Na topie

ASUS MS-100 - designerskie głosniki USB

Autor:
PJSPP

więcej artykułów ze strefy:
Głośniki

Kategoria: Głośniki Producenci: ASUS

Przyjmując cenę 160 zł, to za te pieniądze otrzymujemy bardzo ładne głośniki o niezłym wyglądzie i przyzwoitym brzmieniu.

miniRecenzja

Blogi benchmark.pl

Test od czytelnika dla czytelników. Spojrzenie na testowany produkt bądź usługę okiem docelowego odbiorcy. Jest to również kopalnia wiedzy na temat produktu po dłuższym czasie użytkowania i możliwość podyskutowania w komentarzach.

A A

Firma Asus mnie osobiście kojarzy się z wyjątkowo dobrze wykonanymi produktami, w których producent zwraca uwagę na każdy detal. Nie idzie na kompromisy, byle tylko wypuścić coś na rynek. Sięgając po laptopy, czy netbooki Asusa mam pewność, że klawisze będą działać dobrze, nic nie będzie skrzypieć, zgrzytać, a wręcz przeciwnie: wszystko jest dopasowane, dopracowane i działa naprawdę dobrze. Podobne odczucia mam, co do płyt głównych czy monitorów.

Teraz w moje ręce, dzięki uprzejmości Benchmarka (za co dziękuję) trafiły głośniki MS-100, które do pracy potrzebują tylko złącza USB. Czy spełnią moje oczekiwania? Czy może rozczarują? W niniejszej minirecenzji spróbuję wam przybliżyć ten produkt oraz odpowiedzieć sobie na te pytania. Jak w każdym przypadku będą to przede wszystkim moje subiektywne obserwacje i być może wielu z was z nimi się nie zgodzi.

Oceniając głośniki trudno było mi odnieść jakość do ceny, gdyż szperając po necie znalazłem tylko ceny zagraniczne: około 38 EUR, natomiast polska cena nie była znana. Przyjąłem więc, że powinny u nas kosztować około 160 – 200pln. Ale dość dywagacji. Przechodzę do opisu sprzętu.

 1. Dane techniczne
 2. Wygląd
 3. Testy odsłuchowe
 4. Podsumowanie

 

Dane techniczne:

 • Wymiary:                                    152 x 104 x 133 mm (Dł. x szer. x wys.)
 • Waga:                                         760 g
 • Częstotliwości:                         90 ~ 20000 Hz
 • Zasilanie:                                   z USB : 500mA
 • RMS:                                           3 W
 • Połączenie:                                USB
 • Zniekształcenia (T.H.D):          <10%
 • Akcesoria:                                  Podręcznik użytkownika x 2

 

Wygląd

Po rozpakowaniu kartonu od Benchmarka moim oczom ukazało się ładne pudełko z przezroczystą folią na froncie. Wewnątrz na satynowej wyściółce spoczywał obiekt testów, czyli głośniki MS-100.

Pierwsze wrażenie było pozytywne, co będzie dalej?

Wyjmując głośniki zauważyłem stosunkowo krótki kabelek USB, co ewidentnie wskazuje na główne przeznaczenie: laptopy i netbooki. Kabel podłączeniowy ma długość 50cm (zaopatrzony jest w filtr przeciwzakłóceniowy), a same „kolumienki” można rozstawić na odległość 60cm od siebie.

Poza głośnikami w pudełku były dwie książeczki zawierające instrukcje w różnych językach. Treść polska zawierała się na dwóch stronach i można ją streścić następująco: „dane techniczne; by użyć podłącz do portu USB”

Głośniki są ładne, a ich design nowoczesny. Stożkowy kształt robi wrażenie, a tzw. „fortepianowa czerń” przyciąga uwagę. Jednak łatwo się palcuje i widać osadzający się kurz.

Kolumienki zaopatrzone są w gumową stopkę, która nie przenosi wibracji na podłoże, a stabilność zapewnia tylna „trójkątna” nóżka.

Niestety, jak na produkt do urządzeń przenośnych są duże i niewygodne w transporcie – szczególnie, gdy chcemy umieścić je w torbie wraz z laptopem. Same przetworniki mają średnicę 54 mm.

Producent przewidział możliwość regulacji głośności i wyciszania przy pomocy pokrętła oraz przycisku na górze jednego ze „stożków”. Jest to wygodne rozwiązanie i za to plus.

 

Testy odsłuchowe

Większość zasilanych przez USB głośników ma jedną wspólną cechę - brak basu. Aby zapewnić odpowiednie basy wymagana jest stosunkowo duża moc, a więc i bardzo wydajny port USB. Niestety ASUS też zastosował się do tej zasady i o niskich tonach raczej nie ma co mówić. Pasmo przenoszenia od 90 Hz (gdy człowiek słyszy od około 20Hz) powoduje utratę dużej porcji basów. I nawet górna granica 20kHz nie rekompensuje tej wady. Zapomnijmy więc o miłym brzmieniu muzyki z niskimi tonami, czy o dobrych efektach dźwiękowych w grach i filmach. Gdy jednak odniesiemy się do systemu audio przeważającej liczby netbooków czy laptopów i wbudowanych w nie „pierdziawek” to MS-100 powinny zachwycić. Ja przynajmniej tak miałem, gdy podłączyłem je do Fujitsu-Simens Amilo Pro V2000. Dźwięk był znacznie przyjemniejszy, wyraźniejszy i czystszy. Jednak po podłaczeniu do Acer Ferrari One, gdzie audio jest dostrajane w laboratoriach Dolby, tylko głośność była lepsza; pozostałe parametry były in minus.


Ale żeby nie było. Pomijając bas, dźwięk jest bardzo dobry i emisja jest na przyzwoitym poziomie. Oglądając film w kilka osób będziemy zadowoleni (chyba, że wybuchy są główną częścią fabuły). Podobnie słuchając muzyki. Głośniki są w stanie zapewnić odpowiedni dźwięk nawet w średnio dużym pokoju. Regulacja średnich i wysokich tonów (z poziomu komputera) jest przyzwoita – dźwięk jest jasny i miły. Wokale są dobre. Jeśli tylko się oswoimy z brakiem basów, to mozemy czerpać zadowolenie z tych głośników.


 

Podsumowanie

Przyjmując cenę 160pln, to za te pieniądze otrzymujemy bardzo ładne głośniki o niezłym wyglądzie i powiedzmy przyzwoitym brzmieniu (jak na głośniki USB w tej cenie). Uwzględniając jednak ich wielkość (w kwestii transportu) nie jest już tak fajnie. Ładny wygląd i elegancki stożkowy design nie rekompensują (jeśli o mnie chodzi) problemów z przenoszeniem w torbie.

Jedno mogę stwierdzić na pewno: jeśli chcemy rozszerzyć system audio naszego laptopa to MS-100 mogą być dobrym rozwiązaniem, ale jeśli szukamy głośników do stacjonarnego komputera to lepiej dołóżmy i kupmy dobry zestaw 2.0 lub lepiej 2.1. Nie będziemy mieli wtedy niedosytu basów.

Kończąc: Asus jak zwykle nie rozczarował mnie bardzo dobrym wykonaniem produktu. Z parametrami jednak już tak świetlanie nie jest - czuję tu spory niedosyt.

Patrząc na cenę i to jak grają głośniki oceniam na 3,5

  

  ASUS MS-100 - OCENA
 

Plusy:
Wygląd
Regulacja głośności na obudowie
brzmienie średnich i wysokich tonów
Wygląd (ładnie się prezentują)


Minusy:
Brak basów
Stosunkowo krótki kabel
Wygląd (niewygodne w transporcie)

Orientacyjna cena w dniu publikacji: 160 - 200pln

 Dziękuję redakcji Benchmark za udostępnienie sprzętu do testów.

Odsłon: 8095 Skomentuj artykuł
Komentarze

13

Udostępnij
 1. DANNY__79
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2012-07-27 12:30

  Recenzja średnia, ale daję (+) choćby za to, że nigdy bym się takim urządzeniem nie zainteresował i nie poznał -- tu mogłem to zrobić :)

  //pozdrawiam

  Skomentuj

 2. cza12ster
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-07-27 16:12

  W podsumowaniu masz Sweex BoMB Contra RR300 – OCENA, a recenzujesz ASUS MS-100. 

  Skomentuj

  1. Lightning
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-07-27 20:09

   Zagalopował się ;)

   Skomentuj

  2. PJSPP
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-07-27 22:00

   Tabelkę wyciąłem z poprzedniej swojej recenzji i modyfikowałem. I oczywiście zapomniałem zmienić tytuł. Bardzo wszystkich przepraszam.

   Skomentuj

 3. suchecka63
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-07-27 19:05

  Kolego trochę pokory! Jeśli zarzucasz wszystkim, że nie czytają swoich tekstów przed publikacją czemu sam tego nie robisz ? Twoją niefrasobliwość widać już po podsumowaniu nie zagłębiając się w treść. Po skrupulatnym przestudiowaniu recenzji widać również, że stylistyka to też nie jest twoja najlepsza strona. Robiąc takie rzeczy sam się ośmieszasz.

  Skomentuj

  1. PJSPP
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-07-27 22:15

   Nigdy nie twierdziłem, że piszę lepsze recenzje niż inni. To, że komuś wskazuję błędy, które dostrzegam nie oznacza, że chcę się wywyższyć. Po prostu uważam, że krytyka (ze wskazaniem na konkretne błędy - tak jak to zrobił w niżej umieszczonym komentarzu Lightning) pozwala czynić postępy. Nie muszę mieć idealnego słuchu muzycznego ani umieć grać na fortepianie, żeby komuś powiedzieć, gdzie fałszuje oraz jaka nuta powinna być grana w danym momencie (mimo, że sam zagrałbym to znacznie gorzej).
   Osobiście cenię sobie bezpośredniość. I o ile pozytywne oceny cieszą, to i te krytyczne, ale konkretne cenię sobie - i to bardzo.
   Swoją reckę czytałem kilkukrotnie i wprowadzałem zmiany. Niestety, z braku czasu robiłem to przeważnie w nocy i dlatego są przeoczenia (nie usprawiedliwia mnie to, ale to gwoli wyjaśnień). Dlatego też i tobie dziękuję za uwagi, jednocześnie prosząc o konkretniejsze przykłady. Pozwoli mi to ulepszyć swoje recki, o ile będę miał na nie czas (niestety sprawy zawodowe wymuszają dokształcanie się w nowych dziedzinach i zabierają czas).

   Skomentuj

  2. Bakak
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-07-31 22:52

   Recenzja jest ciekawa, napisana prostym językiem i raczej nie można tu twierdzić, że autor ośmiesza się w ten czy inny sposób bo wytyka błędy innym, a sam je popełnia. Mylić się jest rzeczą ludzka i to samo tyczy się błędów... Oczywiście jeśli coś dobija dna, bo autorowi nie chciało się wysilić to już inna sprawa.
   Osobiście uważam, że tekst jest nie najgorszy choć brakuje mu trochę polotu. Szczerze powiedziawszy, komentarz powyżej lepiej mi się czytało niż samą recenzję :P Problem w tym, że tekst recenzji brzmi tak jak by pisał go przeciętniak, a komentarz bardziej przypomina dzieło osoby wykształconej i obytej w towarzystwie :P hehe
   Reasumując - daje plusika, gdyż w zasadzie nie ma się do czego przyczepić :)

   Skomentuj

 4. Lightning
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-07-27 20:07

  Po nowym krytyku działu miniRecenzje spodziewałem sie czegoś więcej... Przede wszystkim troche za szybko zmieniasz myśli.
  Ostatni akapit wygląda, jakby "wyrwano" z niego trochę słów.

  Mały przykład:
  "Przyjmując cenę 160pln, to za te pieniądze otrzymujemy bardzo ładne głośniki o niezłym wyglądzie i powiedzmy przyzwoitym brzmieniu" ja bym to tak napisał "Przy założeniu, że recenzowane głośniki kosztują 160 zł. muszę przyznać, że będą/są one bardzo atrakcyjnym wyborem ze względu na design i jakość brzmienia (w swojej cenie).

  Dam plusa, jednak musisz jeszcze trochę popracować nad swoimi publikacjami.

  Skomentuj

  1. PJSPP
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-07-27 22:02

   Dzięki za uwagi. Jeśli będę robił kolejną reckę z pewnością je uwzględnię.

   Skomentuj

   1. PJSPP
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-07-27 22:21

    Zwróciłem się do redakcji o możliwość skorygowania tego błędu.

    Skomentuj

    1. PJSPP
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-07-27 22:27

     Ups. W złym miejscu komentarz - miał być do wcześniejszej uwagi (o błędzie w nagłówku tabelki).

     Skomentuj

    2. Lightning
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-07-27 22:35

     Wiesz - jeśli masz gadu-gadu to napisz do mnie (tylko się przedstaw) ;)

     Skomentuj

     1. PJSPP
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-07-28 16:54

      Przykro mi, ale nie mam. Ani GG, ani Skype'a. Zresztą podobnie jak nk czy twarzoksiązki. Wszystko to swego czasu zabierało mi za dużo czasu i porezygnowałem. Teraz kontaktuję się albo osobiście, albo telefonicznie.

      Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!