Na topie

Karty Nvidia Pascal na początku dla superkomputerów - modele GeForce dopiero w czerwcu?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

W sieci pojawiły się przecieki odnośnie dostępności i specyfikacji kart graficznych Nvidii z nowej generacji Pascal.

Nvidia Pascal - prototyp układu graficznego
Inżynieryjny moduł Nvidii bazujący na architekturze Pascal z technologią NVLink zaprezentowany na konferencji GTC 2014

AA

Wczoraj pialiśmy o przeciekach dotyczących kart graficznych AMD Radeon 400 z generacji Polaris, natomiast dzisiaj w sieci pojawiły się plotki o modelach Nvidia GeForce z generacji Pascal. Czym „zieloni” będą chcieli odeprzeć atak konkurencji?

Nowe procesory graficzne zostaną wykonane w 16-nanometrowej litografii z zastosowaniem technologii FinFET Plus (16FF+), a architektura Pascal wprowadzi trzy główne nowości: interfejs NVLink, obsługę pamięci 3D Memory (HBM) i możliwość wykonywania obliczeń mieszanej precyzji. Zapowiedzi prognozują nawet na 4-krotny wzrost mocy obliczeniowej i 3-krotny wzrost przepustowości pamięci wideo.

Włoski serwis Bits and Chips dotarł do informacji wskazujących, że pierwsza karta graficzna z generacji Pascal zadebiutuje już w kwietniu na konferencji GPU Technology Conference 2016 – będzie to jednak model z rodziny Tesla przeznaczony do profesjonalnych zastosowań (na bazie rdzenia Pascal GP100). Karta ta znajdzie zastosowanie m.in. w dwóch najpotężniejszych superkomputerach na świecie: Summit z Oak Ridge National Laboratory i i Sierra z Lawrence Livermore National Laboratory. Więcej o tych konstrukcjach pisaliśmy w tym newsie.

Na karty konsumenckie przyjdzie nam poczekać do targów Computex 2016 w czerwcu – na początku zostaną zaprezentowane wydajne modele GeForce GTX 1080 i GTX 1070 na bazie procesora graficznego Pascal GP104. Na przełomie 2016 i 2017 roku czeka nas premiera topowego modelu z serii Titan z rdzeniem Pascal GP100, natomiast słabsze karty mają pojawić się dopiero w pierwszym lub drugim kwartale 2017 roku (będą to modele wyposażone w rdzeń Pascal GP107).

Źródło: Bits and Chips, Nvidia

Odsłon: 14795 Skomentuj newsa
Komentarze

24

Udostępnij
  1. vandam
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-12 17:50

    Tragiczna nazwa, GTX 1080?

    Skomentuj

    1. kubas246
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2016-02-12 18:16

      Obecnie jeszcze nikt nie wie jak będą się nazywać. GTX 1080 to wiadomo póki co nazwa umowna, aby było wiadomo o co chodzi. NV może faktycznie kontynuować zwyczajnie numeracje i dać nam GTX 1080, może nazwać GTX X80, może całkiem zmienić oznaczenia.

      Skomentuj

        1. Blashix
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2016-02-12 18:31

          GTX 9999 :/

          Skomentuj

          1. UB-SB-USB
            Oceń komentarz:

            10    

            Opublikowano: 2016-02-12 19:29

            RIVA TNT3 ;)

            Skomentuj Historia edycji

          2. Yaceek
            Oceń komentarz:

            29    

            Opublikowano: 2016-02-12 20:06

            GTX 9999zł. Akurat będzie pasować.

            Skomentuj

          3. mutissj
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2016-02-13 01:59

            i tu sie zgodzimy wszyscy

            Skomentuj

      1. owatanka
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-02-13 13:49

        Tragiczna nazwa faktycznie bo nikt z propagandy u nvidi przy zdrowych zmyslach tak nie nazwie topowego modelu bo sama nazwa sugeruje 1080 a jak juz to fullHD kto kupi za rok taka karte do grafiki fullHD?
        Jak juz bedzie to seria 4xxx sugerujaca wsparcie dla rozdzialki 4k

        Skomentuj

        1. Yaceek
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-05-09 13:22

          No to Nostradamus z ciebie nie będzie :)

          Skomentuj

    2. qverious
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2016-02-12 18:32

      Dlaczego? Do wymówienia "tysiąc" jest prawie dwa razy krótszy niż "dziewięćset". A zresztą co to za różnica jak się nazywa najważniejsze są parametry: wydajność i cena ewentualnie kultura pracy i potencjał OC. Jeśli parametry będą dobre to dla mnie może się nazywać nawet GTX 12345.

      Skomentuj Historia edycji

      1. miszczu0097
        Oceń komentarz:

        9    

        Opublikowano: 2016-02-12 18:34

        Tak. Bo Nvidia wymyślając nazwę kart graficznych brała pod uwagę wymowę w języku polskim...

        Skomentuj

        1. Blashix
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2016-02-12 18:43

          Lepsza nazwa by była GTX 170 niż 1070 :D

          Skomentuj

          1. Rica1
            Oceń komentarz:

            10    

            Opublikowano: 2016-02-12 19:55

            Za mały numerek, marketingowo nie przejdzie ;)

            Skomentuj

      2. Danketch
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-02-12 19:55

        To nazewnictwo miałoby nawet dość przejrzyste odzwierciedlenie w wydajności. Dla przeciętnego Kowalskiego byłoby całkiem czytelne. Np. GTX768 to segment najniższy do płynnego działania w rozdzielczości 1333x768, GTX1080 do płynnego działania w rozdzielczości FHD itd :D

        Skomentuj

    3. TMStoke
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-02-12 18:50

      Poniosło Was z tą twórczością na temat nazw - dzieciaki, znajdźcie sobie jakieś dziewczyny zanim wam mózgi i klejnoty rozsadzi :D

      Koledze się pewnie 1080 z rozdzielczością skojarzyło - cokolwiek powyżej to już wiadomo jak to pójdzie... Chyba to miał na myśli :D

      Skomentuj

    4. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-02-12 20:54

      Piotreeeeeek !!!!!

      1080 tylko - 4k nie dajo !!!!!!!

      Skomentuj

    5. Takatsuki
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-02-13 09:01

      Dla mnie może sie nazywać superman XD nie interesuje mnie nazwa, a wydajność.

      Skomentuj

  2. kokosnh
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-02-12 19:16

    a niech będzie to rąbane gtx 10X0 przynajmniej da się połapać w seriach ( nie robią burdelu jak np taki qualcomm )

    Skomentuj

    1. sceri
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2016-02-12 20:38

      Masz rację, była karta "nine eighty", teraz będzie "ten eighty".
      Rozsądne i zrozumiałe dla Klienta.

      Skomentuj

  3. FozzY
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2016-02-12 19:54

    czekam z niecierpliwoscia na nowe grafy od NV. Obecnie r9 280x lekko podkrecony średnio sobie radzi i myśle, że to idealny moment na zmiane.

    Skomentuj

  4. KENJI512
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-02-13 12:19

    Pięknie...
    Czerwiec - GTX 1080
    Lipiec - Internet 250Mb/s
    Jeszcze tylko brakuję Wieśka w edycji rozszerzonej na ponowne przejście :)

    Skomentuj

    1. arti222
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-02-13 17:23

      w sumie przekonales mnie by w niego pograc :)

      Skomentuj

  5. mjwhite
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-13 14:48

    "słabsze karty mają pojawić się dopiero w pierwszym lub drugim kwartale 2017 roku"

    Jeśli amd wyda całą serię szybciej to mogą szybko zweryfikować swoje plany.
    Swoją drogą technologicznie to najmniejsze układy powinny być pierwsze widać wyraźnie że zielonym chodzi tylko o $$$

    Skomentuj

  6. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-14 20:54

    Teraz pytanie czy zrobią nowego Tytana i cos jak 1080 Ti?

    Skomentuj

  7. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-02-15 10:51

    oby tylko nvidia jak najdłużej zwlekała z rynkiem konsumenckim. to daje czas amd na umocnienie swojej pozycji, i być może wreszcie powróci konkurencja.