Na topie

Bezlusterkowce Panasonic z pełną klatką - czy chcielibyśmy by była to prawda?

Autor:

Szef strefy Foto

więcej artykułów ze strefy:
Foto

25 września w trakcie targów Photokina Panasonic planuje pokazać przełomowy aparat cyfrowy. Czym będzie ta wielka premiera jeszcze nie wiemy, ale w umysłach już tworzy się obraz kolejnego pełnoklatkowego bezlusterkowego systemu foto w branży.

 • Bezlusterkowce Panasonic z pełną klatką - czy chcielibyśmy by była to prawda?
A A

Aparaty z sensorami Cztery Trzecie obecne sa na rynku dłużej niż bezlusterkowce. System Mikro Cztery Trzecie zmienił bowiem odległość rejestracji (czyli odległość od kołnierza obiektywu do sensora), ale nie zmienił rozmiaru sensora, który obecny był już przed 2008 rokiem w lustrzankach. Po porzuceniu rynku lustrzanek, Panasonic (ale też Olympus) skupiły się na rozwoju aparatów systemowych z sensorami typu 4/3.

Panasonic Lumix L10
Lustrzanka Panasonic Lumix L10 z 2007 roku - z sensorem 4/3

Sen o pełnej klatce Panasonic

Obecnie mamy taki status jak opisany powyżej i to co przeczytacie poniżej jest prawdą jedynie przy założeniu, że pełnoklatkowy sen o Panasonicu się spełni. To wcale nie musi być takie proste jak stworzenie nowego sensora i nowego mocowania. Bo przecież trzeba jeszcze zaoferować dostosowaną kolekcję obiektywów. Co prawda sprawa nie jest beznadziejna, bo Panasonic mógłby dostosować się do któregoś z już istniejących systemów, ale czy takie rozwiązanie wchodzi w ogóle w rachubę? Osobiście jakoś sobie tego nie wyobrażam.

Pytanie, kiedy Panasonic lub Olympus zechcą wejść w system pełnoklatkowy zadajemy sobie od dawna. Gdyby do ujawnienia nowego systemu doszło faktycznie 25 września, na premierę sklepową moglibyśmy liczyć zapewne w pierwszej połowie przyszłego roku.

Panasonic GH5s
Panasonic Lumix GH5s - to jeszcze 4/3, zarówno rozmiarem jak i proporcjami kadru

Gdyby pełna klatka Panasonic okazała się prawdą

Jeśli pełnoklatkowy Panasonic to prawda, niebawem na rynku bezlusterkowców z pełnoklatkowym sensorem zrobi się tłoczno. Nie oznacza to, że od razu propozycje wszystkich producentów będą porównywalne. Taki system jak Nikon Z będzie musiał dojrzeć, pełna klatka dla Panasonic to też byłoby w pewnym sensie nowe doświadczenie - sensor jest podobno opracowany całkowicie przez tę firmę.

Canon mimo już sporego doświadczenia i silnej pozycji na rynku bezlusterkowym, też będzie musiał przekonać nas do użytkowania swoich nowych aparatów. W przypadku Canon o tym, że pojawi się bezlusterkowa pełna klatka nie musimy spekulować. Jedynie zastanawiamy się, czy na pewno nastąpi to w najbliższych dniach.

Czy gdyby Panasonic faktycznie pokazał bezlusterkowiec z pełną klatką w ślad za nim ruszyłby też Olympus? Trudno powiedzieć, choć ta firma ma już doświadczenie z pełnoklatkowymi aparatami i obiektywami. Równie tajemniczo wygląda stanowisko Fujifilm. Ta firma od dawna deklaruje, że nie ma potrzeby stosowania sensorów większych niż APS-C, wtórują jej miłośnicy tego systemu, ale kto wie, czy zmiany na szczycie hierarchi bezlusterkowej nie zmuszą nawet zatwardziałego Fujifilm do zmiany poglądów.

Inne mocowanie w bezlusterkowcu niż dotychczas - to byłaby konieczność

Plotka nie musi okazać się prawdą by twierdzenie, że pełnoklatkowy Panasonic musi mieć inne mocowanie niż w obecnych bezlusterkowcach, było prawdziwe. Wszak sensor 4/3 to jedynie 17,3 x 13 mm, a pełna klatka to 36 x 24 mm. Średnica mocowania Mikro Cztery Trzecie jest za mała by bez szkód umieści sensor pełnoklatkowy. Gdyby było to klasyczne mocowanie Cztery Trzecie można byłoby jeszcze rozważać jego zachowanie, ale skoro nawet Nikon zwiększył średnicę w porównaniu z tą, którą stosuje w lustrzankach (i to pełnoklatkowych) to dlaczego nie miałby zrobić tego Panasonic.

Dla Panasonica zmianę sensora byłaby porówywalna z przesiadką z telewizorów FullHD na 4K pod względem powierzchni roboczej na której można umieszczać piksele. Co do faktycznej rozdzielczości to już inny temat - ale można sobie wyobrazić, że przy tym samym zagęszczeniu pikseli można upakować ich zamiast 16 milionów, aż 64 miliony. Zapewne panasonicowa pełna klatka zaproponowałaby coś pośredniego. Gdyby zachować coraz częściej stosowaną przez Panasonic w sensorach 4/3 rozdzielczość 20 Mpix, byłby to niesamowity skok jakościowy (piksele o około 4 razy większym rozmiarze).

Czy na pewno chcemy, by pełnoklatkowy bezlusterkowiec Panasonic powstał

Z miłością do systemu 4/3 jest różnie. Są fotografowie, którzy nie widza potrzeby by mieć większe sensory i więcej pikseli. Są też tacy, którzy wcześniej tak myśleli, ale po przesiadce na APS-C, nie mówiąc już o pełnej klatce, nie wyobrażają sobie powrotu do przeszłości. Sa też tacy ludzie, którzy nigdy nie brali pod uwagę sensora 4/3, od razu wkraczali w świat co najmniej APS-C w bezlusterkowcach. I pewnie taki sam podział zarysuje się w społeczności fotograficznej w odpowiedzi na plotkę o pełnej klatce Panasonic. A co wy o tym sądzicie?

Źródło: Mirrorless Rumors, inf. własna

Odsłon: 3413 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij

Foto w marketplace

 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-09-04 08:48

  Pełna klatka w porównaniu do APS-C czy nawet 4/3 ma tylko kilka zalet, które przy postępującym poziomie technicznym znaczą coraz mniej.
  Te zalety wg ważności to:
  - mniejsza głębia ostrości (co też może być wadą w niektórych zastosowaniach),
  - łatwiejszy szeroki kąt (brak mnożnika),
  - lepsze wysokie ISO (bo więcej światła per komórka).

  A pełna klatka w połączeniu ze zmniejszoną odległością rejestrową to kolejna klasa problemów dla obiektywów ze względu na konieczność zastosowania dużej soczewki tylnej.

  Mniejsze obiektywy dla APS-C, a szczególnie 4/3 łatwiej zaprojektować i wykonać w potrzebnej jakości, chociaż podejrzewam, że najlepsze z nich są na granicy obecnych możliwości technicznych.

  Skomentuj

  1. marcadir
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-09-04 10:05

   Jest jeszcze coś takiego jak trudne warunki oświetleniowe i tutaj pomimo programowych odszumiaczy, zwiększenie ilości światła padającego na sensor poprzez zwiększenie jego rozmiaru daje zdecydowanie lepsze efekty.

   Skomentuj

   1. Leader86
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-09-04 13:08

    Myslisz ze kolega powyzej nie wie tego :)

    Naprawde myslisz ze ktokolwiek kto bawi sie z aparatami >= APS-C nie rozumie zalet typu wiecej swiatla pada na matryca => mniejsze iso => lepsza jakosc ???

    Wyglada komentarz napisany w stylu ale jesli nie wlaczysz komputera to nie bedziesz w stanie zainstalowac Windows :>

    Czasami lepiej nic nie pisac niz sie osmieszyc mizarna wiedza w danym temacie.

    Kazdy amator fotograf z aparatem dzis, wie ze wieksza matryca da o wiele lepsza jakosc niz odzszumianie z wyzszego ISO.

    To podstawa podstaw typu zlap ostrosc obiektu zeby miec ostry obiekt...

    Skomentuj

    1. marcadir
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-09-05 12:04

     Dla Ciebie może to są oczywiste rzeczy, ale nie dla wszystkich... zwróć uwagę że obecnie nawet dzieciaki na komunię dostają lustrzanki z kitowymi obiektywami, a potem się dziwią że na zdjęciach mydło wychodzi.

     Kolega Kenjiro jako zaletę napisał wysokie ISO, co sam słusznie niechcący podważyłeś, więc proszę nie unoś się bo to nie jest portal dla fotografów.

     Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!