Na topie

Radeon RX 560 - przegląd niereferencyjnych kart graficznych [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Producenci nas nie zawiedli i przygotowali niereferencyjne wersje Radeona RX 560. Jakie modele pojawią się na rynku?

  • Radeon RX 560 - przegląd niereferencyjnych kart graficznych [AKT.]
A A

Za nami premiera kart graficznych Radeon RX 580, RX 570 i RX 550 z odświeżonej serii AMD Polaris. To jeszcze nie koniec planów producenta, bo w planach jest wydanie modelu Radeon RX 560 – podstawowej karty dla tańszych komputerów do grania. Zerknijcie jakie modele przygotowali poszczególni producenci.

Radeon RX 560 to ekonomiczna propozycja, która powinna wystarczyć do komfortowego grania w jakości Full HD (w mniej wymagających tytułach lub przy obniżonych ustawieniach graficznych). Dodatkowym atutem jest wsparcie dla DirectX 12 i Vulkan, a także obsługa technologii FreeSync, Radeon ReLive i Radeon Chill.

AMD Radeon RX 560 - wydajność w grach

Na pokładzie znalazł się układ graficzny Polaris 21, który został wyposażony w 1024 procesory strumieniowe, 64 jednostki teksturujące i 16 jednostek rasteryzujących, a oprócz tego udostępniono 2 lub 4 GB pamięci GDDR5 128-bit. Standardowe taktowania to 1175/1275 MHz dla rdzenia i 7000 MHz dla pamięci, ale większość dostępnych modeli została lekko przyspieszona.

Model Radeon RX 550 Radeon RX 460 Radeon RX 560
Generacja 14 nm - GCN 1.3 14 nm - GCN 1.3 14 nm - GCN 1.3
Układ graficzny Polaris 12 Polaris 11 Polaris 21
Procesory strumieniowe 512 896 1024
Jednostki teksturujące 32 56 64
Jednostki rasteryzujące 16 16 16
Taktowanie rdzenia 1100/1183 MHz 1190/1200 MHz 1175/1275 MHz
Moc obliczeniowa 1,21 TFLOPS 2,15 TFLOPS 2,61 TFLOPS
Pamięć wideo 2/4 GB GDDR5 128-bit 2/4 GB GDDR5 128-bit 2/4 GB GDDR5 128-bit
Taktowanie pamięci 7000 MHz 7000 MHz 7000 MHz
Przepustowość pamięci 112 GB/s 112 GB/s 112 GB/s
Pobór mocy (zasilanie) 50 W (brak) 75 W (brak) 80 W (6-pin)

Wszystkie dostępne modele zaliczają się do niereferencyjnych konstrukcji. Producenci wykorzystali nieduże, 2-slotowe chłodzenie z jednym lub dwoma wentylatorami, a do poprawnego działania wymagane jest podpięcie 6-pinowego zasilania (zalecany zasilacz ma mieć moc co najmniej 400 W).

Radeon RX 560 pojawi się jeszcze w tym miesiącu, ale jego dokładna cena jeszcze nie została ujawniona. Poniżej prezentujemy dostępne konstrukcje.

 

ASUS Radeon RX 560 Dual Fan OC 2G
ASUS Radeon RX 560 Dual Fan OC 2G

 

ASUS Radeon RX 560 Dual Fan OC 4G
ASUS Radeon RX 560 Dual Fan OC 4G

 

ASUS Radeon RX 560 Strix 4G
ASUS Radeon RX 560 Strix 4G

 

ASUS Radeon RX 560 Strix OC 4G
ASUS Radeon RX 560 Strix OC 4G

 

Gigabyte Radeon RX 560 Gaming OC 2G
Gigabyte Radeon RX 560 Gaming OC 2G

 

Gigabyte Radeon RX 560 Gaming OC 4G
Gigabyte Radeon RX 560 Gaming OC 4G

 

MSI Radeon RX 560 Aero ITX 2G OC
MSI Radeon RX 560 Aero ITX 2G OC

 

MSI Radeon RX 560 Aero ITX 4G OC
MSI Radeon RX 560 Aero ITX 4G OC

 

PowerColor Red Dragon Radeon RX 560 2GB GDDR5 OC
PowerColor Red Dragon Radeon RX 560 2GB GDDR5 OC

 

PowerColor Red Dragon Radeon RX 560 4GB GDDR5 OC
PowerColor Red Dragon Radeon RX 560 4GB GDDR5 OC

 

Sapphire Radeon RX 560 Pulse 2GD5
Sapphire Radeon RX 560 Pulse 2GD5

 

Sapphire Radeon RX 560 Pulse 4GD5
Sapphire Radeon RX 560 Pulse 4GD5

 

XFX Radeon RX 560 Single Fan
XFX Radeon RX 560 Single Fan

 

XFX Radeon RX 560 Slim Single Slot

XFX Radeon RX 560 Slim Single Slot

 

Model GPU Taktowanie GPU Pamięć VRAM Taktowanie VRAM Zasilanie
ASUS RX 560 Dual Fan OC 2G Polaris 21 1285 MHz 2 GB 7000 MHz 6-pin
ASUS RX 560 Dual Fan OC 4G Polaris 21 1285 MHz 4 GB 7000 MHz 6-pin
ASUS RX 560 Strix 4G Polaris 21 1285 MHz 4 GB 7000 MHz 6-pin
ASUS RX 560 Strix OC 4G Polaris 21 1336 MHz 4 GB 7000 MHz 6-pin
Gigabyte RX 560 Gaming OC 2G Polaris 21 1300 MHz 2 GB 7000 MHz 6-pin
Gigabyte RX 560 Gaming OC 4G Polaris 21 1300 MHz 4 GB 7000 MHz 6-pin
MSI RX 560 Aero ITX 2G OC Polaris 21 1295 MHz 2 GB 7000 MHz -
MSI RX 560 Aero ITX 2G OC Polaris 21 1295 MHz 4 GB 7000 MHz -
 PowerColor Red Dragon RX 560 2GB GDDR5 OC Polaris 21 1180 MHz 2 GB 7000 MHz -
PowerColor Red Dragon RX 560 4GB GDDR5 OC Polaris 21 1288 MHz 4 GB 7000 MHz -
Sapphire RX 560 Pulse 2GD5 Polaris 21 1300 MHz 2 GB 7000 MHz 6-pin
Sapphire RX 560 Pulse 4GD5 Polaris 21 1300 MHz 4 GB 7000 MHz 6-pin
XFX RX 560 Slim Single Slot Polaris 21 1295 MHz 4 GB 7000 MHz -
XFX RX 560 Single Fan Polaris 21 1295 MHz 4 GB 7000 MHz -

Aktualizacja 13.05.2017 19:20

Zaktualizowaliśmy zestawienie o modele firm PowerColor i XFX. Ceny kart podobno mają zaczynać się od 500 złotych za wersje 2 GB.

Zainteresowanych wynikami nowej karty odsyłamy do naszej recenzji modelu Sapphire Pulse z 4 GB pamieci VRAM. Wkrótce na naszych łamach pojawi się też bardziej szczegółowy test tej konstrukcji

Źródło: AMD, ASUS, Gigabyte, MSI, PowerColor, Sapphire, XFX

Odsłon: 21984 Skomentuj newsa
Komentarze

36

Udostępnij
  1. Paweł Maziarz
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-05-05 11:38

    News będzie aktualizowany o modele innych producentów

    Skomentuj

    1. rumcajs295
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-05-07 14:41

      Czekam niecierpliwie na test porównawczy RX560 z RX460. Fajnie by było też, gdybyście porównali odblokowaną 460 z 560, ciekawe czy jakakolwiek różnica jest, bo sam posiadam Sapphire RX460 Nitro z odblokowanymi jednostkami.

      Skomentuj

    2. drcocaina
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-14 18:35

      Ja proszę o dodanie testu w koparkach krypto walut. Będziecie pionierami :) wśród portali.

      Skomentuj

  2. FennPL
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-05-05 11:58

    Ktoś wie jak z cenami?

    Skomentuj

  3. KENJI512
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-05-05 12:16

    Fajnie że najnowszą generację swoich kart porównują z 2-generacje wcześniejszymi kartami konkurencji... :3

    Marketing pierwsza klasa :D

    Skomentuj

    1. bonczek16
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-05 13:01

      Wiedzą co robią. Przeciętny konsument zobaczy że 560 >jest lepsze niż 750 za przypuszczalnie podobny pieniądz.

      Skomentuj

  4. zakius
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-05-05 12:18

    czyli tak jak się spodziewałem, obiecywali cuda, a wyszło jak zwykle i "dopracowanie procesu" nie wystarczyło by zmieścić pełny chip w 75W (już i tak 460 zaczynał działać dopiero w wersjach z zasilaniem)
    nie wiem co ma na celu porównywanie tego do 750ti, wzięliby 950 i by było uczciwiej

    Skomentuj

    1. rumcajs295
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-07 14:42

      Nie zaczynał działać w wersjach z zasilaniem. Zaczynał działać dopiero po zwiększeniu powerlimitu, a to jest różnica.

      Skomentuj

  5. AzMoDaN
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-05 12:22

    Brakuje tylko informacji najważniejszych o tych kartach, czyli ceny i realnych benchmarków :)

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-05 13:47

      Wszystko w swoim czasie (te karty jeszcze nie miały rynkowej premiery)

      Skomentuj

      1. AzMoDaN
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-05-06 20:12

        Tak wiem, po prostu jestem bardzo ciekawy jak wypadną, bo ta półka interesuje mnie najbardziej :)

        Skomentuj

  6. gieteiks
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-05-05 12:25

    RX 550 to jakaś lipka ale RX 560 jest spoko dla kogoś kto lubi pograć ale już nie stawia na nagrywanie gameplayeów i potem odnoszenie jakiś kożyści materialnych ze swojej twórczości.

    Skomentuj

  7. mutissj
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-05-05 12:51

    Cena tej karty będzie kluczowa

    Skomentuj

  8. 1985r7
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-05-05 13:06

    Może dorówna gtx 1050 ale patrząc na pobór prądu to jest gorzej niż było. A zaraz ma wyjść gtx 1150 który to zamiecie.

    Skomentuj

    1. FennPL
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-05-05 13:34

      460 spokojnie przebijala 1050 wiec jak sądze 560 będzie spokojnie nawiązywać walke z 1050ti

      Skomentuj

      1. Franz
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-05-05 14:05

        560 żeby nawiązać walkę z 1050Ti to musiałaby być sporo wydajniejsza od 460.

        Skomentuj

      2. AzMoDaN
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-05-06 20:13

        Spokojnie przebija, ale jedynie w kilku grach zoptymalizowanych pod AMD. W zdecydowanej większości 1050 jest o około 20% wydajniejszy

        Skomentuj

  9. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-05-05 14:47

    nooo w koncu udało się przegonic układ z 2013 roku.
    Matko, toż to nawet śmieszne nie jest - jak można porównywać wydajność i cenę produktu konkurencji z przed ponad 3 lat.

    Tu chyba psychologiczny chwyt był potrzebny by pokazac że 750 jest słabsze niz 560


    Skomentuj

  10. FennPL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-05 17:34

    mogę się mylić ale z tego co pamiętam to 460 już goniła 1050ti bo 1050 kładła na łopatki
    a 560 ma odblokowany rdzeń... przy czym wolałbym obejrzeć jakieś testy, zanim stwierdzę z całą mocą

    Skomentuj

    1. Himoto
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-05-05 21:54

      460 z 1050 owszem były na zbliżonym poziomie, ale czy wersja Rx560 4GB nawiąże walkę z 1050Ti to zobaczymy jak będą jakieś testy.

      Jeżeli przecieki są prawdziwe to Rx560 w tych samych warunkach wyciąga średnio 5-10fps więcej niż Rx460 [zależne od gry lokacji itd], i o około 2-6fps więcej niż mocno kręcona Rx460[o ile jej OC można nazwać mocnym x) ]. Czyli ciężko tu stwierdzić czy Rx560 da radę pokonać 1050Ti, może być tak że się zrównają w większości gier.

      Wedle tego samego przecieku największe różnice pomiędzy Rx460 4Gb a Rx560 4Gb widać dopiero przy 4K ustawieniach Ultra, ale i tak obie karty są za słabe na granie w takich rozdzielczościach.

      Skomentuj

      1. rumcajs295
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-05-07 14:46

        Skąd masz informacje o tym o ile więcej fps zyskamy mająx rx560? Bo trochę duzo mi się wydaje z tego cdo podałeś te 2-6 fos, bo odblokowana 460tka, która ma praktycznie takie same parametry jak 560tka zyskiwała zaledwie 1-3 fps w grach

        Skomentuj

  11. miszczu0097
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-05 18:24

    Ale tabelka niezła. Ciekawe dlaczego podają cenę, gdy ta karta startowała a nie cenę z teraz. Przecież teraz 750 Ti nie kosztuje więcej niż 100$ To chyba logiczne, że z wiekiem czasu karty tanieją xD A oni podają cenę startową trzyletniej karty xD

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-05 19:35

      Magia tabelek AMD nadal leveluje

      Skomentuj

  12. daro7557
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-05 18:38

    Ja czekam na wersję fanless RX 560.

    Skomentuj

  13. Fiona
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-05-06 08:43

    A ja wróżę klapę.

    Radeon RX 460 to droga karta i nieopłacalna ekonomicznie. Ma sens wyłącznie z 4 GB jeśli chcemy pograć w roczne, dwu i trzyletnie gry na wysokim poziomie grafiki.
    Niestety cena jest o co najmniej 100 zł za wysoka.

    Radeon RX 560 będzie po okresie "łapanki na idiotów" czyli januszkowych, cwaniaczkowym, itd. co najmniej 100 zł wyższa.
    A raczej o 150 zł.
    Czyli za wersję 4 GB (2 GB to nie jest opcja dla graczy) zapłacimy ok 650 zł a bliżej 700 zł.

    A za 700 zł można np. wyrwać GTX 970, a 100 zł więcej mozna trafić na GTX 1060 z 3 GB - używki z conajmniej 2 letnią gwarancją...

    I każdy kto liczy stosunek cena/możliwosći wybierze GeForca..

    Radeon RX 560 miałby szansę zostac hitem, gdyby zastąpił model RX 460, zachowując cenę 460.

    Tak to będzie klapa. I coby nie było - baardzo lubie firmę AMD i dobrze jej życzę, bo...... szanuję własne pieniądze... (nawet obecnie mam Radka w PC)

    A jak zostanie jeden producent kart to ceny poszybują, a rozwój stanie w miejscu...
    I tak obecnie świadomie uwala się jakąkolwiek optymalizację żeby zamaskować "moc" konsol...... Ale to inny temat.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-06 13:39

      obecnie to nie swiadomie uwala sie optymalizacje tylko nikt za nią nie chce placic skoro z roku na rok mamy mocniejszy sprzet.
      To na konsolach trzeba optymalizowac wiec jak ktos chce wydac produkcje multiplatformową to wiekszosc budzetu i tak szybuje na optymalizacje dla konsol a na PC no coz... jakos to będzie.
      Dobrze ze nie wszystkie firmy tak postępują ale niestety jest ich sporo.

      Skomentuj

    2. rumcajs295
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-05-07 14:51

      Człowieku na jakiej podstawie wyczarowałeś cenę 650/700zł? Jak RX460 z 4GB można dostać za 500zł a nawet za 470zł jak się utrafi i odblokować go, żeby miał takie same parametry jak obecnie RX560...
      AMD chyba nie jest głupie, wie o tym i nie narzuci takiej ceny.

      Skomentuj

      1. Fiona
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-05-07 17:40

        Logika, logika.
        Szkoda że w szkołach zamiast religii nie ma ABC ekonomi...

        Porządny RX 460 to koszt ok. 550 zł.
        Owszem można spotkać jakieś wynalazki w cenie jaką podałeś, podobnie jak można kupić złoty pierścionek w bramie od cyganki.
        ALE OBU ZAKUPÓW ZDECYDOWANIE NIE POLECAM !!!

        Ponieważ RX 560 ma więcej tego i owego to śmiało zakładam iż będzie o 100-150 zł droższy....

        Stąd cena 650-700 zł....

        Zresztą nie jestem świadkiem Jehowy, nie podaję końca świata w 22xx roku.

        Kto ma rację odnośnie cen RX 560 dowiemy się bardzo niedługo...

        Pozdrawiam
        A i dziękuję iż Kobietę Kolega uznał za człowieka - wow

        Skomentuj

        1. rumcajs295
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-05-07 18:17

          Szczerze mówiąc nie patrzyłem na twój nick przed skomentowaniem, no i w sumie nie wiem jaki masz problem z tym jak się do ciebie zwróciłem :)
          Złoty pierścionek w bramie od cyganki może być wbrew pozorom dużo warty, bo wiadomo, że jest kradziony i to nie ze stoiska na odpuście. Ogólnie porównanie nie najlepsze, ta karta nawet na słabym chłodzeniu nie będzie się przegrzewała i nie ma sensu inwestować w jakieś droższe wersje, bo to nic nie da, ja mam wersję porządną (przynajmniej według ciebie), Sapphire Nitro 4G i co mi z tego jak ta karta nie nadaje się do OC?
          Moooże zyskam 1 fps w grach, ale gra nie warta świeczki moim zdaniem. Lepiej pobawić się w undervolting i zyskać niższe TDP.
          A prawda jest taka że wyczarowałaś tą cenę z kosmosu.
          Rzeczywiście RX560 ma więcej tego i owego. Ale wystarczy poczytać o odblokowanym RX460 i widać ile tak naprawdę to jest "to wiecej", a jest to średnio 2-3 FPSy w grach, więc nie wiem czy są one warte 100-150zł.
          Do tego porównywanie w pierwszym twoim poście używanego GTX 970 do nowej 560tki jest również bezsensowne, bo idąc tym tokiem rozumowania możemy stwierdzić, że lepiej dopłacic 150zł i kupić używanego R9 390X, który jest 2x wydajniejszy od tej biednej 560tki...

          Skomentuj

          1. Fiona
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2017-05-07 19:42

            1. Pierścionek kupiony w bramie od cyganki to tombak - zero wartości.
            2. Poczekaj 30 dni i zobaczymy kto ma rację. (cena)

            A i dyskusja dotyczy wyłącznie ceny , a nie podkręcania, poboru prądu, itd. Ceny czyli sensowności zakupu...

            Za 700 zł Można trafić GTX 970 - i na 700 zł prognozuję cenę rx 560.

            Widzisz teraz sens w moiom porównaniu, czy kredkami na chodniku ci rozrysować ???

            Kto kupi - mając w tej samej cenie RX 560 i GTX 970 - obie 4 GB., tą pierwszą ???

            I dlatego wróżę jej klapę - do tematu chętnie powrócę po
            ujawnieniu cen.

            Gdyby jej cena była na poziomie 450-500zł. za najlepszy model miałaby duże szanse na sukces.

            Skomentuj

          2. rumcajs295
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-05-07 20:10

            A więc jedyne co nam zostało to czekać ;)

            Skomentuj

          3. Fiona
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-05-08 06:16

            :)

            Skomentuj

          4. rumcajs295
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-05-23 18:34

            Jak na cena Gigabyte RX560 wersji 4GB takt. rdzenia 1300MHz (czyli lepiej niż większość RX460) kosztuje 570zł. Na Morele. I to bez konkurencji, więc jak będą dostępne kolejne wersje RX560 to cena powinna być niższa za karty 2GB, a może i nawet znajdą się tańsze cztero-gigówki.

            Skomentuj

          5. rumcajs295
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-05-23 22:20

            Jak na tą chwilę cena*

            Skomentuj

  14. kitamo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-13 23:47

    Jesli wersja 2GB ma byc za 500zł to nei wróżę jej sukcesu a to ze względu na fakt ze wersja 4GB będzie musiała kosztowac z 550zł albo i więcej a za 620zł to mamy GTX1050TI 4GB ktory jest o 25-30% szybszy.

    Skomentuj Historia edycji

  15. marcadir
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-05-15 07:57

    Będą testy to zobaczymy, nie wiem gdzie wyczytałeś kitamo te 25-30%. Za GTX1050ti w wersji 2-wentylatorami trzeba dać 650 za inno3d, za 675 jest msi... logicznym jest aby rx560 4gb był opłacalny to jego cena musi być niższa...
    Póki co nic nie wiadomo o cenach... dla kogoś kto szuka budżetowego rozwiązania do pogrania sobie to i rx560 i gtx1050ti będą rozsądnym minimum...
    Ktoś wcześniej pisał że jaki sens mają te karty jak używanego GTX970 idzie kupić za 700zł... z ciekawości popatrzyłem na alledrogo i tam nie znalazłem tak tanich kart.