Karty graficzne

Poczwórna moc Radeona HD 6850

z dnia 2010-10-26
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
60 komentarzy Dyskutuj z nami

Chińska firma ColorFire wprowadziła do swojej oferty Radeona HD 6850. Został on wyposażony dwa złącza CrossFire, dzięki którym możliwe jest połączenie w komputerze do czterech kart tego typu.

Od premiery Radeonów z serii HD 6800 minęło już kilka dni, a więc na rynku pojawia się coraz więcej niereferencyjnych produktów. Wśród nich jest karta Radeon HD 6850, chińskiego producenta ColorFire. Zapewne mało kto słyszał o tej firmie, ale jest to spowodowane dostępnością jej produktów tylko na rynku azjatyckim.

  Warto przeczytać:
 

W nowym Radeonie producent zdecydował się na rozbudowanie sekcji zasilania z 6 faz dostępnych w referencyjnej karcie do 8 (7 dla procesora i 1 dla pamięci). Na czerwonej płytce PCB umieszczony został 1 GB pamięci GDDR5 o szynie dostępu 256 bit. ColorFire zdecydował sie wykorzystać kości pamięci Hynix o niskim czasie dostępu 0,4 ns. Niestety producent nie wspomina nic o taktowaniach karty, ale z tak rozbudowaną sekcją zasilania i wydajnymi pamięciami należy się spodziewać wartości znacznie przekraczających to co przewiduje referencyjna specyfikacja.
 


Do chłodzenia konstrukcji wykorzystano wydajny układ Zalmana VF-3000A. Składają się na niego dwa 90 mm wentylatory oraz masywny aluminiowy radiator wraz z pięcioma rurkami cieplnymi. Warto zaznaczyć, ze chłodzenie to jest na tyle wydajne by schłodzić nawet bardziej gorącego GTX 480 od NVIDII. Do prawidłowego działania karty wymagane są dwie wtyczki 6-pin, a nie jak miało to miejsce w referencyjnej wersji, tylko jedna.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Najciekawszą cechą odróżniającą produkt ColorFire od referencyjnej konstrukcji są dwa złącza CrossFire. Dzięki nim możliwe będzie połączenie do czterech takich kart w jednym komputerze. Na śledziu producent umieścił wyjście DVI, HDMI, DisplayPort 1.2 oraz co także jest elementem wyróżniającym produkt na tle konkurencji D-Sub.
 


Na razie nie wiadomo w jakiej cenie oraz kiedy karta pojawi się w sprzedaży. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobnie jak wiele innych oryginalnych konstrukcji nie będzie ona dostępna poza Chinami.
 

Źródło: techpowerup.com
 

Polecamy artykuły:    
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5
Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD
Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450
marketplace

Komentarze

60
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Taa, radeon 8650 to potfur... :P
  Zaloguj się
 • avatar
  czemu jest napisanie 8650?? XD
 • avatar
  "Poczwórna moc Radeona HD 8650", czy tu nie ma błędu? Chyba powinno być "Poczwórna moc Radeona HD 6850"?
 • avatar
  ciekawe co AMD na to ze wprowadzili 2 zlacza CF, znowu wyskocza z japa jak na PALITA bo w 4850 dal gddr5?
 • avatar
  Ciekawe jak na to odpowie NVIDIA:)
  Zaloguj się
 • avatar
  czy jakaś firma od kart graficznych umie zrobić poważne normalne pudełko bez smoków, dziwnych obrazków? po prostu proste ale eleganckie pudełko na wzór np. apple? bo to co dziś widzimy to wygląda strasznie tandetnie
  Zaloguj się
 • avatar
  Ping pongi lubia smoki calkiem ping pongowa karta :D
 • avatar
  sekcja zasilania to już wygląda po prostu komicznie.
  Zaloguj się
 • avatar
  A skąd nazwa poczwórna ?? Ona jest gorsza niż HD5850
  Zaloguj się
 • avatar
  LOL Jaki tytuł !

  Proszę mi w takim razie wyjaśnić, drogi autorze tego newsa, gdzie mam szukać tej poczwórnej mocy w tym Radeonie HD 6850 ??

  Owszem gniazda CF znajdę ale nie moc. A może to chodzi o rozbudowaną sekcję zasilania i dodatkowe gniazdo zasilania? Wiec pewnie będą testy potwierdzające 4x moc :] Nie ? Nie ma? Wiec tytuł zalatuje mi pudlem i w ogóle chyba z du***py wyjęty.

  Zaloguj się
 • avatar
  Made in China
  Gigabyte na 100% wprowadzi coś lepszego - Asus i MSI też na pewno nie zawiodą :)
 • avatar
  to te słynne chłodzenie któremu skrzydełka się wkręcają w wiatraczki. Trzeba podobno defaulowo odginać (czytałem w jakimś teście).
  Zaloguj się
 • avatar
  Hmm, raczej nie jest to powód dla którego miałbym wyprowadzić się do Chin :D
  Sprzęt ciekawy rzeczywiście, mam nadzieję, że jednak parę egzemplarzy trafi do Europy i będę mógł zobaczyć test.
 • avatar
  Ciekawilo mnie to, ale dotad nie mialem okazji sam poszperac. Karty nVidii maja albo jeden grzebien (SLI), albo dwa grzebienie (Triple SLI i Quad SLI), przy czym przy Quad SLI wykorzystuje sie dwa mostki SLI do laczenia na przemian kart 1 z 3 i 2 z 4.
  A w CrossFireX jak sie laczy 3 karty - czy jest to, jak w Triple SLI - jeden mostek (sztywny) do laczenia wszystkich naraz ?
 • avatar
  A ja pragne tylko poinformować że karty hd 6850 są juz dostepne w sprzedaży w cenie od 699zł za Saphire plus wysyłka PowerColor jakieś 20-50zł drozszy
 • avatar
  Brzydka. Chłodzenie takie jak na GTX4xx od ZOTAC. Pod względem wyglądu lepszy referent.
 • avatar
  Sam jesteś brzydki :)."PIKNA".
 • avatar
  Chłodzenie nawet mi się podoba.