Na topie

Sterowniki Nvidii korzystają z telemetrii - jak ją wyłączyć?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Usługi telemetryczne podobno zostały wprowadzone w dobrej wierze, ale nikt nie pyta użytkowników o zgodę na ich wykorzystanie.

  • Sterowniki Nvidii korzystają z telemetrii - jak ją wyłączyć?
A A

Nvidia w kilku ostatnich wersjach sterowników GeForce Game Ready dodała funkcję telemetrii – podobno służy ona doskonaleniu kolejnych wersji oprogramowania, niemniej jednak producent nie pyta użytkowników o zgodę na jej wykorzystanie, a niektórym nie odpowiada potajemne szpiegowanie. Nie jesteśmy tutaj jednak bezsilni, bo istnieje sposób, aby wyłączyć dodatki.

Okoliczności wprowadzenia nowej funkcji nie są jasne, gdyż producent nie informował o niej w liście wprowadzonych zmian. Mało tego, usługi telemetryczne nie są wyszczególnione na liście instalowanych składników i nie można ich po prostu odznaczyć (wiele wskazuje, że są częścią pakietu GeForce Experience, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone).

Windows Autoruns - usługi

Redaktorzy z serwisu Major Geeks przyjrzeli się instalowanym usługom i przygotowali poradnik jak je zablokować. W tym celu wystarczy pobrać darmową aplikację Microsoft Autoruns, wypakować i uruchomić (Autoruns.exe w przypadku systemu 32-bitowego lub Autoruns64.exe w przypadku systemu 64-bitowego). Następnie należy odfiltrować wpisy Nvidii - w tym celu w polu "Filter" wpisujemy "nvidia".

Usługi telemetryczne znajdują się w dziale Task Sheduler (trzy ostatnie – opisane jako telemetry monitor lub telemetry reporter). Jeżeli nie korzystamy z bezprzewodowego kontrolera Nvidia Wireless Controller lub usługi ShadowPlay możemy też odznaczyć pola „NVIDIA Wireless Controller Service” oraz „NvStreamsKms”.

Tajne szpiegowanie użytkowników nie było najlepszym pomysłem, nawet, gdy zostało wprowadzone w dobrej wierze i rzeczywiście miało służyć doskonaleniu sterowników. Mamy nadzieję, że producent przemyśli swoją decyzję i wprowadzi opcję wyłączenia telemetrii w kolejnych wersjach sterowników. A co Wy sądzicie o decyzji Nvidii?

Źródło: Major Geeks

Odsłon: 22379 Skomentuj newsa
Komentarze

28

Udostępnij
  1. kitamo
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2016-11-07 22:58

    Przeciez ten proces jest w sterownikach od bardzo dawna. Dlaczego teraz dopiero ktoś robi sensacje ?
    Zbiera dane sprzętowe by poprawnie pracowała opcja automatycznego dopasowywania ustawien w zainstalowanych grach :D

    Skomentuj

    1. Medykooo
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2016-11-08 00:40

      Dane sprzętowe pod "optymalizacje" ustawień graficznych są analizowane lokalnie. Telemetria polega na przesyłaniu danych do analizy zdalnie, czyli na odległość.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-11-08 09:09

        nie są lokalnie. Skąd bierzesz te informacje zastanawiam się ?
        Sadzisz ze masz wraz ze sterownikami całą baze wszystkich gier która zawiera w sobie rozne ustawienia ?
        no to się mylisz.
        Żeby być bardziej dosłownym - baza danych tworzona jest na zewnątrz i później zasysana przez GE.

        "When you launch the GeForce Experience client, Nvidia's supercomputers merely attempt to match your PC's hardware components to the thousands of combinations that Nvidia engineers have plugged into data centers in Santa Clara and Moscow, and tell you which settings it thinks will give you the best image quality while maintaining that target framerate of 40-60 frames per second (and a 25FPS minimum). "

        wystarczy chwile poczytać i się zastanowić jak to ma działac, ale widać ludzie zamiast myslec wola minusowac cos co może być dla danego tematu niewygodne i rozwiać całą otoczkę skandalu i tajemnicy.

        Skomentuj Historia edycji

      2. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-11-08 10:06

        oficjalnie to wygląda tak :

        Q: What data does GeForce Experience send to NVIDIA?
        A: The application collects data needed to recommend the correct driver update and optimal settings, including hardware configuration, operating system, language, installed games, game settings, game usage, game performance, and current driver version. If a user is signed into an NVIDIA account, the data is identifiable. All data collected is protected by NVIDIA's privacy policy.

        Q: Does NVIDIA share data collected by GeForce Experience outside the company?
        A: GeForce Experience does not share any personally identifiable information outside the company. NVIDIA may share aggregate-level data with select partners, but does not share user-level data.


        Pytanie tylko czy ze względu na logowanie się do GE nie został zmieniony sposób pracy i działania monitora sprzętowego i teraz jest on widoczny cały czas.

        Pamietam ze jakiś czas temu był malware który podszywał się pod nvmmon i była to koparka kryptowalut.
        Stad wiem że ten proces już był znacznie wcześniej a nie tylko w ostatnich sterownikach.

        pewnie za 2-3 dni będzie artykuł o tym ze steam posiada tez narzędzia telemetryczne w sobie ;)

        Skomentuj Historia edycji

  2. behemot
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2016-11-07 23:23

    Zawsze mnie w przypadku Windowsa zastanawiały takie poradniki, które polecają ściąganie jakichś dodatkowych programów żeby zrobić rzeczy, które można ustawić wbudowanymi w system narzędziami.

    Skomentuj

    1. Zatoka Piracka
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-11-08 06:35

      Poniewaz po drodze jest 150 reklam.

      Skomentuj

    2. GLI75
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-11-08 09:35

      Autoruns pobiera się tylko ze strony Microsoft-u:
      https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902

      Przedostatnie sterowniki (375.63) nie dodały u mnie telemetrii. Być może dlatego, że nie instalowałem GFE oraz badziewia dla 3D... :>

      Skomentuj

  3. mutissj
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-11-07 23:25

    Wystarczy nie instalować GeForce Experience ?

    Skomentuj

    1. NextGen1987
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-11-08 01:05

      Niestety to niewystarcza..

      Skomentuj

      1. rob 25
        Oceń komentarz:

        -6    

        Opublikowano: 2016-11-08 11:36

        Na twoje paranoje tabletek brak ,więc znajdź szybko właściwego lekarza ( pewnie i tak uleczy cię dopiero dr. piasek ) Ps skoro podsłuchuje cię FBI, NSA,CIA a możne też i obcy to dlaczego akurat nie Nv.

        Skomentuj Historia edycji

  4. mikovitz
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2016-11-07 23:26

    Lepiej niech za sterowniki się wezmą, bo w ostatnich 375.70 znowu po raz kolejny zawalili sprawę. Mam komputer podpięty do monitora i do TV i jak włączę TV to mi obraz ginie z monitora. I tak się dzieje co któreś wydanie sterowników.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2016-11-08 00:02

      ginie na stale czy na chwile ?
      wiesz ze to kwestia ustawien zapewne :)

      Skomentuj

    2. krecik88
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-08 08:23

      375.76 spróbuj, wydane jako hotfix

      Skomentuj

    3. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-10 12:59

      mnie wkurza że co kolejny sterownik NV, to mi resetuje domyślne urządzenie dźwięku. efekt, jak podpinam kabel do TV po HDMI, to w TV dźwięku nie ma. Trzeba przestawiać po raz kolejny konfig. Wkurza mnie też że nie mogę sobie zrobić profili jak np. w Intelu, pod tytułem "używam TV / nie używam TV" z zestawem używanych monitorów. nawet jak wyłączę w konfiguracji TV robiący za monitor, to za moment robi autowykrywanie i znowu wskakuje w konfigu telewizor jako drugi monitor. to nie ma sensu. brawo TY, brawo NV ! uech....

      Skomentuj

  5. Komendator
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-11-08 10:09

    NVIDIA jako szpieg z gazowni.....kto by pomyślał:)

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-11-08 10:37

      będą sprawdzać czy płacisz abonament RTV :)

      Skomentuj

  6. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-11-08 11:22

    Jak tak dalej będzie, to w przyszłości trzeba będzie brać łącza internetowe symetryczne, bo Upload w asymetrykach rzędu 2-4 Mb/s nie będzie się wyrabiał :D.

    Skomentuj

    1. Himoto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-08 15:05

      coś w tym jest, zwłaszcza że jak się odpali po tygodniu nie użytkowania kompa [np. wakacje] i na start masz zapchane łącze bo nie dość że antyviry ściągają swoje bazy itd. to jeszcze teraz wszędzie telemetrię wciskają jako transakcję wiązaną. Pytanie kiedy o AMD usłyszymy podobny news.

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-11-08 21:56

        AMD przez długi czas podpinało do swoich sterowników "Raptr"; czy ten szpiegował? tego nikt nie zauważył.

        Lecz sam fakt że nie dało się potem tego odinstalować w standardowy sposób wystarczy by omijać go szerokim łukiem.
        Na szczęście, niedawno AMD zrezygnowało z tego inwazyjnego softu.

        Skomentuj

  7. Eyesofthesouth
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-11-08 12:51

    a po co komu jakies shit experience?? ja sobie sam ustawie gre tak jak chce i jak mi pasuje, nie potrzebuje do tego pomocy.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-08 13:09

      nie wszyscy są tacy jak TY, nie możesz wszystkim zycia układac

      Skomentuj

      1. neXt___
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-11-08 13:41

        x

        Skomentuj

    2. neXt___
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-08 13:37

      C

      Skomentuj

    3. neXt___
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-08 13:37

      C

      Skomentuj

    4. neXt___
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-08 13:37

      C

      Skomentuj

    5. neXt___
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-08 13:43

      XX

      Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-08 14:41

      teoretycznie ukryta nie jest bo jest o niej mowa w ELUA.
      sprawdz.

      Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-11-08 20:59

          czytam każdy regulamin bo raz przeczytany nie budzi później kontrowersji i nie kłuje mnie wiele rzeczy w tyłek.
          Nikt nie mowi ze masz czytac elua za każdym razem ale jak już wyskakuje przy aktualizacji sterownikow i kłuje w oczy by go przeczytać to warto choć pobieżnie sprawdzić co w nim jest - strata może 2 minut zycia.

          Tak jak było z windowsem - wszyscy płakali o telemetrie, wiele serwisow zrobiło z tego sensacje na kilka artykułów by mieć hot news, a wystarczyło przeczytać ELUA.

          Przeczytałem ELUA pewnego znanego programu antywirusowego i od razu wiedziałem ze trzeba go skasować i jak najszybciej się pozbyć. Wielu nie czyta a jednocześnie płacze na dźwięk słowa telemetria i szpiegowanie.

          nvmon był już dawno temu, bo był to jeden z procesow pod który podszywały się programy typu koparki walut.
          Jego wysokie zużycie GPU miało nikogo nie dziwic.
          Obecnie jest to jeden z procesow który wykorzystuje nv do badan telemetrycznych.
          Czy cos zmienilo się w jego użytkowaniu ? tego nie wiem, ja widze ze w samych procesach u mnie nie zmieniło się nic od dawna - dalej są te same.

          A nie pamiętasz sensacji jak ludzie twierdzili ze przyspieszają kazdą gre na NV usuwając pewne magiczne procesy z systemu - wlasnie o te procesy chodzi a w nich miedzy innymi nvmon czy proces do obsługi shielda lub shadowplay.