Internet

Netflix: jedno konto, kilka osób - to legalne

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2016-07-13

Bez obaw - możesz korzystać z jednego konta na Netfliksie wraz z członkami rodziny czy przyjaciółmi.

Wiele osób narzeka na to, że ceny abonamentu w Netflix są zbyt wysokie, szczególnie biorąc pod uwagę okrojony (choć powiększający się) katalog filmów i seriali w Polsce. Dlatego też część użytkowników dzieli się swoim hasłem z rodziną i znajomymi, dzieląc się przy tym także kosztami. Tymczasem dziś w sieci zaczęły pojawiać się informacje, że jest to działanie nielegalne. Jak jest naprawdę?

Otóż w ciągu ostatniej doby w sieci pojawiły się artykuły informujące o tym, że dzielenie się hasłem do Netfliksa jest przestępstwem. U źródła tej tezy stawiany jest wyrok amerykańskiego sądu apelacyjnego, w którym czytamy, że „dzielenie się hasłami stanowi naruszenie prawa(…)”. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że sprawa dotyczyła kradzieży poufnych danych (a właściwie dalszego korzystania z haseł do systemów poprzedniego pracodawcy).

Dlatego wszystkich, którzy na dzielenie się kontem się zdecydowali (lub zamierzają się zdecydować) pragniemy uspokoić. Korzystanie z jednego konta przez kilka osób jest całkowicie dozwolone. Ba, sam Reed Hastings, szef Netfliksa, przyznał, że nie widzi w takim działaniu niczego złego i wręcz dopatruje się w tym szansę na zwiększanie popularności swojego serwisu.

Inna sprawa, że niektóre sądy (także w Polsce) mogą rozpatrywać tę kwestię różnie. Wszak w żadnym z regulaminów nie znajdziemy oficjalnego przyzwolenia na dzielenie konta. Niemniej jednak wątpliwe, by któryś prokurator zainteresował się użytkownikami, którzy nikomu krzywdy w ten sposób nie robią.

Przy okazji przypominamy, że od przyszłego miesiąca polski Netflix otrzyma wreszcie polski cennik. Poszczególne pakiety zostały wycenione na: 34 zł (Basic), 43 zł (Standard) i 52 zł (Premium).

Źródło: Netflix, tvmaniak, Riot Fest

marketplace

Komentarze

7
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bla bla bla... a tymczasem sam Reed Hastings mówi że można. Nawet jak by prokurator chciał ścigać - to by się wykazał wyjątkową głupotą w momencie gdy usługodawca nie ma nic przeciwko dzieleniu się usługą. Z drugiej strony - nie ma co już tak płakać nad tymi 52 zł miesięcznie - to naprawdę nie są takie koszty i nawet nie dzieląc się usługą to wciąż dobra cena ;)
 • avatar
  Jak zobaczyłem bazę filmów dostępną w polsce to sobie darowałem, bieda. Nawet za darmo nie chciało by mi się rejestrować konta ;/
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  "Wszak w żadnym z regulaminów nie znajdziemy oficjalnego przyzwolenia na dzielenie konta."

  Tak samo jak nie ma oficjalnego przyzwolenia niezabijania. Nadawanie uprawnień i kompetencji ma miejscu w sferze działań organów, ale w przypadku osób fizycznych, jeśli coś nie jest zakazane to jest dozwolone. Dlatego brak takiego przyzwolenia nie może oznaczać, że dzielenie może być zakazane, musi taki zakaz być wyraźnie wyrażony.
  Zaloguj się
 • avatar
  A jak kasują ludzi tak samo jak za granicą w przeliczeniu na pln za polowe mniejszą bibliotekę to jest legalne ?
  Zaloguj się