Odtwarzacze

Nvidia Shield Android TV - marzenie każdego telewizora trafia do Polski

przeczytasz w 3 min.

Nvidia Shield Android TV to przystawka do telewizora, która pozwala grać w gry, oglądać filmy, zarówno te zgromadzone lokalnie jak i w sieci.

Jak dobry by nie był telewizor, jak rewelacyjny projektor, jak zaawansowane technologie by się w nich nie znalazły, na nic one nam, gdy nie mamy odpowiednich treści. A treści to też urządzenia, które mogą je w wygodny sposób wyświetlić. Nvidia wprowadziła w ubiegłym roku przystawkę Shield Android TV (Ci, którzy kupili ją już wcześniej chwalili się swoimi wnioskami zimą tego roku), która z tej perspektywy jest marzeniem każdego telewizora.

A w domyśle bardzo ciekawą propozycją dla graczy i konsumentów wszelkich treści multimedialnych, nie tylko tych sieciowych. Produkt już niedługo, 20 czerwca, trafi oficjalnie do sprzedaży w Polsce w cenie 899 złotych.

Czym jest NVIDIA Shield?

Zapewne nazwa obiła się już wam o uszy, nawet jeśli wcześniej nie czytaliście o tym akcesorium, ale w kontekście przenośnej konsoli czy tabletu, który mieliśmy okazję testować na benchmarku. Tym razem NVIDIA Shield to rdzeń nazwy przystawki do telewizora. Zresztą przystawka, bardzo popularne w swoim czasie słowo, nie oddaje praktyczności tego akcesorium. Bo za pomocą NVIDIA Shield, które podłączymy do telewizora (maksymalnie w trybie 4K/60p), a które wedle słów producenta jest 34 razy szybsze niż pierwsza generacja Apple TV, możemy:

  • zagrać w Androidowe gry i te dostosowane do Androida (NVIDIA Shield wykorzystuje system Android)
  • zgrać w gry strumieniowane z serwerów NVIDIA, usługa GeForce Now jest dostępna przez 3 miesiące za darmo, potem za 9,99 euro miesięcznie - pracownicy NVIDII dwoją się i troją by jak najwięcej tytułów i dodatków było dostępne dla użytkowników
  • zagrać w gry strumieniowane wprost z naszego peceta (technologia GameStream) - tu ograniczeniem jest wyłącznie nasza kolekcja
  • obejrzeć multimedia z naszych zasobów, zarówno podłączonych przewodowo jak i strumieniowanych z pomocą technologii Chromecast
  • skorzystać z aplikacji dostępowych do sieciowych zasobów multimedialnych - Netflix, Twitch, czy YouTube to tylko wierzchołek góry lodowej
  • uruchomić aplikacje takie jak Kodi, Plex
  • mieć dostęp do głosowego asystenta (mikrofon wbudowany jest w pad), za pomocą usługi Google Now - tutaj jeszcze sporo trzeba dopracować, zresztą nie tylko ze strony NVIDII

Jak widać NVIDIA Shield nie jest urządzeniem, które można jednoznacznie zaklasyfikować. Wiadomo, potencjalni użytkownicy będą patrzeć się na tę „konsolę”, przepraszam „przystawkę”, właśnie jak na konkurenta konsol, czego NVIDIA nie zabrania, ale to nie konkurencja dla PS czy Xboxa, a także innych konsol podłączanych do telewizora. Myśląć SHIELD powinniśmy myśleć o innych przystawkach do telewizorów - Apple TV czy Fire TV.

Można powiedzieć, że NVIDIA Shield to coś czym mogłyby się stać urządzenia typu Steam Machine, posiłkujące się technologią strumieniowania, a także wzbogacone o cechy charakterystyczne dla platform Smart TV, odtwarzaczy multimedialnych oraz z funkcjonalnością Chromecast. No i oczywiście, kosztujące znacznie mniej.

W takiej formule, i w takiej cenie jaką proponuje producent, NVIDIA Shield ma szansę zastąpić w wielu domach pecety, a także być alternatywą dla wciąż nie idealnie pracującego oprogramowania telewizorów. A w przypadku projektorów, może być obecnie wręcz jedyną rozsądną opcją, by stały się one bardziej Smart. Jeśli kiedyś myśleliście o zakupie odtwarzacza strumieniowego i zniechęcała was ich mała funkcjonalność, warto dać szansę NVIDII Shield Android TV.

Ważny jest internet

Owszem, lokalne treści odtworzymy bez dostępu do sieci, ale prawdziwy potencjał NVIDIA Shield pokaże dopiero po podłączeniu do Internetu. Filmy z Netflixa, strumieniowane gry, wymagają rozsądnej przepustowości by trafiać na nasz ekran bez opóźnień. W przypadku wideo można powiedzieć, że łącze zapewniające 20 Mbps, będzie dobre na początek.

Podobna sugerowana przepustowość obowiązuje dla gier w 720p - NVIDIA mówi o przedziale 15-25 Mbps. Gry w rozdzielczości FullHD, to już wymóg co najmniej 50 Mbps. Nie są to prędkości nieosiągalne w dzisiejszych gospodarstwach domowych, ale trzeba mieć to na uwadze.

Jeśli spełnimy wymogi to w przypadku GeForce Now negocjacje z serwerem nie powinny zająć więcej niż 30 sekund. A potem pozostaje nam już tylko grać, na przykład w Wiedźmina czy Mad Maxa.

Czym jest NVIDIA Shield od środka?

Zewnętrznie NVIDIA Shield przypomina router sieciowy o pionowej obudowie. Wewnątrz mamy system Android 6.0, który wydobywa potencjał z następującej konfiguracji sprzętowej.

ProcesorProcesor NVIDIA Tegra X1 z 256-rdzeniowym procesorem graficznym Maxwell i 3 GB pamięci RAM
Funkcje wideoMożliwość wyświetlania, odtwarzania i rejestrowania materiałów w rozdzielczości 4K i prędkości do 60 kl./s (VP9, H265, H264)
Funkcje audioObsługa dźwięku 7.1 i 5.1 przez HDMI
Możliwość odtwarzania dźwięku w wysokiej jakości (24-bity z częstotliwością próbkowania 192 KHz) przez połączenia HDMI i USB
Możliwość upsamplingu dźwięku do jakości 24-bitowej z częstotliwością próbkowania 192 kHz przez połączenie USB
Pamięć masowa16 GB
Łączność bezprzewodowaWiFi 802.11ac 2x2 MIMO 2,4 GHz i 5 GHz
Bluetooth 4.1/BLE
InterfejsyGigabit Ethernet
HDMI 2.0
Dwa porty USB 3.0 (Typ A)
Micro-USB 2.0
Gniazdo na karty MicroSD (obsługuje pojemności do 128 GB)
Odbiornik IR (zgodny z pilotami Logitech Harmony)
Funkcje gierObsługa usługi strumieniowania gier NVIDIA GeForce NOW
NVIDIA GameStream
Waga i rozmiarWaga: 654 g
Wysokość: 130 mm
Szerokość: 210 mm
Głębokość: 25 mm

NVIDIA Shield - ceny konsoli i akcesoriów

Jak wspomniałem, konsola trafia do sprzedaży już 20 czerwca. W Polsce urządzenia będą dostępne w sklepach Komputronik oraz X-kom. Cena za wariant z 16 GB pamięcią wyniesie 899 złotych. Wersja Shield Pro wyceniona została na 1299 złotych. Opcjonalny pilot SHIELD to wydatek 259 złotych, niewiele mniej zapłacimy za drugi kontroler (jeden dostaniemy w zestawie), a podstawka będzie kosztowała 149 złotych.

Źródło: NVIDIA, Inf. własna

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    PeterMac
    2
    Tylko ze Shield TV to rewelacyjny player odtwarzacz sieciowy, posiada co bardzo istotne sprzętowy VP9 (w Minix brak) do odtwarzania np. YT w 4K w 60fps, do tego radzi sobie znakomicie z przesyłaniem dźwięku po HDMI formatów HD typu DTS-HD, DTrueHD i co ważne tez i LPCM (Minix nie potrafi). Radzi sobie poprawnie z odtwarzaniem 23.976.
    Posiada USB 3.0 (w Minix brak), sieć w AC, Gigabitowy LAN, takze jest po prostu bezkonkurencyjny na tle innych playerów przystawek Androdiowych do TV takich jak np. Minix Neo U1 nie mówiąc o tanich chińskich gównianych playerkach. Takze jest wart każdej złotówki jeśli ktoś szuka porządnego playera uzupełnienia Smart pod TV.
    Takze tytul artykulu "marzenie każdego telewizora" jest jak najbardziej na miejscu.
    • avatar
      Konto usunięte
      1
      Czyli ta przystawka pozwala mi grać w najnowsze gry za darmo przez 3 miesiace bez komputera wystarczy smart tv i internet a potem 10 euro na miesiąc?
      • avatar
        stalkerpl
        1
        co to za idiotyczny tytuł tego artykułu, jakie marzenie telewizora??
        • avatar
          BluePandoraBox
          1
          900 zł to zdecydowanie za drogo
          kompa przecież można podłączyć pod TV i nie trzeba się bawić w przesyłanie gry poprzez przystawkę by zwiększać sobie opóźnienia
          player z dekoderami sprzętowymi można kupić za 30-50$ i też na nim pograć w wiele gier na andka
          konsoli to nie zastąpi zwłaszcza jeśli ktoś ma słabsze łącze
          przedrożony cudak
          • avatar
            Fiona
            1
            Smart android znam z Sony i Philipsa - dziękuję nie....

            Rozumiem iż Nvidia chce wyrwać swój kawałek tortu, ale nie wiem czy chce być ich sponsorką...
            • avatar
              hrabin1
              0
              mam tableta nvidiia shield... czym to się różni od teh "przystawki" ? bo jak dla mnie to odgrzewany produkt...
              • avatar
                Konto usunięte
                -1
                A czy wreszcie będę mógł obejrzeć na ekranie moją kolekcję w filmów w divx 3.11 którą mam od wielu lat na CD-R? A jaki właśnie napęd optyczny w to podłączyć aby nie musieć moich filmuw wrzucac na pendriva, bo nie chce mnie się tego robić?
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -1
                  Sprzet do wszystkiego czyli do niczego. Bazuje na platformie AndroidTV wiec trzeba pamietac ze nie wszytsko jest dostępne ze sklepu Google'a... Do tego jeszcze brak możliwości instalacji .apk Wolę poczekać na normalny tablet do jesieni...
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Cena zbyt wygórowana tablet nvidii - chodź na trochę gorszych podzespołach, z padem funkcjonuje dokładnie tak samo jak konsola (gry w chmurze, KODi czy Plex działają identycznie) i kosztuje tyle samo (tylko bez pada) - a po odłączeniu od tv mamy dodatkowo świetny tablet!
                    • avatar
                      ragon
                      0
                      Ja używam Raspberry-Pi 2 z OSMC oraz RETROPIE z klasycznym padem NES'a. Po co więcej :)
                      • avatar
                        thoorin
                        0
                        Tak mi przyszło do głowy, że Nvidia dzięki temu urządzeniu zbiera doświadczenie na rynku "około konsolowym". Robi rozpoznanie, precyzuje procesy, obsługę reklamacji itp. Co jeśli powoli przygotowuje się do wypuszczenia pełnoprawnej konsoli? Chce zrobić prawdziwą konkurencje dla PS4 i Xone, lub ich następnej generacji? Moim zdaniem Nvidia ma wszystko co potrzeba, żeby zaatakować rynek konsol.
                        • avatar
                          Rebelmind
                          0
                          Hmm, widziałem w liście wspieranych tytułów CS:GO. Nie powiem, odlalić kantera na 65 calach mogłoby być ciekawe. Pytanie tylko jakie to cacuszko ma opóźnienia i czy jest sens podpinać to pod 4K Tv (necik mam 100 Mbit, światło).