Na topie

Nvidia: zapewniamy 10-krotnie większe dostawy GPU niż konkurencja

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Nvidia również pracuje nad rozwiązaniem problemów z dostępnością kart graficznych. Ostatnio do problemu odniósł się CFO Colette Kress i CEO Jen-Hsun Huang.

  • Nvidia: zapewniamy 10-krotnie większe dostawy GPU niż konkurencja
A A

Kryptowaluty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, co niestety ma wpływ na wysokie ceny i nie najlepszą dostępność kart graficznych. Nvidia ostatnio opublikowała sprawozdanie finansowe za ostatni rok i w rozmowie z inwestorami odniosła się do problemu – komentarz producenta daje nadzieję na poprawienie sytuacji, chociaż nie obyło się bez drobnych uszczypliwości pod adresem konkurencji.

CFO Nvidii potwierdził, że silny popyt na rynku kryptowalut przekroczył oczekiwania producenta - co prawda trudno oszacować jego udział w przychodach, ale na pewno był większy niż w poprzednim kwartale. Mimo wszystko Nvidia kładzie główny nacisk na rynek graczy, bo trendy na rynku kryptowalut najprawdopodobniej pozostaną niestabilne.

Do tematu odniósł się również CEO Nvidii. Jen-Hsun Huang potwierdził, że Nvidia ciężko pracuje, aby sprowadzić karty graficzne na rynek dla graczy, a przy okazji stara się przekonać sprzedawców i producentów, aby preferencyjnie traktowali graczy. Najważniejsze jest jednak zapewnienie odpowiednich dostaw, aczkolwiek Nvidia podobno już teraz zapewnia dziesięciokrotnie większe dostawy niż konkurencja (chociaż ta niedawno obiecała zwiększyć produckję GPU). Z drugiej strony nie ma co się dziwić, bo Nvidia osiąga też znacznie większe zyski niż AMD -

Niestety, obydwaj pracownicy raczej nie chcieli ujawniać planów na przyszłość. Huang pochwalił się, że Pascal jest najlepszą na świecie platformą do grania i pozostanie taką w najbliższej przyszłości.

Źródło: PCGamesN

Odsłon: 7427 Skomentuj newsa
Komentarze

56

Udostępnij
  1. pz_leo
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2018-02-09 15:42

    "Niestety, obydwaj panowie raczej nie chcieli ujawniać planów na przyszłość". Wg internetu CEO Jen-Hsun Huang- to mężczyzna, zaś CFO Colette Kress- to kobieta.

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-02-09 15:51

      Racja! Poprawione :)

      Skomentuj

      1. DaviM
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2018-02-09 16:05

        "Ostatnio do problemu odniósł się CFO Colette Kress i CEO Jen-Hsun Huang."
        Raczej odniosła się ona i odniósł się on albo odnieśli się oni (ona i on).

        "CFO Nvidii potwierdził," zmieniłbym na "potwierdziła" (w końcu to kobieta).

        A poniższy tekst po poprawkach:
        "Niestety, obydwaj pracownicy raczej"
        jest chyba dalej błędny, bo ona i on to obydwoje pracowników, a nie obydwaj pracownicy.

        A po czwarte, spłycenie CEO Jen-Hsun Huang czyli Dyrektora Generalnego (lub Prezesa Zarządu) do roli pracownika, to trochę przesada :)

        Skomentuj Historia edycji

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          -8    

          Opublikowano: 2018-02-09 16:33

          CEO "pracuje" prawda? Więc jest "pracownikiem" który ma swoje "pracownicze" obowiązki.

          Skomentuj

          1. DaviM
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2018-02-09 18:59

            Wiadomo że CEO pracuje.
            Ale chyba jest różnica między:
            "Dyrektor Generalny Cyfrowego Polsatu powiedział..."
            i
            "pracownik Cyfrowego Polsatu powiedział..."?

            Skomentuj

          2. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -7    

            Opublikowano: 2018-02-09 19:21

            Oczywiście, kolosalna.
            Lecz wciąż obaj są pracownikami firmy, obaj wypełniają swoje obowiązki.

            Skomentuj

          1. the Templar
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-02-14 07:49

            CEO moj drogi to chief executive officer moj drogi i nie zaden dyrektory a prezes lub president zaleznie od wielkosci firmy.

            zazwyczaj wlasciciel i jesli firma nie jest spolka gieldowa to 100% udzaialow, jesli jest znaczna wiekszosc...

            widac masz pojecie o spolkach prawa handlowego takie jak o zeszlorocznym sniegu.

            nie probuj mi nic udowadniac jestem wspolwlascicielem w 3 spolkach w za granica Polski. w 2 jestem CEO. w jednej 'tylko' shareholder.

            Skomentuj

  2. Eternal1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-09 16:06

    Huag jest tak dumny że aż mu żyłka skacze.
    "Zapewniamy 10 większe dostawy GPU niż konkurencja".

    - AMD zapewnia dostawy GPU do konsol których sprzedaż idzie w dziesiątkach milionów rocznie (pominął).
    - zarabiają znacznie więcej niż AMD więc łatwiej o większą produkcję (pominął)
    - mają większość rynku desktop-owych GPU to też ciąży na nich odpowiedzialność produkcyjna odpowiednia do udziałów (pominął)
    - Huang mówi o "konkurencji" zapominając o ARM gdzie ich konkurencja produkuje 100x więcej GPU niż oni (pominął)

    "Huang pochwalił się, że Pascal jest najlepszą na świecie platformą do grania".
    Pascale są udane, to wie każdy, lecz takie ślepe i bezkrytyczne oceny są żałosne.

    - Na FX8350 + GTX1060/3 i po przejściu z DX11 na DX12 zobaczyłem taki pokaz slajdów w Battlefield 1 że aż mnie zęby rozbolały. Pascal i "sprzętowe" wsparcie DX12.
    - Synchronizacji Freesync w moim monitorze też nie obsłużył, a podobno to "lider rynku"
    - to że AMD ma pod sobą więcej graczy, bo prócz PC-towych też konsolowych, to nawet woli nie myśleć.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Pilotino
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-02-09 16:56

      Tak jak napisałeś trochę wyżej Huag pracuje w NVIDIA... więc dlaczego miałby cokolwiek o AMD mówić?

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-02-09 18:12

        Niech mówi co chce, szkoda tylko że w tych przechwałkach o 10-krotnie większej produkcji kompletnie pomija graczy konsolowych, czyli rynek gdzie "konkurencja" dostarcza miliony GPU rocznie. Czyżby "Gracze" i "gracze"?

        Skomentuj

        1. Finear
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-02-09 18:20

          a skad wiesz że pomija?

          Skomentuj

          1. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2018-02-09 19:00

            Bo gdyby nie pomijał, nie mówiłby o 10-krotnie większej produkcji GPU.
            Gdyby brał pod uwagę graczy konsolowych oraz ogromne ilości GPU jakie co roku są dostarczane na rynek konsolowy (znacznie większy niż PC) nie mógł by powiedzieć że dostarcza 10x więcej GPU niż konkurencja.
            XBOX1/X oraz PS4/Pro to około 100 milionów GPU jakie AMD dostarczyło w ciągu 4 lat.
            No ale to Huang w swoich przechwałkach pominął.

            Skomentuj

          2. Finear
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-02-09 19:38

            >Bo gdyby nie pomijał, nie mówiłby o 10-krotnie większej produkcji GPU.

            skąd wniosek że jeżeli policzymy karty z konsol to nvidia nadal nie będzie miała większej produkcji ?

            chyba jasne jest że maja dużo większy market share w praktycznie każdym segmencie w którym siedzi też amd

            Skomentuj

          3. Eternal1
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-02-09 22:29

            "skąd wniosek że jeżeli policzymy karty z konsol to nvidia nadal nie będzie miała większej produkcji ?"

            A gdzie tak powiedziałem? Tego nie wiem, dokładnych liczb nie znam, wiem tylko że rynek stacjonarnych graczy konsolowych jest wielokrotnie większy od rynku graczy PC-owych, ~100 milionów (!) GPU w 4 lata.
            To jakie dostawy musiała by oferować nVidia żeby Huang mógł się pochwalić 10x większymi dostawami GPU?
            10x 100 milionów = miliard GPU w 4 lata?
            O czym my w ogóle mówimy?

            Skomentuj

          4. Finear
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-02-09 22:45

            czasem nie wiem czy ty jesteś taki głupi czy udajesz tylko xd

            po 1 jeżeli już dajesz miliard gpu to czemu liczysz układy w konsolach vs tylko gpu dla graczy. nvidia tak jak amd produkuje też inne układy

            po 2 to wszystko było powiedziane w odniesieniu do kwartalnych wyników więc daruj sobie te 100 milionów w 4 lata bo to nawet śmieszne faboyowanie już nie jest tylko. znalazłeś jeden pozytywy i trzymasz się go upadłego. już pomijając ze to nikogo nie obchodzi. fakt jest taki że teraz nvidia dostarcza tych układów więcej

            zarzucasz ceo ze klamie bo na siłę starasz się znalesc jakąś metryke gdzie amd "wygrywa" tak jak bys się czepiał ze Intel powiedział ze dominuje rynek cpu ale przecież Athlon 64 miał przewagę na rynku! Intel kłamie! (przykład losowy)

            Skomentuj Historia edycji

          5. Eternal1
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-02-09 22:52

            Oczywiście że jak porównywać ilość dostarczonych GPU to uczciwie ze wszystkich rynków: specjalne, PRO, desktop PC, mobile PC, konsole stacjonarne (AMD), konsole mobilne (nVidia), co tam jeszcze?

            Jestem ciekaw tych liczb.

            Skomentuj

    2. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-02-09 17:05

      Nie wiem czemu kolega dostał minusy. Napisał sporo prawdy.

      Skomentuj

    3. Finear
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-02-09 17:32

      > AMD zapewnia dostawy GPU do konsol których sprzedaż idzie w dziesiątkach milionów rocznie (pominął).

      a no tak bo przecież switch to się w ogolę nie sprzedaje

      > Huang mówi o "konkurencji" zapominając o ARM gdzie ich konkurencja produkuje 100x więcej GPU niż oni

      chyba jasne że odnosił sie radeonów vs gefore

      >Synchronizacji Freesync w moim monitorze też nie obsłużył, a podobno to "lider rynku"

      w ich interesie ani w interesie inwestorow nie jest zeby ich karty wspierały freesync

      nie wiem po co pchałes sie w martwy standard i teraz narzekasz że lepsze karty ktore maja swoj inny go nie wspieraja

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-02-09 18:19

        "a no tak bo przecież switch to się w ogolę nie sprzedaje"
        Od niedawna, owszem, lecz ilościowo do duetu XB+PS dallleko, jakby zapomniał.

        "chyba jasne że odnosił sie radeonów vs gefore"
        Nie doczytałem tego, jest mowa ogólnie o konkurencji.

        "w ich interesie ani w interesie inwestorow nie jest zeby ich karty wspierały freesync".
        Lecz jest w interesie ich KLIENTÓW. No cóż, wiadomo że w tej drabince, klienci są na samym końcu MIMO że to ich pieniądze decydują kto zostaje liderem rynku.

        "nie wiem po co pchałes sie w martwy standard i teraz narzekasz że lepsze karty ktore maja swoj inny go nie wspieraja"
        FreeSync martwy standard? Z całym szacunkiem lecz Ciebie z lodu odmrozili"? FreeSync oferuje 2,5x więcej monitorów niż G-Sync i to ze wszystkich segmentów a nie tylko Premium.
        Gdyby Huang nie był tak dumnym egocentrykiem, zauważyłby że GeForce ze wsparcie FreeSync były by jedynymi GPU na rynku obsługującymi oba standardy synchronizacji obrazu. Lecz duma i EGO mu na to nie pozwolą.

        Skomentuj

      2. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-02-09 18:34

        mantle też NV nie obsługuje tak gwoli scisłosci.
        Straszny to minus dla Nvidii przecież.

        Skomentuj

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2018-02-09 19:02

          Przecież API Mantle przerodziło się w API Vulkan (Mantle 2.0) które nVidia obsługuje - musi skoro zasiada w zarządzie grupy Khronos. Na szczęście, obsługuje lepiej niż DX12, notuje wzrosty wydajności.

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-02-10 00:19

            widac ironia jest zbyt poteznym narzędziem w internecie bys ja zrozumiał.
            To wlasnie stwierdzenie odnosnie freesync ktory dzisiaj jest tak samo uzyteczny i przełomowy (ze względu oczywiscie za pełny dostep do niego) co mantle.
            Taki sam jest to dzisiaj argument przy wyborze karty graficznej jakbys zastanawial sie nad jej zakupem a ktos przekonywał by Cie faktem supportu dla mantle.

            serio musisz byc srogo zapatrzony w te swoje amd ze nawet trzeba Ci to tłumaczyc jak krowie na rowie.

            Skomentuj Historia edycji

          2. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2018-02-10 14:11

            Mantle?
            Ile było bier wspierających Mantle? Kilka, ledwie "mirko-promil" tego co wychodziło na DX i OpenGL.

            Ile jest monitorów wspierających FreeSycn? 2,5x więcej niż G-sync i wciąż szybciej ich przybywa.

            Mówisz że jestem "fanboyem ślepo zapatrzonym", a tak na prawdę sam nim jesteś i walisz takie bezmyślne porównania z doopy że szkoda gadać.

            Skomentuj

          3. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-02-10 16:49

            Ty dalej widac nie pojmujesz tego co wyzej napisałem, Serio to taka przerażająca broń?

            Skomentuj

    4. JaffaKree
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-02-09 18:59

      Aż musiałem coś napisać... Czytanie ze zrozumieniem szwankuje widzę lub myślenie logiczne :).
      Czy na konsolach kopiesz kryptowaluty? Bo artykuł zaczyna się od tego i komentarza Nvidii w związku z sytuacją z kryptowalutami. Po co gość miał wspominać o konsolach albo ARMie? Gdzie tu logika? Idąc taką logiką to powiem w ciemno, że skoro GPU to układ scalony to Samsung produkuje pewnie dużo więcej układów scalonych niż Nvidia... A więc gość kłamał!

      Odnośnie osiągów 1060/3gb w dx12 się nie wypowiem bo to karta z niższej półki. Ale pokaż coś z wyższego segmentu do grania co by zagroziło pascalowi... Niestety to smutne, bo konkurencja jest ZAWSZE wskazana. Niedawno modernizowałem komputer mając na uwadze gry i MUSIAŁEM wybrać Pascala. AMD nie specjalnie ma konkurencje dla gtx'a 1080 a do tego jeśli nawet brac pod uwagę grzejniki Vega to ich dostępność i cena przez górników płacze do nieba.
      Wisieńką na torcie to było narzekanie, że 1060 nie obsłużył Ci Freesynca. Jako lider rynku musi? Toyota jest liderem rynku motoryzacyjnego - nie ma zespołu w F1 - co to za lider? Bo skoro jest liderem to musi być wszędzie i mieć wszystko.
      Pozdrawiam

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2018-02-09 19:20

        "Po co gość miał wspominać o konsolach albo ARMie?"
        Bo wspomina o "większych dostawach od konkurencji" a pomija fakt że konkurencja w postaci AMD dostarczyła ~100 milionów GPU na rynek konsol w ciągu 4 lat. No ale wtedy nie mógłby się tak przechwalać :/
        BTW, na ARM-ach też kopią, widziałem koparki z telefonów choć to (chyba) mały procent, częściej po prostu poprzez strony www.

        "Odnośnie osiągów 1060/3gb w dx12 się nie wypowiem bo to karta z niższej półki."
        Proszę Cię, po poziom GTX970 (z wyższym OC), nazwiesz ta niską półką? Niska półka to integry iGP oraz najniższe dedyki dGPU do GT1030/RX550. GTX1050/RX560 otwierają, najszerszy segment MidRange.

        "1060 nie obsłużył Ci Freesynca. Jako lider rynku musi?"
        Nic nie musi, ale co to za "lider" skoro ignoruje popularne, (otwarte!) standardy rynkowe?
        Bezgraniczna Duma Huang-a vs interes klientów 1:0.

        Skomentuj

      2. Sharimsejn
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2018-02-09 19:34

        Nie rozumiem jednego. Płaczesz, że ostatnio musiałeś wybrać 1080 gtx (Vega są konkurencyjne) ze względu na dostępność i cenę Vegi. O ile wiem górnicy wsysają również 1080 gtxy. Chcesz więc powiedzieć, że wybrałeś przepłacenie o sporo za 1080 zamiast vega64?

        Skomentuj

        1. Franz
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-02-09 19:35

          To proste - bo lepiej wybrać przepłaconą 1080 niż mocno przepłaconą Vegę64.

          On nie płacze - zauważa tylko, że to smutne, że nie ma realnego wyboru dla klienta.

          Skomentuj Historia edycji

        2. JaffaKree
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-02-09 20:20

          Hej.
          Nie płaczę. W momencie zakupu nawet bardziej opłaciło mi się kupić 1080 niż... 1070 czy 1070ti - ceny tych dwóch kart w niektórych przypadkach przekroczyły cenę 1080 (kupiłem Gainwarda).

          Skomentuj

          1. Sharimsejn
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-02-09 22:23

            Ok no jak już musiałeś kupić to masz rację ;p

            Skomentuj

        3. JaffaKree
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2018-02-09 20:59

          Z tą niską półką może przesadziłem - bardziej pasuje średnia-niska czyli tzw. middle-low czy jak to zwą.
          Kolego dalej nie rozumiesz chyba tekstu, który komentujesz (bez urazy - nie chcę nikogo obrazić). Na siłę wciskasz się ciągle z GPU konsolowymi.
          Wyciągasz wypowiedzi z kontekstu bez patrzenia na całość. To tak jakbym napisał: Hitler był zbrodniarzem wojennym, psychopatą ale był dobry dla swojej rodziny. Idąc Twoim punktem myślenia - napisałem, że "Hitler był dobry".
          Wyjaśnię to na artykule. Artykuł nawiązuje do kryptowalut i kart graficznych dla graczy - nie ma w nim ani słowa na temat np. konsol...
          Już na wstępie mamy "Kryptowaluty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, co niestety ma wpływ na wysokie ceny i nie najlepszą dostępność kart graficznych."
          Dalej mamy "CFO Nvidii potwierdził, że silny popyt na rynku kryptowalut przekroczył oczekiwania producenta (...)"
          Następnie mamy "Do tematu odniósł się również CEO Nvidii. Jen-Hsun Huang potwierdził, że Nvidia ciężko pracuje, aby sprowadzić karty graficzne na rynek dla graczy(...)"
          I teraz na logikę - dalsza część jego wypowiedzi o dziesięciokrotnie większej dostawie również dotyczy kart graficznych dla graczy a nie wszystkich GPU. Nie możesz wyciągać z kontekstu tego zwrotu o dziesięciokrotnie większej dostawie od konkurencji bo zrobisz to samo co ja na przykładzie zdania o Hitlerze... Dlatego gość nie musiał nic wspominać o konsolach czy ARMie skoro całość dotyczyła tylko kart graficznych PC. Jasne, że biorąc pod uwagę konsole i sprzęt przenośny GPU Nvidii są w mniejszości, ale nie o tym jest artykuł.
          I tylko o tą logikę mi chodzi. Nie jestem żadnym fanboyem danej firmy i nawet chciałbym, żeby AMD było na poziomie Nvidii, ale niestety nie jest i nie zanosi się na to. Trochę mnie nie to nie dziwi, bo Nvidia skupia się na GPU, a AMD klepie GPU i CPU mając zdecydowanie mniejszy budżet.
          Sam mam jedno GPU AMDka z PS4 :).

          Skomentuj

        4. PITUCH1
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-02-10 13:49

          wole przepłacić za 1080, niż kupić Fe'ga i dopłacać do niej przez 3 lata 50% za zużycie prądu, nie adekwatne do wydajności !!!
          Po za tym po 3 latach za 1080 wezmę niezłą sumkę za FE'GA może połowę wartości !!!!
          rzycie óczy .....

          Skomentuj

    5. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-26 14:41

      większa ilość chipów GPU nic nie da, jeśli niczego nie zrobią z dostępnością VRAM.

      Skomentuj

  3. mjwhite
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-02-09 17:40

    I ta informacja obnaża kłamstwa @ethernala jakoby radeony sprzedawały się świetnie a amd zdobywało szturmem rynek.....

    Skomentuj

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2018-02-09 18:22

      A jak nazwać sytuację gdzie na pniu schodzi każda sztuka Polarisów i VEGA? Toż to "świetna sprzedaż", tak czy nie?

      W pierwszej kolejności na wysokomarżowy rynek PRO gdzie AMD zabezpiecza dostawy rdzeni i pamięci, potem na rynek cywilny dla graczy i górników.

      Gdzie AMD zdobywa szturmem rynek? Chyba chodzi Ci o małe VEGI które właśnie zakupił Intel. Dzięki Bogu górnicy nie kopią na takich GPU.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-02-09 18:35

        yhym, swietnie schodzi, tylko ze tych kart na starcie już nie było tyle ile powinno.

        Skomentuj

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2018-02-09 19:09

          Co nie zmiana faktu prawda?
          Jakoś z Polarisami dawali radę pomimo że przecież na ogromny rynek konsol też dostarczali zmodyfikowane Polarisy.

          Dopiero z VEGA-mi nie wyrabiali za sprawą czynników:
          - niski uzysk (duży chip)
          - zabezpieczenie dostaw rdzeni na rynek PRO (priorytet)
          - zabezpieczenie dostaw HBM2 na rynek PRO (priorytet)
          - wąskie gardło w procesie łącznia GPU i HBM2 na interposser (AMD w 3Q 2017 zatrudnili kolejną firmę do pomocy)

          Skomentuj

          1. Franz
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2018-02-09 20:11

            Oczywiście, że zmienia to wszystko.

            Obecnie niestety AMD na rynku stacjonarnych PC i laptopów z dedykowaną kartą grafiki się nie liczy - i to wyłącznie na własne życzenie.

            Rozumiem, że będąc w sekcie AMD nie dostrzegasz różnicy między sprzedaniem 1.000.000 kart nVidii, a 100.000 kart AMD. Przy takiej małej podaży i jednocześnie dużym zapotrzebowaniu u górników to nie dziwne, że wszystko od AMD schodzi na pniu.
            Pytanie, czy przy sytuacji, gdyby nie było popytu u górników AMD sprzedałoby graczom 10 razy więcej kart niż obecnie? Ja nie sądzę, że tak by było - z różnych powodów.

            Z dostępnością Polarisów jest tylko trochę lepiej niż z dostępnością Vegi.

            A co do powodów braku Vegi w sklepach - to co?, AMD jest firmą garażową i nową na rynku wg ciebie? Nie jest przypadkiem światową korporacją i zarządzający muszą brać pod uwagę takie czynniki jak niski uzysk, problemy z HBM2, czy problemy z produkcją - jak to łączenie GPU z HBM2.

            Skomentuj Historia edycji

          2. Eternal1
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-02-09 22:37

            "Pytanie, czy przy sytuacji, gdyby nie było popytu u górników AMD sprzedałoby graczom 10 razy więcej kart niż obecnie?"

            Wyskakujesz jak przysłowiowa guma z majtek. Ktoś mówił że AMD miało nagle sprzedawać 10x więcej kart graczom?
            Prośba: trzymaj się tematu.

            Ludzie wyciągacie wnioski jak młodociani fanboy-e którzy widzą tylko 2 kolory, albo jedno gniecie drugie albo na odwrót.
            Nigdzie nie napisałem że AMD dostarcza więcej GPU niż nVidia, nie znal dokładnych liczb.
            Wiem jednak rynek konsolowy jest znacznie większy niż PC-towy i AMD dostarczyło ~100 milionów GPU w ciągu 4 lat (+ desktop-owy rynek PC + PRO + nieznana ilość sztuk mobilnych jakie zakupił Intel)

            Jeśli Huang miałby obiektywnie mówić prawdę, to ile nVidia musiałaby sprzedać GPU? Miliard? półtorej miliarda w ciągu 4 lat? 0_0?

            Skomentuj

          3. Finear
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-02-10 00:03

            >Jeśli Huang miałby obiektywnie mówić prawdę, to ile nVidia musiałaby sprzedać GPU? Miliard? półtorej miliarda w ciągu 4 lat? 0_0?

            ale mówi, tylko nie odnosi się do ostatnich 4 czy iluś tam lat bo niby po co ?

            Skomentuj

          4. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2018-02-10 01:55

            Mówi?
            Masz konkretne liczby?
            Bo ja nie, lecz nawet ze wstępnych obliczeń wychodzi że nie ma szans na 10x różnicę w dostawach GPU.

            Skomentuj

          5. Finear
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-02-10 03:28

            napisałem ci to już wyżej ale chyba brakowało argumentów i zignorowałeś

            po co nvidia miała by mówić o ostatnich 4 latach?

            kogo to oprócz ciebie obchodzi i co to ma wspólnego z obecna sytuacja na rynku ?

            >ze wstępnych obliczeń

            serio? obliczeń czego? fyi nvidia była wstanie co kwartał sprzedawać +/- 10mln TYLKO geforców na przestrzeni 4 lat to wychodzi trochę więcej niż te twoje cudowne 100milionów konsol

            https://images.anandtech.com/doci/10857/jpr_q3_2016_GPU_SHIPMENTS_NVDA.png

            Skomentuj

          6. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2018-02-10 13:56

            Przecież nawet z danych jakie podałeś wynika że na ma szans na 10x większe dostawy o których mówi Huang.
            Dziękuję.

            Skomentuj

          7. Finear
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-02-10 15:07

            słodki jezu XD po raz kolejny

            czemu ceo miał by porównywać się do wyników na przestrzeni 4 lat? skoro ewidentnie cała wypowiedz kreci się wokół obecnej sytuacji na rynku ??

            Skomentuj

          8. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-02-10 17:03

            @eternal1 przestan pisac farmazony i zacznij czytac co ludzie do Ciebie piszą bo masz z tym problem.

            Zapotrzebowanie na karty jest gigantyczne, zarowno zielonych jak i czerwonych.
            Problemem jest fakt ze gdyby odrzucic wszysktich górników to faktycznie nie ma popytu na karty AMD takiego jaki jest na NV.

            AMD wykorzystało sprytnie marketingowo fakt że ich kart po prostu na rynku nie ma w odpowiedniej ilosci.
            Tak jak rok temu byl to dla nich problem by wytlumaczyc ludziom dlaczego na rynku brakuje niereferentów, tak teraz tłumaczenie jest banalnie proste - "na nasze karty jest tak duze zapotrzebowanie ze po prostu są jak św. gral na rynku komputerowym".

            Kart brakuje zarówno od NV jak i od AMD ale to NV moze z lekką ręką powiedzieć ze mają o wiele wiekszą produkcję jak i sprzedaż.
            AMD może jedynie ślepo robić PR pod publikę o wielkim sukcesie sprzedażowym swoich produktów.
            A jak to robią?
            A tak że np. podają informację że pracują nad zwiększeniem produkcji swoich kart. To jest czysty PR i tak samo bym robił na ich miejscu bo to jest po prostu logiczne.
            Skoro nie mogę w liczbach pokazać realnego zapotrzebowania na produkt (bo nie ma go po prostu w wystarczającej ilosci) to gram w przeciwną stronę - udowadniam wszystkim że dąże do zwiększenia nie zapotrzebowania a ilości dostepnego produktu.

            To tak jak z klubami - przed wejsciem powolna pseudo selekcja która ma za zadanie tylko jedno, pokazać ludziom jak ciężko jest wejsc do lokalu. Stoi kolejka klientów i oczekuje na swoją kolej, a jak już wejdą to czują się jak wybrańcy którzy weszli do ekskluzywnego lokalu.

            Tak samo robi się sprzedaż produktów - karp w lidlu 1zł taniej niż normalnie i ludzie biją się o niego i szarpia.
            Produkt jest oczywiście ograniczony ilościowo co wzmaga instynkt łowcu u potencjalnego klienta.

            Inny przykład - na półce z cukrem informacja "tylko 2kg na paragon/klienta/jednorazowo", wzbudza to w kliencie poczucie niedostepnosci towaru (nawet jak stoi przed nim 0,5 tony cukru) i co robi? bierze 2kg bez zastanowienia.

            stare metody marketingowe które działają zawsze, a AMD ma najlepszych PRowców i zawsze to powtarzałem.
            Z resztą wystarczy poczytać co piszesz w kazdym niemal temacie o AMD, to najlepszy dowód że to działa - bzdury, ale poparte własnym przekonaniem o racji.

            Skomentuj

      2. mjwhite
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-02-10 13:02

        @Eternal1

        "A jak nazwać sytuację gdzie na pniu schodzi każda sztuka Polarisów i VEGA? Toż to "świetna sprzedaż", tak czy nie?"

        MARGINALIZACJĄ amd! skoro rynek dąży do 9% udziału amd to nawet jak by sprzedali miliard gpu dalej niewiele znaczą na rynku.

        "W pierwszej kolejności na wysokomarżowy rynek PRO gdzie AMD zabezpiecza dostawy rdzeni i pamięci"

        A kto jest kupuje?

        "We have seen Amazon AWS, Microsoft Azure, and Google’s GCP all announce support for the newest NVIDIA Tesla V100 “Volta” generation GPUs. Now IBM is getting into the mix."

        "We asked and confirmed that Baidu is not using AMD GPUs in this big data / AI platform. We also know that Baidu is a big NVIDIA GPU shop and get to see one of their AI clusters regularly."

        Nikt z głównych graczy na rynku nie bierze radeonów, ale jeśli masz jakieś dane to je zapodaj, bo jak na razie to moim zdaniem zwyczajnie kłamiesz.



        Skomentuj Historia edycji

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2018-02-10 14:07

          "MARGINALIZACJĄ amd! skoro rynek dąży do 9% udziału amd to nawet jak by sprzedali miliard gpu dalej niewiele znaczą na rynku."

          (Polska języka trudna język) Chciałem Ci odpisać lecz nawet nie wiem jak to rozumieć: "rynek dąży do 9% udziału"?

          "A kto jest kupuje?"
          (Polska języka trudna język)

          "Nikt z głównych graczy na rynku nie bierze radeonów, ale jeśli masz jakieś dane to je zapodaj, bo jak na razie to moim zdaniem zwyczajnie kłamiesz."

          A to profesjonaliści pracują w tylko 20 największych firmach świat? A myślałem że w 200 000 firm rozsianych po świecie.
          Typowy ślepota fanboy-a, "albo czarne albo białe", a gdzie 16,7 miliona odcieni po środku? - nie widzi, bo nie pasują do z góry przyjętej tezy.

          Skomentuj Historia edycji

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-02-10 20:18

            "A to profesjonaliści pracują w tylko 20 największych firmach świat? A myślałem że w 200 000 firm rozsianych po świecie.
            Typowy ślepota fanboy-a, "albo czarne albo białe", a gdzie 16,7 miliona odcieni po środku? - nie widzi, bo nie pasują do z góry przyjętej tezy. "

            orasz się sam stojąc w miejscu takimi komentarzami.
            Piszesz o rynku profesjonalnym a jedyne co potrafisz przytoczyc jako argument to gdybanie i sam stawiasz pytania na zadane juz pytanie.
            To wynik braku argumentu.
            Czasem lepiej milczeć i sprawiać wrażenie idioty niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.

            Skomentuj

  4. AmigaPPC
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-02-09 23:14

    Huang jest jak @mjwhite - mówi prawdę wyłącznie gdy się pomyli (i to nie zawsze).

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-02-10 08:10

      to ty jeszcze żyjesz?....szkoda, czarnego PRu ciąg dalszy.....

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2018-02-10 14:20

        Jeśli na myśl przychodzi "czarny PR", to pierwsze skojarzenie wiąże się z Tobą - setki słów hejtu w setkach komentarzy.

        Oczywiście, tego nie widzisz, bo oznaczałoby to jakąś formę samokontroli i rozwoju wewnętrznego, czyli coś daleko po za zasięgiem więźniów własnego EGO.

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-02-10 16:37

          czytałeś w ogóle jego wypowiedź?

          "Huang ...... mówi prawdę wyłącznie gdy się pomyli (i to nie zawsze)"

          Intel kłamie, MS kłamie, nv kłamie wszyscy kłamią tylko amd mówi prawdę. Gdybyś miał więcej niż 5 lat to byś wiedział że to nie możliwe.

          Skomentuj

  5. patol1984
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-10 11:28

    Ale wojna fanów, tylko otworzyć chipsy/popkorn i piwo, można się pośmiać ;D
    Przy przeglądaniu ceneo i ofert wszystkich sklepów mniej więcej to się pokrywa, mam kilka razy większy wybór w kartach nvidii niż amd.

    Skomentuj

    1. PITUCH1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-02-11 18:17

      Bo AMD było gównem jest i będzie, niech się cieszą ze Nvidia , czy Microsoft wkłada tam kasę bo już dawno by ich nie było na rynku!
      "zdrowa konkurencja musi być" tylko , że konkurencja nie ma kasy aby być konkurencją !!!
      Więc FANpipy czerwonych niech dziękują Nvidia, że mają używanie ! Za parę lat wyjdzie ile Nvidia ma udziałów w AMD :P
      Lepiej sponsorować "dziada" , niż otworzyć nową firmę aby nie pozostać monopolistą !

      Skomentuj

  6. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-11 19:01

    Tutaj nawet nie ma co dywagować bo w obecnej sytuacji patrząc na wydajność produktów od NVIDI oraz wydajność na Watt nie opłaca się kupować VEGA 56 czy 64 i tylko POLARIS na tle swojej półki prezentuje swój poziom.
    Tylko ,że ludzie cały czas nawzajem się podjudzają.
    Patrząc na wydajność oraz obecne ceny GPU nie widzę sensu w kupowanie nowej karty graficznej i wolę przeczekać ten okres czasu.NVIDIA już przyzwyczaiła do tego ,że na tu i teraz robi najlepsze GPU nie z powodu wyższości ich architektury tylko z powodu prostoty w budowie gdzie ich układy bardzo szybko uzyskują bardzo dużą efektywność wykorzystania ich możliwości a u AMD zaś mam odwrotną sytuację.Ponieważ sami wciągnęli się w bardziej skomplikowaną architekturę ,która wykonuje zadania dzieląc na kilka pomniejszych.GPU od AMD działa na zasadzie wielu wątków w CPU a wiemy o tym doskonale jak takie rozwiązanie sprawuje się w grach.
    Jak ktoś się jara starymi silnikami graficznymi w rozdzielczości 4k to jego sprawa więc trzeba pozwolić takiej osobie się cieszyć.Jeżeli ceny w tym roku się nie ustabilizują to można chociaż liczyć na przyszły rok i 7nm.
    GF na przykład samym zastosowaniem tej litografii daje gwarancje o 30% niższych kosztów na za układ w tym samym wymiarze i 45% niższe koszty dla pamięci dlatego przejście na ten wymiar automatycznie wpłynie na rynek większych litografii ,które staną się nieopłacalne w produkcji.Sami sobie zadajcie pytanie czy warto teraz zmieniać sprzęt na lata gdy w przyszłym roku pojawią się płyty z obsługą pamięci DDR5 ,PCI EX 4.0.

    Skomentuj

  7. Koyotek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-13 08:40

    Kolega Gatts-25 bardzo ładnie podsumował temat kolejnej awanturki na forum. Ja ze swojej strony dodam, że Nvidia jest na doskonałej pozycji względem konkurencji mając w zanadrzu wszystkie patenty 3dfx od których ciągle odcina kupony. Moim zdaniem to dzięki przejęciu 3dfx (które padło przez durne decyzje zarządu tuz przed premiera układu Spectre, który mógł zmienić rozkład sił) Nvidii urosły skrzydła, ale o tym nikt już nie pamięta.