Na topie

Tesla udostępnia wszystkie swoje patenty - w trosce o rozwój technologii

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Motoryzacja Tematyka: Patenty Tesla

„Tesla nie będzie wszczynać pozwów patentowych przeciwko tym, którzy w słusznym celu chcą wykorzystać naszą technologię”.

Tesla EV

AA

„Tesla nie będzie wszczynać pozwów patentowych przeciwko tym, którzy w słusznym celu chcą wykorzystać naszą technologię” – napisał na blogu firmy jej założyciel Elon Musk. Ten ruch był ogromnym zaskoczeniem dla całej branży. 

Elon Musk udostępnił wszystkie patenty firmy Tesla, pozwalając innym producentom na bezpłatne i nieograniczone wykorzystywanie jej technologii. Pochodzący z RPA wizjoner twierdzi, że to posunięcie było konieczne, ponieważ najwięksi konkurenci nie idą wystarczająco szybko naprzód, przez co na rynku nie pojawia się zbyt wiele samochodów elektrycznych mogących pochwalić się tak dużym zasięgiem jak Model S czy nadchodzący Model X. 

Wydaje się, że Musk nie musiał tego robić – samochody Tesla sprzedają się naprawdę dobrze. Producent mógł zatrzymać patenty i jeszcze mocniej zaznaczyć swoją wyższość nad konkurencją na rynku samochodów elektrycznych. Jak zatem swoją decyzję tłumaczy sam zainteresowany?

„Jeśli utorujemy sobie ścieżkę do tworzenia atrakcyjnych pojazdów elektrycznych, ale potem podłożymy miny w postaci własności intelektualnej, aby hamować innych, to będziemy działać w sposób sprzeczny z naszym celem” – powiedział Musk.

W przeszłości Elon Musk złożył wnioski patentowe, ponieważ czuł, że ochronią one Teslę przed większymi firmami produkującymi samochody elektryczne, takimi jak Chevrolet czy Nissan. – „Nie mogliśmy się bardziej mylić” – mówi dzisiaj i dodaje, że zdecydowanie większe korzyści płyną z posiadania większej liczby pojazdów elektrycznych na drogach niż z zatrzymywania rozwiązań technologicznych dla siebie.

„Biorąc pod uwagę, że produkcja nowych samochodów to jakieś 100 milionów rocznie, a na świecie są około 2 miliardy samochodów, niemożliwym jest dla Tesli tak szybkie konstruowanie elektrycznych samochodów, by rozwiązać problem węglowy. Wierzymy, że Tesla, inni producenci i cały świat skorzysta z wspólnej, szybko rozwijającej się platformy technologicznej” – dodał Elon Musk.

Dobrze jest zobaczyć, że ktoś jeszcze wierzy tutaj we współpracę. Mamy nadzieję, że pewnego dnia takie zachowania będziemy mogli obserwować częściej.

Źródło: DigitalTrends, Gizmag

Odsłon: 8111 Skomentuj newsa
Komentarze

36

Udostępnij
 1. Moderator-to-nie-ja
  Oceń komentarz:

  49    

  Opublikowano: 2014-06-13 18:48

  Szacun dla tego Pana. Piękny ten samochód na zdjęciu.

  Skomentuj

 2. tomoa
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-06-13 18:52

  No to Obama i spółka nieźle mu posmarowali, by wykonczyć arabów i ruskich :)

  Skomentuj

 3. barwniak
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2014-06-13 19:01

  Clarkson robił test Tesli, auto super, ale zasięg lipa.

  Jak Tesla będzie zatrudniać takiego geniusza jakim był Tesla to może znajdą ogniwo o gęstości energii zbliżonej do paliw kopalnych. Niestety taki Tesla nie rodzi się co roku. Póki co auta elektryczne to ciekawostka.
  Chwała im za udostępnienie technologii, bo wiele ciekawych rzeczy tam zaimplementowali. Przypomina mi to trochę zagranie IBM-a, który pobudził cały rynek komputerów osobistych.

  Skomentuj

 4. buba008
  Oceń komentarz:

  23    

  Opublikowano: 2014-06-13 19:23

  To jest dopiero wielki człowiek. Żeby więcej było takich ludzi na świecie. Z dużym zainteresowaniem przyglądam się temu człowiekowi od pewnego czasu i muszę przyznać że mało kto robi na mnie takie dobre wrażenie. Piwo bym mu chętnie postawił. Naprawdę czyn godny podziwu.

  Skomentuj

 5. Shiriu89
  Oceń komentarz:

  23    

  Opublikowano: 2014-06-13 19:29

  No Apple twoja kolej ...

  (taki żarcik...)

  Skomentuj

 6. alb3rt
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2014-06-13 19:37

  Co ile trzeba zmieniać akumulatory w takich samochodach i co się z tymi zużytymi później dzieje, bo taki akumulator leżący w ziemi jest chyba gorszym skażeniem dla środowiska niż kopcenie zwykłym samochodem, mylę się czy nie?

  Skomentuj

 7. krecik88
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-06-13 20:09

  Pomysłów na lepsze baterie jest już kilka, co pół roku są wiadomości o nowych super bateriach. Ale chciwość, pieniądz, ludzie, polityka wszystko to spowalniają oczywiście.

  Skomentuj

 8. Spojler
  Oceń komentarz:

  13    

  Opublikowano: 2014-06-13 21:12

  Wiara w ludzkość została przywrócona...

  Skomentuj

 9. Eternal1
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2014-06-13 22:13

  Siła Ducha, świadomość tego że Ziemia i rasy ją zamieszkujące są jednym organizmem, że wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani.
  Miło widzieć kolejnego człowieka który obudził się, pokonał swoje demony żądzy pieniądza, przejrzał na oczy i zobaczył co jest ważniejsze.
  Co raz więcej ludzi "się budzi".

  Tak trzymać! :)

  Skomentuj

 10. Balrogos
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2014-06-13 23:19

  Penie goscia nie dlugo iluminaci zabija

  Skomentuj

 11. Balrogos
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2014-06-13 23:19

  Pewnie goscia nie dlugo iluminaci zabija

  Skomentuj

 12. tanakov
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2014-06-13 23:54

  Tesla model S ... jeśli masz wolne 200 tys.. to możesz zamówić go z kanapy w domu.. przywiozą pod same drzwi

  Skomentuj

 13. mrokness
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2014-06-14 00:03

  W polandzie gdzie 1 usd = 1 euro + podatki wyjdzie raczej bliżej 500 tys.

  Skomentuj

 14. Illuminati18
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-06-14 02:13

  Fajnie, że są jeszcze tacy ludzie. Poza tym według mojej opinii Tesla robi prawdopodobnie najlepsze auta elektryczne. Mimo sporej masy ze względu na akumulatory, auto świetnie się zbiera i o dziwo ma duży zasięg jak na auto elektryczne ok. 400 km. Poza tym estetycznie też prezentuje się bardzo ciekawie w porównaniu np. do Renault Zoe czy BMW i3 (hybryda) i tym podobne.

  Skomentuj

 15. kot-kreskowy
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-14 10:47

  w zasadzie to się z Tobą zgodzę

  Skomentuj

 16. kot-kreskowy
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-06-14 10:50

  Do jkbrenna wszystko fajnie pięknie i naukowo a do tego beton z zasady musi być:)

  Skomentuj

 17. AndreoKomp
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-06-14 12:05

  Brawo dla tego Pana!! Jak najwięcej takich ludzi, których celem nie jest tylko gromadzenie kolejnych milionów na koncie. Zapamiętam ten news i jak będę kupował samochód elektryczny priorytetem będzie firma Tesla. Mam również wrażenie, że w tej chwili to jedna z nielicznych marek branży samochodowej, która chce produkować porządne samochody, a nie takie które po kilku latach lub odpowiednim dystansie się rozlecą.
  Czytając komentarze powyżej, radzę większości zapoznać się ze sytuacja samochodów elektrycznych na tą chwilę, a nie wypisywanie bajek i mitów krążących po internecie. W szczególności radzę zapoznać się z samochodem Tesla Model S.

  Skomentuj

 18. HemaN
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2014-06-14 12:49

  Podejście tego Pana godne pochwały. Ale nazywanie tego czegoś samochodem to duże nadużycie. To tak jakby powiedzieć że margaryna to masło z oleju roślinnego. To jest tylko melex, a nie samochód, może trochę ładniejszy, ale wciąż tylko melex.

  Tego typu pojazdy są dla mnie fenomenem i dowodem na to, jak marketing może manipulować ludźmi. Wmówić im, że te melexy są bardziej ekologiczne (?!), tańsze w eksploatacji (?!), prostsze w konstrukcji (?!) i ich silniki są bardziej sprawne (?!)(oczywiście "przypadkiem" pomijając fakt, że żeby prąd z gniazdka ze stratą naładował akumulator a potem silnik ze stratą przetworzył tą energię na energię mechaniczną, trzeba ten prąd wytworzyć ze stratą a potem wielokrotnie transformować również ze stratami).

  Zobaczcie kto kupuje takie samochody? Tylko bogaci, którym się wydaje że są lepsi od reszty bo dbają o środowisko (?!) a w rzeczywistości dbają tylko o wielkość własnego ego i szpan, bo marketing im wmówił, że będą bardziej "eko" i "trendy" i w ogóle tak wypada....

  Skomentuj

 19. gboor
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-06-14 13:35

  Sorry stary, ale ty i ja nie jesteśmy jednym organizmem. Jesteśmy osobnymi organizmami.

  Skomentuj

 20. Eternal1
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-06-14 13:51

  Pracowałeś kiedyś na stacji benzynowej obsługując klientów?
  Taka praca to szybka droga do nowotworów, od układu oddechowego po cały organizm. Dlatego ludzie pracujący w ten sposób "się wypalają" i zmieniają pracę by ratować zdrowie silnie zatruci i przesiąknięci cała tablicą Mendelejewa.
  Odwiedziłeś kiedyś czyste, nietknięte zbytnio ludzką ręką, dziewicze rejony natury? to uważaj, zaczniesz kaszleć! tyle tam tlenu i czystego powietrza że to szok dla organizmu. Powrót z takich wakacji do miasta i zanurzenie się w gęstej trującej chmurze jest bolesną perspektywą.

  Zauważ trendy. Mimo iż paliwowe lobby wykupiło i zamknęło większość patentów które już dawno miały otworzyć nam drogę do DARMOWEJ energii (z podkreśleniem słowa "DARMOWEJ"), jakość silników elektrycznych "melex-ów"polepsza się z roku na rok. Zasięg tych konstrukcji wzrasta i ten "melex" za kilka lat będzie jeszcze tańszy, mocniejszy, czystszy (w produkcji i eksploatacji) a zasięg na poziomie "kopcących" silników jest tylko kwestią czasu.

  W styczniu tego roku Toyota na targach samochodowych w USA pokazała pojazd z napędem wodorowym (!) - wykupili od Arabów patent mający już chyba 30 lat? czy stworzyli własny?
  Dzieje się i niech się dzieje dalej jeszcze mocniej. jako gatunek mamy prawo do zdrowego czystego życia jak czysta jest natura i mamy prawo darmowej energii jak słońce obdarza wszystkich - tym bardziej że potrafimy to już wykorzystać.
  Na drodze stoją już tylko demony żądzy pieniądza.

  Skomentuj

 21. Eternal1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-14 13:54

  Naturalnie.
  Chodzi o to że żyjemy w jednym Ziemskim, silnie powiązanym ekosystemie który wpływa na wszystkie organizmy. Póki mamy Ziemskie ciała, jesteśmy powiązani ścisłym układem zależności.

  Skomentuj

 22. Eternal1
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2014-06-14 13:57

  ######
  Droga redakcjo, algorytm odpowiedzi konkretnym osobom w komentarzach poszedł na urlop.

  Skomentuj

 23. Eternal1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-14 14:21

  Do Atak-Snajpera
  Ten tekst "Naturalnie..." by do gboor.

  Skomentuj

 24. elChamucoRoboto
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-06-14 15:31

  Gość rozumie że jak ludzkość nie zacznie pozyskiwać i wykorzystywać energii w racjonalny sposób to za kilkadziesiąt lat ziemia będzie pustkowiem i to przeważa nad zyskiem.Utknęliśmy jako społeczeństwo niestety w pułapce konsumpcjonizmu, planowych postarzań sprzętu itd. fajnie że ktoś ma jakąś inną wizję niż tylko ropa ropa a później lipa

  Skomentuj

 25. HemaN
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2014-06-14 17:50

  Eternal1

  Zapominasz, że Ci, którzy pracują w elektrowniach i mieszkają przy liniach przesyłowych również cierpią z powodu chorób spowodowanych przez pole elektromagnetyczne, więc argument o oparach paliwa jest nietrafiony. Nie mam problemów z obcowaniem z naturą i tak samo nie mam problemów z powrotem do zindustrializowanego świata. Samochody na wodór są obecne na już co najmniej od 30 lat jak nie dłużej, problemem jest tylko przechowywanie tego bardzo wybuchowego gazu. Z resztą większość pojazdów na wodór to samochody (z silnikami spalinowymi).

  Większość komentarzy napisanych po moim pięknie mówicie o utopii, o tym jak to będzie pięknie w przyszłości ipt itd. Zapominacie tylko, że tak jak silniki elektryczne tak i silniki spalinowe cały czas się rozwijają i już teraz diesle mają sprawność na poziomie 47%. Nie jestem za lobby paliwowym, ale póki co nie ma żadnej realnej alternatywy dla paliw kopalnych, bo nawet prąd i tak trzeba jakoś wytworzyć, a źródła odnawialne są drogie i mało wydajne. Jedynie reakcja termojądrowa wydaje się być źródłem energii wydajnym i nieszkodliwym, ale póki co nie ma technologii by wykorzystać ją do produkcji energii.

  Atak-Snajpera

  Samochód (auto, automobil) to pojazd z silnikiem spalinowym o spalaniu wewnętrznym, tak jak stworzył go i opatentował Karl Benz. A nazywanie melexa samochodem to taj jak mówienie że wiatrak to wentylator czy że TIR to ciężarówka.

  Nie twierdzę, że Tesla ma słabe osiągi, ale jeszcze lepsze mają np pojazdy odrzutowe wykorzystywane przy biciu rekordów prędkości. W latach 50 XX w kilku producentów stworzyło wehikuły napędzane turbiną gazową. Tyle tylko że to całkiem inny rodzaj napędu, więc bezpośrednie porównywanie pojazdów o całkiem innym napędzie jest trochę bez sensu.

  Skomentuj

 26. AndreoKomp
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-14 20:06

  HemaN pomyśl trochę za nim coś napiszesz. Naprawdę można się uśmiać czytając Twoje komentarze.

  Skomentuj

 27. railgun
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-14 20:13

  @HermaN
  a znasz ty jakieś miejsce na ziemi, gdzie taką reakcję termojądrową można przeprowadzić ? Bo jak na razie to tylko nam słoneczko działa w ten sposób :-) Tokamaki to wciąż eksperymenty ...

  Owszem, prąd wytwarzany w elektrowniach też nie jest ze 100% sprawnością, jednak praktyka pokazuje, iż duże zakłady są zdecydowanie efektywniejsze niż generacja rozproszona na drobne jednostki.

  Turbina gazowa - ok, może być ... w czołgu Abrams. Są jakieś mniejsze, kompaktowe ?

  Samochody na wodór ... litości ... od 30 lat mówią "już za 10 lat będzie gotowe, wdrażamy do produkcji". Patenty leżą w sejfie, zbierają kurz. Żaden z wielkich koncernów motoryzacyjnych USA tego nie wprowadzi bez presji z zewnątrz.

  Skomentuj

 28. HemaN
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-06-14 23:06

  Zanim coś napiszesz warto byłoby się zapoznać z tematem. Radzę poczytać o turbocompound i np silniku DC13 Scanii

  Skomentuj

 29. HemaN
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-14 23:08

  To była odpowiedź dla jkbrenna

  Skomentuj

 30. HemaN
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-14 23:19

  AndreoKomp

  Grunt to siła argumentu....

  Railgun

  Chyba mnie nie zrozumiałeś do końca, w mojej wypowiedzi właśnie chciałem wykazać, że te wszystkie alternatywy są na razie mało "alternatywne" i na dziś dzień nie ma odwrotu od spalania paliw kopalnych.

  Inna sprawa na ile brak alternatyw jest zasługą faktycznego braku technologii, a na ile chciwości korporacji.

  Skomentuj

 31. Author
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-15 00:16

  Z punktu widzenia marketingowego GENIALNE. Wszyscy wiemy, że samochody na prąd to egzotyka jeszcze większa niż Ferrari na drodze. Trzeba zadać pytanie kiedy Tesla zacznie zarabiać? Wtedy gdy spopularyzuje auta elektryczne a kto zrobi to lepiej i szybciej niż duże koncerny? Nawet jeśli Tesla zostanie małym producentem załóżmy z 10% rynku to i tak lepsze 10% z 1 000 000 000 000 niż 10% z 1 000 000 prosty rachunek.

  Genialna analiza rynku i strategia, niestandardowe myślenie, majstersztyk!

  Skomentuj

 32. Author
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-15 10:08

  Ale w cylindrach już jest taka temperatura a nawet wyższa gdy ktoś ma źle zestrojone LPG na ubogo na przykład w okolicach 14-15 AFR. Sonda lambda pracuje na poziomie 900 stopni więc nie wiem o czym piszesz.

  Skomentuj

 33. HemaN
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-15 11:40

  jkbrenna

  Nie wiem o jakiej sprawności mówisz, ale ja mówię o sprawności cieplnej, czyli ile energii cieplnej wytworzonej ze spalania paliwa jest przetworzonych na energię mechaniczną na wale korbowym. W dalszym ciągu polecam zapoznanie się z turbocompound.

  Oczywiście, że uwzględniając przekładnie na kołach będzie mniejsza sprawność, ale to samo tyczy się silników elektrycznych - przecież nie są połączone z kołami bezpośrednio, ale przez przekładnię.

  Jeszcze jedna rzecz odnośnie pojazdów elektrycznych. Zobaczcie co się już teraz dzieje w krajach rozwiniętych latem, gdy jest wysoka temperatura i wszyscy włączają klimatyzatory. Sieć elektryczna jest bardzo przeciążona, często dochodzi do blackoutów. A teraz wyobraźcie sobie, że pojazdy elektryczne się bardzo spopularyzowały i wszyscy podłączają je do ładowania...

  Skomentuj

 34. AndreoKomp
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-06-15 13:56

  @HemaN
  Umknęła Ci mała rzecz w swoich przemyśleniach. W nocy można kupić tańszy prąd i wiele ludzi z takiej możliwości korzysta chociażby robiąc pranie. Jak będziesz miał samochód elektryczny, to najrozsądniejszą porą ładowania będzie noc, bo najtaniej taki samochód naładujesz. Po za tym w ciągu dnia samochodem się przeważnie jeździ, to w nocy stoi w garażu i może być podłączony na kilka godzin do ładowania. W nocy sieć jest zdecydowanie mniej obciążona, więc nie ma potrzeby modernizacji infrastruktury sieciowej. Nie trzeba nawet budować nowych elektrowni, bo te w nocy nie pracują ze swoją maksymalną mocą, bo nie ma takiej potrzeby.
  Wasze gdybania na temat sprawności silników spalinowych są trochę śmieszne, ponieważ klient wydając 100 000zł na samochód oczekuje walorów wizualnych, komfortu jazdy, funkcjonalności i chce, żeby ten samochód po wciśnięciu gazu jechał, a nie się turlał. Silnik z największą sprawnością demonem mocy niestety nie będzie. Nikt mądry nie kupuje nowego samochodu po to, żeby mieć oszczędności z tytułu mniejszego spalania, ponieważ na nowym samochodzie rocznie tyle się traci, że nawet jak by ten samochód był na powietrze, to i tak byłoby to bardzo drogie jeżdżenie. Najbardziej ekonomiczny samochód to taki za 3000zł, o budowie tak prostej, że rzadko coś się psuje, a nawet jak się zepsuje to koszty naprawy są śmieszne, czyli to samochody produkowane 10-20 lat temu, które zachowały się w dobrym stanie.
  Argumentów przemawiających za samochodami elektrycznymi jest tak dużo, że nawet nie ma sensu ich wymieniać.

  Skomentuj

 35. HemaN
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-15 16:17

  AndreoKomp

  Uważasz że wszystkie samochody jeżdżą w dzień, a w nocy stoją? Uważasz że jeśli zamienimy nagle wszystkie samochody na melexy i będzie potrzeba ich naładowania to będzie miało znaczenie czy będą ładowane w nocy czy w dzień? Gwarantuję Ci, że nie wytrzyma tego żadna sieć elektryczna na świecie, nawet w nocy.

  Na temat trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy (stąd dywagacje o sprawnościach itp), tak jak to zrobiłeś w drugiej części swojej wypowiedzi nt kosztów. Producenci melexów świadomie wybierają sobie tylko część faktów wygodnych dla nich, całkowicie pomijając skąd ma się wziąć prąd w akumulatorze. Gdyby nagle zamienić wszystkie silniki spalinowe na elektryczne to na dzień dzisiejszy niczego to nie zmieni, bo prąd i tak trzeba wytworzyć, a póki co nie ma technologii wytwarzania energii elektrycznej jednocześnie taniej, całkowicie bezpiecznej dla środowiska i wydajnej.

  Argumenty przemawiające za melexami są tylko polityczne, bo nakłada się dziesiątki opłat i podatków na zwykłe paliwa i samochody, a dla melexów stosuje się ulgi. Gdyby oba te rodzaje napędu były tak samo obciążone podatkami melexy byłyby dużo droższe w utrzymaniu i eksploatacji. Zresztą jak tylko napęd elektryczny się spopularyzuje to biurokraci na pewno położą na tym łapę i za prąd do ładowania melexa też każą płacić akcyzę, opłatę drogową itp.

  Skomentuj

 36. kult5
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-16 14:31

  Koło zamachowe lub zbiornika ciśnieniowy gdy w aucie mamy już silnik elektryczny i akumulatory?
  Każdy silnik może działać jak prądnica, zamiast hamować tradycyjnie obciążamy prądnice i ładujemy akumulatory.
  Koło zamachowe zatrzyma się zanim zapali się zielone światło na skrzyżowaniu, a ściskanie gazów okupione jest dużymi stratami.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!