Na topie

Windows Terminal - nowy, szybszy i wygodniejszy

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Jedna aplikacja, która pozwoli efektywnie korzystać z CMD, PowerShell czy Windows Subsystem for Linux. Firma Microsoft zaprezentowała Windows Terminal.

 • Windows Terminal - nowy, szybszy i wygodniejszy
A A

Podczas konferencji Build 2019 firma Microsoft zaprezentowała nową, rozbudowaną aplikację wiersza poleceń dla Windows 10 i innych systemów operacyjnych z tej rodziny. Oto Windows Terminal.

Windows Terminal został zaprojektowany w taki sposób, by stanowić centralny punkt dostępu do środowisk, takich jak CMD, PowerShell czy WSL (czyli Windows Subsystem for Linux) i oferować produktywne narzędzia wiersza poleceń. Jakie poza tym są cechy charakterystyczne tej aplikacji?

To przede wszystkim obsługa systemu kart, co ma usprawniać wielozadaniowość i rozwiązywanie bardziej skomplikowanych problemów. Przykładowo: na jednej karcie może zostać uruchomione CMD, na drugiej PowerShell, a na jeszcze kolejnej – linuksowy wiersz poleceń. Microsoft postarał się również o szerokie opcje modyfikacji, dzięki którym specjaliści mogą dostosować wygląd Terminalu do swoich potrzeb i preferencji.

Rozwiązanie to obsługuje również emoji i różnego rodzaju ikony, a także renderowanie tekstu bazujące na GPU. – „Windows Terminal to nowa, nowoczesna, szybka, wydajna, potężna i sprzyjająca produktywności aplikacja terminalowa, [która] będzie regularnie aktualizowana [i] pozwoli korzystać z najnowszych funkcji i ulepszeń”, tłumaczy producent.

Ten kolejny krok Microsoftu w kierunku tworzenia jak najlepszego środowiska programistycznego wewnątrz Windows 10, zostanie udostępniony użytkownikom w połowie czerwca, jak zapowiedziano podczas tej samej konferencji. Już teraz można go znaleźć na GitHubie.

Źródło: Microsoft, The Verge, TechCrunch

Odsłon: 12027 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2019-05-07 08:14

  Jest to jakiś krok, tylko szczerze mówiąc, nieco spóźniony.

  Skomentuj

 2. Robox
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-05-07 09:42

  Czekam z niecierpliwością na te karty w eksploratorze plików. Strasznie mnie irytuje przeskakiwanie między oknami. Pól biedy jak mam otwarte tylko dwa, ale jak muszę otworzyć ich już kilka to szukanie potem właściwego okna jest strasznie męczące i zabiera dużo czasu.

  Skomentuj

 3. Yansi
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-07 09:58

  Clover i masz karty w eksploratorze plików.

  Skomentuj

 4. qverious
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2019-05-07 11:41

  Zapowiada się dobrze. Ciekawe czy na Windows 7 będzie działał.
  Znając M$ to pewnie będą przekonywać, że do wyświetlenia tekstu na czarnym tle, koniecznie trzeba mieć DX12, a co za tym idzie Windows 10.

  Skomentuj Historia edycji

  1. michael112
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-05-12 23:28

   Paanie, w readme na githubie już teraz piszą wielkimi literami że wymagają nie dość że Windows 10, to jeszcze w wersji z majową aktualizacją, która, nawiasem mówiąc chyba jeszcze nie została opublikowana.

   Skomentuj

 5. Legiu
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-07 19:41

  Niemożliwe... MS i efekty 3D zamiast kafelków?! Te refleksy, te animacje, te efekty przeźroczystości... Win10 RTX ON!

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!