Na topie

Windows 10 skróty klawiaturowe - najprzydatniejsze i nowe

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Systemy operacyjne Tematyka: Windows 10 Producenci: Microsoft

Co nowego w Windows 10 w temacie skróty klawiaturowe? Niewiele, ale to chyba dobrze.

Windows 10 skróty klawiaturowe - najprzydatniejsze i nowe

AA

W Windows 10 pojawiło się kilka nowych funkcji, a wraz z nimi nowe skróty klawiaturowe. Kilka znanych z Windows 8 zniknęło lub zostały przypisane innym akcjom. Generalnie można chyba stwierdzić, że w skrótach klawiaturowych nie ma dużych zmian, a to raczej dobra wiadomość.

Wszystkie skróty klawiatutowe w Windows 8 znajdziecie w tym wcześniejszym artykule.

Poniżej skróty klawiaturowe w Windows 10, te najbardziej przydatne (naszym zdaniem) w tym kilka nowych (wyróźnione pogrubieniem).

 
  • Win + A
    Centrum akcji. Panel który pojawia się na prawej krawędzi ekranu, ten sam do którego dostęp mamy przez kliknięcie ikonki w prawym dolnym rogu.
     
  • Win + X
    szybki dostęp do najważniejszych funkcji systemu (tak samo jak w Windows 8)
     
  • Win + kursor + kursor
    odpowiednie kombinacje lewo/góra, prawo/góra itd, umożliwiają dokowanie okna aplikacji do wybranego rogu ekranu.
     
  • Win + kursor lewo/prawo/góra/dół
    dokowanie okna aplikacji do wybranej krawędzi ekranu
     
  • Win + E
    otwiera Eksplorator plików
     
  • Win + Ctrl + D
    nowy wirtualny pulpit. Każde kolejne naciśniecie tworzy kolejny pulpit.
     
  • Win + Ctrl + kursor lewo/prawo
    przełączanie wirtualnych pulpitów
     
  • Win + Q lub Win + S
    wyszukiwanie w systemie Windows
     
  • CTRL + Shift + Ecs
    Menedżer zadań
     
  • Win + D
    zrzucenie aktywnych okien aplikacji na pasek zadań
     
  • Win + Tab
    podgląd aktywnych okien aplikacji i przełączanie
     
  • Win + PrtScn
    wykonuje zrzut ekranu. Wszystkie zrzuty ekranu przechowywane są w katalogu Ten Komputer > Obrazy > Zrzuty ekranu

Podzielcie się w komentarzach swoimi najbardziej ulubionymi, lub najbardziej znienawidzonymi, skrótami w Windows.

Odsłon: 35486 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
  1. siara82
    Oceń komentarz:

    14    

    Opublikowano: 2015-07-30 17:25

    skrót WSAD

    Skomentuj

    1. carbo888
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-07-30 19:26

      własnie, benchmark i taka wtopa :facepalm:

      Skomentuj

  2. Snack3rS7X
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2015-07-30 17:31

    Skrót to PrintScreena to teraz Win+Screen, też mi ułatwienie :D

    Skomentuj

    1. zakius
      Oceń komentarz:

      12    

      Opublikowano: 2015-07-30 17:37

      ten od razu zapisuje na dysku...

      Skomentuj

      1. Snack3rS7X
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2015-07-30 19:34

        A no chyba że tak : )

        Skomentuj

  3. adamk1985
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-07-30 18:51

    Najbardziej ulubione skróty w Windows - ciekawe pytanie.... ;-)

    Przy pracy na laptopie oszczędzenie gładzika to podstawa...

    W katalogach to na pewno często stukam w te klawisze: F2 i F3, Ctrl+C oraz Ctrl+V, Ctrl+A, Ctrl+X, Backspace lub Alt+strzałka w lewo, Alt+Strzałka w górę, sam Alt (rozw. menu), Alt+Spacja, Tab, Ctrl+Enter, Ctrl+Tab lub Win+Tab...

    W samym systemie często używam Win+Pause żeby się dostać do najważniejszych ustawień systemowych. No i bym zapomniał o Alt+F4 ;-)

    Nawet nie wiedziałem, że aż tak tyle tego - więcej nie pamiętam tak teraz, ale jedno powiem - UŁATWIAJĄ ŻYCIE !

    Najbardziej znienawidzony to F1 - często wciskany po prostu przez przypadek ;-)

    Skomentuj

  4. adamk1985
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-07-30 18:54

    a widzicie jeszcze przy usuwaniu korzystam z kombinacji Shift+Del ;-) i już nie truję dłużej...

    Tych Win+1,2,3,4... itp. to prawie wcale aczkolwiek też się zdarza...

    Skomentuj

  5. jedi324
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-07-30 20:11

    W poprzednich Windowsach skrót CTRL + Shift + Ecs, działał tak samo jak CTRL+ALT+DEL

    Ot taka ciekawostka :)

    Skomentuj

    1. jedi324
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-07-30 20:15

      W artykule jest błąd zamiast CTRL + Shift + Ecs powinno być CTRL + Shift + Esc

      Skomentuj

  6. zajeBEASTY
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-07-30 21:39

    Czy wie ktoś jak ustawić w windowsie 10 start menu z windowsa 8.1??

    Bardzo bym chciał mieć interfejs metro zamiast nowego-starego menu start.

    Skomentuj

    1. qkiz_xt
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-07-30 23:19

      Przecież całe menu możesz poukładać niemal tak jak w metro. Oczywiście nie wszystko, ale to co najpotrzebniejsze.

      Skomentuj

    2. itekiti
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-07-30 23:42

      Poszukaj w menu start "ustawienia menu start" i tam masz opcje "użyj menu start w trybie pełnoekranowym" :) też się przełączyłem na pełnoekranowe, bo się nie mieszczę w malutkim, a na pełnym ekranie jest wygodniej.

      Skomentuj

  7. Wysokaj
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-28 13:10

    Mam pytanie:

    Do tej pory po naciśnięciu PrtScr, następowało mignięcie małego ekranu -> zapis screena -> wyświetlenie zapisanego screena na monitorze. Po naciśnięciu screenu otwierał się on w pełnej wielkości w aplikacji Zdjęcia (przeglądarka standardowa Windows). Sam obrazek lądował w katalogu Obrazy ->zrzut ekranu.

    Niestety od kilku dni naciśnięcie klawisza PrtScr nie działa w ogóle, obrazy się nigdzie nie zapisują. Można to obejść wybierając skrót klawiszowy W + print scree, tylko że zniknęła funkcja automatycznego wyświetlenia zapisanego screena na monitorze. Zrzuty są we właściwym folderze, jak poprzednio.

    JAK PRZYWRÓCIĆ AUTOMATYCZNE WYSKAKIWANIE PODGLĄDU PRINT SCREENA?

    Pozdrawiam,