Na topie

Autonomiczna przyszłość Tesli

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Samokierujące się auta w 2019 roku, robo-taksówki w 2020 roku i samochody bez kierownic w 2021 roku. Tak pokrótce przedstawia się plan Tesli na najbliższą przyszłość.

 • Autonomiczna przyszłość Tesli
A A

Elon Musk pochwalił się, że choć jest to pierwszy chip w historii firmy Tesla, już teraz można go nazwać najlepszym na świecie (przynajmniej w tym zastosowaniu). Chodzi mianowicie o (rozwijany od 2016 roku) układ, który jest odpowiedzialny za obsługę funkcji jazdy autonomicznej. Wraz z innymi komponentami w samochodach, już teraz ma on być w pełni gotowy do otworzenia rozdziału samokierujących się tesli. Jedyne, czego jeszcze potrzeba, to udoskonalone oprogramowanie.

Tesla FSD chip

Na to udoskonalenie nie będziemy jednak musieli długo czekać. Elon Musk jeszcze w tym roku chce udostępnić system jazdy autonomicznej, w przyszłym roku – wystartować z usługą samokierujących się taksówek spod znaku Tesla, a za dwa lata – rozpocząć produkcję aut bez kierownic czy pedałów. 

Zatrzymajmy się na wspomnianych robo-taksówach. Wizjoner wierzy, że będzie to atrakcyjna alternatywa dla takich usług jak Uber czy Lyft. Brak kierowcy ma bowiem pozwolić na przeszło dziesięciokrotne obniżenie opłat za przejazdy. Dodatkowo na wszystkim zarobić mają właściciele samochodów, którzy będą je udostępniać w tym celu. Cóż, jak zwykle w przypadku obietnic Muska, do terminu należy podchodzić z pewną rezerwą, ale sam plan (zresztą również jak zwykle) bez wątpienia intryguje.

Tesla FSD app

Na koniec wróćmy do wspomnianego wcześniej układu. Jego największymi atutami mają być: (w porównaniu do poprzedniej wersji, którą dostarczyła firma Nvidia, 21 razy) wyższa wydajność, (nawet o 20 proc.) niższe zużycie energii oraz (zapewniająca niezawodność) redundancja. 

Źródło: Engadget, Tesla. Foto: Tesla

Odsłon: 5983 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
 1. levusek1992
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-04-25 12:14

  Nie na polskie drogi :) Chyba, że same ekspresówki i autostrady. Gorzej jak jest przebudowa

  Skomentuj

  1. StartX_pl
   Oceń komentarz:

   -6    

   Opublikowano: 2019-04-25 12:44

   A kolejnym krokiem (ponieważ Musk jest komuchem/socjalistą podobnie jak reszta Hazarskiej międzynarodówki czy jak kto woli komiternu) będzie to, że nie będziecie mieć na własność NIC, wielkie wywłaszczenie wszystkich ze wszystkiego, zresztą w niektórych newsach na tym portalu już były zmianki o samochodach elektrycznych wypożyczanych, a nie na własność. Jest się czym jarać.

   Skomentuj

   1. awesome1337
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-25 15:41

    >już były zmianki o samochodach elektrycznych wypożyczanych, a nie na własnoś

    były ale o TWOIM samochodzie który mozesz wynajac jako taxi w czasie kiedy np. 8h siedzisz w pracy i go nie potrzebujesz
    po skonczonym kursie czy kilku auto podjedzie ci na parking firmy i zacznie ci sie ładowac tak żebys mial pełna bateriie na powrot do domu

    Skomentuj

    1. Lister
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-04-25 21:41

     A po co ci w ogóle takie zmartwienie na głowie jak własny samochód? Jeszcze ci ktoś, jak tu ktoś napisał, uszkodzi go i co, będziesz się miesiącami z tym kimś ciągał po sądach? Po co ci auto, skoro taka SI-taksówka zawiezie cię wprost pod próg domu/bloku? :)

     Skomentuj

     1. Speedstar
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-26 09:49

      Nie każdy pracuje w biurze, samochód jest i będzie potrzebny wielu osobom choćby takim co prowadza własną DG różnego typu.

      Skomentuj

     2. Lister
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-26 14:44

      Odniosłem się do wypowiedzi, gdzie wypożycza się własne auto, kiedy się siedzi w biurze. A z DG bywa różnie. Ta wymagająca kilku krótkich jazd dziennie w mieście również może się opierać o SI-taxi, nawet wtedy, gdy będzie wymagany przewóz rzeczy o większym gabarycie niż torby z zakupami. To DG wymagająca ciągłej jazdy faktycznie wymagałaby posiadania czegoś na stałe...

      Skomentuj

 2. Lister
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-25 12:33

  "robo-taksówki w 2020 roku " - łoł, osobiście przewidywałem, że nie nastąpi to wcześniej niż w 2025 roku. Raczej Musk przesadza, ale to i tak by oznaczało, że od 2022 może się zacząć rewolucja w miejskim transporcie publicznym w Stanach, a 2-4 lat później w Europie, a 5-8 lat później w Polsce.
  Tanie jak barszcz w eksploatacji SI-Taxi powinny całkowicie zastąpić obecne autobusy i tramwaje, oraz tradycyjne taksówki, zakładając, że Miasto będzie dopłacać do tego typu transportu na podobnym poziomie co obecnie. I o to chodzi, żeby nie trzeba było kupować samochodu, by dojechać od klatki schodowej do klatki schodowej/bramy w rozsądnej cenie.
  Po pewnym czasie jazdę poza miasto też to obejmie, ale oczywiście będzie droższe, choć powinno być dużo tańsze niż kupienie własnego auta i utrzymywanie go przez lata.

  Niech żyje rewolucja SI :D

  Skomentuj

  1. mjwhite
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-25 13:54

   "Tanie jak barszcz w eksploatacji SI-Taxi powinny całkowicie zastąpić obecne autobusy i tramwaje,"

   Chyba upadłeś na głowę!

   Skomentuj

  2. cochinek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-25 14:56

   To robo-taxi maja zrobic tak, ze swoja wlasna Tesle mozesz udostepnic do pracy na taksowce. Przykladowo jak jestes w pracy to twoje autko w tym czasie wozi ludzi i zarabia na siebie ;)
   Czyli klasycznie, za granica to sie pewnie sprawdzi, a u nas Janusze poniszczą ci wnetrze auta i nikt nie bedzie chcial wejsc w ten system ;)

   Skomentuj

   1. entropic
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-04-25 15:36

    no bo jak to tak, bez taksometru ? to nie po bozemu

    Skomentuj

   2. Lister
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-25 21:32

    @cochinek, ja cię grzecznie proszę, zaprzestań mieszać imię Janusz do pejoratywnych wyrażeń, to ani trochę nie jest fajnie widzieć swoje imię jako symbol szamba. Mam nadzieję, że jesteś pozytywnie etycznym człowiekiem i uszanujesz moją prośbę.

    Co do SI-taksówek, to Muskowi chyba jednak nie chodziło o pożyczanie swojego wozu, żeby sobie dorobić, a o flotę pojazdów zależną od Rady Miasta, lub jakiejś korporacji - w tym wypadku chyba myślał o założeniu własnego Ubera. Oczywiście takie pojazdy byłyby dostosowane do niedbającego o cudzą własność klienta i jakby co, po sfilmowaniu cebularza, obciążyliby go kosztami napraw (jak najbardziej zgodnie z regulaminem).

    Skomentuj Historia edycji

    1. awesome1337
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-04-25 22:26

     >chyba jednak nie chodziło o pożyczanie swojego wozu, żeby sobie dorobić

     nie, własnie dokładnie o to chodziło (oczywiście o floty w stylu ubera też) bo musk użył takie przykładu

     Skomentuj

     1. Lister
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-26 14:52

      OK, faktycznie użył przykładu wypożyczania na pewien czas prywatnych SI-aut, ale chyba po to, by ludzi podjarać do kupna takich samochodów, bo jak na mój gust skończy się to tak (przynajmniej w Europie), że Rady Miast zamiast inwestować w autobusy i tramwaje, zainwestują we flotyllę mniejszych (głównie) i większych SI-aut, i to one zdominują przewóz ludzi w mieście, a po pewnym czasie i między miastami. Wkroczenie Ubera na szeroką skale przełożyło się na konkretne statystyki - młodzi amerykanie już się tak nie palą do posiadania prawa jazdy, bo i po co, skoro tańszy od taksówek Uber dowiezie ich do celu.

      Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!