Na topie

Zmarł Alan Bean. Żyje jeszcze tylko 4 astronautów, którzy stąpali po Księżycu

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: Eksploracja kosmosu Na Topie NASA

Alan Bean, który brał udział w misji Apollo 12 zmarł 26 maja w wieku 86 lat. Był jedną z niewielu osób, które miały okazje stąpać po Księżycu i jedną z tych, które najbardziej przybliżyły nam naszego naturalnego satelitę.

 • Zmarł Alan Bean. Żyje jeszcze tylko 4 astronautów, którzy stąpali po Księżycu
A A

Alan Bean zmarł 26 maja w wieku 86 lat. Astronauta brał udział w misji Apollo 12 i jako czwarta osoba, która stąpała po Księżycu, miał ogromny wkład w poznanie naszego najbliższego kosmicznego sąsiada

Urodził się w 1932 roku, a jego kariera w NASA rozpoczęła się 31 lat później. W latach 1965-66 brał udział w misjach Gemini, ale świat zapamiętał go przede wszystkim ze względu na misję Apollo 12 – był pilotem modułu księżycowego, a 19 listopada 1969 roku postawił stopę na powierzchni Srebrnego Globu i jako jedyny geolog dostarczył na Ziemię cenny zbiór próbek – łącznie 34,4 kg. 

Bean astronauta

Ważnym etapem jego kariery było również dowództwo w misji Skylab 3 w 1973 roku, podczas której prowadzono eksperymenty biologiczne i badania materiałowe. W latach 1978-1981 był szefem Korpusu Astronautów NASA, po czym odszedł na emeryturę. Przez kolejne dekady starał się inspirować ludzi i przybliżać im Kosmos w dość nietypowy sposób – za pomocą obrazów, które uwielbiał malować. 

Alan Bean powiedział kiedyś, że ma „najfajniejsze życie na świecie”. Na pewno zobaczył i poczuł więcej niż większość z nas będzie miała okazję: spędził 69 dni, 15 godzin i 45 minut poza Ziemią (w tym 31 godzin i 31 minut na powierzchni Księżyca) i w sumie pobił 11 rekordów świata w przestrzeni kosmicznej. – „Będziemy go wspominać jako wielkiego eksploratora” – powiedział Jim Bridenstine, administrator NASA.

Śmierć Alana Beana oznacza, że z 12 astronautów, którzy stawiali kroki na Księżycu żyje jeszcze tylko czterech. To Edwin Aldrin (z załogi Apollo 11, 1969 r.), David Scott (z załogi Apollo 15, 1971 r.), Charles M. Duke Jr. (z załogi Apollo 16, 1972 r.) oraz Harrison Schmitt (z załogi Apollo 17, 1972 r.). Odeszli już Neil Armstrong, Charles Conrad (towarzyszący Beanowi), Alan Shepard, Edgar D. Mitchell, James B. Irwin oraz Eugene A. Cernan.

Źródło: NASA, Engadget, inf. własna. Foto: NASA

Odsłon: 3012 Skomentuj newsa
Komentarze

24

Udostępnij
 1. DIGIMAX
  Oceń komentarz:

  -10    

  Opublikowano: 2018-05-28 12:37

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  po czym stąpali ?:D

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-05-28 13:03

   Słaby trolling...

   Skomentuj

 2. leon-san
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2018-05-28 13:24

  Najbardziej elitarny klub na tej planecie: ludzi, którzy byli na Księżycu.

  Skomentuj

 3. raffal81
  Oceń komentarz:

  -7    

  Opublikowano: 2018-05-28 13:27

  Nikogo na księżycu nie było ;]]] każdy o tym wie ;)

  Skomentuj

 4. Michał 06
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-05-28 13:55

  W tamtych latach propagandy były bardzo modne,także ja bym podszedł do tej sprawy z odrobiną soli.

  Skomentuj

  1. owatanka
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-05-28 15:30

   W tamtych czasach nie bylo rygodystycznego BHP i liczylo sie kto pierwszy po trupach a z takim podejsciem i finansowaniem rzadowym praktycznie wszytko jest mozliwe.

   Skomentuj

 5. Skeletor
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-05-28 14:17

  Jasne. Materiał skalny z księżyca też mistyfikacja....

  USA wiedziało, że nikt im nie uwierzy więc zaraz po lądowaniu materiał podzielono na wiele mniejszych kawałków i wysłano praktycznie wszystkim krajom, żeby sobie zbadali i przekonali się sami.

  Skomentuj

 6. vvinci
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-05-28 14:57

  Jeśli w latach 70 ludzie byli na księżycu, to czemu teraz nie lądują tam kolejni.?

  Jeżeli mamy telefony o wydajności głównego komputera apollo 12, to czemu nagle już przestano tam latać?

  Nie chcę się tu teraz kłócić, czy byli czy nie, ale może w końcu ktoś napisze coś merytorycznego, podpartego faktami.

  Skomentuj

  1. owatanka
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-05-28 15:28

   Czemu wam wiecznie trzeba cos udowadniac , ze czlowiek wyladowal na ksiezycu ze ziemia jest okragla ze w nocy na sloncu i tak jest goraco i inne dyrdymaly moze ty napisz o czyms i obal dowody.

   Ludzie kto was tego uczy jak sie nie da wyladowac na ksiezycu? masz kase? pogadaj z muskiem on ci tam nawet twojego passata czy bmw dostarczy i co wogole ma wspolnego moc obliczeniowa z mozliwoscia ladowana na ksiezycu skoro kalkulator dal rade to tym bardziej dziesiejsze uklady do zadan specjalnych zbudowane z nanorurek weglowych odpornych na promieniowanie dadza rade.

   Teraz malo kto mysli o ksiezycu bo juz tam czlowiek byl teraz sa plany ladowania na marsie i ksiezycu saturna tytanie.

   Skomentuj

   1. Vendeur
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-05-28 21:12

    Nie ma to jak porównywać tezę lądowania na Księżycu do kulistości Ziemi oraz ciepła na Słońcu. Właśnie tacy "geniusze" wierzą w te bajki o lądowaniu. W boga też wierzysz i dajesz co niedzielę na tacę? To może powieś sobie obok obrazka matki boskiej zdjęcie z tego rzekomego pobytu na naszym satelicie...

    Skomentuj

    1. aendrju
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-05-28 22:48

     Idź sprawdź czy ci Chuck Norris gasi światło w lodówce.

     Skomentuj

     1. aendrju
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-05-30 09:29

      uuuu ktoś poszedł sprawdzić i dostał z półobrotu, zęby bolą i minusuje. Bad luck.

      Skomentuj

    2. gormar
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2018-05-28 23:33

     Lądowanie na Księżycu zostało potwierdzone przez wiele źródeł. Włącznie z czerwonymi, gdyż skierowali oni swoje radioteleskopy w stronę Księżyca, aby odbierać sygnał przesyłany przez amerykanów. Gdyby mieli jakiekolwiek wątpliwości, co do pochodzenia sygnału to nigdy by nie przyznali, że w wyścigu na srebrny glob zostali pokonani. Przecież to był ogromny cios wizerunkowy.

     Poza tym na Księżycu pozostały retroreflektory (3 amerykańskie i 2 rosyjskie), dzięki którym można śledzić jak zmienia się odległość tego satelity od Ziemi. To właśnie dzięki nim naukowcom udało się ustalić, że aktualnie oddala się on o około 4 cm rocznie.

     Skomentuj

 7. pawluto
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2018-05-28 18:48

  Nikt na księżycu nie był - W tamtych czasach było to technicznie niemożliwe.
  Nawet w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne do wykonania.
  Oni nie byli na księżycu - Jak ktoś nie wie jak było to niech obejrzy film "Koziorożec 1" - Tak było jak tym filmie który opowiada dla zmyłki o locie na marsa...

  Skomentuj

  1. zxx.xzz
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-05-28 20:47

   No cóż. Lunar Reconnaissance Orbiter zrobił zdjęcia wszystkich miejsc lądowania statków Apollo na księżycu, stosowne miejsca są uwidocznione przez urządzenia japońskie, chińskie, a nawet hinduskie. Ale filmy FABULARNE robione przez dla beki, dla debili mają jak widać większą moc przekonywania :-)

   Skomentuj

 8. dariozpata
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-05-28 20:20

  A wiecie dlaczego amerykanie nie powrócili na księżyc? Dlatego że zobaczyli coś co ich bardzo przeraziło! Można z tego wywnioskować że zobaczyli tam zaawansowaną technologicznie rasę kosmitów!
  Dowody wskazują na to że byli to Annunaki! Ojcowie gatunku Homo Sapiens!
  Anunnaki, czyli „przybywający z nieba na ziemię” to potężne istoty – bogowie, czyniący sobie poddanymi nie tylko mieszkańców Ziemi, ale dominujący w całym Wszechświecie.
  Już Sumerowie wiedzieli że w naszym układzie słonecznym znajduję się 12 planeta i nazywali ją planetą Nibiru!
  Zamieszkiwali ją tajemnicze istoty – bogowie – Anunnaki.
  Wykorzystując bliskość Ziemi podczas kolejnego okrążenia swojej planety, Annunaki postanowili odwiedzić nieznane im miejsce i poszukać na nim surowców, zwłaszcza metali i minerałów.
  Pierwsza kolonia powstała w południowej części Mezopotamii ale wkrótce dołączyła do nich grupa 150 przybyszy do tzw. zadań specjalnych.
  Anunnakom spodobało się życie na Ziemi, że ok. 300 tysięcy lat temu postanowili pod wpływem genetycznych manipulacji stworzyć nowy gatunek istot!
  Połączyli swoje geny z genami człowiekowatych, tworząc w ten sposób gatunek Homo Sapiens, który miał za zadanie stać się ich sługą do niewolniczych prac.
  Annuanki to rasa bezwględna! Lubili wykorzystywać innych psychicznie, fizycznie, ekonomicznie i duchowo. Dopuszczali się kazirodztwa, kanibalizmu i gwałtów a nawet składali ofiary z dziewic!
  Rządziła nimi zazdrość, apodyktyczność, podstępność i pragnienie zapanowania nad innymi rasami.
  Jednak Sumerowie pomimo że panicznie się ich bali nasiąkali udostępnianą wiedzą jak gąbka, przejmując od Annunaków tak wiele, jak tylko się dało. W naturalny sposób płacąc niezbędną cenę, czyli – mówiąc wprost – upokarzające poddaństwo.
  Jednocześnie Sumerowie stali się ojcami ziemskiej cywilizacji, przekazując późniejszym cywilizacjom wiedzę nie do przecenienia.
  To wiedza w zakresie organizacji państwowej, utrzymania jednolitego systemu prawnego, porządku społecznego, odczytywania mapy nieba, wiedzy z muzyki, malarstwa i rzeźby, astrologii,matematyki, pojęcia miar i wag, pisania, homeopatii, medycyny.
  To właśnie Anunnaki są przyczyną że Amerykanie ani rządy najbardziej rozwiniętych krajów nie chcą wracać na Księżyc!
  To okazałoby się zbyt niebezpieczne dla całej ludzkości ponieważ Anunnaki przejęliby władzę nad naszą planetą bardzo szybko a my stalibyśmy się ich niewolnikami

  Skomentuj Historia edycji

 9. Adrian Waleczny
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2018-05-28 20:41

  Bzdura. Lądowanie na księżycu miało miejsce. Wiem, bo akurat przelatywałem tamtędy. Leciałem na ziemię. Miałem wtedy 159 lat :)

  Skomentuj Historia edycji

  1. Eternal1
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-05-28 21:56

   A to młody jesteś, większość tutaj siedzących aktualnie w tych ciasnych jak puszka ciałach fizycznych mają tysiące lat - choć pamiętają jedynie ostatnie max kilkadziesiąt lat.
   Choć w zasadzie wczesnego dzieciństwa też nie pamiętają... a w ogóle w tym spaczonym świecie ciężko ogarnąć szczegóły z zeszłego roku.
   Wszystko siedzi w podświadomości, lecz ten (wciąż) zdominowany przez cień świat robi bardzo wiele by człowieka uśpić, omamić, ogłupić - wszystko tylko żeby sobie nie przypomniał kim na prawdę jest i co na prawdę potrafi.

   Skomentuj

   1. Adrian Waleczny
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-05-28 22:06

    Jestem prot, miło mi :)

    Skomentuj

 10. Fiona
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-05-29 08:28

  Na księżyc nie latamy, bo nie ma tam klientów Apple.

  Nie ma zysku, nie ma lotów ;P

  Skomentuj

  1. aendrju
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-05-29 08:40

   Nie ma tam ropy to się nie opłaca

   Skomentuj

 11. az_zalozylem_konto
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-05-29 10:10

  Nie potrafię zrozumieć, w jaki sposób nawet teraz cała masa lemingów nie akceptuje faktów.

  Od jakiegoś czasu jest dostępne to:
  https://sservi.nasa.gov/articles/great-moon-hoax/

  Radzę przeczytać z nauczycielem fizyki (a dla najbardziej opornych również angielskiego) i ZROZUMIEĆ co oni wam odpowiadają na temat bzdur jakie siejecie w internecie.

  Każdy ma dostęp do nieograniczonych pokładów wiedzy w XXI wieku z czego nie potraficie korzystać i swojego mózgu, który w przypadku lemingów jest mniejszy niż kalkulator pokładowy Juliusza Cezara.

  Kumacie?
  Nie? To poczytajcie sobie.

  Skomentuj Historia edycji

  1. andrzej_krzysztocz
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-05-30 08:31

   Wyjaśnienia od NASA? Żartujesz, prawda?

   Skomentuj

 12. maciek1302
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-05-30 14:17

  https://www.youtube.com/watch?v=2iSZMv64wuU&feature=youtu.be&t=2m30s

  Widoczne ślady do dziś... z miejsca lądowania z pewnością też są mistyfikacją :D

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!