiłem kiedyś używanego, 2,5-letniego, (5,5") Huawei HONOR 4X za 290zł. Telefon z SoC Kirin620 (8x Cortex A53@1,2GHz + 2GB RAM + Android6 + EMUI4) i sam się dziwiłem że za tak śmieszne pieniądze można dostać tak płynnie działającego smarta.

        Przecież 1,2GHz na rdzeniu to kompletny budżetowiec a działał elegancko. Optymalizacja softu robi swoje.
        Gdy go sprzedawałem, miał już 3 lata od premiery, działał jak należy.

        Skomentuj

  9. michael85
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-21 22:19

    Jestem posiadaczem Samsunga Note 4, około miesiąca temu telefon zaktualizowałem zgodnie z procedurą producenta - oprogramowanie oficjalne Android 6. Efekt? Bateria trzyma około pół dnia! Taki problem mają również inni użytkownicy to nie jest wina baterii. Skontaktowałem się z Samsung Polska na FB i w odpowiedzi usłyszałem żeby przywrócić do ustawień fabrycznych. Oczywiście nic to nie dało!

    Skomentuj

  10. paulus99
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-21 22:49

    Sprawdziłem na moim IP6, w Geekbench żadnej różnicy. Najstarszy test mam na iOS 8.1 (1624/2909pkt), najnowszy na iOS 11.2.1 (1620/2895pkt), czyli właściwie żadnej różnicy. Czyżby zachęcali do wymiany użytkowników nowszych IP6s i 7, a dali spokój starszym modelom? Dziwne.. Co prawda niedawno wymieniłem baterię we własnym zakresie, może dlatego nie zwalnia.

    Skomentuj

  11. HardCorak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-22 18:29

    spokojnie wystarczy wgrać update który się nazywa iphone 8 lub iphone x i wszystko szybko działa nic nie jest ograniczane

    Skomentuj Historia edycji

  12. TomPo75
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-12-22 22:30

    W ten sposob to w dzisiejszych czasach musielibysmy pozwac 90% producentow. I w sumie jestem jak najbardziej za tym.
    Celowe starzenie sprzetow to jest robienie sobie jaj z klientow. Tyczy sie to praktycznie kazdej elektroniki i baterii, od pralek i lodowek, poprzez karty graficzne, telefony, a na samochodach konczac.

    Skomentuj

  13. steelek
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-12-23 00:11

    Celowe postarzanie to raczej dosc popularna praktyka w dzisiejszych czasach. Mój s7 edge niedlugo po premierze w sklepach nowego note otrzymal aktualizacje systemu. Opis zmian uwzglednial nic szczegolnego tylko to co zawsze - poprawa wydajnosci/dzialania oraz udostepnienie nowych funkcji. Okazuje sie ze po udostepnieniu nowych funkcji itp bateria nagle przestala wytrzymywac 1,5 dnia i z reguly wieczorem musze ja doladowywac. I to przy zachowaniu tego samego sposobu uzywania. Nie korzystam z telefonu nagle inaczej niz to robilem zwykle, a zmiana miala miejsce nagle tak jakby z dnia na dzien po aktualizacji systemu. O zamulaniu celowym nie bede sie wypowiadal bo android lubi po czasie zamulac sam. Ale patent z bateria mimo wszystko jest tez podejrzany.

    Skomentuj

  14. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-23 12:10

    A wystarczyło dać wymienną baterię....