Na topie

Seagate prezentuje 3,5-calowy dysk twardy o pojemności 10 TB

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
HDD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski HDD Producenci: Seagate

Seagate dorównał pojemnością swojemu głównemu konkurentowi - podobne konstrukcje już od jakiegoś czasu są dostępne w ofercie HGST.

Seagate Enterprise Capacity 3.5 HDD dysk twardy 10 TB

AA

Firma Seagate wzbogaciła ofertę dysków Enterprise Capacity 3.5 HDD o modele o pojemności 8 TB i 10 TB – są to najpojemniejsze konstrukcje w 3,5-calowej obudowie, które sprawdzą się w profesjonalnych zastosowaniach, wymagających jak największej gęstości zapisu danych.

Pojemniejsza wersja została wyposażona w siedem talerzy i czternaście głowic – co ciekawe producent nie zastosował tutaj autorskiej technologii zachodzących ścieżek (SMR - Shingled Magnetic Recording), a sprawdzoną już wcześniej technologię zapisu prostopadłego (Perpendicular Magnetic Recording). Wnętrze nośnika wypełniono helem, co przyczynia się do lepszego pozycjonowania głowicy i zmniejszonego poboru energii elektrycznej przez jej silnik. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest dużo wyższy czas bezawaryjnej pracy – został on oszacowany na 2,5 mln godzin.

Najpojemniejsze wersje dysków Enterprise Capacity 3.5 HDD będą dostępne w wersjach z interfejsem SATA 6 Gb/s i SAS 12 Gb/s. Co prawda ich ceny jeszcze nie zostały ujawnione, ale producent kusi większą gęstością zapisu danych, zwiększeniem efektywności energetycznej i zmniejszeniem całkowitego kosztu posiadania (TCO). Warto jednak zauważyć, że nie nie są to pierwsze dyski twarde o tej pojemności, bo już wcześniej podobne konstrukcje zaprezentowała konkurencyjna firma HGST .

Źródło: AnandTech, Seagate

Odsłon: 6994 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
  1. tymczas_dla_TSa
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-01-15 17:37

    Do domowego nasa cztery takie w odpowiedniej konfiguracji raid - bezpiecznie, dużo, szybko i w zasadzie pewnie za 1GB tanio. :)

    Skomentuj

    1. rahl_r
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-01-15 19:32

      Jak masz 10-12k zł na zbyciu to pewnie tak. Tanio jak barszcz ;)

      Skomentuj

      1. tymczas_dla_TSa
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2016-01-16 01:57

        Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś.
        Mówię o kosztach 1GB w stosunku do działania, bezpieczeństwa i miejsca razem wziętych. No i właśnie ta wartość nie powinna wcale wyjść drogo.

        Skomentuj

        1. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-01-18 16:09

          1GB tutaj jest naprawdę tani. tyle że 1GB liczysz tylko wtedy, jak wymieniasz w firmie całą półkę dysków na 4ry sztuki zwiększając jednocześnie pojemność półki 2x. a jeszcze wolne sloty zostają.

          jednak do domu? zamiast jednego dysku to za 10K pln można kupić cały b.fajny komp z dyskami SSD :)
          rozumiem góra 2 może 3 terabajty. ale 10? i w dodatku 4szt w jakiś R10 lub R5 ? sensu nie widzę dla tak ogromnej przestrzeni. chyba że ktoś robi duuuużo filmów w 4K bez kompresji :)

          Skomentuj

  2. ElFi_
    Oceń komentarz:

    19    

    Opublikowano: 2016-01-15 18:29

    "dużo wyższy czas bezawaryjnej pracy – został on oszacowany na 2,5 mln godzin" - taaa akurat:)
    Współczynnik wynosi 2,5mln godzin i nie ma nic wspólnego z czasem bezawaryjnej pracy bo jest to wartość statystyczna.
    Z tego współczynnika możemy wyliczyć ile (statystycznie) dysków padnie w pierwszym roku użytkowania a robi się to tak: rok (czyli 8760 godzin) dzielimy przez ten współczynnik i otrzymujemy ile procent dysków padnie. W tym przypadku będzie to 0,35% czyli _1 na 285_ dysków padnie w pierwszym roku i to mówi producent a rzeczywistość zwykle mówi co innego.

    Skomentuj

    1. .Alx.
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2016-01-15 22:05

      Zabawne...
      Jako jeden z nielicznych masz pojęcie jak obliczyć współczynnik MTBF (ang. Mean Time Between Failures – średni czas bezawaryjnej pracy), a jesteś minusowany (sic!)
      Ode mnie "+".

      Co do dysku, to te 2,5 mln. h, to i tak 2x więcej od obecnych standardów. Nie pogardziłbym takim HD :)

      Skomentuj

    2. kakagonzalez
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-01-16 08:01

      2.5 mln godzin... Jakby byli w stanie zapewnić chociaż 50-60 tys godzin :D

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-01-18 16:28

        ależ zapewniają kiedy dyskiem nic nie potrząsa poza nim samym, i pracuje w stałej temperaturze albo temperatura zmienia się bardzo powoli :) na ciśnienie narzekać nie ma co bo z technicznego punktu widzenia jest stałe.

        Skomentuj

        1. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-01-18 16:36

          i jeszcze jedno (ach te wyskakujące reklamy i spartolona edycja): ten dysk nie używa zapisu dachówkowego. a to oznacza, że nie ma przestrzeni rezerwowej gdzie zapisuje sobie to co ma na bieżąco i robi relokacje, a dopiero potem przepisuje dachówkowo całe ścieżki. ten ma układ tradycyjny i nie musi tego wszystkiego robić. fajnie :) tylko ta cena :(

          tak czy siak i tak HDD skończą jako archiwum. Nie pogniewałbym się na dysk wielkiej pojemności z szybkim szeregowym zapisem, a do normalnej pracy SSD.

          chociaż z SSD jest obecnie problem, bo jak się wystarczająco zapisami uszkodzi komórki, to w pewnym momencie dysk pada i nawet odczytać się z niego nic nie daje. a nawet jak się daje to nigdy nie wiadomo co będzie po upgrade firmware. problemem są też dyski inne niż SLC. jak są trochę zużyte i bez prądu, to ładunek pamięci upływa (to jest ładunek elektrostatyczny w pływającej bramce), i .... żegnamy się z zapisaną treścią.

          Skomentuj

  3. spioszek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-01-15 19:54

    Mnie bardziej interesuje czy Seagate zrobi jakiś dysk szybszy niż ST1000DM003, nawet niech o te 20% :).

    To już przy 2-3 w RAID0 będę miał niezmieskie zapisy :).

    Tak to mam 1x SSD i 3HDD spięte w RAID0 + 1

    Skomentuj

    1. ElFi_
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-01-15 20:36

      STx000DM003 - to jedne z najlepszych dysków obecnych generacji i nie wiem czy jakieś nowsze je przebiją wytrzymałością. Użytkuje około 20 tych dysków (głównie 2TB i kilka 3TB) i wnioski są następujące: pierwsze błędy pojawiają się około 30k godzin choć kilka z nich dobija już 37k bez ani jednego błędu (ani relokacja ani pending, nic). Jeden padł na gwarancji około 8k godzin, jeden lub dwa zaczęły wykazywać błędy ok 13-14k godzin ale pracowały jeszcze długo i około 25k godzin potrzebowały wymiany (gwałtowny wzrost liczby błędów). Nie straciłem żadnych danych, czyli nie było nagłego "zgonu". Ostatnio zakupiłem trzy Toshiby 3TB, zobaczymy jak te się spisują - na razie 6k godzin nakręcone czyli prawie nic.
      Niestety teraźniejsze dyski wymagają szczególnych warunków pracy, kto o tym zapomni nie pocieszy się długo twardzielem - to taki najważniejszy wniosek.

      Skomentuj

      1. pietrekzad
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-01-17 19:09

        Ciekawe. Przerobiłem też kilka tych dysków o pojemności 2TB. Sam mam jeden w komputerze. Pierwszy kupiony w losowych odstępach czasów znikał z systemu. Reklamacja. Drugi w testach miał ok. 15% sektorów z czasem powyżej 200ms. Reklamacja. Dopiero trzeci jest OK. Z dyskami do laptopów ten sam problem. Chodzi o dyski 500GB i 1TB. Na ok. 20 nowych to sześć sztuk z jakimiś wadami typu wolne sektory i to takie powyżej 500ms. Seagate był dobry do czasów słynnych 500GB, które znikały z systemu wraz z danymi użytkownika.

        Skomentuj

        1. ElFi_
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-01-18 04:03

          Obstawiam niewłaściwe użytkowanie. Wolne sektory w nowych dyskach to oznaka przegrzania talerzy czyli za wysoka temperatura pracy. Znikanie dysków i uszkodzone sektory (w młodym dysku) to oznaka wadliwego zasilania lub kiepskich kabli. Seagaty 500GB serii 11 o których piszesz miałem przyjemność zakupić 6 sztuk. Wszystkie trafiły jeszcze w czasie gwarancji do serwisu ale te które wróciły (z innym oprogramowaniem) służą mi do dziś mając nakręcone po 45-48k godzin (ostatnio jeden zaczął gwałtownie łapać relokacje więc dałem mu już spokój - emerytura). Więc przede wszystkim wskazane jest odpowiednie użytkowanie:)

          Skomentuj

          1. pietrekzad
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2016-01-19 09:28

            Jakie niewłaściwe użytkowanie ? Dyski nowe wyjęte z folii. Sprawdzane na dwóch komputerach. Dyski 2,5" testowane na laptopach do których miały trafić. Sześć laptopów miały problemy z zasilaniem ? Po włożeniu następnego dysku problemy z zasilaniem znikały ? Kolega miał 6 dysków i wszystkie na reklamacje?. To chyba jednak źle świadczy o producencie. Miałem także dwa dyski z serii 11. Oba także wymienione na gwarancji z pięknymi zielonymi napisami certified repaired hdd. Jeden "odszedł" po paru miesiącach a drugiego dla świętego spokoju sprzedałem nieodpakowanego. Strach trzymać jakieś ważne dane na takich dyskach. Miesiąc temu u klienta w NAS-ie Seagate poleciały oba dyski w odstępie 1 miesiąca. Dyski oczywiście Seagate. Mam już całkowity brak zaufania do tego producenta.

            Skomentuj

          2. ElFi_
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2016-01-19 22:53

            Mi tak służą Seagate 500GB serii 11:
            http://img151.imagevenue.com/img.php?image=942536825_500GB_122_173lo.JPG

            A tak 2TB: mam ich ze 20 w sumie, te co zaczęły "relokować" (30-32k godzin) przeznaczyłem na archiwum danych rzadko używanych. Te co nie "relokowały" jadą dalej (36-38k i najmniejszego błędu):
            http://img281.imagevenue.com/img.php?image=942534376_2TB_2_122_169lo.JPG

            cuda?

            Skomentuj

    2. wefhy
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-01-15 23:50

      3 dyski spięte w 0+1? A tam się czasem nie używa zazwyczaj parzystych?
      Czyli co, dwa pierwsze dyski są podpięte przez 0, a ten kolejny do nich jedynką? Przecież to bez sensu.

      Skomentuj

      1. tazik21
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-01-16 13:40

        tu chodzi o to, że talerzowce ma podpięte 3 w raid 0 i niezależny dysk sdd zapewne jako systemowy.

        Skomentuj

  4. AVATAR5K
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-01-15 21:31

    Co masz na myśli mówiąc szczególne warunki pracy?

    Skomentuj

    1. doc_struś
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-01-15 22:15

      Przyłączam się do pytania.

      Skomentuj

      1. ElFi_
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-01-15 23:10

        1. stabilne zasilanie (dobry zasilacz i dobre grube kable, także sygnałowe)
        2. temperatura pracy do 43 stopni, od 45 stopni skraca żywotność tym szybciej im wyższa temperatura (maksymalna zarejestrowana jest zapisywana w SMART - gwarancja?).
        3. ochrona przed wibracjami, wstrząsami.
        4. Jak najmniej włączeń-wyłączeń (chodzi o rozbieg, jak i wahania temperatury dysku)
        5. redukcja niepotrzebnego obciążenia dysku (np: więcej pamięci = mniej mielenia plikiem wymiany)

        Skomentuj

        1. pietrekzad
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2016-01-19 09:40

          Zalecenia co do użytkowania dysków firmy Seagate:
          1. Kable min. grubości 5mm2. Taki dysk pobiera ok 40A prądu.
          2. W lato gdy temperatura w pomieszczeniu sięga nawet 35st zalecane jest chłodzenie ciekłym azotem.
          3. Odłącz wszystkie wentylatory w obudowie oraz wentylatory na CPU i GPU. Każdy wentylator powoduje wibracje. Nie używaj napędu optycznego. Nie słuchaj głośno muzyki. Mocny i głęboki bas może wprawić w drgania obudowę. Najlepiej jednak dysk zamontować na aktywnym zawieszeniu np. z Range Rovera.
          4. Komputer włączać od święta lub wcale.
          5. Nie uruchamiaj żadnych dużych aplikacji lub gier. System zmień na Windows 95 lub 98. Jeżeli masz mniej niż 16GB RAM to taki dysk nie jest dla Ciebie.

          Skomentuj Historia edycji

          1. ElFi_
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2016-01-20 00:03

            Powiem tak: Ty NIGDY nie pokażesz screena SMART dysku 2TB, który będzie miał nakręcone 35 tyś godzin bo jesteś jak większość użytkowników:
            - coooo?????? - mam kupić lepszy zasilacz?, przecież mój zasilacz za 199zł ma 650W - to co zły, za słaby?
            - coooo?????? - mam kupić obudowę za 450zł? a w czym ona będzie lepsza od mojej za 200zł?
            - wentylator na dysk? Jeszcze czego? Może wachlarz?
            - więcej pamięci? po co? wszystkie gry mi śmigają na moich 8GB! Nawet na 4GB śmigały....

            A u mnie wygląda to tak: 6 lub 7 lat temu kupiłem dobry zasilacz Corsair HX850, który ma w zestawie też dobre kable i dużo - dzięki czemu nie musiałem stosować żadnych przelotek i rozgałęźników zasilania. Kupiłem też dobrą obudowę (obecnie Lian-Li ale przez wiele lat wychodziła seria CX Chiefteca za 450zł - można było na niej usiąść, ale dźwigać z całą zawartością było niełatwo) z fabrycznym miejscem na wentylatory dyskowe. Kupiłem też dużo pamięci bo cenię komfort użytkowania - nie lubię czekać) . A ze dużo czasu spędzam przy kompie to i rzadko go wyłączam (bo nie lubię czekać:P) Tym sposobem zaspokoiłem wszystkie punkty właściwego użytkowania współczesnych dysków. Że zapłaciłem dwa razy więcej? Tak, ale zasilacz działa do tej pory, obudowę też mam do tej pory. Ten zwiększony wydatek zwrócił się, bo nie musiałem kupować następnego zasilacza, nie musiałem kupować następnych "ciągle psujących się dysków", ponadto mam komfort pracy i spokój od awarii.
            Naprawdę niewiele wysiłku potrzeba aby sprzęt działał w optymalnych warunkach i niezawodnie - jest to kwestia wiedzy.

            P.S. "Mocny i głęboki bas może wprawić w drgania obudowę" - otóż TAK!!! Mam żywy przykład. Znajomy postawił subwoofer przy samej obudowie komputera. Z 8 dysków 4 nie wytrzymały roku. Ciągle miał problemy z dyskami a ja się głowiłem o co chodzi. W końcu przypadkiem doszedłem co jest grane. Już nie ma woofera przy kompie ale 4x 2TB musiał kupić:)