Na topie

Ostatni rok wsparcia dla Windows 7

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Ciekawostki Tematyka: Windows 7 Producenci: Microsoft

Wszystko, co dobre, musi się kiedyś skończyć i system Windows 7 nie jest tutaj wyjątkiem. Jego era dobiegnie końca za okrągły rok.

  • Ostatni rok wsparcia dla Windows 7
A A

(Wydany w 2009 roku) Windows 7 musiał już uznać wyższość „Dziesiątki”, ale wciąż ma niemałe grono użytkowników, którzy cenią sobie jego funkcjonalność, stabilność, optymalizację i estetykę. Najwyższy czas jednak, by pomyśleli oni o aktualizacji, bo Microsoft potwierdził właśnie, że trwa ostatni rok wsparcia dla tego systemu operacyjnego.

14 stycznia 2020 roku to oficjalna data wygaszenia wsparcia. Po tym dniu nie pojawi się już żadna aktualizacja ani nawet łatka bezpieczeństwa. Przynajmniej tak wygląda to w przypadku użytkowników domowych, bo klienci biznesowi będą mogli otrzymywać nowe pakiety zabezpieczeń, za co jednak przyjdzie im dodatkowo zapłacić.

Innymi słowy: najwyższy czas, by (przynajmniej w domach) era systemu Windows 7 została uznana za zakończoną. To i tak (przypomnijmy) pięć lat później niż początkowo zakładano, a jak na oficjalnym blogu podsumował Brad Anderson, wiceprezes Microsoft 365, „zmiany i ulepszenia w technologii są nieuniknione”.

Źródło: CNET, Microsoft

Odsłon: 4956 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
  1. Dragonik
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2019-01-15 12:03

    Mi to obojętne bo i tak mam modyfikowaną 7

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2019-01-16 14:44

      ja będę używał win7 tak długo, jak długo będą wychodziły na niego aplikacje. zmienię na 10 jak będę musiał, a nie muszę.
      tam gdzie się da, przechodzę na win8.

      poza tym co to za "postęp" jak się zmienia na gorsze?

      Skomentuj

      1. Po1nter
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-01-17 08:21

        Co za durny tok myślenia. Przechodzę na 8 kiedy 10 jest ulepszoną wersją 10 o wszystko co chcieli użytkownicy. Według mnie jest ona równie dobra co stary xp czy właśnie 7. Niczym nie odstaje od nich.

        Skomentuj

  2. mutissj
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2019-01-15 14:08

    Wczoraj instalowałem windows 10 na nowym kompie biurowym do zadań specjalnych, odpaliłem aktualizacje na parę godzin, potem przychodzę instaluję, testuje... i znowu problemy z poprawnym działaniem programów, szczególe z Google Chrome. (i to już nie pierwszy raz)

    Po prostu nie da się na tym badziewiu pracować, masę danych z waszych PC ściągają przez telemetrię i dalej błędy, musiałem z neta pobrać windows 7 z dogranymi sterownikami NVMe i sprawa była załatwiona.

    Także ja nie mam zamiaru rozstawać się ze stabilnym Windowsem 7, dla jakiejś BETY Windows 10, zwyczajnie szkoda czasu na walkę z NIE-dopracowanym systemem operacyjnym.

    Skomentuj

    1. JanuszJestem
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-01-15 14:42

      A możesz coś więcej napisać o swoich problemach? Np z Chrome pod Windows 10?

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-01-16 14:48

        zawsze się znajdzie ktoś kto pyta "jak to się stało że w cudownym win10 coś nie działa ?!?!? to niemożliwe".

        przecież ostatnio było głośno że MS z góglem coś wspólnie łatali aby chrome chodził jak ta lala. myślisz że dowiesz się szczegółów ?

        Skomentuj

        1. Po1nter
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-01-17 08:27

          Ciekawe co. Korzystam z Chroma od zawsze czy to na 7 czy na 8 czy na 8.1 czy na 10.

          "musiałem z neta pobrać windows 7 z dogranymi sterownikami NVMe i sprawa była załatwiona."

          Tu chyba powinieneś podziękować producentowi dysku a nie psioczyć na system.
          W PC mam tylko dyski NVMe i problemów nie uświadczyłem, a to już druga seria dysków jakich używam.

          Jak się dba tak się ma, te wszystkie problemy niezadowolonych użytkowników 10 to w większości jakieś bajadurzenie. Nie przeczę, że miałeś problemy, ale prędzej jestem skłonny uwierzyć w dysk jakiegoś dziwnego producenta albo błędy przy instalacji/stawianiu systemu niż winy samego oprogramowania.

          Skomentuj

    2. chotnik2
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-15 18:22

      Tak tak, godziny sie aktualizacje instaluja, Chrome nie działa.
      Co nam jeszcze za bajki opowiesz?

      Skomentuj

      1. ziom11
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2019-01-15 18:53

        Zbliża sie 19 to jak chcesz bajke to ci odpowiem krótką "Win10 jest stabilny i dobry".

        Skomentuj

        1. chotnik2
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2019-01-15 23:45

          Tego nie mówiłem. Ale bajki o godzinach spędzonych na aktualizacjach i niedziałającym Chrome to tylko bajki.

          Skomentuj

      2. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-01-16 14:52

        inną bajką jest to, że ludzie bardzo chętnie upgradeują win7/8 do win10. obecnie win10 jest na 90% instalacji windows, zaś win7/8 to jakieś nieznaczące promile. taki ten win10 dobry :)
        bardzo się cieszę, że MS zadbał by nawet u nieznających się użytkowników, windows sam się zaktualizował do 10tki znacznie podnosząc użytkownikowi komfort pracy :)

        Skomentuj

  3. Profilm
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2019-01-15 14:11

    Idealny system, wydajny i bardzo lekki jest wydany pocichu w 2015 Thin Pc przez Microsoft oraz uaktualniony przez geniuszy POLSKICH o Niku Sromotnik.
    Podaję link: https://winclub.pl/topic/17187-win-jg7-thinpc-v2019/
    to 32 bitowy na bardzo słabe pc i laptopy.

    https://winclub.pl/topic/14233-win-jg7-hppro-x64-v2018-archiwum/
    to jest 64 bitowy wydajny system.
    Może z Google Drive ściągniesz szybciej:

    https://drive.google.com/file/d/1p0SYsPY4mjQ1zR5c-8evPhBGl-FDD7RU/view?usp=sharing

    POLECAM> ja używam do pracy w adobe premiere i photoshop i jest błyskawica. Andrzej Wyszyński

    Skomentuj

    1. DżejmsDrugiGroźny
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-16 20:30

      Tylko, że najnowsze Premiere jak i inne programy Adobe działają tylko na Windows 10. Zgaduję więc, że pracujesz na piratach, czy nie?

      Skomentuj

  4. Tomasz Słowik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-15 14:27

    Nareszcie, nie bedzie trzeba odkręcać efektów nieudanych aktualizacji na rodzinnych komputerach. Szkoda że tak długo Microsofcie.

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-01-16 02:06

      Poniekąd się zgadzam. Poza tym podobnie jest w windowsie 8. Jak się nie wyłączy aktualizacji to różne cuda się przytrafiają. Mi kiedyś Windows potrafił zepsuć kopię zapasową, do której modyfikacji nie powinien mieć praw.

      Skomentuj

  5. Sander Cohen
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2019-01-15 15:39

    Coz. Dobry byl, ale czas najwyższy na przesiadke.
    Może w koncu skupia sie w pelni na tej 10 i nie bedzie tyle problemow.
    Od lat mam 10 i ogólnie większych zastrzezen nie mam.

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2019-01-15 17:51

      "Może w koncu skupia sie w pelni na tej 10 i nie bedzie tyle problemow. Od lat mam 10 i ogólnie większych zastrzezen nie mam. "

      Przeczytaj jeszcze raz, tylko wolniej :P

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-01-16 14:57

      oni cały czas się skupiają na 10. a na 7/8 wydają łaty od niechcenia, bo nie chcą by firmy zrobiły pozew zbiorowy za zaniechanie obiecanego wsparcia. sporo kasy by przegrali w sądzie.

      Skomentuj

  6. BariGT
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2019-01-15 17:50

    Skoro nie jesteśmy w stanie stworzyć lepszego systemu niż win7 i po 4 latach walki jest on ciagle systemem WYBORU, to trzeba dziada ubić :P

    Skomentuj

    1. Michał 06
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-17 15:49

      nawet w wikipedii jest napisane że najbardziej dochodowa jest win 7 (chyba komuś to ledwo przez palce przeszło) bo zaraz potem dodał win 10 :D

      Skomentuj

    1. HardCorak
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-01-16 13:08

      i posiadający mniej niż 1% aplikacji w porównaniu do windowsa :)

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2019-01-16 15:03

        zgadza się. ubuntu czy ogólnie linux na destktopie jest dobry jedynie wtedy, gdy godzimy się na aplikacje z nim zgodne. jest ich sporo, ale wielu nie ma. topowych gier też nie ma, a jak są to działają zauważalnie wolniej, i mają mniejszą stabilność.

        są jednak dwa obejścia problemu:
        1. wine , coraz lepiej emuluje DX11, a to jest często wystarczające
        2. vmware workstation for linux, dosyć drogi, ale działa.