Na topie

Windows 10 1903: majowa aktualizacja do pobrania - oto co nowego

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Ciekawostki Tematyka: Na Topie Windows 10 Producenci: Microsoft

Przyglądamy się temu, co do zaoferowania ma majowa aktualizacja Windows 10 (1903). Podpowiadamy też, jak pobrać i zainstalować ją już dzisiaj.

  • Windows 10 1903: majowa aktualizacja do pobrania - oto co nowego
A A

System Windows 10 działa już na 825 milionach urządzeń. Microsoft ma więc dla kogo przygotować nowe funkcje i rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i komfort podczas użytkowania komputera. Najnowsza, majowa aktualizacja 2019 (Windows 10 1903) przynosi sporo nowości – podsumowujemy je i tłumaczymy, jak zyskać do nich dostęp już dziś.

Majowa aktualizacja Windows 10 już jest

Majowa aktualizacja Windows 10 występuje pod kilkoma nazwami:

  • Windows 10 1903
  • Windows 10 19H1
  • Windows 10 May 2019 Update
  • Windows 10 Redstone 6

Oficjalnie jest już ona dostępna do pobrania i zainstalowania na komputerach z systemem Windows 10 w dowolnej edycji (Home, Professional, Enterprise czy Education). 

System sam poinformuje nas, gdy aktualizacja na pewno będzie już dla nas gotowa. Jeśli jednak nie chcemy czekać, możemy wymusić jej instalację.

Jak wymusić aktualizację Windows 10 19H1?

Na początku – dla własnego bezpieczeństwa – należy wykonać kopię zapasową oraz stworzyć pendrive naprawczy Windows 10. Kolejne kroki powinny być następujące:

  • wejdź na stronę Windows 10 – Pobieranie oprogramowania,
  • kliknij „Zaktualizuj teraz” – przycisk znajduje się w górnej części strony,
  • uruchom pobrany plik i wykonuj polecenia wyświetlane na ekranie.

Co nowego w Windows 10 1903?

A teraz już przyjrzymy się najciekawszych nowościom i zmianom wprowadzonym w wersji 1903… 

Windowsowa piaskownica

Jedną z istotnych nowości jest Windows Sanbox. Zgodnie z nazwą, jest to narzędzie umożliwiające utworzenie tymczasowego środowiska wirtualnego, które jest odizolowane od reszty systemu. Dzięki temu bez obaw można na przykład uruchamiać programy, co do których ma się wątpliwości.

Windows 10 1903 sandbox

Na tę nowinkę długo przyszło nam czekać, a… użytkownicy domowi muszą czekać dalej, bo jest ona dostępna tylko w edycjach Professional, Enterprise i Education.

Koniec z wymuszaniem aktualizacji

Po majowej aktualizacji Windows 10 nie będzie już wymuszał instalowania dużych, ukazujących się co pół roku aktualizacji. Zamiast tego na ekranie pojawi się komunikat z kilkoma opcjami do wyboru, a jedną z nich będzie odroczenie aktualizacji. Jak długo będzie można zwlekać? Maksymalnie 18 miesięcy, a więc tyle, przez ile Microsoft oferuje pełne wsparcie. 

Mniejsze aktualizacje również można wstrzymywać – maksymalnie na 7 dni (ale że można dokonać tego 5 razy, wychodzi: 35 dni).

Pozostając w temacie aktualizacji, warto wspomnieć o tym, że „Dziesiątka” będzie rezerwowała 7 GB na potrzeby aktualizacji, aby te kończyły się powodzeniem. A przynajmniej, by zwiększyć szansę na taki finał.

(Drobne) zmiany w wyglądzie

Pojawia się również nowy, jasny motyw (obejmujący także menu Start, pasek zadań czy centrum powiadomień). 

Windows 10 1903 motyw

Pozostańmy jeszcze przy menu Start, ponieważ pojawiła się w nim praktyczna opcja, dzięki której odpiąć można od razu całą grupę kafelków. Poszerzona została również funkcjonalność systemowej wyszukiwarki dostępnej z tego poziomu. Teraz pozwala ona na odnalezienie każdego pliku na komputerze, niezależnie od tego, gdzie się on znajduje.

Na pasku zadań dostrzec będzie można trzy nowe ikonki: z globem (informująca o braku dostępu do Internetu), z mikrofonem (informująca, że głos jest rejestrowany przez aplikację) i z logo Windows Update (informująca o aktualizacji do zainstalowania). 

Odświeżony Pasek Gier (Game Bar)

Majowa aktualizacja systemu Windows 10 przychodzi także z nowym Paskiem Gier, który teraz jest właściwie „pulpitem gier”. Po jego aktywacji na ekranie ukazuje się kilka różnych widzetów, pozwalających na przejęcie pełnej kontroli nad elektroniczną rozrywką.

Jedna sekcja pozwala monitorować wykorzystanie procesora, karty graficznej i RAM-u, kolejna – rozmawiać ze znajomymi, następna – zmieniać ustawienia, jeszcze inna – zarządzać rejestrowaniem wideo, a kolejna – regulować głośność gry i muzyki (na przykład ze Spotify). A wygląda to tak:

I wiele więcej… 

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Windows 10 pozwala teraz odinstalować znacznie większą liczbę zintegrowanych aplikacji, w tym Groove Music, Paint 3D, Poczta i 3D Viewer. Kolejnego odświeżenia doczekał się także Notatnik (przykładowo poszerzono obsługę skrótów, a „*” poinformuje o tym, że plik nie jest zapisany).

Z kolei Menedżer zadań pozwala teraz na wybranie domyślnej zakładki. Dodatkowo łatwiejsza stała się regulacja jasności ekranu (odpowiedni suwak pojawił się w Centrum powiadomień).

Nowy Windows 10 to także zwiększona wydajność, a właściwie przywrócona do normalnego poziomu (po tym, jak została obniżona przez łatkę chroniącą przed Spectre). 

To oczywiście jeszcze nie wszystko. Zmian i nowości jest znacznie więcej.

Źródło: Microsoft, HowToGeek, MSPowerUser, The Verge, OnMSFT

Odsłon: 26552 Skomentuj newsa
Komentarze

62

Udostępnij
  1. Dizzy
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-05-24 12:38

    Wszystko fajnie, ale podczas instalacji wyskakuje błąd, że komputer nie może zostać zaktualizowany ze względu na nieprawidłowy sterownik obecny w systemie (nie podane jaki). Podejrzewam, że chodzi o sterownik karty dźwiękowej (Sound Blaster Audigy SE)?

    Skomentuj

    1. Diuran
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-05-24 13:30

      Odinstalować karte muzyczną, wyjąć wszelakie usb urządzenia ( poza myszką) spróbować ponownie zrobić instalacje ( jesli sie uda) podlaczyc karte muzyczna i wszelakie peryferia pc.

      Skomentuj

    2. mrocznysedes
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-24 17:40

      Dźwięk mi nie świrował. Ale na każdym zaktualizowanym kompie musiałem sterowniki do grafy instalować bo starych w ogóle nie skumał. No i wyszukiwanie plików dalej nie działa tak jak trzeba. ;-)

      Skomentuj

    3. Daniel.S
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-26 12:55



      Witam, tak naprawde wyskakuje bład bo nie jest zaaktualizowany sterownik RAID który musi być zainstalowany nawet wtedy gdy nieużywany RAID.

      Wymagany sterownik to 9.2.0.105

      https://support.microsoft.com/lo-la/help/4504107/cannot-install-may-2019-update-on-computers-running-certain-amd-raid

      Żaden producent płyt nie ma w swojej bazie tych sterowników, jak na razie, czy to MSI, Gigabyte, Asrock, Asus...

      Są one tylko do pobrania na oficlialnej stronie AMD

      https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x470

      https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x370

      Pozdrawiam, dajcie troche łapek w góre by było bardziej widać :).

      Skomentuj

      1. Daniel.S
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-05-26 13:10

        U mnie się nie da zainstalować tych sterowników, jest napisane że nie są kompatybilne.

        Może ktoś bedzie miał więcej szczęscia

        Skomentuj

  2. CyckoNos
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2019-05-24 12:54

    Pomimo iż problem z kartami SoundBlaster nadal nie został rozwiązany, MS mimo wszystko wypuszcza aktualizację!

    Skomentuj

    1. Diuran
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-05-24 13:32

      Tp nie jest wina MS że Creative ma takie a nie inne Sterowniki, od dawna creative przyznało ze ma problemy ze swoimi sterownikami.

      Skomentuj

      1. Tomasz Słowik
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2019-05-24 16:27

        To nie jest wina użytkowników Creative, że Microsoft wpycha im do gardła aktualizację, która nie może się zainstalować.

        Skomentuj

        1. Alcedo1
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-05-24 16:59

          Skończ gadać głupoty, podejście firmy cerative do sterowników starych ale znakomitych kart jest dziadowskie. Trzeba jakość napędzić sprzedaż nowego szrotu

          Skomentuj

          1. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-25 01:55

            Ale przecież problemu by nie było, gdyby po prostu można by było nie aktualizować systemu. Wtedy osoby, które mają te karty miałyby wybór. Obecnie użytkownicy tych kart nie mają ani świętego spokoju (aktualizacja będzie regularnie próbować się instalować), ani świeżych sterowników. Wsadzenie karty do szafy nie jest rozwiązaniem, bo to ja musiałbym się wtedy dostosować do systemu operacyjnego, a nie system do moich potrzeb. Naprawdę nie widzicie tego, czy nie chcecie widzieć?

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-25 09:28

            A nie możesz sobie zainstalować windowsa XP?
            Nikt nie broni. Czemu na siłe musisz używać tego złego windows10?
            Pod windows XP nie będziesz musiał aktualizowac sterowników i nie ma aktualizacji bo jest niewspierany.
            Masz wybór ale Ty chcesz zjesc ciastko i miec ciastko.
            Chcesz miec win10 ale po swojemu. Miec mozesz pod warunkiem ze bedzie to aktualna wersja i tyle w temacie. Takie są załozenia MS jesli chodzi o system który cały czas aktualizaują i nie kazą Ci placic za te aktualizacje ani za nowy system co kilka lat.
            W zamian masz miec najnowsząwersje tak jak ma to miejsce chocby przy IOS oraz Androidzie gdzie jak telefon dostanie info że jest nowa aktualizacja to tak długo Cie męczy komunikatami az zainstalujesz.
            Na IOS jak nie zrobisz aktualizacji w odpowiednim czasie to tracisz dostep do niektorych programow bo zaczynają nagle wymagac nowszej wersji.
            Co najlepsze kompletnie nie widzisz winy w firmie creative ktora to olała Cie i Twój sprzet nie wydając do niego sterownikow.
            To NV do starych kart ma działające sterowniki a creative nie dosc ze takich nie ma to jeszcze mówi otwarcie ze ma to gdzies i tak jak wadliwe były od czasu windoiws 7 tak dalej jest bez zmian.

            Skomentuj

          3. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-26 00:43

            Gdzie napisałem, że nie widzę winy w Creative? Oczywiście, że firma dała ciała. Nie w tym jednak rzecz.

            Wiesz dobrze, że kupując nowy procek nie masz wyboru - musisz postawić na Win10, szczególnie w przypadku Intela. Czy się godzisz na politykę aktualizacyjną, czy nie.

            Jak to po swojemu? Mój komputer i ja będę decydował, co ma się aktualizować, a co nie. Szczególnie w przypadku oprogramowania, za które zapłaciłem. Z resztą, na moim najważniejszym komputerze w domu tak jest, Windows update, defender i reszta śmieci jest tak zablokowana, że przy próbie aktualizacji prawdopodobnie system by się rozsypał. Jeśli brak aktualizacji ma oznaczać brak nowych funkcji i wsparcia programów (jak w przytoczonym przez Ciebie przykładzie), to nie ma sprawy. Ale niech system da mi możliwość świadomego wyboru - aktualizujesz i masz nowości albo nie i... Twoja sprawa. Jeśli nie chcę łatek bezpieczeństwa obniżających wydajność, to jest to moja decyzja. Jeśli nie zależy mi na dźwięku przestrzennym w słuchawkach czy dostępu do sklepu MS, to również powianiem mieć wybór.

            Na Androidzie też jest to głupie. Chcę aktualizować, moja sprawa. Moja żona do tej pory narzeka mi na S8+ po przejściu na OneUI, że jest idiotyczne, aplikacja SMS jest gorsza (potrzebuje jej do pracy), dialer był wygodniejszy i musiała zmieniać motywy, bo poprzednie się rozsypały. Do tego system ustawiania głośności w Androidzie 8.0 to jakaż porażka.

            Skomentuj

          4. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-26 01:07

            Ale dalej nie rozumiesz - nikt nie zmusza po zakupie nowego procka do instalacji windows10. Nikt. Mowie to całkiem serio - nie musisz tego robic.
            Albo bierzesz system takim jakim jest albo nie - masz wybór.
            Co tu jest niezrozumiałego?
            Ty roscisz sobie prawo do decydowania o tym jaki ma byc bo uruchomisz go na swoim komputerze.
            To ja mowie Ci ze tak jak nie masz prawa do ingerowania w zawartosc filmu, muzyki, gry tak samo nie masz praw do domagania się czegokolwiek i obwiniania kogokolwiek za to jakim jest system operacyjny bo nikt nie zmusza do jego zakupu i instalacji.
            Masz mozliwosc zainstalowania linuxa i mozesz go sobie skompilowac jak tylko chcesz, na swoj sposob, swoja dystrybycje i aktualizowac kiedy tylko chcesz.
            Jak zamierzasz natomiast uzywac win10 to godzisz się na to jakim jest bo takim jest i innym nie będzie.

            Skomentuj

          5. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-26 01:07

            aha, daj mi link do tych łatek obnizajacych wydajnosc bo nigdzie nie widze.

            Skomentuj

          6. człowiek-taboret
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2019-05-26 01:43

            @Tomasz Słowik

            Masz bardzo życzeniowe podejście.

            "Mój komputer i ja będę decydował, co ma się aktualizować, a co nie. Szczególnie w przypadku oprogramowania, za które zapłaciłem."

            Płacisz za oprogramowanie, znasz jego funkcje i możliwości przed zakupem. Nikt cię nie zmusza do korzystania z tego oprogramowania. Może sobie wybrać inne jakiegoś linuksa czy coś. Aktualizacje i to czy są obowiązkowe czy nie to też jest pewna funkcjonalność oprogramowania. Podejście "zapłaciłem więc mi się należy" jest tu błędne. Bo ty zapłaciłeś za ogólnodostępny system operacyjny a nie za jego dedykowaną dla ciebie implementację/konfigurację. Windows to produkt jak każdy inny. W każdym produkcie można znaleźć coś co ci się nie podoba ale to nie znaczy, że jak zapłaciłeś to jesteś pan i władca. Nabywając licencję na używanie produktu przyjmujesz warunki użytkowania.

            Już tutaj pomijam to, że wymuszenie aktualizacji i szybie ucinanie wsparcia dla starszych wersji to najlepsze co MS mógł zrobić dla systemu Windows. Dzięki temu łatwiej to wszystko utrzymać w ładzie. Jak coś się wydarzy, że trzeba coś załatać czy zmienić to poprawka idzie od razu do wszystkich i nie trzeba też wdrażać jej do wielu - często bardzo różnych - wersji.

            Skomentuj

          7. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-26 09:27

            Czekałem na argument, że mogę sobie postawić Linuxa. Nie, nie mogę, ponieważ nie ma na niego oprogramowania, z którego korzystam, a nie mam wiedzy, żeby takowe stworzyć od podstaw.

            Jakie życzeniowe podejście? Płacę za produkt, który będzie robił sobie co chce na moim sprzęcie. To jest problem o którym mówię. Właśnie filmy i muzyka to doskonały przykład, jak bardzo nie działa wasza teoria o znajomości cech produktu, za który płacę. Film czy płytę z muzyką kupuję i nie zmieniają się w trakcie ich użytkowania. Zostają takimi jakimi były w momencie zakupu. Wtedy faktycznie możesz powiedzieć, że godzisz się na to, jakie są. W przypadku Windows nie wiem co zostanie zmienione po 3 latach użytkowania go i nie mam na to wpływu. Oczywiście, wy nie widzicie w tym żadnego problemu. Wasza sprawa. Pewnie też nie przeszkadzało Wam, jak wszystkie Wasze produkty na Steam stały się umową na wieczyste użytkowanie. Nie będziecie mieli też problemu, jak Tesla w aktualizacji oprogramowania wam urżnie połowę pojemności akumulatora, bo przecież zgodziliście się na aktualizacje kupując samochód. Czemu mieliby to zrobić? Ich sprawa, zgodnie z Waszą mentalnością, nie mielibyście prawa powiedzieć nawet słowa sprzeciwu. Bo w sumie to jest samochód tego producenta, który łaskawie pozwolił wam nim jeździć za opłatą. Widzicie problem w swojej logice czy nadal będziecie odwracać kota ogonem?

            Kitamo, każda aktualizacja łatająca luki w prockach Intela miała i ma większy lub mniejszy wpływ na wydajność CPU. Dobrze o tym wiesz. Czy znaczny? Nie, ale jeśli coś staje się niezgodne z umową (ostatecznie mam słabsze urządzenie, niż w momencie zakupu), to mam mieć wybór czy się godzę na zainstalowanie takiej łatki.

            Ja wiem, że przy waszej logice jest to coś absolutnie nie do pomyślenia.

            Skomentuj

          8. człowiek-taboret
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2019-05-26 10:25

            Z logiką to ty jesteś na bakier.

            Kupując system operacyjny windows nie masz gwarancji, że nic się w nim nie zmieni z czasem. Przecież to już wiadomo przed zakupem. Jak ci przestanie odpowiadać albo przestanie działać poprawnie na twoim sprzęcie (mówię tu o sytuacji, że sprzęt jest po prostu stary i niewspierany przez jego producenta) to jedyne, co możesz zrobić to zaprzestać go używać. Tak jest z każdym oprogramowaniem/technologią rozwijaną z czasem. Jeżeli nie jesteś klientem biznesowym i nie płacisz za dedykowane wsparcie to masz to co producent sobie wymyśli.

            Twoje wszystkie przykłady są na jedno kopyto. Że to ciebie chcą wszyscy oszukać i są tylko i wyłącznie złe działania. U Valve wypożyczasz gry, w teorii mogą ci je nawet zabrać w dowolnej chwili. Czy znasz jakieś przypadki, żeby komuś coś Valve zabrał na Steamie? To samo przykład z Teslą... obetną mi pół baterii... a może inny przykład, że wymuszoną samoczynną aktualizacją spowodują, że się nie zabiję w podróży albo ktoś nie ukradnie mi samochodu? Według twojej logiki powinieneś zostać poinformowany i mieć wybór czy chcesz, żeby ktoś ci ukradł samochód lub nie.

            Co do wydajności po łatach... no sorry to jest pewnego rodzaju wybór stracić palec albo całą rękę. Wolę mieć bezpieczniejszy komputer kosztem tej wydajności. Poza tym od kiedy producent procesora deklaruje jakąś konkretną wydajność? Ja tam widzę tylko ilość rdzeni, taktowanie i ewentualnie ilość pamięci cache. Więc o jakie odbieganie od umowy ci chodzi?

            Skomentuj

          9. Tomasz Słowik
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-05-26 23:26

            Ty wolisz bezpieczniejszy procesor. Ja wolę szybszy. Które podejście jest lepsze? Dając użytkownikowi wybór nie ma problemu. Z Windows 10 tego wyboru nie ma.

            Ale ja nie chcę dedykowanego wsparcia! Ba, ja nie chcę go wcale. System ma mi działać tak, jak zrobił to przy instalacji na tej konkretnej konfiguracji. Później niech jego producent najlepiej zapomni o wsparciu. I w moim domu każde urządzenie tak działa, jeśli mam na to ochotę. Musze jednak poświęcać na to więcej czasu i energii, niż w przypadku Windows 7 czy XP. Dlaczego? Ponieważ tacy jak Ty nie widzą problemu, że ktoś za nich decyduje jak mają użytkować swój sprzęt.

            Zasłaniasz się licencją, która jest widzimisię firmy. Tak jest, bo tacy jak Ty na to pozwolili i uważają to za normalne. Właśnie dlatego granie na PC bez Steam jest obecnie niemal niemożliwe, chyba że chcesz zrezygnować z 90% tytułów. Chcesz przykład? Przy zmianie umowy korzystania ze Steam byłeś zmuszony do jej zaakceptowania albo utraty całej swojej biblioteki. Rozumiem, że nie jest to dla Ciebie zabranie zakupionych gier? Już pomijając fakt, że ich pudełka mam na półce nad głową, a i tak stałyby się bezużyteczne.

            Oczywiście, że wprowadzając nową funkcję mają obowiązek mnie o tym poinformować i dać opcję jej pominięcia. Argument z kradzieżą jest bardzo dobry - mogę nie chcieć funkcji zdalnego sterowania auta właśnie ze względów bezpieczeństwa. Nie chcę jej i już. Skoro nie było jej w momencie zakupu auta, to wara. A Apple spowalniający starsze telefony dla dobra użytkowników? To rozumiem, że też bajka. Teraz nawet nie trzeba kombinować, jak sprytnie postarzyć produkt - wystarczy aktualizacja oprogramowania. Ale dla Kitamo to normalne.

            Ostatniego akapitu nawet nie chcę mi się komentować. Jak Cię robią w wała to jeszcze im dziękujesz. idealny sługa systemu, tylko ustroje Ci się poknociły.

            Skomentuj

          10. człowiek-taboret
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-27 00:54

            Hakerzy muszą cię uwielbiać... darmowy komputer bot - wszystkie stare sztuczki działają bez problemu, bo nie ma żadnych aktualizacji. Szkoda tylko, że jako część botnetu jest zagrożeniem dla innych. No ale co to kogo obchodzi nie?

            Ja nie rozumiem co ty w ogóle robisz na Windowsie 10. Po co aktualizowałeś? Było zostać na 7 albo i XP skoro żadnego wsparcia nie potrzebujesz. Nie ty potrzebujesz wsparcia ale chciałbyś sobie wybierać i przebierać. No to tak nie ma i to wiedziałeś przed instalacją dziesiątki. To zamiast teraz jęczeć pod każdym jednym artykułem po prostu przestań korzystać. Jakiś masochista jesteś czy co?

            Mieszasz ze sobą pojęcia, nabycia fizycznego przedmiotu a licencji na użytkowanie czegoś wirtualnego. Jak kupisz samochód to nikt ci nie bierze go na warsztat i nie wymienia części ot tak i nie dodaje funkcji. To jest zupełnie co innego niż licencja na użytkowanie produktu - wirtualnego... który nie ma konkretnej wersji ani stałego spisu funkcjonalności.

            Czy tacy jak ja, którzy przyjmują zasady gry mają coś wspólnego ze stanem rzeczy? Nie. Bo takie licencjonowanie oprogramowania już było od dawna w biznesie, bo się opłaca i jest wygodne. I teraz jest też na rynku konsumenckim. Czy to dobrze czy źle? Nie dobrze ani źle. Oba podejścia mają swoje zalety.

            Za chiny nie zrozumiem co ciebie boli ta aktualizacja. Czy sam fakt jest problemem czy może odczuwasz jakiś ból. No nie idzie zrozumieć.

            Jedyne z czym ja się spotykam to to, że ktoś prosi mnie o ogarnięcie kompa, bo coś się wgrało, bo coś nie działa. A system po instalacji nie miał żadnej aktualizacji, bo jakiś jełop się naczytał, że to trzeba wyłączyć bo to zło. Tylko o dziwo wystarczy puścić aktualizacje i wywalić jakieś amatorskie programiki które edytują jakieś ustawienia z poziomu rejestru. Potem jedyna rzecz to ustawić godziny pracy w ustawieniach, i nagle po pół roku użytkownik nawet nie wiedział, że komputer się aktualizował i nagle wszystkie problemy znikły.

            Współczuję ludziom którzy się ciebie pytają o jakąś radę czy konfigurację.

            Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2019-05-24 18:08

          to wina creative. Sam mam audigy i mimo ze karta jest fajna to jednak ze wzgledu na sterowniki musiala isc do szafy

          Skomentuj

          1. Alcedo1
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-24 20:26

            Tak tylko nowe kart od creativa to szczyt dziadostwa

            Skomentuj

          2. człowiek-taboret
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2019-05-26 01:47

            No i co z tego? Creative to jedyna firma produkująca karty dźwiękowe? Kup sobie inną z lepszym wsparciem sterowników.

            Skomentuj

          3. DrMjut
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-06-13 12:11

            No właśnie tylko jaką? naczytałem się, że z tymi od asusa też różnie bywa.

            Skomentuj

    2. rlistek
      Oceń komentarz:

      -7    

      Opublikowano: 2019-05-24 15:17

      SoundBlaster w 2019 LUL

      Skomentuj

  3. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-24 13:30

    Czyli czas zablokować Windows Update na 3-4 tygodnie żeby upewnić się czy 1903 nie skazuje danych albo nie uszkodzi systemu podczas instalacji + ewentualne problemy z kompatybilnością jak zawsze...

    Skomentuj

    1. Diuran
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-24 13:33

      Wymuszona aktualizaja na laptopie i wszystko działa jak trzeba.

      Może być gorzej/różniej na zwyklych blaszakach, gdzie jest multum konfiguracji itd.

      Skomentuj

      1. Tomasz Słowik
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-05-24 16:30

        Oraz na hybrydach z 32 GB wbudowanej pamięci, na których, pomimo regularnych problemów, nie da się wyłączyć aktualizacji. Mało tego, próbowałem, i na stacjonarce mam aktualizacje nie działają od 3 lat, a hybryda pomimo tych samych przeróbek nadal się aktualizuje.

        Skomentuj

      2. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-05-25 09:29

        Gorzej to jest wlasnie na laptopach gdzie czesto są dosc autorskie rozwiazania jesli idzie o sprzęt - kamerki, dziwek itp.

        Skomentuj

    2. benutzer
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-24 17:45

      ........... problemy z kompatybilnością jak zawsze... .

      Uwielbiam takie niczym nie poparte komentarze. Mam w firmie kilkadziesiąt komputerów i jak zawsze każda aktualizacja się instaluje poprawnie.

      Skomentuj

  4. rqtdev
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2019-05-24 13:37

    Win10 to może za 10 lat będzie nadawał się do czego kolwiek. Jak to możliwe, że Win7 był mega stabilnym systemem pracującym bez resetu miesiącami, nie wysypującym się, a nowy wspaniały 10 średnio co kilkanaście godzin wywala randomowy BSOD?

    Skomentuj

    1. rlistek
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-05-24 15:14

      Po pierwsze, Windows 7 ogólnie wywalił mi się zdecydowanie więcej razy niż Windows 10, z tym, ze w obu systemach były to bardzo rzadkie przypadki. Oba używałem od ich premier.

      Po drugie, gratulację umiejętności używania komputera, skoro masz bdosy co kilkanaście godzin, lmao.

      Zgaduję, że sobie powgrywałeś programiki "dO uSóWAniA sZpiEgoWaNIa" i inne śmieci pisane przez amatorów i teraz wielkie zdziwienie, że system nie działa jak powinien. Classic.

      Skomentuj

      1. raffal81
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-05-24 15:47

        Nie wiem co ludzie tak narzekają na windows 10, mam kilka komputerów w domu, na żadnym nie było nigdy jakiegoś większego problemu. Ale owszem, problemy się pojawiają jak ludzie zaczynają mieszać a się nie znają, albo na ściąganych jakiś gów… programów i się zaczyna ;]

        Skomentuj

      2. mrocznysedes
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-05-24 17:42

        Tylko, że wiekowy komp z 7 nie ma żadnych problemów z wyszukiwaniem plików. A najnowszy super komp z 10 pewnych plików nie umie znaleźć. Udogodnienie jak po who you. ;-)

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-05-24 18:10

          jakich to plikow nie umie znalezc? mechanizm wyszukiwania jest niezmieniony.
          Konfabulujesz strasznie.

          Skomentuj

      3. rqtdev
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2019-05-25 10:04

        Nie mam poinstalowanych dziwnych amatorskich programików. Na Mem Teście komp się nie wysypuje nawet po kilkudziesięciu godzinach testów, a Win10 bsod. Z twardego dysku znikają tzn. uszkadzają się pliki, sporadycznie ale jednak, 1 na 10.000 czy 1 na 100.000, takie do których od lat nie zaglądałem. Potrafią znikać pliki przenoszone między katalogami (Move) a nie kopiowane (Copy) i dzieje się tak zarówno na dysku Seagate SSHD jak i WD RED więc to nie jest sprawa padających dysków. Ten system to porażka. Jak ktoś używa komputera do grania lub przeglądania netu to Win10 jest OK.

        Skomentuj

        1. człowiek-taboret
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-05-25 23:33

          Już dawno takich głupot nie czytałem. Dzięki za opinię eksperta, który po mem teście ocenia że to system operacyjny jest problemem. Ja bym jednak obstawiał, że to uszczelka pod głowicą.

          Skomentuj

      4. michael112
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-05-25 12:00

        Jakby MS nie wciskał szpiegowania i innych nieczystych zagrywek, jak wciskanie aktualizacji bez pytania użytkownika o zgode czy wyszukiwarki wymagające nie wiem ile informacji, to by ludzie nie musieli instalować takich programów. Proste? Proste.
        Ale obawiam się że jesteś fanboy'em metody MS traktowania użytkownika jak małe dziecko.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2019-05-26 01:20

          Szpiegowania :D omg.
          Co takiego szpieguje Ci ten MS? Masz oprogramowanie ktore mozesz sobie zainstalowac i cały proces telemetrii staje sie transparentny.
          O tym ze i tak musisz wyslac swoje dane na serwer by powstał sprzetowy klucz to nawet nie wiesz - bez niego nie wystartuje aktywacja.
          Dzieki temu mozesz przenosic system miedzy roznymi maszynami bez problemu - wystarczy ze zalogujesz sie na konto.
          Druga kwestia - o co Wam chodzi z tymi aktualizacjami?
          To jest po prostu juz smieszne - nagle wszystkim zabiera sie ich WOLNOSC, normalnie zamach na wolnosc kowalskiego bo windows "prawie" sam sie aktualizuje.

          Zachowujesz sie tak jakby ktos kazał Ci siłą instalowac win10.
          nikt nie każe, mozesz robic co chcesz ale jak instalujesz to godzisz się na taki system jaki jest. proste to i logiczne.

          To ja jutro zainstaluje wiedzmina 3 i bede narzekał że nie ma tego czy tamtego a gra każe mi grać fabułę w taki a nie inny sposób. Oczywiscie wszystkiemu winny developer.

          Jestes wolym człowiekiem i mozesz zainstalowac sobie nawet windowsa 95 albo linuxa a narzekasz i narzekasz.

          Skomentuj

  5. topiq
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-05-24 13:47

    No to raczej problem producenta kart SoundBlaster a nie Microsoftu. Ilu z 825 mln użytkowników Win 10 posiada tę kartę? 0,1% czy 0,001%? I dla nich ma wstrzymywać aktualizację, bo producent ma ich w głębokim poważaniu? A ja mam jeszcze gdzieś starą kartę TV WinFasta i pewnie już dawno sterowniki do niej nie działają. Też mam o to mieć pretensję do MS? Myślenie nie boli...

    Skomentuj

  6. kp1971
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-24 14:59

    "Pozostańmy jeszcze przy menu Start, ponieważ pojawiła się w nim praktyczna opcja, dzięki której odpiąć można od razu całą grupę kafelków."
    Ale już nie napisaliście jak to zrobić.

    Skomentuj

    1. gormar
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-24 16:33

      Klikasz PPM na nazwie grupy i z menu kontekstowego wybierasz "odepnij grupę".

      Skomentuj

  7. gormar
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-24 16:59

    Ja ze swojej strony raczej polecam aktualizację do 1903. U mnie rozwiązała problem z zacinającym się menu kontekstowym do tworzenia nowych katalogów/plików w Eksploratorze plików Windowsa.

    Poza tym ciemny motyw został ulepszony w aplikacjach MS. Dla mnie szczególnie przydatne w kalendarzu oraz poczcie.

    Do tego wreszcie można pobrać paczkę KB4497165 zawierającą prawie wszystkie najnowsze mikrokody do procesorów Intela. Wreszcie najnowsze luki MDS nie są straszne ;).

    Przed podjęciem decyzji o skoku na głęboką wodę polecam również zapoznać się z nowościami w systemie. Może któraś będzie pomocna.
    https://www.youtube.com/watch?v=vHVfQtobVlk

    Skomentuj

    1. ARTMAX
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-25 03:08

      Szkoda tylko, że to łatanie obniża wydajność.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-05-25 09:31

        Ile obniżyło Ci wydajnosc pod windowsem?
        jakis konkretny link moge prosic?

        Skomentuj

        1. gormar
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-05-25 18:30

          Przy ładowaniu poziomu w benchmarku Final Fantasy XIV około 7%.

          https://www.tomshardware.com/reviews/intel-amd-storage-test-mds-zombieload-ridl-fallout,6146.html

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-05-26 01:15

            a w pozostałych testach zero procent lub prawie zero procent.

            Warto by było zrobic test na nowej kompilacji windy i porownac.

            Skomentuj

  8. HardCorak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-05-24 20:15

    Z nowości to jeszcze oczywiście jeszcze skuteczniejsze blokowanie wyłączania antywirusa Windows Defendera w ustawieniach systemu. Jak ktoś nie może go wyłączyć polecam program Defender Control 1 kliknięcie i wyłączony.

    Skomentuj

    1. rlistek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-24 21:08

      Przecież jeśli instalujesz kupionego antywirusa to windowsowy się sam wyłącza, a trzeba być skończonym idiotą, żeby wyłączać defendera i zostać bez żadnej ochrony oO.

      Skomentuj

      1. Tomasz Słowik
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-05-25 01:57

        Cholera, jestem skończonym idiotą :-(

        Skomentuj

  9. kicha19
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-24 20:27

    mi wywaliło sterownik nvidi i gry leciały 2fps na integrze

    Skomentuj

  10. kicha19
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-24 20:27

    mi wywaliło sterownik nvidi i gry leciały 2fps na integrze

    Skomentuj

  11. kicha19
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-24 20:27

    mi wywaliło sterownik nvidi i gry leciały 2fps na integrze

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-25 09:30

      do tego powiela Twoje komentarze. armagedon normalnie

      Skomentuj

  12. xxx.514
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-24 21:10

    No i to jest aktualizacja, która faktycznie była potrzebna. Tylko czy izolowany obraz systemu jest zabezpieczony na intelowskie luki.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-25 09:30

      zastanów się o co pytasz.

      Skomentuj

  13. Szamajama_Okutasi
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-05-25 17:07

    U mnie żadnego 7 GB sobie system nie zarezerwowało i nie mam tego ustawienia jasności w centrum powiadomień.

    Skomentuj

  14. kok88
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-25 22:39

    Znany problem: "Uruchamianie Piaskownicy systemu Windows nie powiodło się. Error 0x80070002. Nie można odnaleźć określonego pliku."

    Skomentuj

  15. kok88
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-25 22:39

    Znany problem: "Uruchamianie Piaskownicy systemu Windows nie powiodło się. Error 0x80070002. Nie można odnaleźć określonego pliku."

    Skomentuj

  16. gian_franco
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-26 04:55

    Drodzy Panstwo. Przy ostatniej aktualizacji 1809 miałem BSODa. (Dzień wcześniej zlozylem new PC, +12k PLN). Czy na mobo MSI Meg Creation x399 z Treadripperem 1920x w srodki i GPU MSIa RTX Geforce 2080 + Samsung Evo 970 ta aktualizacja pojdzie, czy warto znaleźć pendriva ze starszym "OSem startowym" w razie BSODa? Mam dosyć siwizny na głowie. Pozdro, Seba, Siedlce.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-05-26 07:51

      na siedlcach nie działa.

      Skomentuj

  17. Miszkurka2000
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-05-26 08:06

    Aktualizację majową miałem widoczną normalnie w Aktualizacjach ale po trzecim nieudanym podejściu gdzie system ja wycofywał zniknęła z listy wyszukiwania. Zainstalowałem ręcznie poprzez osobny aktualizator Microsoftu. Instalacja przebiegła prawidłowo, system działa prawidłowo.

    Skomentuj

  18. xmexme
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-05-27 13:41

    Nie działa. po zainstalowaniu blue screen z jakimś nic nie mówiącym komunikatem w stylu MS.
    Aktualizacja sama się wycofuje ubywa po tym kilka GB na dysku. MS osiągnął swój cel bo windows wydaje się już dłużej uruchamiać nawet jak nie dokończył aktualizacji.