Na topie

Praca serca wypisana na (e-)skórze

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: medycyna

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali elastyczny i przylegający do skóry wyświetlacz połączony z czujnikiem. Dzięki temu wynalazkowi aktualne parametry życiowe pacjenta mogą wyświetlać się na jego dłoni.

 • Praca serca wypisana na (e-)skórze
A A

Opiekun patrzy i już wie, czy z jego podopiecznym jest wszystko w porządku – nie potrzebuje do tego żadnego szpitalnego sprzętu. Taką wizję (niedalekiej) przyszłości zaprezentowali naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego.

Profesor Takao Someya prowadzi zespół, któremu udało się stworzyć prototyp ultrasmukłego, elastycznego wyświetlacza przylegającego do skóry. Ten, pobierając dane ze zintegrowanego czujnika, jest w stanie w czasie rzeczywistym pokazywać aktualne parametry życiowe osoby na jej dłoni (a równocześnie przesyłać te informacje do chmury).

Naukowcy widzą kilka poważnych zastosowań dla swojego wynalazku. Twierdzą, że może on przede wszystkim poprawić komfort pacjentów starszych i niepełnosprawnych. Dzięki takim wyświetlaczom będą oni mogli pozostawać w swoich domach, bez konieczności kupowania drogiego sprzętu medycznego do EKG.

elastyczny wyświetlacz na skórę

Japoński wynalazek składa się z kilkuset mikrodiod LED (w układzie 16 x 24) i elastycznych przewodów. Całość jest bardzo smukła i lekka, a do tego elastyczna (można ją rozciągnąć nawet o dodatkowe 45 proc.). Dzięki temu może przylegać do skóry i bez problemu znosić ruchy ciała. 

Jeżeli zaś chodzi o sam czujnik, ten został wykonany w taki sposób, by można było nosić go przez tydzień, bez obaw o wywołanie jakiegokolwiek zapalenia czy innego problemu zdrowotnego. Oprócz wspomnianego EKG, jest zdolny również do pomiaru temperatury czy ciśnienia.

Źródło: EurekAlert!. Foto: 2018 Takao Someya Research Group

Odsłon: 2455 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
  1. kladiator
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-02-20 11:39

   A rusek ci to zhakuje i będziesz miał na czole ruskie porno

   Skomentuj

  2. topiq
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-02-20 12:40

   To już było w Watch Dogs 2 ;)
   A tak serio, bardzo przydatna sprawa właśnie dla starszych osób, gdy większość czasu w dzień przesypiają i nie wiadomo, czy akurat śpią czy może już coś się z nimi dzieje niedobrego. Nie wiem jak z kolorami, ale prawidłowe parametry powinny być wyświetlane na zielono, żeby z daleka było widać czy jest ok czy coś się niepokojącego dzieje.
   Raczej w naszej kochanej Polsce szybko tego nie zobaczymy.

   Skomentuj

  3. hjgvcygv
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-02-20 13:42

   http://www.gameinformer.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer-Components-ImageFileViewer/CommunityServer-Components-SiteFiles-imagefeed-featured-ubisoft-watchdogs-watchdogs2/DedSec610.jpg_2D00_610x0.jpg

   Wygląda ciekawie, ale raczej bym tego nie nosił na co dzień. Za to na imprezkę jak znalazł. Upijasz się a maska pokazuje pewnie piwo ;D

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!