Na topie

Nowy MacBook Pro to raczej komputer stacjonarny (i niekoniecznie do biznesu)

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

To prawdopodobnie największa wpadka Apple od lat. Słowom krytyki nie ma końca, ale trudno się temu dziwić.

 • Nowy MacBook Pro to raczej komputer stacjonarny (i niekoniecznie do biznesu)
A A

Nowy MacBook Pro – nie inaczej zresztą jak w przypadku poprzednich generacji – to laptop promowany przez Apple jako doskonały sprzęt mobilny przeznaczony przede wszystkim do zastosowań biznesowych. Okazuje się jednak, że ani zastosowania biznesowe, ani też mobilność nie są jego mocnymi stronami. I choć nie zamierzamy pastwić się nad czymś, co bez wątpienia można nazwać jedną z największych ostatnio wpadek giganta z Cupertino, to niestety lub stety jest to bardzo wdzięczny temat, a czasem nie warto milczeć. Na wstępie jednak trzeba podkreślić: tekst nie jest (wyłącznie) opinią autora, lecz streszczeniem komentarzy, od których sieć dosłownie pęka w szwach.

Jedno słowo i wszystko jasne: przejściówki

Najbardziej kontrowersyjną decyzją Apple było wyeliminowanie większości portów z nowego MacBooka Pro. W efekcie, chcąc cieszyć się możliwością podpięcia przewodu Ethernet, urządzenia z USB-A, karty pamięci SD czy też monitora lub projektora VGA albo HDMI, należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Trzeba bowiem kupić przejściówkę, a właściwie przejściówki, których komplet był początkowo wyceniony na 1285 zł. Początkowo, ponieważ Apple przygniecione krytyką zdecydowało się jednak na obniżenie cen. Wciąż jednak zakup poszczególnych adapterów to koszt co najmniej 100 złotych. 

Ceny przejściówek to jednak w sferze biznesowej mały problem. Zdecydowanie większym jest sam fakt konieczności noszenia tychże przejściówek ze sobą. Co bowiem z tego, że nowy MacBook jest cieniutki, leciutki i ultramobilny, skoro wraz z nim taszczyć musimy torbę adapterów. Te potrzebne są nawet po to, by podpiąć pendrive’a. Tym samym jedna z największych zalet przenośnych komputerów brzmi tutaj raczej jak żart. 

Problem goni problem

Youtuber Louis Rossmann opublikował niedawno 2,5-godzinny materiał wideo, w którym dokładnie przyjrzał się nowemu MacBookowi. Pochwalił między innymi bardzo dobry touchpad oraz nieźle grające głośniki. Na tym jednak plusy się kończą. Oberwało się przede wszystkim słabej wydajności (szczególnie jak na tę półkę cenową). Najciekawiej (choć może niekoniecznie jest to najbardziej odpowiednie słowo) przedstawiają się jednak liczne problemy laptopa.

Kilka przykładów z brzegu: podłączenie mikroskopu = wyłączenie Wi-Fi; podłączenie dwóch urządzeń przez hub = brak energii dla jednego z nich; podłączenie przewodu HDMI = migotanie obrazu; uruchomienie nieco bardziej wymagających aplikacji = wzrost temperatury nawet powyżej 80 stopni Celsjusza. Jeśli chcecie zobaczyć więcej takich smaczków, obejrzyjcie wideo poniżej:

Słowem podsumowania

Wygląda na to, że biznesowy laptop MacBook Pro w rzeczywistości swoją charakterystyką przypomina komputer stacjonarny. Jego mobilność stoi pod ogromnym znakiem zapytania, szczególnie ze względu na przejściówki. Migotanie obrazu przy połączeniu przez HDMI również nie napawa optymizmem. Do tego dochodzi jeszcze kiepska wydajność i przegrzewanie się, które w zastosowaniach profesjonalnych nie powinny mieć miejsca. Szkoda, tym bardziej że poprzedni MacBook Pro był konstrukcją więcej niż udaną. 

Źródło: The Verge, The NextWeb, Reddit, YouTube (Louis Rossmann)

Odsłon: 18705 Skomentuj newsa
Komentarze

48

Udostępnij
 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  21    

  Opublikowano: 2016-11-07 11:27

  Kończy się podejście Steve'a, który dbał o to, by jakość końcowa była najważniejsza, a zaczyna czysto marketingowe, czyli doić ile się da.
  Tym samym widzimy oznaki ponownego upadku Apple, jak sięgnąć w historię sprzed 20 lat...

  PS. Abstrahuję od innych cech Steve'a, który nie był do końca normalny, ale jego chorobliwe dążenie do użytkowej doskonałości akurat w tym przypadku miało swoje plusy.

  Skomentuj

  1. Zatoka Piracka
   Oceń komentarz:

   -46    

   Opublikowano: 2016-11-07 12:30

   Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

   To jak was tak to boli, to dlaczego nie kupicie sobie jakiegos plastikowego szrota Asusa czy Acera z matryca TN za 1/10 ceny macbooka pro i przestaniecie narzekac? Ah no tak... Bol pupska wywolany tym, ze was nie stac na komputer od Appla.

   Skomentuj

   1. tosman
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2016-11-07 12:50

    twój argument jest inwalidą. mnie stać, ale nie dam złamanego grosza za ten szit. szykowałem się na kupno modelu lepszego od mojego a zaprezentowali bezużyteczną biznesowo puszkę.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     3    

     Opublikowano: 2016-11-07 15:28

     co by nie mówić, jest jedna twarda prawda. Klienci zagłosują portfelami.

     Skomentuj

    1. delicatessen
     Oceń komentarz:

     -22    

     Opublikowano: 2016-11-07 13:42

     Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

     tosman pracowałeś kiedykolwiek na macu? mobor - apple poza wydajnością to świetny design - jak się teraz czujesz z tą maszynką do mięsa za 3500?

     Skomentuj

     1. baca130
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2016-11-07 14:04

      Ja pracowałem i nadal pracuje bo niestety muszę, wymaga to programowanie pod IOS. Ale wolę tą "tą maszynką do mięsa za 3500".

      Skomentuj

     2. heli_plock
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-08 10:03

      Świetnie powiedziane

      Skomentuj

     3. yamata
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-02-08 14:20

      Dla tych gości z rezerwatu Apple, komputer musi przede wszystkim pasować do modnych wąsów i brody. I musi być beglutenowy. Koniecznie.

      Fajnie też nosić plecak przejściówek, jak się chce cokolwiek podłączyć. To prawie taki sam szpan, jak latać z lustrzanką i plecakiem obiektywów... ;)

      Skomentuj

    2. Zatoka Piracka
     Oceń komentarz:

     -23    

     Opublikowano: 2016-11-07 15:08

     Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

     Czlowieczku zakompleksiony, ale co mnie to obchodzi jaki Ty fajny, czym sie zajmujesz i na co Cie stac? Faktem jest to, ze prawda, ktora napisalem w oczy was kole i na sile probujecie pokazac, ze jest inaczej. Po co?

     Zamiast komentowac artykul i opisywany produkt, to wy wypisujecie dumnie, ze was stac? Polaczki, biedaczki, cebulaczki :)

     Skomentuj

     1. sqnke
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2016-11-07 15:44

      Jak to możliwe, żeby taki debil jeszcze bana nie dostał heh

      Skomentuj

     2. musslik
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2016-11-07 16:00

      Nic nas w oczy nie kole :)
      Przyglądamy się jedynie jak kolejna wielka i legendarna firma chyli się ku upadkowi pod ciężarem własnych nieprzemyślanych decyzji biznesowych.
      Widać, że Apple chce bardzo dołączyć do takich marek jak:
      Kodak
      Pan Am
      Nokia
      Atari
      Pontiac
      MicroPro
      Netscape Communications

      Skomentuj

     3. yamata
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-02-08 14:23

      Dlaczego nie zbanujecie tego trolla? Ubliża innym użytkownikom forum, stosuje idiotyczne argumenty i porównania. Po co go tu trzymać?

      Skomentuj

   2. baca130
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-11-07 14:00

    Wież lub nie, stać mnie nawet na kilkanaście takich Pro Macówale ale nigdy w życiu nie kupię żadnego takiego niewydajne gówna z durnym systemem. Nie wiem kto potrafiłby polubić go, ja przez 4 lata nie potrafiłem choć miałem różne wersje.
    Może mój obecny Laptop nie jest tak smukły i lekki jak MacBook Pro ale i tak wolę go.

    Skomentuj

    1. Zatoka Piracka
     Oceń komentarz:

     -14    

     Opublikowano: 2016-11-07 15:15

     Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

     I nastepny "yntelydżent" ktory obwieszcza, ze go stac. Boze ludzie... Rece opadaja. Dlaczego posiadacze komputerow Appla nie sa takimi skrzywionymi i plugawymi marudami, tylko ta biedota?

     Skomentuj

     1. suchy2305
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2016-11-07 15:55

      Chciałbym Ci przypomnieć, że pierwszy komentarz jaki został napisany pod tym newsem, w którym zostało powiedziane, że kogoś nie stać został napisany przez Ciebie. Komentarz jasno sugeruje twierdzenie "mnie stać, a was nie, więc narzekacie".

      Skomentuj

     2. baca130
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-11-07 19:23

      Nie każdy polak jest biedny, ale to też nie znaczy, że musi kupować sprzęt dla "elity".

      Skomentuj

     3. podnietek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-11-08 11:48

      .

      Skomentuj Historia edycji

     4. yamata
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-02-08 14:54

      A mogę po prostu stwierdzić że mnie nie stać? Nie stać mnie na kupownie sprzętu, którego możliwości mogę mieć za połowę jego ceny i w zwiazku z tym, wyrzucać pieniądze w błoto. Rozumiem że można zainwestować w coś konkretnego, co naprawdę zapewnia niespotykany poziom pracy czy rozrywki. Ale w kawałek elektroniki, którą i tak trzeba będzie za 3 lata wyrzucić do śmieci? I jeszcze będę tym żył i się lansował, jak ten psychol "Zatoka Piracka"?

      A może ty jesteś pirat chory na zatoki? Albo jeszcze na coś poważniejszego? Na głowę na przykład?

      Wnosząc z ksywy, to z tego Pirate Bay ciągniesz soft do swojego MacBooka? Bo taki bogaty jesteś, że na piratach jedziesz?

      A może rzeczywiście cię stać, i kupiłeś tego złoma oraz oprogramowanie do niego. I próbujesz sam przed sobą obronić ten "trafiony" zakup?

      Napisz nam, co takiego na nim tworzysz, do czego służy ci ta zabawka. Podziel się wrażeniami z użytkowania i komfortu pracy. No dawaj!

      Skomentuj

     1. baca130
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-07 19:22

      Ta moja dysleksja... :D

      Skomentuj

   3. bimbrownik03
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2016-11-07 14:51

    Laptop biznesowy ma być lekki i funkcjonalny. Ten ich nowy metalowy szrot (Pozwolisz że użyje takiego słownictwa jak Ty), ma mniej portów niż niejedna hybryda 2w1, a co za tym idzie funkcjonalność bliską zeru. Waga prawie 1,4kg przy 13 calach to w tej półce cenowej i przy tej specyfikacji chyba jakiś żart. To 1,5 wagi mojego starego Vaio PRO 13. Do nowszych konstrukcji nie będę w ogóle porownywał, żebyś się nie popłakał. Jedyną jego zaletą jest wyświetlacz, ale co mi z niego przy przeglądaniu tabelek w Excelu? Do niczego więcej i tak się nie nadaje.

    Skomentuj

  2. Smuga
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-02-17 08:54

   Trafne spostrzeżenie. Liczę na to, że kiedyś pojawi się jego następca i weźmie tych bałwanów za pysk.

   Skomentuj

 2. Dudzio993
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2016-11-07 11:30

  Macbook not Pro :)

  Skomentuj

 3. Bostonawy
  Oceń komentarz:

  10    

  Opublikowano: 2016-11-07 11:32

  Aj tam, i tak ludzie to kupią a Apple dalej będzie ich dymać.

  Skomentuj

 4. Eternal1
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2016-11-07 12:01

  "It's not a bug, it's a feature".

  Skomentuj

 5. pokey
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2016-11-07 12:03

  Mój komputer stacjonarny nie potrzebuje przejściówek...

  Skomentuj

 6. Maxdamage
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-11-07 12:20

  Powinni zmienic mu nazwe na Macbook Noob.

  Skomentuj

 7. delicatessen
  Oceń komentarz:

  -19    

  Opublikowano: 2016-11-07 12:37

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Wpadka Apple? Kompletna bzrdura - mamy 21 wiek i lamentujecie że nie ma wejścia VGA czy ethernet?? Polecam artykuł: http://thinkapple.pl/2016/11/06/apple-przejsciowki-mac-book-pro-2016/

  Skomentuj

  1. ChrisDeFirenze
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-11-07 16:51

   Tekst do robienia mega wody z mózgu. Bardzo się na nim zawiodłem. Do ostatniej chwili miałem nadzieję, że na końcu autor napisze coś w stylu "haha, to wyżej to żary, nowe mcb od Apple to crap"

   Skomentuj

  1. Summerlovr
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-11-07 12:43

   ...ma, ze starym mackbookiem. Oj cos czuje ze bede dlugo go uzywal. Moze cos sie zmieni na lepsze, kiedys.

   Skomentuj

  2. sampras
   Oceń komentarz:

   -13    

   Opublikowano: 2016-11-07 13:03

   Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

   Łączysz się poprzez wifi i tyle w temacie, im mniej kabli tym lepiej, czas aby do tego dorosnąć i przestać patrzeć w przeszłość. Syndrom windowsa XP nagle nabrał na sile, a to tylko po to by robić aferę z niczego. Może niech również pokażą jaka jest szybkość całościowego działania nowego macbooka względem pc-ta, która jest nieporównywalna. Po co kupować nowego maca skoro chcesz po staremu? To nie kupuj, nikt nikomu nie każe :)

   Skomentuj

   1. Relu1
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-11-07 13:44

    Łączysz się przez wifi i na ogół to wystarczy. Jednak czasami telefon może się zawiesić lub aktualizacja przez wifi wymaga dodatkowej przestrzeni na dysku, której nie ma, bo są zainstalowane programy etc. W takiej sytuacji support Appla zaleca podłączenie się do komputera po kablu i aktualizację lub restart telefonu przez iTunes,czego się nie zrobi nie mając przejściówki:-)

    Skomentuj

   2. Franz
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-11-07 14:34

    A jak chcesz wygodnie używać poprzez Wi-Fi myszkę, dysk zewnętrzny, czy pendrive?

    Nie wiem też czy zdajesz sobie sprawę z tego, że w wielu firmach z założenia nie ma Wi-Fi i z siecią wewnętrzną jak i z internetem łączysz się wyłącznie kablem sieciowym.

    Poza tym zero w tym logiki z tego punktu widzenia - po co aż 4 złącza na obudowie skoro wszystko ma się odbywać bezprzewodowo??

    Apple wcale nie uważa, że wszystko będzie się podłączać bezprzewodowo skoro umieścił na obudowie 4 złącza.
    Problem w tym, że dał bardzo mało rozpowszechniony typ złącza i kosztem problemowego korzystania ze swojego urządzenia chce zarobić jeszcze więcej na przejściówkach.

    Skomentuj Historia edycji

     1. cubsonart
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2016-11-07 17:24

      Nie widziałeś, bo mało widziałeś w życiu. Pracuję jako informatyk w Radzie Unii Europejskiej i wszystkie budynki unijne są odciętę od jakiegokolwiek WiFi, a wszystkie komputery urzędasów to laptopy.

      Podpowiem Ci dlaczego. WiFi, bezpieczeństwo - 2 słowa kluczowe, poczytaj, doinformuj się.

      Skomentuj

     2. laaval
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-11-08 08:26

      To gunwo za przeproszeniem widziałeś. Chyba nie byłeś w żadnej poważnej firmie.

      Skomentuj

     3. yamata
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-02-08 14:58

      Głupiś. I jeszcze odszczekujesz mądrzejszym, zamiast pokornie spuścić durny łeb, i przeprosić...

      A potem usiąść i się duczyć. Potrafisz, czy umiesz tylko pyskować?

      Skomentuj

     4. wizdar
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-03-04 14:19

      To ja jeszcze dorzucę:
      Stacja dokująca

      Skomentuj

 8. tosman
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2016-11-07 12:48

  Co za durne komentarze, że ból du*y, bo nas nie stać. Mnie stać ale po prostu nie dam takich pieniędzy za sprzęt który do niczego się nie nadaje!!! Ból jest o to, że chcieliśmy to kupić ale nie możemy i zostajemy z ręką w nocniku... Pozostaje mi teraz odrestaurować starego Maca w Espo i czekać z nadzieją, że następny model będzie naprawdę lepszy...

  Skomentuj

  1. Zatoka Piracka
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2016-11-07 16:53

   To ''se'' czekaj teraz kolejne dwa lata po ktorych wyjdzie nowy Macbook pro z oledem, 120GB wiekszym dyskiem ssd i 10% wydajniejszym procesorem ahhaha!!! I zacznie sie bol pupsztyla na nowo.

   Skomentuj

   1. mombata
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-11-19 19:03

    Ty to pewnie nawet g..wno łykniesz aby tylko apple na nim pisalo

    Skomentuj

 9. chmiele9
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2016-11-07 17:24

  Najdroższy sprzęt do przeglądania Facebook'a jaki powstał

  Skomentuj

 10. TheZajax
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-11-07 17:48

  Jak nie do biznesu to do czego ? Do grania ?
  Śmiechłem...
  Większości osób już będzie się bardziej opłacało złożenie stacjonarnego i postawić na nim OSX-a niż kupować laptopa do montażu.

  Skomentuj

  1. webmaniack
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-11-07 20:59

   Ani do grania, ani do PRAWDZIWEGO biznesu. Jedyne o co w tym chodzi, to bezsensowny lans.

   Skomentuj

 11. Hello
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-11-07 19:46

  Jak już ludzie zauważyli:

  Pro to nie jest od "Professional"

  Pro = Profit

  Skomentuj

 12. Much_
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-11-08 09:50

  Hmmm no jakby to było 10 lat później to wszyscy by byli zadowoleni z USB-C ale za wcześnie to zrobili... Ja mam Macbooka z 2014 i chwalę sobie bo ma wszystko to co potrzeba. Jeśli ktoś chce podłączać milion urządzeń przez USB to chyba nie rozumie słowa przenośny... Oczywiście tam gdzie trzeba to i tak stacja dokująca powinna być. Uważam że za wczas to wyszło bo puki co 2014'tka radzi sobie dobrze z USB 3.0 HDMI portem SD 2x thunderbolt i najlepszym magsafe. Niema co przeskakiwać. Lepiej kupić używkę i się cieszyć niż frustrować na niedokończone dzieło papple :D

  Skomentuj

   1. sebos80
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2016-11-08 15:44

    No tak nie można dać USB 3 i typ c, taki laptop powinien mieć z 10 złączy różnych, a oni nawet przejściówki nie dali. Jak chcą wymusić zmiany to powoli, a nie tak bez sensu. Kto kupi laptopa który działą średnio, i do którego niczego nie podłączysz. A jak kupisz te przejściówki i zapomnisz jednej, tej potrzebnej ? Ciekawe co powie klient.

    Skomentuj

   2. ivanhoe
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-11-08 19:27

    Korporacja kieruje się zyskami i patrzy w przyszłość. Tak naprawdę jeszcze przed prezentacją iPhone7 Apple projektowało już kolejny model. Wymiana złącza w "przejściowym" modelu przed jego całkowitym usunięciem w nowych modelach nie miała (z biznesowego punktu widzenia) żadnego sensu. Poza tym wyobraź sobie jaki byłby lament, że z nowym urządzeniem nie działają stare stacje dokujące, zwłaszcza, jeśli ktoś posiada sprzęt domowy audio ze stacją dokującą do iPhone. Jednak zdecydowanie łatwiej (i znacznie taniej) wyjdzie kupno nowego kabla do iPhone przy zakupie Macbooka, niż wymiana sprzętu audio i/lub stacji dokujących. Jedyne co boli to cena, Apple coraz bardziej podnosi marże na swoje produkty.

    Skomentuj

  1. nowak72
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-11-08 18:18

   Myślę że jedną z przyczyn rezygnacji z klasycznych USB była wielkość tych złączy - na każdym zdjęciu Apple podkreśla smukłość konstrukcji, kilkadziesiąt procent cieńszej od poprzednika w którym już te gniazdka mieściły się na styk. W pierwszym Macbooku Air też mieli z tym problemy - rozwiązali przez użycie gniazdka wysuwanego spod spodu. Jednak rezygnacja z MagSafe (które musiałoby jednak też być mocno zminiaturyzowane) i Hdmi (przeszłaby tylko wersja mini) chyba była podyktowana tylko chęcią osiągnięcia maksymalnego zysku. Wzrost ceny (najtańszy model 7499) w porównaniu do poprzednika (6399 już po wzroście ceny dolara) przy niższych kosztach tylko to potwierdza. Za jakiś czas okaże się czy tym razem nie przekombinowali...

   Skomentuj Historia edycji

 13. SzybkiSasza
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-11-08 22:48

  Jestem szczęśliwym posiadaczem jednego z mocniejszych modeli z poprzedniej serii (z Core i7 2,8). Z racji, że jestem programistą, przerzuciłem się na Maci z Windowsów - są one znacznie przyjemniejszymi środowiskami do programowania (Win to tona konfiguracji, Cygwin do wielu zadań i tony problemów ze skryptami, a tu po prostu jest działający... Unix ;P).
  Przyznam szczerze, że sprzęt nabyłem nie tak dawno, bo kilka miesięcy temu i... Wahałem się z racji, że w powietrzu już krążyły plotki o nowej serii. I wiecie co?

  Nie żałuję wcale. Brak HDMI, klawiatura 'motylkowa', niewielki skok wydajności CPU w porównaniu do poprzedniej generacji, a do tego - cena z kosmosu, w porównaniu z poprzednią serią totalnie skreślają go z listy moich 'wanted'. Do tego brak czytnika kart (zrzucam sporo zdjęć) i klasycznego USB bądź dowolnego popularnego standardu portu (nie zakładam, że przez te kilka lat posiadania Maca rynek zmieni się na tyle, żeby standardy też totalnie się zmieniły). Suabo.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!