HDD

Dyski twarde o pojemności 100 TB w 2025 roku

opublikowano przez w dniu 2014-11-26

Producenci pracują nad nowymi rozwiązaniami zwiększenia upakowania danych w dyskach twardych.

Dysk twardy IBM HDD
Niegdyś zwykłemu użytkownikowi wystarczał dysk twardy o pojemności 100 MB. Teraz już trwają prace nad konstrukcjami mogącymi pomieścić aż 100 TB (milion razy więcej)

Dyski twarde oferują coraz większą pojemność – obecnie można już kupić modele mogące pomieścić 8 TB danych, a w przyszłym roku powinny pojawić się konstrukcje w wersji 10 TB. To oczywiście nie koniec możliwości HDD, bo producenci pracują nad nowymi technologiami, pozwalającymi na jeszcze większe upakowanie danych. Konsorcjum ASTC (Advanced Storage Technology Consortium) prognozuje, że w 2025 roku na rynku pojawią się dyski twarde o pojemności nawet 100 TB.

Już teraz czołowi producenci stosują dwie nowatorskie technologie, służące zwiększeniu pojemności dysków twardych – zwielokrotnienie talerzy i wypełnienie wnętrza dysku helem, bądź też technologię zachodzących ścieżek SMR (Shingled Magnetic Recording). Dodatkowo planuje się wdrożenie technologii PMR+, a więc połączenia techniki dwuwymiarowego zapisu magnetycznego TDMR (Two Dimensional Magnetic Recording) właśnie z technologią SMR.

Kolejnym krokiem w zwiększaniu pojemności dysków twardych ma być technologia HAMR+ (Heat-assisted Magnetic Recording), która wykorzystuje lasery do podgrzewania powierzchni talerza magnetycznego, co w efekcie pozwala jeszcze bardziej zwiększyć gęstość zapisu danych. Rozwiązanie to będzie mogło być stosowane wraz z wcześniejszymi technologiami SMR i TDMR. Na takie nośniki przyjdzie nam jednak poczekać przynajmniej do 2017 roku.

Seagate HDD HAMR technology technologia perpendicular laser
Technologia HAMR wykorzystuje lasery, które podgrzewają powierzchnię talerza magnetycznego

Z kolei w 2021 roku planowane jest wdrożenie technologii BPMR+ (Bit Patterned Magnetic Recording), a więc już litograficznego wyznaczania obszarów zapisu. Także i w tym przypadku możliwe będzie połączenie jej z rozwiązaniami SMR i TDMR.

ASTC - prognozy rozwoju technologii zwiększających pojemność dysków twardych HDD

Równocześnie planowane jest rozpoczęcie produkcji dysków opartych o obydwa rozwiązania: HAMR+ i BPMR+. Technologia ta nosi nazwę HDMR (Heated Dot Magnetic Recording), a jej rozwój planowany jest co najmniej do 2025 roku – wtedy powinniśmy się spodziewać zwiększenia upakowania danych z obecnych 0,86 Tb (terabitów) na cal kwadratowy do 10 Tb na cal kwadratowy, co pozwoli na konstruowanie nośników mogących pomieścić aż 100 TB danych.

Źródło: MyCE, Wikipedia

marketplace

Komentarze

32
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wydaje mi się, że 10 lat w świecie technologii, to tak wielki okres czasu, że z pewnością nie można zakładać co będzie za 5 lat, bo tego nikt zwyczajnie nie jest w stanie przewidzieć.
 • avatar
  Po co oni się chwalą technologią której nie mogą teraz zastosować?
  Zbędna mi informacja ze za kilka lat będą pojemne dyski.

  ciekawostka: w roku 2100 będą dyski o pojemności 10 petabajtów.
  Zaloguj się
  13
 • avatar
  HDD to przezytek, mam nadzieje za 5 lat posiadac 100TB SSD
  Zaloguj się
 • avatar
  fajna prognoza, napiszcie jeszcze kiedy będą podróże międzygwiezdne i możliwość teleportacji :)
 • avatar
  W jaki sposob zwielokrotnienie talerzy jest nowatorska technologia?
  Zaloguj się
 • avatar
  10 lat na dziesięciokrotne zwiększenie pojemności HDD? Sądzę, że jeżeli będzie to tanie w produkcji i bezawaryjne to będzie mogło znaleźć zastosowanie w archiwizacji danych.
  Patrząc na rozwój SSD za kilka lat będą wieloterabajtowe dyski z wiele bardziej wydajne od najlepszych HDD.
  Dziś HDD wygrywa z SSD pojemnością i ceną, ale ceny ciągle spadają, a pojemności rosną.
 • avatar
  Marketing i jeszcze raz marketing? Tąpnęły im słupki na giełdzie?
  Zaloguj się
 • avatar
  Pojemność dysków HDD rośnie wprost proporcjonalnie do ich awaryjności co nie jest fajne. Dotychczasowe technologie jednak nie budziły we mnie żadnych obaw, a mimo to jakość dysków spadła. Zastanawiam się więc jaka będzie żywotność nadchodzących dysków HDD, w których zastosowane technologie budzą już we mnie obawy, zwłaszcza technologia SMR.
 • avatar
  co to kogo obchodzi co bedzie w 2025 roku moze juz zyc nie bedziecie... :D:D
 • avatar
  Ta i po co to komu tyle pojemności, skoro nadal HDD będą znacznie wolniejsze od SSD!W dyskach HDD piątym kołem u wozu są silniki z żenującą niską prędkością obrotową 7200 obr/min i dlatego są takie niskie transfery plików!
  Już dzisiaj 10000 obr/min powinien być standardem w każdym dysku, a w 2025 to nawet 20000 obr/min.
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Zastanawiam się po co tworzy się coraz pojemniejsze dyski zamiast skupić się na optymalizacji kodu i kompresji danych? W tej chwili używam 2 letni SSD 128GB na desktopie + 1TB HDD i w zupełności wystarcza. Na lapku mam 2x 128GB SSD. Miejsca może nie jest zbyt wiele, jeśli ktoś jest grafikiem, lub kolekcjonuje filmy na HDD. Za kilka lat może wprowadzą te dyski 100 TB gdzie sam Windows 25 będzie zabierał 50 TB xD
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  A co z dyskami co miały wyjść pod koniec tego roku lub początek przyszłego?
 • avatar
  10 lat kryzysu o mój boże
 • avatar
  Laserowy dysk twardy to fajna sprawa.
 • avatar
  Wolałbym żeby skupili się na ich żywotności niż pojemności, chciałbym np. dysk, który przeżyje mnie ze 2-3 razy.
 • avatar
  A co z tymi HDD, które miały być szczelnie zamknięte i wypełnione helem (to by oznaczało że można je topić, czytaj - wodować). One istnieją, nie istnieją ?
 • avatar
  A 2,5" jak stało praktycznie na 1 TB tak i stoi...