Na topie

LibreOffice darmowy pakiet biurowy - alternatywa dla MS Office

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

libreoffice 4 pobierz pakiet biurowy download logo

AA

Programiści z The Document Foundation wydali kolejną wersję, popularnego i co ważne w pełni darmowego pakietu biurowego LibreOffice. Wśród nowości znalazły się nowe funkcje i rozszerzenia, a ponadto rozwiązali dostrzeżone problemy.

Najważniejsze informacje o LibreOffice 4.3.1 (Fresh Branch):

 • Wersja dla Mac OS nie posiada pakietu rozszerzeń MediaWiki
 • Dystrybucja dedykowana dla systemu Windows posiada pakiet wielojęzyczny, więc użytkownik może w dowolnym momencie wybrać język, w którym będzie pracować
 • Zawartość pomocy dostępna jest w serwisie online lub może być oddzielnie doinstalowana do pakietu
 • Kod dla systemu Windows jest cyfrowo podpisany przez The Document Foundation
 • Użytkownicy systemu Windows, którzy posiadają Apache OpenOffice, powinni dokonać deinstalacji tego pakietu. Między tymi zestawami narzędzi może wystąpić konflikt, przez to, że korzystają z tego samego typu plików.
 • Osoby korzystające z Linuksa i wersji Java GCJ mogą mieć problemy podczas korzystania z LibreOffice, zaleca się korzystanie z innej dystrybucji bibliotek Java, na przykład OpenJDK
 • Interfejs aplikacji został rozszerzony i uległ zmianom. W każdej chwili można przywrócić swój indywidualny profil ustawień z poprzedniej wersji LibreOffice'a.

LibreOffice download pobierz

Pobierz: LibreOffice 4.3.1

Rozmiar pliku: ok. 215 MB

LibreOffice to naturalny wybór dla osób, które nie chcą korzystać lub nie mogą sobie pozwolić na kosztowny pakiet MS Office, od niedawna jest rozwijany pod skrzydłami Oracle. Społeczność związana z OpenOffice.org była bardzo niezadowolona z takiego obrotu spraw i we wrześniu 2010 roku założona została The Document Foundation. Ruszył wówczas "analogiczny" do OpenOffice.org projekt pod nazwą LibreOffice.

Program dostępny jest w wersji stacjonarnej oraz podręcznej, którą można bez konieczności instalacji uruchamiać z pamięci USB oraz dysków przenośnych i sieciowych. W jego skład wchodzi sześć aplikacji:

 • Writer to edytor tekstu, który może być użyty do wszystkiego - zarówno do napisania krótkiego listu, jak i do produkcji całej książki z wbudowanymi ilustracjami, spisem treści, bibliografią i diagramami. Dzięki takim narzędziom jak autouzupełnianie, autoformatowanie, czy automatyczne sprawdzanie pisowni, Writer znacznie ułatwi pracę. Jest wystarczająco dobry, aby poradzić sobie także z publikacjami biurowymi - można m.in. tworzyć wielokolumnowe biuletyny oraz broszury. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

 • Calc pomoże w różnego rodzaju obliczeniach i analizach. W pełni zintegrowany system pomocy ułatwia pracę wprowadzania komplikowanych formuł. Program umożliwia dodawanie danych z zewnętrznych lokacji, takich jak SQL czy Oracle, a następnie ich sortowanie i filtrowanie w celu przedstawienia analizy statystycznej. Można również korzystać z funkcji graficznych do wyświetlania wielu wykresów 2D i 3D z 13 kategorii, włączając w nie wykresy liniowe, powierzchniowe, słupkowe, kołowe i punktowe (XY). Wśród kilkudziesięciu dostępnych odmian na pewno znajdziemy taki, który odpowiada naszemu projektowi.

 • Impress jest najszybszym i najprostszym sposobem na tworzenie prezentacji multimedialnych. Oryginalne animacje i efekty specjalne pomogą przekonać odbiorców. Tworzone prezentacje będą wyglądały na profesjonalne.

 • Base to baza danych, którą można bez problemu zintegrować z istniejącymi strukturami danych. Program pozwala bowiem na importowanie danych m.in. z MySQL, PostreSQL oraz Microsoft Access. Z jej pomocą można tworzyć zaawansowane bazy danych zawierające formularze, raporty, opinie i zapytania.

 • Math jest prostym edytorem równań, który pozwala napisać równania matematyczne, chemiczne, elektryczne i naukowe w standardowym zapisie symboli.

 • Draw to niezwykle rozbudowane narzędzie graficzne, z którego pomocą możemy obrobić wszelkie obiekty, tworzyć schematy, diagramy, formularze obiektów 3D i wiele, wiele innych. Ponadto obsługuje OpenGL.

LibreOffice ma również wbudowany kreator plików PDF, dzięki któremu można tworzyć dokumenty, a także otwierać i czytać już istniejące. 

Pakiet w ciągu pół roku zyskał wielu zadowolonych użytkowników na całym świecie. Obecnie jest już dostępny w ponad 30 wersjach językowych, w tym również w polskiej. Jako ciekawostkę można dodać, że LibreOffice ma być domyślnym pakietem w kolejnej wersji systemu Ubuntu. LibreOffice można swobodnie pobierać, instalować i rozpowszechniać bez obawy o naruszenie praw autorskich. Dostępny jest w wersjach dla systemów Windows, Mac OS X i Linux - x86, jak i x64. Osoby korzystające z Windows 2000 powinny zainstalować tę poprawkę przed instalacją pakietu

Źródło: LibreOffice

Odsłon: 22526 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij

Licencjonowana koszulka z gry Wiedźmin 3

 1. slo1q
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-09-23 09:07

  Od około dwóch lat używam właśnie Libre Office i uważam, że to najlepsza alternatywa dla absurdalnie drogiego pakietu MS Office. Libre jest sporo szybszy niż np Open Office, na bazie którego powstał. Mamy go na wszystkich komputerach w firmie. Wyobraźcie sobie, jakie są to oszczędności względem kupowania dla każdego stanowiska licencji na MS Office

  Skomentuj

  1. Erathiel
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-09-23 09:32

   Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach użytkownicy po prostu nie wykorzystują możliwości pakietu. Do czego może potrzebować rozbudowanego MS Office (nie deprecjonując nikogo) przeciętna księgowa? Też używam LibreOffice, zarówno prywatnie, jak i w firmie. Moje wymagania spełnia w zupełności, niektórzy użytkownicy czasem coś pomarudzą, ale to bardziej kwestia przyzwyczajenia do MS Office (niektóre czynności wykonuje się inaczej) niż faktyczny brak funkcjonalności w Libre. A oszczędność na licencjach przy kilkudziesięciu użytkownikach jest ogromna.

   Skomentuj

 2. Barubar24
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-09-23 12:28

  na co dzień nie korzystam z pierdylionów opcji, dlatego LibreOffice jest jak znalazł.

  Pytanie ilu ludzi, którzy kupili MS Office dla domu skorzystało z dodatkowych funkcji np. Worda, poza napisaniem prostego listu, podania czy wstawienia tabelki?

  Skomentuj

 3. Barubar24
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-09-23 12:29

  na co dzień nie korzystam z pierdylionów opcji, dlatego LibreOffice jest jak znalazł.

  Pytanie ilu ludzi, którzy kupili MS Office dla domu skorzystało z dodatkowych funkcji np. Worda, poza napisaniem prostego listu, podania czy wstawienia tabelki?

  Skomentuj

 4. zuforr
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-09-23 21:42

  Libre Office jest fajny jako darmowy program ale na pewno mniej dopracowany od Offcie od Ms.
  Wysypał mi się kilka razy calc przy tabelach przestawnych ale że one były mi potrzebne tylko kilka(raczej nauka tego niż było mi to potrzebne ) razy to ujdzie (w excelu nigdy się nic nie wysypało).
  Mimo że jest za darmo to i tak większość użytkowników nie wykorzysta nawet 1/10 jego potencjału.

  Skomentuj

 5. Jacojj
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-09-24 12:57

  Warto jeszcze wspomnieć o Apache OpenOffice, również w pełni darmowy pakiet biurowy - jest lżejszy i szybciej działa (Libre też wywodzi się od OpenOffice). http://www.openoffice.org/pl/

  Skomentuj

  1. rocky2
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-09-25 13:43

   Potwierdzam. Jest mniejszy od Libre i szybszy. Instalator ma to co powinien obowiązkowo mieś, a czego LibreOffice NIE ma to znaczy WYBÓR tylko tych modułów które chcesz , a nie domyślnie ładuje mi cała matematykę i rysunki jak w nowszych wersjach LibreOffice.

   Skomentuj

 6. znik70
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-09-24 23:06

  mi za chiny ludowe nie chce w tym działać tzw. wydruk korespondencyjny, czyli wielokrotny z szablonu i bazy danych. nie wiem czy to w ogóle poprawią.

  Skomentuj

  1. rocky2
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-09-25 13:44

   Potwierdzam. U mnie też druk wielokrotny nie działa.

   Skomentuj

  2. Erathiel
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2014-09-26 17:55

   A mnie się udało doprowadzić to do działania, chociaż przyznaję, że po długiej i ciężkiej walce. Zdecydowanie nie jest to przyjazny dla użytkownika komponent i powinien zostać przeprojektowany i uproszczony.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Od komentujących wymagamy przestrzegania netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!