Płyty główne

Intel Haswell-E i płyty X99 się palą - pierwsze przypadki awarii

przeczytasz w 2 min.

Redaktorzy z serwisów Legit Reviews i Phronoix mieli pecha - ich platformy testowe Haswell-E uległy uszkodzeniu.

Klawiatura - ogień

Swego czasu płyty główne pod LGA 2011 z chipsetem Intel X79 miewały problemy z przegrzewającą się sekcją zasilania, co w efekcie mogło prowadzić do uszkodzenie nie tylko samej płyty, ale też procesora. Czyżby podobne problemy miały dotyczyć najnowszej platformy Intel Haswell-E?

Sprawę niezależnie nagłośnili redaktorzy z serwisów Legit Reviews i Phoronix, który składali platformy testowe na potrzeby recenzji. Co istotne, korzystali oni z innych podzespołów, co niejako wyklucza problemy na przykład z konkretną płytą główną lub zasilaczem.

Nathan Kirsch z Legit Reviews opisuje w swoim newsie, że w ubiegły piątek składał konfigurację z procesorem Intel Core i7-5960X i płytą główną ASUS X99-Deluxe na potrzeby testu pamięci G.Skill Ripjaws 4 3000 MHz. Po uruchomieniu platformy i wczytaniu profilu XMP 2.0, ponownie uruchomił platformę. W tym momencie pojawiły się pierwsze problemy – komputer się zawiesił, a następnie usłyszał charakterystyczne „kliknięcie” w zasilaczu Corsair AX860i, który aktywował zabezpieczenie nadprądowe (OCP). Ponowne uruchomienie komputera dało te same rezultaty.

ASUS X99-Deluxe płyta główna

Redaktor postanowił zatem zmienić zasilacz na model Corsair AX1200, który również nie pozwolił na uruchomienie komputera, aktywując zabezpieczenie OCP. Kirsch rozmontował platformę i przywrócił domyślne ustawienia BIOS-u, a następnie ponownie ją złożył – zabezpieczenie nadprądowe zadziałało trochę dłużej i znowu zablokowało uruchomienie komputera. Przy kolejnej próbie z komputera dobiegł charakterystyczny trzask, a nad płytą główną uniósł się dym. Diagnoza – uszkodzenie jednego z tranzystorów mocy w sekcji zasilania płyty głównej, co doprowadziło też do „śmierci” procesora.

ASUS X99-Deluxe płyta główna - uszkodzona sekcja zasilania

Kirsch skontaktował się z firmami ASUS, Corsair, Intel i Kingston, ale jeszcze nie ustalił co było powodem awarii platformy testowej. Płyta główna i zasilacz zostały przekazane producentom do oględzin.

ASUS X99-Deluxe płyta główna - uszkodzona sekcja zasilania
Wysoka temperatura aż nadtopiła kulki lutownicze w pobliżu uszkodzonego tranzystora

Nieco inaczej wyglądała sytuacja w przypadku Michaela Larabela z Phoronix, który przygotowywał się do testów najnowszej platformy Intela pod obsługą systemu operacyjnego Linux. Redaktor zamontował podzespoły – m.in. procesor Intel Core i7-5960X, płytę główną MSI X99S SLI PLUS i pamięci Corsair Vengeance - w obudowie SilverStone Raven RV05, a zaraz po naciśnięciu włącznika ujrzał płomień nie tylko w okolicach sekcji zasilania płyty głównej, ale też chipsetu Intel X99.

MSI X99S SLI PLUS płyta główna

Uszkodzeniu na pewno uległa sama płyta główna, a odnośnie procesora i pamięci RAM jeszcze nie ma pewności. Larabel odesłał płytę główną do sklepu w celu naprawy RMA, a także skontaktował się z producentami w celu wyjaśnienia sprawy.

MSI X99S SLI PLUS płyta główna - uszkodzona sekcja zasilania

Czy użytkownicy platformy Haswell-E mają się czego bać? Dwie awarie w tak krótkim czasie (od premiery platformy minęło dopiero kilka dni) mogą nie być przypadkowe, ale na pewno nie ma powodów do niepokoju – kilkadziesiąt innych redakcji (w tym nasza) nie zgłaszała podobnych problemów. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Aktualizacja 09.09.2014 16:25

Poznaliśmy oficjalne stanowisko firmy MSI w sprawie problemów z płytą główną X99S SLI PLUS. Jego treść znajdziecie poniżej:

„Firma MSI jest świadoma sytuacji, jaka przytrafiła się dziennikarzowi testującemu z portalu Phoronix. Ponieważ kwestię jakości naszych produktów traktujemy bardzo poważnie, natychmiast wysłaliśmy płytę do naszego działu R&D na Tajwanie w celu zbadania przyczyny. Nigdy podczas wcześniejszych testów płyt głównych X99 nie wystąpiły tego typu problemy, musimy zatem dokładnie sprawdzić, co było ich przyczyną. W międzyczasie – aby zapewnić płynność testowania – wysłaliśmy do Phoronix nową płytę główną”

Źródło: Legit Reviews, Phoronix, inf. własna, MSI

Komentarze

62
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    k3m0t
    79
    oj wkurzył bym się kupując za taką kasę płytę która by mi się spaliła. Oj wkurzył bym się.
    • avatar
      Konto usunięte
      26
      I jak zawsze przy takiej okazji przychodzi mi na myśl tylko jedno stwierdzenie - "A nie mówiłem?" To była tylko kwestia czasu, kiedy monopolista połknie swój ogon - "zachłannego zysku". Nie tylko Intel stał się zakładnikiem swojego sukcesu. Firm które miały problemy ze swoimi "najmłodszymi dziećmi" można wymieniać bez końca. Samsung, LG, SONY, Apple, Dell, HP, ASUS - to tylko wierzchołek góry. Firm w branży IT które na poważnie biorą do siebie znaczenie słowa - JAKOŚĆ, można szukać ze świecą.

      Nie oszukujmy się. Dziś popyt na elektronikę jest tak wielki, że żadnego Giganta rynku IT nie stać dziś na dział kontroli jakości. To co schodzi z taśm produkcyjnych trafia bezpośrednio do sklepów. Bo po co są gwarancję? I to my konsumenci stajemy się tak naprawdę królikami doświadczalnymi dużych korporacji. Pytanie tylko do czego taka polityka nas wszystkich doprowadzi?

      Przy okazji. Może mi ktoś przypomnieć czy AMD miało kiedykolwiek podobne wpadki z prockami i chipsetami co Intel? Bo jakoś sobie nie przypominam.
      • avatar
        Konto usunięte
        22
        Po prostu Asus to taki gorrrrrrrący towar, że pali się w oczach zachwyconcych użytkowników (raczej fanboyów). Za chwilę wypuszczą rev 2,0 ...cos tam wyłączą i będzie git...
        • avatar
          Sander Cohen
          18
          Czyzby nadchodzil powoli kryzys u Intela? Ja rozumie ze Haswell-E i X99 to top topow na ta chwile, ale cos takiego? Najgorsze ze to zaraz po wlaczeniu zasilania, wiec ciezko stwiardzic co jest przyczyna.
          • avatar
            sebas680
            11
            Niestety tak się czasem zdarza. Mi po 14 miesiącach padł asus rampage 4 extreme i to wbudowana karta muzyczna. Zamiast dźwięku miałem trzaski w słuchawkach. Niestety nie udało się jej naprawić , dostałem nową na gwarancji. A płyta też do tanich nie należy.
            • avatar
              Konto usunięte
              7
              Najwidoczniej Intel pozazdrościł Centurionów od AMD i wydał konkurencyjny grzejnik na chłodne zimowe wieczory ;-)
              • avatar
                Idaho
                6
                W dwóch miejscach w artykule jest"Phronoix" podczas gdy powinno być "Phoronix" (link pod jednym "Phronoix" jest prawidłowy).
                • avatar
                  jarnuszkiewiczm
                  4
                  E tam dwie jaskółki wiosny nie czynią, zwłaszcza że pierwszy koleś jak słyszał załączanie się zabezpieczenia powinien od razu rozkręcić ten komp sprawdzić dokładnie czy tam co nie robi zwarcia, a nie uporczywie odpalać aż się zajarało
                  • avatar
                    prime27pl
                    3
                    Asus i MSI ...poniekąd czołowi producenci i taka wtopa ...pierwsze koty za płoty :)
                    • avatar
                      Marecki_CLF
                      3
                      PHORONIX. Czytać nie umiecie?
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        2
                        mi też na msi p67-gd65 zjarała się jedna faza i zabrała i7 2600k ;/ 5.0GHz robił tak o , wszystko przez to ze musiałem reboot zrobić, dlatego asusa i msi nie kupię :)
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          2
                          Jedyna firma ktora jeszcze trzyma jakosc swoich produktow to EVGA, cala reszta mimo wypasionych hasel ma jakies wpadki na swoim koncie.
                          • avatar
                            jkbrenna
                            1
                            moze to dobra wiadomosc, limity sie powoli osiaga, trzeba bedzie calkowicie technologie zmienic, albo tez wpadka na czyms, co teoretycznie nie moglo sie ugotowac...
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              1
                              Nie ma mowy o żadnym przeciążeniu sekcji, przecież ogień nie pojawił się podczas np testu w OCCT tylko odrazu na starcie. W pierwszym przypadku to na 100% wada produkcyjna płyty głównej. Na układach QFN widać ślady pasty lutowniczej, tak jakby przed lutowaniem były zdjęte ręcznie z innej płyty . Widać nawet lekkie zwarcie. Pytanie tylko jak taki "gruz" przedostał się aż do końcowego użytkownika... :)

                              http://scr.hu/0xr9/opoxr

                              • avatar
                                skalak23
                                1
                                Na konkurencyjnym polskim portalu też mają podobny problem. Tutaj wypowioedz jednego z redaktorów pod tym artykułem
                                http://www.purepc.pl/procesory/plyty_glowne_intel_x99_sie_pala_przypadek_czy_powazny_problem

                                "Heh - dzisiaj pożegnaliśmy Core i7-5960X :) Procek działał na DEF w spoczynku, platforma się wyłączyła i już nie wstaje. Przerzucenie cepa do innych płyt nie pomogło, więc albo w kalendarz kopnął sam H-E albo pomogła mu MSI X99 SLI Plus."
                                • avatar
                                  leotoro
                                  0
                                  Asus i MSI spłonęły.
                                  Czekam, czy i ASRock tak się zachowa.
                                  Jestem na kupnie, więc szukam płyty która się nie skopci po 2 tygodniach działania :)
                                  P.S. Ciekam z niecierpliwością ja tłumaczenia producentów płyt.
                                  • avatar
                                    CoJaPacze
                                    -43
                                    To nie wina podzespołów... Też tak miałem. To wina jakiegoś małeko latającego stworzonka (najczęściej komara). Pięknie się zaświecił, gdy wleciał w pewne styki.