Internet

Nowy standard WiFi 802.22 o zasięgu do 100 km

z dnia 2011-08-02
Tomasz Gierszewski | Redaktor serwisu benchmark.pl
61 komentarzy Dyskutuj z nami

Wiele osób narzeka na swoją sieć WiFi, która ma zwykle zbyt mały zasięg. Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) postanowił rozwiązać problem z małym zasięgiem sieci WiFi, wprowadzając na rynek nowy standard WiFi 802.22.

WiFi Logo duże

Jeżeli obecne standardy 802.11a/b/g/n mają dla kogoś zbyt mały zasięg, to problem ten rozwiąże standard WiFi 802.22, który powinien niedługo wejść w życie. Jego największą zaletą jest zasięg, który wynosi 100 km, czyli obejmuje on obszar o powierzchni ponad 30 000 km2.

Jeżeli chodzi o prędkość przesyłania danych, to wynosić ma ona do 22 Mbps. 802.22 będzie korzystać z częstotliwości telewizji analogowej w zakresie od 54 MHz do 698 MHz. Częstotliwości te doskonale nadają się do przesyłania informacji na duże odległości. Sygnał nowego standardu WiFi nie będzie ingerował w odbiór programów telewizji analogowej, ponieważ będzie korzystać z tz. białych przerw pomiędzy kanałami, czyli częstotliwości, które są dostępne w paśmie, ale nieużywane.

Telewizja analogowa w wielu państwach zostaje właśnie zastępowana albo już zastąpiona przez telewizję cyfrową. Natomiast Polska dopiero raczkuje, jeśli chodzi o nadawanie sygnału telewizji cyfrowej. Mimo tego już niedługo sygnał analogowy telewizji zostanie wyłączony, a częstotliwości zostaną zwolnione.
 

Przykładowa strefa zasięgu jednego punktu dostępowego WiFi 802.22
Maksymalny zasięg w przypadku anteny umiejscowionej w Łodzi
 

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Przykładowo jeżeli punkt dostępowy postawiono by w Łodzi, to objął on by swoim zasięgiem teren znajdujący się w okręgu o promieniu 100 km. Jak uważacie, czy warto czekać na nowy standard WiFi?


Więcej o WiFi:

Źródło: dvice.com, tech2.in.com

marketplace

Komentarze

61
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  W teorii super jednak pewnie życie zweryfikuje te fantazje ;)
 • avatar
  Jeszcze ile będą kosztować urządzenia pod ten standard ...
 • avatar
  Poczekam aż poprawią zasięg do 1000km. Będę mógł korzystać ze swojego netu w całej Polsce + Czechy, Słowacja, Austria, Niemcy :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Będę zadowolony jak ten zasięg w rzeczywistości będzie miał 30km.
  Zaloguj się
 • avatar
  po pierwsze 22MBit - to ma być maksymalna szybkość stojąc przy samym nadajniku? Czy w połowie a może na granicy zasięgu? A może w całym zasięgu ma być taka sama?
  po drugie - jak to będzie z dostępnością wielu użytkowników? Czy te 22MBit - to będzie na "całe łącze" czy dla każdego użytkownika?
  Zaloguj się
 • avatar
  Jeśli by było te 100km zasięgu, gdyby był tam punk dostępu, to bym miał neta w telefonie, bo do Gdańska mam nie całe 100km : )
  Zaloguj się
 • avatar
  Jestem z Gdyni, stawiam sobie coś takiego w domu i mam zasięg na całe trójmiasto. Dzięki temu mógłbym korzystać z komórki VoIP w całym trójmieście i płaciłbym 55 zł za 7 miesięcy rozmów. Muhahaha. Zbyt piękne. Mafia komórkowa by na to nie pozwoliła. :(
  Zaloguj się
 • avatar
  Takie coś mogliby stosować w gminach, które dostały kasę z Unii na infromatyzację.. u mnie do anteny jest około 500 metrów, a i to nie może się ustabilizować połączenie, jest ono automatycznie zrywane co 30 min oraz jego prędkość 256kb/s powala na kolana. Tepsa, netia i inne nie muszą się bać o spadek klientów - darmowy internet po prostu nie nadaje się do użytku, a na jego montaż w danej gminie wydawane są miliony złotych, które nie mogą być oczywiście przekazane dla najbiedniejszych rodzin..
 • avatar
  ciekawe czy będzie można oglądać Internet w TV pomiędzy kanałami ;)
 • avatar
  Fajnie, że zostanie wprowadzony taki standard wi-fi.
 • avatar
  Nie oszukujmy się zasięg nadajnika stacjonarnego o mocy wielu watów jak nie setek watów sygnał może i będzie miał zasięg 100 kilometrów jednak wyobrażacie sobie laptopa czy tableta, który aby połączyć się z taką siecią musi też mieć sygnał wielo watowy to cały akumulator zostanie rozładowany w kilka minut na samo nawiązanie połączenia.
  Zaloguj się
 • avatar
  czyli robią tak telewizje analogową wycofują dają tylko cyfrową a w to miejsce dają wifi :D
 • avatar
  Pomylenie średnicy i promienia, to jedno, ale ten tekst stwierdza nieprawdę:
  "Natomiast Polska dopiero szykuje się do nadawania sygnału telewizji cyfrowej."
  W Polsce jest już nadawany sygnał telewizji cyfrowej. Nie jest jeszcze wszędzie odbierany, ale już spora część Polski jest objęta tym sygnałem:
  http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t
  Wciąż jest nadawany sygnał analogowy, dlatego przynajmniej 2-3 lata poczekamy na WiFi 802.22... lub nowsze wersje :>
  Zaloguj się
 • avatar
  A później szukasz swojego wifi na liście 50'000 sieci.
  Zaloguj się
 • avatar
  Beznadzieja, złamią hasło twojego wifi i 10 tys osób będzie korzystać z twojego neta 6 Mbp/s.
  Zaloguj się
 • avatar
  @tom.inter
  promien tego okregu na mapie to nie jest 100 kilometrow. Nie wiem czy zawiodala znajomosc matematyki, geografi czy obu na raz. Niezle sie usmialem patrzac na mapke wedlug ktorej z Gdanska do Wladyslawowa jest ponad 100 kilometorw :D
 • avatar
  Powszechnie nie będzie się go stosować, bo i niby jaki w tym sens, no chyba, że nadajniki będą tanie i będzie to hulać jak p2p, wiele sieci dostępowych.
 • avatar
  Może jakiś moderator zainterweniować a nie wciskacie ludziom kit? Okrąg na mapie ma promień 50km a nie 100km jak jest napisane.
  Dla przykładu odległości w linii prostej od Gdańska:
  Gdańsk-Władysławowo = 51km
  Gdańsk-Elbląg = 54km
  Gdańsk-Kościerzyna = 50km
  Zaloguj się
 • avatar
  A ceny urządzenia wszystkich zaskoczą...
  W sumie, nie ma powiedziane "kiedy" ma pojawić się ów urządzenie.
 • avatar
  Już widzę, te 100km :) Bajeczka nad bajeczkami :)
 • avatar
  Jakie promieniowanie to emituje?
  Zaloguj się
 • avatar
  telegazeta 802.22
 • avatar
  piękne, ale zapewne stacja bazowa ma ograniczoną możliwość przesyłania danych i ilość maksymalną połączonych urządzeń.

  poza tym większość częstotliwości w tym paśmie, przynajmniej w polsce jest zakazana do użytku publicznego (często są tam pasma wojskowe i różnych systemów ratowniczych)
 • avatar
  Kolega pomylił się nieco w przygotowywaniu grafiki. Nowa powinna lepiej oddawać maksymalny zasięg sieci WIFI korzystającej z nowej technologii. Oczywiście to tylko w przypadku idealnych warunków, odpowiedniej anteny i urządzeń nadawczo-odbiorczych.
 • avatar
  Z góry przepraszam za błąd związany z nieprawidłowym zdjęciem. W przyszłości będę uważniej sprawdzał to co napisałem.
  tom.inter
  Zaloguj się
 • avatar
  Nowe wifi będzie licencjonować? Pomyślcie to jest bardziej dla firm, zasięg do 100 km to w takiej wawie było by z 300k sieci, 22 mbit mało... Już kiedyś było na benchmarku o takim projekcie chyba w Australii. A i jaka musiała by być antena
 • avatar
  zdecydowanie za niska przepustowość na potrzeby udostępnienia dostępu do internetu, a więc pozostają zastosowania sepcyficzne, ew. budowanie sieci poza internetem.

  ciekawe też jak to będzie wyglądało od strony technicznej po stronie ODBIORNIKA?... (karta WiFi w laptopie odbierająca sygnał z na odległość 50 i więcej km? :) )
 • avatar
  A z WiMax cichutko...
 • avatar
  Co za bzdury? "802.22 będzie korzystać z częstotliwości telewizji analogowej w zakresie od 54 MHz do 698 MHz." A dvb-t to niby korzysta z > k. 49 (698 MHz). Ktoś powinien doczytać. Analog zostanie wyłączony i częstotliwości przejmie multipleks 3 (teraz nadaje na tymczasowych częstotliwościach i małych mocach). Podlasie multipleks 3 będzie miała na k. 22 (482 MHz). Inne województwa to samo (np. Raszyn będzie nadawał na k. 27). Jak się nie znacie to nie róbcie bezmyślnego kopiuj->wklej. Przejście na cyfrowy sygnał nic nie znaczy. Poczytajcie o porozumieniu GE06.