Telewizory

Samsung pokazał swój podstawowy telewizor 8K na ten rok

przeczytasz w 2 min.

65, 75 albo 82 cale – w każdym przypadku możesz liczyć na rozdzielczość 8K. To właśnie oferuje Samsung QLED Q800T – jeden z najciekawszych telewizorów w tegorocznej ofercie producenta z Korei Południowej.

Samsung Q800T – telewizor 8K, który nie ma się czego wstydzić 

Telewizory 8K stanowią ważną część tegorocznej oferty QLED TV firmy Samsung, a seria Q800T to podstawowe modele o takiej ultrawysokiej rozdzielczości. Wciąż niewielu z nas będzie mogło sobie pozwolić na to, by przejść na ten wyższy poziom, choć trzeba przyznać, że te urządzenia stają się coraz bardziej przystępne. Jak możesz zobaczyć na poniższej rozpisce, nie mówimy o kilkudziesięciu, lecz kilkunastu tysiącach złotych. A przecież nie płacimy tylko za rozdzielczość.

Ile kosztują telewizory 8K Samsung QLED Q800T?

  • 65-calowy Samsung QE65Q800TAT kosztuje 12 999 zł
  • 75-calowy Samsung QE75Q800TAT kosztuje 19 499 zł
  • 82-calowy Samsung QE82Q800TAT kosztuje 24 999 zł

Dobry obraz, dobry dźwięk i funkcjonalność też dobra

Każdy telewizor spod znaku Samsung Q800T jest wyposażony w 100-hercowy panel QLED zapewniający żywe i wiernie odwzorowane kolory, procesor Quantum 8K analizujący obraz i dźwięk dla uzyskania optymalnej jakości, Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie gwarantujące dużą dynamikę i wysoki kontrast oraz funkcję Inteligentnego Skalowania do 8K skutecznie zwiększającą rozdzielczość przesyłanych treści. 

Samsung Q800T TV

Jest też funkcja Adaptacji Obrazu, która dostosowuje parametry wyświetlania treści do tego, jakie warunki oświetleniowe panują w pokoju. Z kolei Ultra Szeroki Kąt Widzenia gwarantuje takie same doświadczenia wszystkim osobom siedzącym przed ekranem, nawet jeśli znajdują się pod dużym kątem. W temacie audio na wyróżnienie zasługują natomiast funkcje OTS+ i AVA. Ta pierwsza odpowiada za realistyczne kierunkowanie dźwięku, a druga automatycznie zwiększa głośność, gdy w pokoju rozlega się hałas. 

Wisienką na torcie jest system Smart TV, bazujący naturalnie na Tizenie. Daje bezproblemowy dostęp do najważniejszych aplikacji VOD, a do tego umożliwia szybkie i łatwe przesyłanie treści ze smartfona na ekran telewizora – cały lub jego połowę. Nie zabrakło również trybu Real Game Enhancer+ dla graczy – z dynamicznym korektorem czerni i technologią FreeSync na czele.

Samsung Q800T telewizor

Najważniejsze cechy telewizora Samsung Q800T: 

  • technologia: Quantum Dot LED (QLED)
  • podświetlenie: bezpośrednie ze strefowym ściemnianiem (FALD)
  • przekątna: 65, 76 lub 82 cale
  • rozdzielczość: 7680 x 4320 pikseli
  • jasność: do 2000 cd/m2
  • obsługa HDR: tak, Quantum HDR 2000 (HDR10+)
  • odświeżanie: od 40 do 120 Hz
  • głośniki: system 4.2.2 o mocy 70 W
  • system Smart TV: tak, Tizen
  • tunery telewizyjne: DVB-T2/C/S2
  • złącza: 1 x HDMI 2.1, 3 x HDMI 2.0, 2 x USB 2.0, LAN, CI, cyfrowe wyjście audio
  • łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 5 (z Wi-Fi Direct), Bluetooth 4.2

Oczywiście to, czy jest dziś sens kupować telewizor 8K, pozostaje pytaniem otwartym. Z jednej strony liczba materiałów jest śmiesznie mała, z drugiej – mamy skalowanie. Co myślisz na temat tej propozycji? Czy jest to według ciebie telewizor godny uwagi? 

Źródło: Samsung, informacja własna

Czytaj dalej o telewizorach: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    zeniu
    8
    To jakby ktoś się pytał po co 24 GB VRAM w 3090. W 8K jest bardzo przydatne.
    • avatar
      SuperTurboUser
      4
      Każdy telewizor 8K ma sens, jeśli chcemy podłączyć do niego komputer - oczywiście musi on być wyposażony w kartę graficzną obsługującą ten tryb. Wtedy korzystanie z komputera będzie ogromną przyjemnością. :) Jeśli zaś chodzi o treści 8K: jest ich mało, ale ciągle ich przybywa. Przybywa też smartfonów nagrywających w 8K. Można też oglądać zdjęcia wykonane lepszymi aparatami (lustrzanka lub bezlusterkowiec) z matrycami o wyższych rozdzielczościach. Ogólnie tragedii nie ma. Jeśli zaś chodzi o telewizję: to medium zatrzymało się de facto na HD 1080i, niewiele jest stacji nadających w 4K. Możliwe, że kodek VVC (H.266) na tyle poprawi skuteczność (w porównaniu do HEVC) kompresji sygnału wideo, że zwiększy się opłacalność emisji 4K, zwłaszcza przez satelitę (DVB-S2) i może nawet naziemnie (DVB-T2), i wtedy będzie wysyp tego typu transmisji. Jeśli zaś chodzi o płyty BD: to jest najlepsze medium zapewniające najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Ciekawi mnie, czy będzie kolejna modyfikacja płyt BD (po BD UHD 4K), czy treści w 8K będą zapisywane na obecnej generacji nośnikach, ale ze zmienionym kodekiem (VVC).
      A propos powyższych telewizorów: płacić tyle pieniędzy i mieć tylko 1 gniazdo HDMI 2.1 (pozostałe HDMI 2.0, czyli bez obsługi 8K) i porty USB 2.0? Wolne żarty: powinny wszystkie porty HDMI być w wersji 2.1 oraz USB przynajmniej w wersji 3.1 gen 1 z portami A i C.
      • avatar
        zielony888
        0
        Pozostanę przy swoim 4K Philips. Nie miałbym miejsca na nawet 65 cali.