Na topie

Dlaczego Windows 10, a nie 9? Bo Windows 95 i 98

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Ciekawostki Tematyka: Windows 10 Producenci: Microsoft

Okazuje się jednak, że zaskakujące nazewnictwo może mieć swoje źródło w… Windows 95 i 98.

Windows 10 9

AA

Przed kilkoma dniami Microsoft zaskoczył obserwatorów zapowiadając swój nowy system operacyjny, a właściwie – ujawniając jego nazwę. Zamiast Windows 9 (o której spekulowało się od dłuższego czasu i która byłaby naturalnym następcą Windows 7 > 8 > 9) mamy bowiem Windows 10. Skąd ten przeskok?

Najczęściej można usłyszeć pogląd, że gigant z Remond uznał system Windows 8.1 za dziewiątą wersję okienek i nadchodząca edycja będzie zatem dziesiąta. Okazuje się jednak, że zaskakujące nazewnictwo może mieć swoje źródło w… Windows 95 i 98.

Jedna z alternatywnych teorii sugeruje, że problem może leżeć w tym, że wiele desktopowych aplikacji wykorzystuje funkcje wykrywające wersję systemu operacyjnego, które sprawdzają tylko pierwszy znak po słowie „Windows” (np. „Windows 9” dla 95 i 98). W rezultacie system Windows 9 klasyfikowany byłby jako równy z Windows 95 i 98 i to właśnie w zgodności z nimi uruchamiane byłyby programy. Jakkolwiek niedorzecznie to brzmi…

Windows 10 95 98 dev

Windows 10 95 98 kod

Z drugiej strony – to przecież tylko nazwa. Najważniejsze, by system spełnił oczekiwania użytkowników. Co sądzicie o nim po pierwszych prezentacjach?

Źródło: Imgur, ExtremeTech, SearchCode

Odsłon: 30722 Skomentuj newsa
Komentarze

72

Udostępnij
  1. kitamo
    Oceń komentarz:

    21    

    Opublikowano: 2014-10-04 13:48

    No brzmi calkiem logicznie, a patrzac na to jakie zmiany trzeba by wprowadzic by wykrywal prawidlowo zmiana nazwy jest latwiejsza

    Skomentuj

  2. Balrogos
    Oceń komentarz:

    16    

    Opublikowano: 2014-10-04 13:53

    Szczerze zawiodlem sie po raz kolejny na Microsofcie i ich nowym systemie z DX12 Ktory winien byc i w Vista, ale coz taki marketing co chwila kotlet sie wypuszcza te windowsy ostatnio ida niczym CODy i BFy z taśmy.

    Skomentuj

    1. karer
      Oceń komentarz:

      -18    

      Opublikowano: 2014-10-04 14:03

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Ja nie widzialem jeszcze DX10 na swoim komputerze a tutaj juz 12 ma byc? :D

      Strasznie sie spiesza z tymi nowymi bibliotekami ktore nic nie zmieniaja. Jak widze roznice miedzy DX9 a DX11 to powiem szczerze ze niewiele tam dostrzegam. Wiekszosc rzeczy i tak bym wylaczyl na starcie bo zostala ZLE napisana i niezoptymalizowana. Nie wiem co by mi DX11 mogl zaoferowac w tym momencie. No chyba tylko uruchomienie jakiejs gry ktora go wymaga...

      Skomentuj

      1. stalkerpl
        Oceń komentarz:

        -12    

        Opublikowano: 2014-10-04 15:25

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        puknij się w łeb, najpierw piszesz ze nie widziałeś DX10 a pózniej opisujesz róznice pomiędzy 9 a 11, jak udajesz idiote to nie na tym forum

        Skomentuj

        1. Martines
          Oceń komentarz:

          12    

          Opublikowano: 2014-10-04 16:00

          Napisał, że nie widział na swoim komputerze, a nie że w ogóle nie widział ;)

          Skomentuj

      2. PL_SBX
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-10-04 15:34

        Wodotryski, możliwości tworzenia efektów i rzeczy takie jak woda, ale nic nie zmienia.

        Skomentuj

      3. Balrogos
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-04 20:44

        Bo roznicy widzialnej okiem nie ma pomiedzy w większości gier DX9 a DX11, a DX9 ma lepsza wydajnosc dlatego ciagle sie produkuje gry na DX9 i wysokobudżetowe

        Skomentuj

        1. impulse_101
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2014-10-04 21:31

          że co ma DX9?

          Skomentuj

    2. wookash966
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-06 08:59

      Kiedyś, gdzieś słyszałem, że M$ planował wypuszczać płatne service packi. Właśnie tak się dzieje od Visty.
      Ale jak to, płacić za update?
      Zmienimy numerek i zamkniemy ludziom gęby.

      Skomentuj

  3. qwerty1997
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-04 13:58

    No to nie mogli wypuścić aktualizacji dla tych programów które tak wykrywają system?

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2014-10-04 14:15

      ale po co ?
      sa to nie tylko programy microsoftu.
      Podobnie dzialaja takze programy innych producentow ktore musza jakos identyfikowac soft na ktorym sa odpalane.

      Skomentuj

    2. vitapy
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-10-04 16:18

      Przyznam że argument o tym że Microsoft się przejął konkurencyjną Java w nazewnictwie swoich jest karkołomnym pomysłem. Mam nadzieję że nie miało wpływu na tą numerację jakaś dystrybucja linux-a ;)
      PS. Ten Atom na filmie ledwie zipie, gdyby nie ten SSD to pokaz slajdów byśmy mieli :D ( na marginesie Nobel z marketingu się należy, że te procki znalazły się w komputerach przenośnych )

      Skomentuj

  4. Author
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2014-10-04 14:04

    Ile razy mozna zapłacić za Vistę?

    Najpierw była Vista, potem usprawnili Viste i nazwali 7 potem chcieli zarobić na aplikacjach i telefonach, zrobili potworka 8 oraz odmiany teraz doszli do wniosku, że to kanał gorszy od Visty więc wrócili do potworka krzyżówki 7 i 8.

    Nadal instalując każdy system po Viście mam wrażenie, że to dalej Vista. Mam nadzieje, że kolejny system po 10 będzie zupełnie nowy tak jak Vista po XP i mam nadzieje, że jego warianty nie będą przez lata tak masakrowane jak warianty Visty czyli 7, 8, 8.1, 10 itd.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2014-10-04 14:17

      nie rozumiem twoich gorzkich zali.
      Nie musisz placic, nie jest to obowiazkowe by przesiadac sie na kazdy z systemow jak leci.

      Jesli uwazasz ze dany system nic dla Ciebie nie wnosi, to go nie kupujesz.

      Na wydaniu nowego systemu zawsze zyskuja najwiecej Ci ktorzy zamierzaja kupic sprzet z systemem wiec czemu chcesz im to odbierac ?

      U apple IOS wychodzi analogicznie od lat, placisz smieszne pieniądze za praktycznie aktualizacje tego co wyjdzie.
      Nikt nie narzeka, nikt nikogo nie zmusza.

      Skomentuj

      1. Author
        Oceń komentarz:

        -25    

        Opublikowano: 2014-10-04 14:32

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        To nie sa gorzkie żale tylko fakty, natomiast ty skomlisz jak trafiony kamieniem pies bo okazało się że łykasz kleik z kupki nietoperza buaehehe i mlaskasz :)

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          7    

          Opublikowano: 2014-10-04 16:00

          patrzac na poziom twoich wpowiedzi to potrzebujesz nie lekarza a egzorcysty.

          Skomentuj

          1. R2rrO
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2014-10-04 21:44

            Może kultura wypowiedzi zawiodła, a może miało być dosadnie... Tak czy inaczej, gość ma racje - przykro mi :)

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2014-10-05 00:56

            ale w czym ma racje bo jego komentarz jest zbyt enigmatyczny widac dla mnie.

            Skomentuj

      2. Silver
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-10-04 20:13

        Kolega wyżej ma na myśli to, że Windows'y od Visty mają to samo jądro, zero nowości w tym aspekcie ;)

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2014-10-04 20:25

          Wiem co mial na mysli, tylko nie rozumiem skad ta złosc ?
          przeciez nikt nikogo do niczego nie zmusza.
          A wiec po co teksty w stylu "ile razy mam kupowac viste"?
          mozna kupic raz i dalej nie kupowac.
          Czy po premierze Win 10 komputery oparte na win8 przestana dzialac ? no nie sadze.

          Skomentuj

          1. Geralt
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-10-06 16:43

            To nie prawda, bo niestety nawet jak nie chcesz przejsc na inny system, to cie w koncu zmusza. A najprosciej zmusic tymi directx i brakiem obslugi najnowszych gier. Oczywiscie nie nastapi to natychmiast.

            Skomentuj

    2. Balrogos
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2014-10-04 20:45

      Pytanie powinno brzmiec inaczej ile mozna razy zaplacic za ten sam system operacyjny :P

      Skomentuj

  5. chibi90
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-10-04 14:09

    Nazwa nazwą, dlaczego nie posługują się nazwą kodową albo wersją builda?...

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-04 14:23

      bo przecietnemu uzytkownikowi nic to nie mowi, a latwiej zapamietac krotszą nazwe

      Skomentuj

      1. chibi90
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2014-10-04 14:27

        Pisałem o sprawdzaniu czy, to jest ten system czy inny :) Windows może się nazywać nawet "Windows L". Jest krótko, byle dodatkowe oznaczenie np. build W-L-10412 oznaczał, iż jest, to dany windows danej kompilacji, po którym jesteśmy w stanie sprawdzić i odpalać podrzędne aplikacje z danymi propertiesami...

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-10-04 16:01

          nie dokonca zrozumialem o co wczesniej Ci chodzilo.

          No pewnie mogli by, ale jak widac kiedys przyjeto inna strategie i przy niej pozostali.
          Nikt nie obrazi sie przeciez jak nie bedzie win9, w sumie zadna to roznica.

          Skomentuj

  6. Człowiek Ściana
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2014-10-04 14:10

    Myślę, że to bzdura. Zwyczajnie dali 10, ponieważ jest to dziesiąty system z kolei od 3.11 ;)

    Skomentuj

    1. Ernest 6 Aligator
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-10-04 14:16

      LoL

      Skomentuj

    2. chibi90
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2014-10-04 14:20

      Chyba chciałeś powiedzieć coś koło 40 systemu...

      Skomentuj

    3. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-04 15:07

      30 wersji

      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7b/Windows_family.svg/700px-Windows_family.svg.png

      Skomentuj

    4. SoundsGreat
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-05 22:01

      https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10676293_10152702131972207_8563176300248870289_n.jpg?oh=b04af47749a970a4da28df52e22de7e6&oe=54C8BC95&__gda__=1420575472_c19c7ba674be164c42d3b2be3b18187f

      Skomentuj

  7. ElFi_
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2014-10-04 15:01

    Teorie teoriami a prawdziwy powód to aby postarzyć siódemkę czyli chodzi o jej jak najszybsze wypchnięcie z użytku. Przeciętny posiadacz siódemki jak zobaczy "10", to pomyśli, że już jest 100 lat za murzynami i trzeba kupić nowy system.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-10-04 16:03

      w sumie dobry argument. Zawsze to jakis ruch marketingowy,

      Choc patrzac w druga strone - Ty masz win 8 , a ja mam win 98 :) jestes bańke miliard lat za murzynami :)

      Skomentuj

      1. kaszubiak
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-04 16:17

        Strzeż się posiadaczy Windowsa 2000.
        A tak na serio, to nazwa nie ma żadnego znaczenia. Terz nVidia znów zrobiła skok z 7 na 9 series i jakoś nikt nie płacze. ;)

        Skomentuj

  8. Dragonik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-04 15:24

    Coś w tym może być numeracja zawsze dzialała zgubnie na ludzi

    Skomentuj

  9. mw_1975
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-04 19:53

    Ciekawe, czy będzie możliwość działania bez konta Microsoft? Nie tak mnie nie kręci, jak możliwość współdzielenia hasła do mojego Peceta przez chmurę. Marzę o tym! :(

    Skomentuj

    1. KrzychuG
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-10-04 20:20

      Mozesz przeciez utworzyc konto lokalne. Fakt, ze nieco to ukryli bo po instalacji zamiast logowac sie na juz gotowe konto trzeba kliknac na utrzow nowe i pozniej na dole dodaktowo wybrac, ze konto lokalne, ale da rade. Identycznie jest w 8.1.

      Skomentuj

      1. sebakaw
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-04 21:47

        Ale po co jakies kombinacje? Jak nie chcesz konta MS tylko lokalne, wystarczy na czas instalacji odłączyć NET i po problemie bo sam instalator tworzy lokalne.

        Skomentuj

        1. KrzychuG
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-10-07 13:20

          Nie wiem co prostsze. Szukanie kabelka od sieci (w moim przyupadku gdzies z tylu, pod biurkiem) czy klikniecie 1 opcje wiecej. Efekt w obu przypadkach taki sam - wlozona praca - niech kazdy sobie oceni.

          Skomentuj

  10. kryst85
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2014-10-04 20:27

    Dlaczego Windows 10, a nie 9? Bo Ala ma kota.

    Skomentuj

  11. dziarsky
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-04 23:31

    Odpaliłem wirtuala z Windows 10 i choćbym chciał nie mogę znaleźć pulpitu "modernUI" i to samo w sobie jest pierwszorzędnym lekarstwem. Kafelki w menu start są całkiem fajne i nie są koniecznością. Wirualne pulpity działają, Explorer pracuje sprawnie i daje komfort pracy.
    Szykuje się pierwszy parzysty i lubiany PC-owy system od lat :) (ps. może to jest prawdziwy powód zmiany numerku? :P)

    Skomentuj

  12. hasati
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-05 01:48

    Ta to Windowsa 11 nie będzie bo też będzie widzieć tylko pierwszą cyfrę i traktować jako Windows 10 ? :)

    Skomentuj

    1. Sander Cohen
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2014-10-05 10:12

      Pewnie tak. W takim razie Windows 7 i 8 tez beda wyzej. No powinni je nazwac 07 i 08. A tym 95 i 98 to juz polecieli po calosci. Az strach pomyslec ze beda musieli dopisac pare linijek kodu zeby sytuacje naprawic... A moze wydadza masowy update dla wszystkich swoich systemow, zeby sytuacje naprawic od srodka...
      Jak dla mnie osobiscie, powody sa dwa.
      1. Bo 8.1 jest traktowany jako "dziewiaty" Windows, co tez nie jest prawda bo bylo ich wiecej,
      2. Bo tak widocznie im sie podobalo i tego nie zmienimy.

      Skomentuj

      1. Sander Cohen
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2014-10-05 10:13

        A moze sie nazywac i Windows "fafnascie" lub "szybernascie", byleby byl dobrym systemem.

        Skomentuj

  13. Sylwia Rakowska
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-05 11:58

    Mam nadzieję, że 10tka będzie lepsza niż jej poprzednik (który szczerze mówiąc, całkiem nieźle spisuje się na dotykowych sprzętach). Nie pogardziłabym ultrabookiem z Windows 10 :-)

    Skomentuj

  14. Latros
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-05 12:12

    Ludzie wy się spinacie jak by ktoś wam na siłę ten system wciskał.

    Większość z was jedzie na piratach od M$ i tak samo zrobi z Win10. Jedyną wadą 8 było to że trzeba się jej było nauczyć użytkować.

    A jak komuś się coś nie podoba ma do wyboru tyle dystrybucji linuxa że na pewno cos sobie znajdzie xD

    Skomentuj

  15. Moria
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-05 12:40

    Chyba tego samego dotyczył "problem millennijny". Datę zapisywano tylko po dwóch ostatnich cyfrach a nie całym roku :) Jest tu pewne podobieństwo, jeśli o wykrywanie po kilku znakach zamiast czymś bardziej unikalnym chodzi.

    Skomentuj

  16. duzers
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-05 13:25

    Bardzo mnie cieszy nowy cień pod oknami. Aktualnie łatwiej jest dostrzec, które okno jest którym. Przydałoby się tylko, aby użytkownik samodzielnie mógł ustawić jasność tego cienia jak i głębokość.
    Niestety nadal nie rozumiem, dlaczego nie można ustawić koloru tekstu tytułu okna, co uniemożliwia ustawienie ciemnego koloru dla okien.

    Skomentuj

  17. ccie.piter
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-05 14:16

    ...idąc tym tokiem myślenia, następny po Windows 10 będzie co najmniej Windows 20. Coś jak przeglądarka Firefox, w tej chwili mamy już wersję 32... :D

    Skomentuj

  18. irondick
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-05 18:04

    Dyskusja o niczym a autor artykułu wyraźnie sprecyzował "Co sądzicie o nim po pierwszych prezentacjach?" Czy ktoś z was ma go zainstalowanego? Bo odnoszę wrażenie, że gdybaniem zajmujecie się...

    Skomentuj

  19. Konradzinski
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2014-10-05 21:20

    "W rezultacie system Windows 9 klasyfikowany byłby jako równy z Windows 95 i 98."

    Zalosny jest ten caly Microsoft i programisci, jacy tam pracuja. Pozostaje omijac szerokim lukiem produkty tej firmy.

    Skomentuj

    1. Aargh
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-10-06 09:31

      Gdzie niby jest tu wina programistów Microsoftu, skoro sprawdzenie wersji systemu jest źle napisane w aplikacjach firm trzecich?

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-10-06 12:06

      żałosne to ze nie umiesz przeczytac nawet artykulu i tego co cytujesz ze zrozumieniem.

      Po co M$ ma sam sobie sprawdzac jaka jest wersja windowsa ?
      To sie tyczy obcego oprogramowania, nawet glupich baz danych na serwerach itp.

      Skomentuj

  20. luckyboy
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-05 22:27

    Ja zrezygnowałem z Windowsa na rzecz Ubuntu 14.04. Głównie korzystam z przeglądarki internetowej i do tego nie potrzebuję płatnego systemu Microsoftu. Ubuntu działa dużo sprawniej i za darmo.

    Skomentuj

  21. Dragonik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-05 22:48

    Jeśli programy weryfikują windowsa po pierwszej cyfrze po windows to następny musi pbyć windows 30 bo byl już windows z 2 na początku

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-06 12:09

      nastepny moze byc windows X lub windows X2 albo jeszcze inne cudo.
      Nazwa nie ma znaczenia.

      Skomentuj

  22. Marked
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-05 23:13

    Generalnie co drugi system Microsoftu jest udany,ciekawe czy i tym razem tak będzie :)

    Skomentuj

  23. mutissj
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-06 01:55

    I znowu redakcja benchmark.pl będzie spamować reklamami Windows 10 jaki to wspaniały system jest (*tak jak to miało miejsce z Windows 8.)

    Skomentuj

  24. hasati
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-06 11:28

    Jak zobaczyłem tego prezentera Windowsa 10 to od razu się dowiedziałem skąd tyle kolorowych kafelek i wnerwiających przypiętych twitterow i innych bubli.

    Skomentuj

    1. duzers
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-06 16:45

      Dokładnie o tym samym pomyślałem. "Rowerowanie" wkrada się wszędzie jak zaraza jakaś.

      Skomentuj

  25. RattusNorvegicus
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-06 11:29

    No dobrze, skoro cofamy się do takich archaizmów jak Windows 95 i 98, to co w takim razie z Windows 1.x? :D To sprawdzanie nazwy to po prostu moim zdaniem lenistwo programistów. Jaki problem z doprecyzowaniem if'a?

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-06 12:12

      ano taki ze pewne funkcje ktore korzystaja z takowego sprawdzania maja 20 lat, i wychodzi na to ze albo trzeba wszystko poprawic (musza to zrobic wszyscy producenci oprogramowania), albo zmienic tak nazewnictwo co by nie bylo problemu.
      Nadac nowemu produktowi bardziej indywidualna nazwe jest prostsze, niz wydanie produktu ktory jak sie pozniej okaze nie pozwoli na uruchomienie np. 10% oprogramowania dostepnego na swiecie.

      Podobny problem byl z rokiem 2000, wtedy tez byly problemy z niektorym sprzetem i oprogramowaniem.
      Czesc modernizacji (szczegolnie oprogramowania) kosztowala majatek nie jedna firme.

      Skomentuj

      1. RattusNorvegicus
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-07 12:34

        Pisząc właśnie "jaki problem" miałem na myśli to, że programiści przez lata nie brali pod uwagę pewnych spraw. Przecież aż nazbyt logiczne jest to, ze jeśli coś ma wersję 1 lub 2, to równie dobrze po kilku latach może mieć wersję 11 lub 22. I co wtedy?

        Ja osobiście akurat w takich sytuacjach zawsze staram się jak najbardziej sprecyzować wersję produktu, a nie uogólniać i brać "9", skoro coś nazywa się "95"...

        Cóż... błędy przeszłości...

        Skomentuj

  26. Pawlus
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-06 12:17

    To mam dla nich złe wieści. Teraz ten soft firm trzecich będzie klasyfikował Windows 10 w jednym worku z Windows 1.0 :D

    Skomentuj

    1. calletto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-06 13:04

      tak? a znasz choćby jedną aplikację, która rozpoznaje windows 1.0? hm? hmm?

      Skomentuj

      1. Pawlus
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-10-07 12:24

        Boże czy tu naprawdę każdy próbuje zgrywać mądralę? Sarcasm, bitch. Bez urazy :)

        Skomentuj

        1. Pawlus
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-10-07 12:29

          Edit: dla niedomyślnych - to nie było wyzwisko tylko parafraza Breaking Bad :)

          Edit2: Uprzejmie uprasza się administrację o dodanie możliwości edytowania komentarzy. :)

          Skomentuj

  27. kesior12
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-06 13:31

    czyli nastepny windows to bedzie Windows 3 albo 30 bo idac ta logika 11 nie moze byc (bo 10) i 20 tez nie moze byc (bo 2000) :o

    Skomentuj

    1. KrzychuG
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-07 13:18

      Nie, poniewaz programisci uzywali takiego "skrotu" tylko dla rozroznienia systemow 95/98 od reszty. Po prostu te 2 systemy bylo wowczas na tyle podobne i kompatybilne, ze nie rozrozniano ich osobno z lenistwa. Do rozroznienia kolejnych wersji, 2000, XP (z poszczegolnymi service packami) i kolejnych stosowano juz bardziej szczegolowe rozbicie.

      Skomentuj

  28. Fiona
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-06 15:20

    windows 3.11 już był

    Skomentuj

  29. Gojtek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-06 17:12

    A ja mam siódemkę i się cieszę.

    Skomentuj

  30. kryst85
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-07 16:31

    A windows 96 Nashwille?
    https://www.youtube.com/watch?v=VU6WxFBVAKs