Na topie

Test zasilacza OCZ ModXStream Pro 600W

Autor:
kkarol

więcej artykułów ze strefy:
Płyty główne

Kategoria: Zasilacze

miniRecenzja

Blogi benchmark.pl

Test od czytelnika dla czytelników. Spojrzenie na testowany produkt bądź usługę okiem docelowego odbiorcy. Jest to również kopalnia wiedzy na temat produktu po dłuższym czasie użytkowania i możliwość podyskutowania w komentarzach.

A A

Firma OCZ, której zasilacz miałem okazje testować nie należy do jednej z wiodących firm produkujących te podzespoły komputerowe. Jako marka weszła na rynek w 2000 roku i od początku zajmowała się produkcją wysokiej jakości szybkich pamięci DDR i RDRAM. Pamięci cieszące się dobrymi opiniami produkują do tej pory a od czasu rozpoczęcia produkcji komponentów, wzbogacili swoją ofertę o pamięci flash, systemy chłodzenia i zasilacze. Czy zasilacze ich produkcji są tak samo dobre jak ich pamięci. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie recenzując zasilacz ModXStream Pro 600W.

Według producenta seria ModXStream jest przeznaczona dla wymagających posiadaczy zestawów do grania dzięki m.in. certyfikatowi NVIDIA SLI. Oprócz tego seria odznacza się stabilnością, wydajnym systemem chłodzenia, modowym systemem okablowania i wysoką wydajnością prądową. Czy tak jest faktycznie, okaże się w następnych akapitach.

Pierwsze wrażenia

Zasilacz przyszedł w ładnie zapakowanym pudełku, na którym można było odczytać podstawowe dane odnośnie specyfikacji produktu. Po otwarciu pudełka ukazały się dwie przegródki, w której z jednej strony był zapakowany w folie zasilacz a w drugiej saszetka na kable i śrubki. Na wierzchu leżała jeszcze instrukcja i jak byłem już przyzwyczajony, bez języka polskiego.

Kable

To mój pierwszy modowalny zasilacz i pierwsze co mi się rzuciło w oczy to saszetka z logiem producenta na okablowanie. Naprawdę fajna sprawa, która pozwala przechowywać kable tak żeby nie walały się nam gdzieś po szufladach. Skoro zacząłem o okablowaniu to warto powiedzieć coś więcej. Każdy wiązka kabli jest pokryta czarnym nylonowym oplotem, więc wyklucza się problemy z luźnymi kablami latającymi po obudowie. Brak takich problemów wpływa nie tylko na estetykę ale i cyrkulację powietrza wewnątrz naszych pecetów. Kable są też dostatecznie giętkie żeby bez problemu można było je rozłożyć w obudowie. Wszystkie wtyczki są naprawdę porządnie wykonane a przy przypinaniu do zasilacza nie ma mowy o pomyłce. 

Z kabli do dyspozycji mamy:
- kabel do zasilania kart graficznych 6pin oraz dla nowszych układów graficznych 6+2pin, oba o długości 45cm
- 2 kable zasilające SATA z 3 wtyczkami rozłożonymi co 15cm i o łącznej długości kabla 45cm.
- 2 kable zasilające MOLEX/FDD z 2 wtyczkami MOLEX i jedną ostatnią FDD, rozłożone co 15cm i o łącznej długości kabla 45cm

Oprócz dopinanych przewodów mamy na stałe podłączone (każdy z nich o długości 45cm):
- główny kabel zasilania płyty głównej zakończony 20-pinową i oddzieloną 4-pinową wtyczką
- dwa przewody odpowiedzialne za regulację napięcia procesora, zakończone ośmiopinową wtyczką EPS oraz czteropinową P412V

 

Zasilacz

Zasilacz jest czarną skrzyneczką o śliskiej powierzchni co gwarantuje, że tak szybko się nie porysuje. Z jednej strony zasilacza mamy naklejkę producenta z oznaczeniem modelu a z drugiej strony tabelkę z danymi technicznymi. Od spodu mamy duży srebrny grill z logiem na OCZ na środku, pod którym kręci się 14cm wentylator. Jego prędkość sterowana jest automatycznie w zależności od obciążenia. O głośności napiszę później.


Na tylnej ściance mamy duży włącznik zasilania i wtyczkę standardowego kabla zasilania. Oprócz tego cały tył zasilacza ma wycięte sześciokątne otwory układające się w „plaster miodu”. Mają one na celu jak najskuteczniej dać ujście nagrzanemu powietrzu.
Specyfikacja prądowa zasilacza przedstawia się następująco: 

AC INPUT: 100-240v 10A

FREQUENCY: 50-60Hz

MAX LOAD: 600W

DC OUTPUT

+5V

+3,3V

+12V1

+12V2

-12V

+5SB

25A

25A

25A

25A

0,3A

2,5A

150W

504W

3,6W

12,5W

 

Patrząc na zasilacz od strony specyfikacji widać również, że ten model może pochwalić się certyfikatem 80 PLUS. Oznacza to, że średnia sprawność podczas pracy przekracza 80%. Co to oznacza? Mówiąc w skrócie będzie zurzywał mniej energii (i wydawał ją w postaci ciepła) niż inne o mniejszej sprawności. Ponadto zasilacz został wyposażony w pełen arsenał filtrów i zabezpieczeń by nasz komputer był zabezpieczony przed zbyt wysokim napięciom (filt Over Voltage Protection, OVP), przeciw zwarciom (filt Short Circuit Protection, SCP) oraz przeciw przeciążeniom (filt Over Load Protection, OLP).

Pełna specyfikacja:

 

Test

Platforma testowa:
Procesor: Intel Pentium DualCore E5200 2,5Ghz @ 3,2Ghz
Płyta główna: Asus P5B Premium
Karta graficzna: Asus GeForce 9800GT Ultimate 512MB GDDR-3
Pamięci: Geil 2x1GB 800Mhz CL4
Dysk Twardy: Seagate 500GB 7200RPM 16MB
Karta muzyczna: SB Audigy ZS 2 Gold Edition
Napęd optyczny: nagrywarka DVD LG

Pomiary napięć wykonywałem woltomierzem podpiętym do wolnych wtyczek MOLEX i SATA. Pomiar wykonywałem w stanie bez obciążenia (przeglądarka WWW, Winamp) oraz przy obciążeniu odpalając Prime95 i Cinebench R10.

Od razu widać, że na linii 12V pod obciążeniem mamy podbicie do max 12,35V. Mieści się to w normie ATX, (górna granica to 12,6V) lecz taka rozbieżność jest mocno zauważalna, tym bardziej że jest to linia, którą zasilanych jest dużo podstawowych elementów komputera. Tym bardziej to niepokoi, zważywszy że mamy do czynienia z podwyższonym napięciem (12,30V) już przy minimalnym obciążeniu. Przy obciążeniu wartość ta jeszcze dodatkowo podnosi się- skok o 0,05V. Może to niepokoić i możemy zadawać sobie pytania jak będzie zachować się ta wartości dla bardziej prądożernych konfiguracji z np. dwiema kartami graficznymi. Mimo to jest jeszcze w miare dobrze bo mieści się w normie.

Dla linii 3,3V bez obciążenia widzimy podbicie napięcia do max 3,34V, co jest dobrym wynikiem. W stresie zasilacz wytwarzał prąd o napięciu 3,35V, który również jest zadowalającym wynikiem. Jak widać na tej linii zasilacz poradził sobie dobrze. Górną granicą na tej linii jest napięcie 3,46V.

Przy napięciu 5V bez obciążenia mierniki wskazały 5,03V co jest bardzo dobrym wynikiem. Natomiast po obciążeniu zestawu pomiary wykazały napięcia 5,05V i 5,04V co również pozostaje bardzo dobrym wynikiem. Jak widać tu zasilacz również poradził sobie bardzo dobrze. Górna granica to 5,25V.

 Głośność

14centymetrowy wentylator zainstalowany w zasilaczu przy minimalnym obciążeniu (oboroty 1300RPM) jest niemal niesłyszalny. Trzeba się dobrze wsłuchać żeby usłyszeć lekki szum. Przy obciążeniu udało mi się go rozkręcić do 1500RPM i szum był nie wiele, ale jednak bardziej słyszalny. Mimo to można było bez irytacji dalej pracować przy komputerze. Te wrażenia odsłuchowe są czysto subiektywne lecz dodam, że cisza to dla mnie ważna sprawa i jestem na to nieco wyczulony. Głośność sprawdzałem przy colerze na procesorze, który kręcił się z prędkością 1100RPM i jednym wentylatorze na obudowie kręcącym się 1150RPM. Więc otoczenie nie zagłuszało zasilacza.

 

 Podsumowanie

Jeśli chodzi o jakość wykonania, wyposażenie i głośność zasilacz OCZ ModXTream Pro 600W wypada bardzo dobrze. Obudowa jest dobrze wykonana, nic nie skrzypi, nie rusza się, ogólnie nie rozpada się w rękach. Wyposażenie też jest wystarczające. Kable dobrze wykonane i oplecione. No i dołączona saszetka na kable za którą należy się spory plus. Mówiąc o kablach muszę wspomnieć, że przeglądając inne recenzje tego zasilacza (sam szukam teraz nowego i trochę się już naczytałem m.in. o tym modelu) słyszałem, że w większych obudowach kable mogą się okazać za krótkie. Jednak w moim przypadku przy standardowej wielkości obudowy w zupełności wystarczą. Wrażenia odsłuchowe z komputerem i tym zasilaczem są jak najbardziej pozytywne. Zasilacz zupełnie nie przeszkadza w pracy, jest wręcz niesłyszalny. Jednak najważniejsze są w zasilaczu stabilne napięcia poszczególnych linii. Tu OCZ radzi sobie tylko dobrze. Na linii 12V odnotowałem spore odstępstwo od napięcia nominalnego. Jak pisałem wcześniej mieści się to w granicznych 5% normy ale warto zaznaczyć o tym podbiciu. Dochodzi do tego jeszcze fakt, że napięcie skacze w zależności od obciążenia, skok o 0,05V. Wszystko dalej mieści się w normie ale trzeba fakt ten zaznaczyć. Na liniach 5V i 3,3V zasilacz radzi sobie już lepiej, choć napięcia dalej nie są równe nominalnym i lekkie skoki przy różnym obciążeniu. Nie są to jednak tak wyraźne skoki jak w przypadku linii 12V.

Zasilacz kosztuje na rynku ok. 350zł. W okolicach tej ceny jest spory wybór podobnych zasilaczy i myślę, że warto się im wszystkim przyjrzeć by nie być później zawiedzionym. OCZ jest dobrym zasilaczem ale konkurencja jest duża i dla niektórych z nas, to ich produkty mogą być bardziej odpowiednie i dające pełną satysfakcję z zakupu.

 

Plusy:
- wykonanie zasilacza
- modowalne okablowanie
- stabilne linie 5V i 3,3V
- bardzo cichy
- oplot na przewodach
- 3lata gwarancji

Minusy:
- kable w większych obudowach mogą okazać się za krótkie
- wysokie podbicie napięcia na linii 12V
 

Odsłon: 40372 Skomentuj artykuł
Komentarze

33

Udostępnij
 1. manioor
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-28 07:26

  przeczytalem to co mnie interesowalo o zasilaczu i mam juz opinie na ten temat, wiec zasluzona 5 dla Ciebie.

  ps.

  zdrowo koplo na v12.

  Skomentuj

 2. miggi
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-28 07:38

  "To mój pierwszy modowalny zasilacz" czy tam zamiast modowalny nie powinno być modularny?
  Jak udało ci się podpiąć multimetr pod złącze SATA?

  Skomentuj

  1. kkarol
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-10-28 13:56

   Sory, bledy w pisaniu. Mial byc modularny a woltomierz podpiety byl tylko do Molex'a.

   Skomentuj

 3. darkmonk
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-28 08:54

  IMO 1300obr przy takim wentylatorze musi wydawać wyraźny dźwięk. Chyba użyli jakiegoś cudownego wentylatora że go niesłyszałeś ;) np Zephyr przy 900obr jest wyraźnie słyszalny.

  Skomentuj

  1. kkarol
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-10-28 14:02

   Jak pisalem sa to moje subiektywne odczucia bez pomiarow glosnosci itd. Dla mnie byl to lekki szum a porownanie mialem do starego zasilacza - Chieftec z dwoma wentylatorami.

   Skomentuj

  2. DeRuleX
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-10-29 08:43

   Mam ten zasilacz i zapewniam cie, że jest chichy. Żeby go usłyszeć muszę głowę do kompa na 15cm przystawić, a i tak słychać tylko lekki szum. Nie jestem jakimś ekstrymalnym cichofilem, wieć taki poziom ciszy mi wystarcza. Na necie recenzenci chwala sobie cicha prace tego zasilacza.

   Skomentuj

  3. game4you
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-10-29 18:00

   mam ten zasilacz i musze przyznać że jest naprawde cichy...
   cichszy od StealthXstream

   Skomentuj

 4. darkmonk
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-28 08:55

  Pardom zephyr przy 600 obortach ;d

  Skomentuj

 5. mszark
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-28 09:19

  Powiedzmy sobie szczerze. Taki sprzęt dla tego zasilacza to żadne obciążenie.

  Skomentuj

  1. kkarol
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-10-28 13:58

   To prawda. Staralem sie go obciazyc jak tylko moglem, dlatego np. karta graficzna nalezy do mojego wspolokatora.

   Skomentuj

 6. grzesiekmos
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-28 10:51

  Świetny test i świetny zasilacz ;)

  Skomentuj

  1. grzesiekmos
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-10-28 10:55

   Cofam to drugie, przeoczyłem najważniejszą informację o 12V...

   Skomentuj

   1. _nick_
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2009-10-28 14:45

    12.3V to całkiem dobre napięcie, na pewno dużo lepsze niż 11.7-11.8V.

    Wiele dobrych zasilaczy ma takie napięcie na tej linii. Wystarczy go dobrze obciąży a powonno zejść do 12.2V.

    Skomentuj

    1. manioor
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2009-10-28 16:49

     jemu chodzi chyba o ten skok napiecia.

     Skomentuj

     1. grzesiekmos
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2009-10-28 19:16

      Tak, miałem na myśli skok napięcia ;)

      Skomentuj

     2. _nick_
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2009-10-29 09:20

      No najlepsze to to nie jest ;)

      Skomentuj

 7. juggler
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-28 16:49

  "Oprócz tego seria odznacza się stabilnością, wydajnym systemem chłodzenia, modowym systemem okablowania i wysoką wydajnością prądową."
  Modularnym systemem okablowania...

  Myślę, że podczas grania albo testu 3dMark napięcie na linii 12V zeszłoby jeszcze trochę.

  Ogólnie fajnie się czyta, ode mnie 4 za to co wyżej.

  Skomentuj

 8. bucyfer
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-28 17:50

  "Mówiąc w skrócie będzie zurzywał mniej energii" oraz "filt" w kilku kolejnych zdaniach. jest też kilka potwórzeń typu "Przy napięciu 5V bez obciążenia mierniki wskazały 5,03V co jest bardzo dobrym wynikiem. Natomiast po obciążeniu zestawu pomiary wykazały napięcia 5,05V i 5,04V co również pozostaje bardzo dobrym wynikiem."
  Polonistka by się przeczepiła, lecz to raczej mały błąd.

  Skomentuj

  1. kkarol
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-10-28 21:02

   Jak to mowia, praktyka czyni mistrza :]

   Skomentuj

 9. lech13133
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-29 07:40

  gdzie test sprawność widzę tylko ze 80% tyle to producent mówi a ile jest w realu to nie pokazałeś"może jest więcej a może mnie ???!"

  Skomentuj

  1. _nick_
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2009-10-29 09:21

   Do tego trzeba mieć odpowiedni miernik, który nie każdy posiada.

   Skomentuj

   1. mICh@eL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2009-10-29 13:59

    A tam miernik... trzeba zmierzyć ile prądu dostarczane jest do podzespołów i ile pobiera mocy czynnej z gniazdka :P

    O ile w przypadku obciążenia sztucznego np. baterią żarówek, wystarczy monitorować napięcie, to w przypadku podzespołów ciężko jest zmierzyć ile energii zużywają/ile dostarcza im zasilacz :P

    Skomentuj

    1. lech13133
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2009-10-29 18:10

     wystarczy znać wzór na sprawność n=(Pwy/Pwe)*100%
     P=J*U

     Skomentuj

     1. mICh@eL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2009-10-29 20:15

      jeszcze sobie poczytaj o mocy czynnej, biernej i pozornej, a potem pisz... :]

      Skomentuj

 10. _nick_
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-29 09:20

  Bardzo dobra recka, dałem 5 :)

  Skomentuj

 11. matej
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-30 18:28

  Świetna recka. 5;]

  PS trochę dziwnie dobrana kolorystyka wykresów :P

  Skomentuj

 12. torture
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-10-31 22:52

  Bardzo fajna recenzja, dobre zdjęcia, testy tego co trzeba. Testów sprawności ja nie oczekuję od takiego testu, poza tym na 80plus.org macie taki test, jak byk. Ogólnie podoba mi się ten zasilacz, sam się nim interesowałem jakiś czas temu ;) Ode mnie też 5. Popracuj jeszcze nad interpunkcją i sczytaj to sobie, bo kilka literówek się wkradło.

  Skomentuj

 13. PrzemasK
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-11-01 11:25

  ode mnie też 5 bo fajnie się czytało :) również od niedawna posiadam ten zasilacz i muszę przyznać że jest cichy. Tylko rzeczywiście miałem problem bo kabel do zasilania procka był trochę krótki jak zamontowałem większe chłodzenie. Ale na szczęście sobie poradziłem

  Skomentuj

 14. henry230
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-11-05 12:39

  Sam mam ta zasiłke i nie narzekam proca na box wykręconego na 3.6 mhz do tego grafe wykręcona w kosmos i wszystko hula stabilnie

  Skomentuj

 15. mapat85
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2009-11-05 16:49

  Czy mógłby kto zrobić recka jakiegoś ocz stealthxstream 700W?

  Skomentuj

 16. ocZfun
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2011-08-24 22:32

  Ten zasilacz przynajmniej raz uratował mój komputer przed przepaleniem. Ten cały Active PFC rządzi.

  Skomentuj

 17. Silver Fox
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-07-18 11:35

  fggggggg

  Skomentuj

 18. zCrackowany
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-08-24 09:03

  Fajna mini recka dzięki niej kupiłem ten zasilacz i jest całkiem spoko :d ,ale popraw "zasilacz OCZ ModXTream Pro 600W wypada" Pierwsze zdanie w Podsumowaniu "ModXTream" :p

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!