Na topie

Specjaliści IT na zarobki nie muszą narzekać (ale liczą na więcej, bo mogą)

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Programiści w Polsce zarabiają (stosunkowo) dużo – w przeciwieństwie do większości Polaków mogą liczyć na pięciocyfrowe pensje. Mimo to liczą na podwyżki i to o kilkadziesiąt procent.

  • Specjaliści IT na zarobki nie muszą narzekać (ale liczą na więcej, bo mogą)
A A

W porównaniu z polską średnią programiści zarabiają dużo i inni specjaliści z branży IT również nie mają większych powodów, by narzekać na wysokość pensji. Mimo to oczekują wzrostu płac i to poważnego – od 25 do 34 proc., jak wynika z raportu No Fluff Jobs. Dlaczego? 

Dlaczego programiści liczą na podwyżki?

Przede wszystkim można to tłumaczyć tym, że programiści znają swoją wartość. Są świadomi tego, że na rynku ciągle brakuje specjalistów i wiedzą też, że znaczenie ich pracy się zwiększa. Specjalista z dużym doświadczeniem będzie przyjęty przez innego (lepiej płacącego) pracodawcę z otwartymi ramionami. Poza tym istotne jest to, że muszą oni stale zdobywać doświadczenie i wykazywać się elastycznością, która pozwala im utrzymać się w tej wciąż zmieniającej się branży.

Dla poszukujących pracy specjalistów IT ważne są: możliwość rozwoju zawodowego, odpowiednia atmosfera oraz naturalnie zarobki. Już teraz mogą oni liczyć na wysokie pensje, ale liczą na podwyżki: dla przykładu specjaliści DevOps chcieliby zarabiać o 34,7 proc. więcej niż obecnie, front-endowcy i back-endowcy – o odpowiednio 32,9 i 31,1 proc., a testerzy – o 28,1 proc. Największe poczucie niedocenienia mają mieszkańcy Mazowsza, a najmniejsze – Dolnego Śląska.

Programiści oczekiwania

„Każdy” chce być programistą, a ich wciąż brakuje

Ale choć programiści chcieliby zarabiać więcej, to właśnie wysokie zarobki (już teraz) są jednym z kluczowych powodów, dla których kolejne osoby próbują się przekwalifikować.

„Wyniki badania pokazują, że ścieżkę rozwoju zawodowego w formule bootcampów programistycznych wybierają nie tylko ludzie związani z IT - 42% zainteresowanych to osoby spoza tej branży. Bootcampy cieszą się dużą popularnością wśród osób z wykształceniem innym niż ścisłe”, powiedziała Karolina Zadroga z Kodołamacz.pl, czyli firmy specjalizującej się prowadzeniu takich właśnie szkoleń. 

Zresztą polski rynek programistów ogólnie jest bardzo młody. Prawie 28 proc. osób pracuje w tej branży krócej niż 2 lata. 

Źródło: Rocket Sceience, No Fluff Jobs, Kodołamacz. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)

Odsłon: 5289 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-08-20 16:46

      Podaj mi na podstawie newsa, ileż to wynoszą zarobki w IT, bo ja żadnego konkretu w tym marketingowym bełkocie nie znalazłem.
      Liczę na coś w rodzaju średniej lub mediany z podziałem na grupy wiekowe, staż itp., czyli cokolwiek na temat czego można w ogóle dyskutować.

      Skomentuj

    2. musslik
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-08-20 18:24

      Wysoce wykwalifikowani pracownicy to i owszem zarabiają krocie (i to w każdej branży) ale to te przysłowiowe "leszcze" na pierwszym stopniu w ich drabince rozwoju mają największe oczekiwania co do wzrostu płac ;)

      Skomentuj

      1. krisu82gdansk
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-08-20 18:48

        jak ktoś jest dobry, wykształcony, to nie dziwne, że ma wymagania do płacy
        to nie wykładacz towaru w markecie, że bierze co mu dają
        w IT, żeby się dostać musisz sporo wiedzieć, a wiedza kosztuje, u Nas w firmie spec. od IT zarządzający siecią, stroną i nadzorując kadry, czy system płacowy dostaje ponad 8000 na rękę i nikomu do głowy nie przychodzi krytykować, że to dużo, dużo bo koleś sporo wie i sporo w życiu studiował, że dostać taki kontrakt

        Skomentuj

        1. Kuciem
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2018-08-20 20:08

          Bzdura.
          1) Najwieksze podwyzki chca Ci bez stazu, bo im sie wydaje ze sa niewiadomo kim. Tymczasem sa po prostu slabi;
          2) Jak ktos jest tylko wyksztalcony to na pewno nie jest dobry, najwyzej przecietny;
          3) Rozumiem chec wiekszych podwyzek po 2-3 latach doswiadczenia + jakiegos wykazania sie. Jak jestes zwyklym robolem, ktory tylko gra 3 godziny na xboxie w pracy to czego oczekiwac? Gwarantuje ci, ze sa tacy;
          4) Pracownik ponizej 2 lat doswiadczenia nie zasluguje w 99% przypadkow na cokolwiek ponad to co dostal na dzien dobry, bo po porstu dalej nic nie potrafi. A jesli potrafi to tylko w ograniczonej ilosci przypadkow z ktorymi sie do tej pory zetknal;
          5) Gwarantuje rowniez, ze osoby, ktore na prawde zasluguja na wieksze wynagrodzenie... po prostu je otrzymuja bez wiekszych problemow. Bo o pracownikow, na ktorych firmie na prawde zalezy zazwyczaj firmy dbaja. Takie przynajmniej sa moje doswiadczenia.

          Skomentuj

          1. r_e_s_e_t
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-08-21 11:59

            Zeby zarabiać 10k€ trzeba już mieć wysoką wartość rynkową, dobrą specializację i znaleźć dobrą firmę. Jakoś bardzo niespotykanie to nie jest, ale potrzeba sporo czasu na znalezienie klienta na tym poziomie. Większość programistów na zachodzie zarabia do 5k€(zazwyczaj ~3,5k€), a w UK jest porażka i myślą, żę 3kGBP, to dużo.

            Skomentuj

          2. r_e_s_e_t
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-08-21 12:01

            ups, miało być do @zeniu poniżej.

            Skomentuj

          3. Mandalorian
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-08-21 22:39

            A za to wszystko możesz podziękować naszym przepięknym uczelniom. Nasz super, niesamowity, najlepszy i jedyny taki, czyli uniwersytet warszawski, w światowym rankingu znajduje się na 411 miejscu. Nic tylko gratulować.

            Skomentuj

  1. zeniu
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-08-20 16:57

    I tu, jak na Labie, reklamy bootcampów IT?
    Programiści w Polsce zarabiają dobrze, ale jak zdalnie pracują dla pracodawcy na Zachodzie. Wtedy tą pensję 30-40 tys można nazwać dobrą. Ale nie 8 tys (przeciętna płaca programisty w polskiej firmie).

    Skomentuj

    1. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-21 12:22

      Zeby zarabiać 10k€ trzeba już mieć wysoką wartość rynkową, dobrą specializację i znaleźć dobrą firmę. Jakoś bardzo niespotykanie to nie jest, ale potrzeba sporo czasu na znalezienie klienta na tym poziomie. Większość programistów na zachodzie zarabia do 5k€(zazwyczaj ~3,5k€), a w UK jest porażka i myślą, żę 3kGBP, to dużo.

      Skomentuj

  2. Karol21
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-20 17:04

    Mój brat po 3,5letnich studiach otrzymal ofertę pracy na 20k brutto, z czego w trackie studtiów pracowął w IBM.

    Więc jeśli ktoś potrafi dostaje takie propozycje, to badanie na podstawie 2tyś respodentów... 1500 to już grupa reprezentatywna.

    Skomentuj

    1. krisu82gdansk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-20 18:18

      nie płacz, było się uczyć w tym kierunku

      Skomentuj

  3. darioz007
    Oceń komentarz:

    -9    

    Opublikowano: 2018-08-20 18:50

    Dzisiaj wszyscy chce byc programistami, informatykami itd i za 10 lat sie to skonczy bo bedzie za duzo chetnych na jedno stanowisko!
    Pamietam jaki 20 lat temu byla moda na marketing i zarzadzanie! Szkoly przyjmowaly wszystkich! Nawet tych co nie ukonczyli zawodowek!
    Paru po ukonczeniu szkoly robote znalzalo a reszta na bezrobotne i po zasilek socjalny!
    Wiem bo tez sie nabralem na to! Obiecali mi gore pieniedzy jak skoncze szkole a do dzisiaj musze korzystac z zasilkow zeby przezyc od dziesiatego do dziesiatego!
    Takze wy mlodzi nienabierajcie sie na te bzdety ktore pisze pan Wojtek bo mu za to zaplacili!
    Wybierzecie zawod programisty i po skonczeniu szkoly zostaniecie jak kiedys ja bez roboty!!!

    Skomentuj Historia edycji

    1. klimekop6
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-08-20 20:18

      Zarządzanie i marketing może skończyć prawie każdy. Lecz szeroko pojęte IT jest dla wielu zwyczajnie niezrozumiałe i zbyt trudne w ogarnięciu go w stopniu zadowalającym aktualny rynek pracy oraz przyszłych pracodawców/zleceniodawców.

      Skomentuj

    2. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-08-21 12:06

      Jeśli ktoś uważa, że ukończenie szkoły jest biletem do sukcesu, to jest po prostu upośledzony.

      Skomentuj

  4. mgkiler
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-08-20 21:04

    Mediana wynosi 6373 zł brutto (czyli 4500zł netto).
    https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-stanowisko-ogolne

    10k i więcej zarabiają nie liczni. A statystyki mówią co innego.

    Skomentuj

  5. BennyKul
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-21 14:03

    zdecydowanie wolę procenty w szkle od tych na papierze i w tabelkach. ze statystykami jak z kałachami - nie są ani dobre ani złe, wszystko zależy od intencji operatora (analizującego dane i strzelającego). z tego samego zestawu danych dwóch ekspertów może wyciągnąć różne (czasem nawet sprzeczne ze sobą!) wnioski. podczas mojego ostatniego bezrobocia też zastanawiałem się nad zostaniem programistą, ale zanim znudziło mi się nicnierobienie i zrzędzenie lubej na moje nicnierobienie, robota sama mnie znalazła, a mój poziom programowania pozostał na tym samym poziomie, czyli wiem, którą stroną włożyć płytę ;) w gruncie rzeczy to nie wiem, czy znam kogoś, kto chciałby zarabiać mniej. sam chętnie zarabiałbym więcej, oczywiście robiąc to samo, a najlepiej nic! pozdrawiam wszystkich zarobionych (:

    Skomentuj

  6. xxx.514
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-24 18:27

    Sam szukałem pracy jako programista - najlepiej idzie mi z PHP. Głównie co mi pokazywało przy wyszukiwaniach to specjalista .NET i Java, z czego większość już wymagała paroletniego stażu. Z tego wnioskuje, że mimo braku specjalistów, w dalszym ciągu nie jest tak łatwo dostać pracę w IT, nie wspominając o dobrze płatnej pracy, którą się lubi.

    Skomentuj

  7. andziocha
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-27 15:14

    No mogą, bo rynek wciąż potrzebuje nowych programistów. Widać te 20k, które zarabiają nie wszystkim wystarczy: https://nofluffjobs.com/jobs?criteria=salary%3EPLN20000M :>