Na topie

Nintendo mówi „nie” 4K i wirtualnej rzeczywistości

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Konsole do gier

Kategoria: Gry Sprzęt do gier Konsole do gier Tematyka: 4K rzeczywistość wirtualna Producenci: Nintendo

Firma Nintendo nie jest zainteresowana tworzeniem gier obsługujących rozdzielczość 4K czy przeznaczonych do zabawy w goglach VR.

Nintendo mówi „nie” 4K i wirtualnej rzeczywistości

A A

Nie patrzy na to, co robi konkurencja i idzie swoją drogą – takie jest Nintendo i takie też najpewniej będzie. Przedstawiciel „wielkiego N”, Philippe Lavoué, jasno dał do zrozumienia, że japoński gigant nie zamierza stawiać na rozdzielczość 4K, z której – jak stwierdził – i tak niewielu graczy korzysta.

Podobnie, Nintendo nie jest zainteresowane grami w rzeczywistości wirtualnej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że sprzęt do obsługi tej technologii jest drogi i nie zawsze wygodny w obsłudze. Lavoué uważa, że sektor VR jeszcze długo będzie niszowy.

Nintendo zawsze podążało własną ścieżką i wygląda na to, że nie zamierza tego zmieniać – nie ma zresztą takiej potrzeby. Choć złośliwi (nie bez podstaw) komentują, że Switch i tak nie poradziłby sobie z takimi treściami, warto złośliwym przypomnieć, że ten sam Switch pobił ostatnio rekord jako najszybciej sprzedająca się konsola w historii USA.

To, co wyróżnia gry Nintendo, to bowiem grywalność – często na pozór dziecinne gry „wielkiego N” potrafią przykuć do ekranu na wiele godzin: są pełne oryginalnych rozwiązań i nieraz zachwycają klimatem. Nie bez powodu wśród 10 najwyżej ocenianych gier 2017 roku są trzy tytuły wydane przez Nintendo – The Legend of Zelda: Breath of the Wild (9,7/10), Super Mario Odyssey (9,7/10) i Mario Kart 8 Deluxe (9,2/10).

Źródło: Nintendo Enthusiast, Wccfrech, Metacritic. Foto: InspiredImages/Pixabay (CC0)

Odsłon: 4396 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
  1. DreamerDream
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-01-15 10:28

    TAK! W końcu ktoś kto widzi, że 4k nie ma sensu i na chwilę obecna jest bardziej dla szpanu i dla samej marketingowej magii cyferek (albo po to, aby wymusić kupno topowego sprzętu).

    I nie, nie twierdzę, że nie ma różnicy, że wszyscy uważający są głupi itp (do osób, które chcieliby mnie teraz zhejtować). Po prostu gry w fhd już dostatecznie dobrze wyglądają i nie mam pojęcia jaki geniusz wymyślił, aby świetnym pomysłem by było/aby kolejną rozdzielczość po fhd, która powinna być uważana za "standard" powinno być 4k która jest 4x większa (kiedy nawet już w fhd czasami potrzeba karty high endowej w najnowszych tytułach).

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-15 10:30

      owszem 4k robi roznice ale dla mnie wieksza robi dobre oswietlenie w grze + hdr

      Skomentuj

    2. TruGeek
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-01-15 10:48

      4k tak ale widzę, że większość się podnieca samą nazwą a nie tym co to faktycznie znaczy czyli większą rozdzielczość niż do niedawna FHD. Głównie chodzi o zagęszczenie pixeli na danej powierzchni czyli jak masz ekran 24 cale w FHD to powiedzmy żeby uzyskać ten sam efekt na 32 calach potrzebujesz 4k (mówię tylko dla przykładu nic nie przeliczałem) a jak niektórzy słyszą 4k to myślą, że jest to lepsza jakość obrazu tak z dupy coś jak HDR :P

      Skomentuj

    3. setheesh
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-01-15 10:59

      Jeżeli kogoś stać niech gra w 4K. Podstawą tez są jasne komunikaty Nintendo mówi, że nie będzie wspierać i ok ja jako klient dzięki temu wiem, że nie potrzebuje TV 4K pod ich konsole. Ale czy 4K nic nie daje, i czy jakość FHD jest taka wspaniała? Dla mnie nie i skoro ludzie włączają różne „antyaliasingi” to dla nich też nie. Ja od jakiegoś czasu o ile pc mi pozwoli staram się downscalować z 1440. Przykładowo dark soulsy bardzo ładnie wyglądają i obraz nie jest rozmyty jak to często bywa przy AA.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-01-15 11:24

        nikt nie mowie ze 4k nic nie daje, tylko ze nie zawsze jest potrzebne i efekt jest olbrzymi.
        Duzo zalezy od ekranu i tego z jakiej odleglosci ogladamy.
        Dla mnie 27 cali to w zupelnie wystarcza 2k bo pomiedzy 2k a 4k praktycznie roznicy nie widac.
        Jak ktos chce 32 cale ogladac z tej samej odleglosci to juz roznica bedzie wieksza i zauwazalna.
        FHD jesli idzie o konsole jest OK bo oglada sie tv z wiekszej odleglosci niz monitor.
        Ja gra mna konsoli w 4k na monitorze FHD takze i widze roznice na plus - ladny downscal sie robi ale czy przeszkadzal oby mi to gdyby obraz byl generowany w FHD? nie, nie widzial bym wielkiej roznicy. NIe jestem onanistą sprzętowym.

        Skomentuj

      2. DreamerDream
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-01-15 19:35

        "Przykładowo dark soulsy bardzo ładnie wyglądają i obraz nie jest rozmyty jak to często bywa przy AA."


        Jedno mnie zastanawia. Dlaczego w grach developerzy tak bardzo lubią wrzucać fxaa i inne post-process wygładzania (i nawet nie napiszą jakie to wygładzanie, tylko jest "anty-aliasing)? Widzisz piękna grę, a w ustawieniach jakieś pogarszające grafikę wygładzanie... . Ostatnio grałem w black desert. Piękna grafika, dość sporo osób właśnie przez nią się zainteresowali, developerzy non stop się nią chwalili, a w ustawieniach fxaa...

        Skomentuj Historia edycji

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-01-15 21:06

          FXAA ma swoje zalety - nie tylko jest wydajny ale chwyta też np postprocessing i tekstury.
          Ma też swoje wady rzecz jasna.

          Skomentuj

    4. Leader86
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-15 11:22

      wlacz byle jaki tytul na dobrym ekranie 4k na min 1080 z 4k i 1080p.

      Pozniej wroc i blagaj o wybaczenie

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-01-15 11:53

        no odpaliłem quake2 i nie widze szału więc jakie wybaczenie?


        sam tez mozesz sprawdzic.
        https://www.youtube.com/watch?v=xAii79SFFYU

        i co ? szał jest ?
        narody błagają o wybaczenie.

        Skomentuj Historia edycji

      2. DreamerDream
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-01-15 19:32

        Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Przeczytaj jeszcze raz dokładnie i "Pozniej wroc i blagaj o wybaczenie"

        Gdzie napisałem, że nie ma różnicy?

        Skomentuj

  2. kitamo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-15 10:28

    troche racji maja

    Skomentuj

  3. eltra
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-01-15 10:51

    co by nie było nintendo i tak nie ma za wiele możliwości w samym VR bo żeby wyglądało i dało sie grac trzeba mocnego sprzętu a na ręcznej konsoli jakoś tego nie widzę przynajmniej dziś wiec co miel powiedzieć ? to powiedzieli ze nie sa zainteresowani i tyle :P są na pewno są tylko wiedza ze teraz to nie możliwe :)

    Skomentuj

  4. jacy4
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-01-15 11:08

    "Firma Nintendo nie jest zainteresowana tworzeniem gier obsługujących rozdzielczość 4K"
    Co innego mieli powiedzieć skoro ich konsola ledwo daje sobie rade z grami w 1080p? Wiele gier działa na 720p albo w niektórych przypadkach nawet potrafi spaść rozdzielczość do 368p (Xenoblade Chronicles 2). Nawet ich własne gry jak mario czy zelda mają problem z 30 fpsami przy 900p.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-01-15 12:07

      a jednak bije ona rekordy popularnosci bo widac ze jest skrojona dla graczy a nie onanistów sprzetowych ktorzy piksele linijką odmierzają

      Skomentuj

      1. eltra
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-01-15 21:23

        Niesprawiedliwie oceniasz każdy szuka zabawy na swój sposób jedni wola Nintendo bo lubią inni xboxa a inni plejstejszyn ki raczej nie każdy kto gra w coś innego albo używa czegoś innego do zabawy niż Ty musi być onanista :)

        Skomentuj

    2. DreamerDream
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-15 19:40

      Po prostu skomentowali dlaczego stworzyli taką, a nie mocniejszą konsolkę. Przy projektowaniu konsoli celowali w określoną moc. Mogli zaprojektować, aby mogła mieć Bóg jakie bebechy, ale tego nie zrobili.

      Skomentuj Historia edycji

  5. naqerpl
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-01-15 12:20

    To raczej 4k mowi nie dla n Switch'a :)

    Skomentuj

    1. patol1984
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-15 16:07

      Innym konsolom też mówi nie, bo upscaling albo 4k które nie dobija nawet 30 fpsów ;/ a o VR to lepiej nie wspominać bo to można uznać za demo a nie prawdziwe gry.

      Skomentuj

  6. HomeAudio
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-15 17:45

    Szczerze powiedziawszy to nie dziwię się że Nitendo które bardziej skupia się na gameplayu aniżeli dobre grafice olewa temat 4K - musieli by inwestować w mocniejszy sprzęt zamiast platformę softwarową (co teraz robią)... poza tym granie w 4K to ma sens tylko na bardzo dużych TV (jeszcze to nie jest standardem posiadanie >65" TV w domu).

    Co do VR - pewnie zawsze będzie czas na dołączenie do tego nurtu (oby!). Nitendo najwidoczniej nie spieszy się z tym tematem - i ponownie myślę że nie spiesza się z tego samego powodu co z 4K - po prostu nie inwestują w mocny sprzęt. Niestety realia są takie że VR powoli będzie wypierało standardowy typ zabawy/gamingu - i oby Nitendo nie przegapiło tego progowego momentu bo mogą zacząć się u nich problemy finansowe (aczkolwiek jeśli chodzi o konsole przenośne to pewnie tutaj armagedonu nie powinniśmy się doczekać w najbliższym czasie).

    Zobaczymy jak przetrwają próbę czasu ;)

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-15 21:08

      Mają masę sprzedanych tanich konsol a ich flagowy Mario z roku na rok przynosi miliony dochodu. Czego chciec wiecej?

      Mają dobra strategie i dobrze w niej tkwią - to duża zaleta a nie skakanie po nowych technologiach i trendach.

      Skomentuj

  7. solasoft
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-16 04:44

    Jak projektory sony stanieja do 2000$ przy rozdzielczosci 4k to wowczas 4k bedzie mialo sens.. narazie 1080p wyglada tak idealnie przy ekranie 120" ze zadne 4k nie jest potrzebne. A jak wszystko bedzie wychodzic na blue ray 4k jako standard wowczas mozna myslec o przesiadce na 4k....