Na topie

Ten robot lata jak koliber (i ma to sens)

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: roboty i cyborgi

Robo-koliber to kolejny dowód na słuszność twierdzenia, że to właśnie w naturze drzemią najlepsze inspiracje.

 • Ten robot lata jak koliber (i ma to sens)
A A

Próbując stworzyć doskonałego drona do przeszukiwania zawalonych budynków i innych tego typu ciasnych przestrzeni, naukowcy z Purdue University postanowili poszukać inspiracji w naturze. I udało im się ją znaleźć wśród najmniejszych ptaków świata: kolibrów.

Kolibry to niezwykłe stworzenia, które potrafią latać jak ptaki (i to w każdym kierunku), ale też unosić się pionowo i zawisać jak owady. 

To, co dla nich całkowicie naturalne, naukowcy starają się przenieść do maszyny, opierając się na algorytmach uczenia maszynowego. Innymi słowy: uczą drony czy też latające roboty, kiedy i jak przełączać się pomiędzy tymi dwoma trybami działania.

Dokładnie więc została przeanalizowana zasada funkcjonowania tych ptaków, a następnie poczyniono próby jej odtworzenia. Jednak sztuczna inteligencja to jedno, ale naukowcy musieli też opracować elastyczne skrzydełka, dzięki którym nauka tego typu manewrów była (i jest) w ogóle możliwa dla tych 12-gramowych robotów.

Zaprojektowane przez naukowców roboty mają konstrukcje z drukarki 3D, skrzydła z włókna węglowego i po dwa silniki do kontrolowania tych ostatnich (także niezależnie od siebie). Pozwala to na wykonywanie bardziej skomplikowanych manewrów podczas lotu.

Robo-koliber nie ma kamer, ale każdy kontakt z jakąś powierzchnią owocuje sygnałem elektrycznym. Naukowcy twierdzą, że dzięki temu „robot może w zasadzie stworzyć mapę bez konieczności widzenia swojego otoczenia”. Dodają, że „może to być pomocne w sytuacji, gdy robot ma za zadanie szukać ofiar w ciemnych miejscach”.

Zrozumienie tego, jak poruszają się kolibry, jest olbrzymim wyzwaniem dla naukowców. Ci jednak radzą sobie z tym coraz lepiej. Teraz pozostało już tylko udoskonalenie projektu. Trzymamy kciuki!

Źródło: Tech Xplore. Foto: Purdue University

Odsłon: 7202 Skomentuj newsa
Komentarze

1

Udostępnij
 1. wojtek_pl
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-13 11:58

  Niby fajne ale tak jak w przypadku kolibrów wymaga bardzo dużo energii dla utrzymania się w powietrzu.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!