Na topie

LibreOffice 5.3 do pobrania - darmowy pakiet biurowy

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Pobierz darmowy pakiet biurowy LibreOffice w wersji 5.3. Darmowa alternatywa dla MS Office zyskała nowe funkcje i odświeżony interfejs.

 • LibreOffice 5.3 do pobrania - darmowy pakiet biurowy
A A

Popularny pakiet biurowy staje się z wersji na wersję bardziej funkcjonalny. Darmowy Office rozwijany przez zespół The Document Foundation jest coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Office’a Microsoftu, a wraz z pojawieniem się edycji LibreOffice 5.3 różnice pomiędzy nimi poważnie się zatarły. Udostępniona została nowa, czwarta już jej wersja oznaczona jako „5.3.4”. 

LibreOffice 5.3.4 to przede wszystkim ponad 100 poprawek, które mają pozytywnie wpłynąć na stabilność oprogramowania. Wyeliminowane zostały między innymi problemy związane z obsługą dokumentów Microsoft Office RTF i OOXML. 

Pobierz darmowy pakiet biurowy LibreOffice

Pobierz LibreOffice 5.3.4 (fresh)
LibreOffice 5.3.4 (fresh)
Pobierz LibreOffice 5.2.7 (still)
LibreOffice 5.2.7 (still)
Pobierz LibreOffice 5.4.0 (development)
LibreOffice 5.4.0 (development)

Uwaga: „fresh” to wersja stabilna z najnowszymi funkcjami dla użytkowników domowych i entuzjastów, „still” to wersja stabilna zalecana dla przedsiębiorstw, a „development” to wersja rozwojowa z eksperymentalnymi funkcjami, która może nie działać w pełni poprawnie.


Najważniejsze nowości wprowadzone w poprzednich wersjach LibreOffice:

 • 64-bitowa wersja na Windows (i pełne wsparcie dla Windows 10)
 • Skrócony czas uruchamiania składników pakietu
 • Zwiększona wydajność działania edytorów
 • Wprowadzenie funkcjonalnych menu bocznych 
 • Poprawione importowanie plików z programów zewnętrznych
 • Wyeliminowanie błędów związanych eksportowaniem plików
 • Ułatwione tworzenie i edycja wykresów i diagramów
 • Poprawione dodawanie i modyfikowanie zdjęć w dokumentach
 • Zwiększone możliwości programu Calc, nowe funkcje statystyczne
 • Usprawnione zarządzanie stylami podczas tworzenia dokumentów

LibreOffice 5.3 z odświeżonym interfejsem

MUFFIN – tak właśnie nazywa się nowy interfejs. Jest to skrót od My User Friendly & Flexible INterface i zgodnie z przesłaniem widniejącym w nazwie, celem programistów było sprawienie, by stał się on bardziej elastyczny i przyjazny dla użytkownika. Jest on w pełni podatny na modyfikacje i może dostosowywać się do różnych scenariuszy pracy, przyspieszając i usprawniając w efekcie tę ostatnią.

MUFFIN może działać w jednym z kilku trybów, a najciekawszym z nich jest Notebookbar. Przypomina on „wstążkę” znaną z MS Office, czyli dzielącą górną część interfejsu na karty, odpowiadające za różne możliwości formatowania dokumentu.

Więcej nowości w LibreOffice 5.3

Oprócz interfejsu MUFFIN każdy z podstawowych składników pakietu biurowego LibreOffice doczekał się w wersji 5.3 nowych funkcji. To między innymi możliwość wstawiania obrazków w formie plików PDF, obsługa stylów tabel ODF, otwieranie plików MS Office z szyfrowaniem RC4 oraz narzędzie, które pozwala na przechodzenie do konkretnej strony dokumentu w Writerze.

Edytor tekstu Writer doczekał się też rozbudowanej palety strzałek i formatowania tekstu do kapitalików. Arkusz kalkulacyjny Calc otrzymał zaś między innymi nowe style i formaty oraz usprawnione wyszukiwanie funkcji. Z kolei edytor prezentacji Impress ma nowe szablony, a do tego pozwala na zmianę właściwości slajdów w pasku bocznym i na linkowanie do obrazów zewnętrznych. Więcej o zmianach i nowościach na poniższych filmikach:


  LibreOffice: darmowy pakiet biurowy - alternatywa dla MS Office

  LibreOffice to naturalny wybór dla osób, które nie chcą korzystać lub nie mogą sobie pozwolić na kosztowny pakiet MS Office. We wrześniu 2010 roku założona została The Document Foundation, która czuwa nad rozwojem tego projektu. 

  Pakiet biurowy LibreOffice dostępny jest w wersji stacjonarnej oraz przenośnej, którą można bez konieczności instalacji uruchamiać z pamięci USB oraz dysków przenośnych i sieciowych. W jego skład wchodzi sześć podstawowych aplikacji:

  • Writer to edytor tekstu, który może być użyty do wszystkiego - zarówno do napisania krótkiego listu, jak i do produkcji całej książki z wbudowanymi ilustracjami, spisem treści, bibliografią i diagramami. Dzięki takim narzędziom jak autouzupełnianie, autoformatowanie czy automatyczne sprawdzanie pisowni, Writer znacznie ułatwia pracę. Jest wystarczająco dobry, aby poradzić sobie także z publikacjami biurowymi - można m.in. tworzyć wielokolumnowe biuletyny oraz broszury. 

  • Calc - arkusz kalkulacyjny - pomoże w różnego rodzaju obliczeniach i analizach. W pełni zintegrowany system pomocy ułatwia pracę wprowadzania komplikowanych formuł. Program umożliwia dodawanie danych z zewnętrznych lokacji, takich jak SQL, a następnie ich sortowanie i filtrowanie w celu przedstawienia analizy statystycznej. Można również korzystać z funkcji graficznych do wyświetlania wielu wykresów 2D i 3D z 13 kategorii, włączając w nie wykresy liniowe, powierzchniowe, słupkowe, kołowe i punktowe (XY). Wśród kilkudziesięciu dostępnych odmian na pewno znajdziemy taki, który odpowiada naszemu projektowi.

  • Impress umożliwia tworzenie prezentacji multimedialnych - szybko i wygodnie. Oryginalne animacje i efekty specjalne pomogą przekonać odbiorców. Tworzone prezentacje będą wyglądały na profesjonalne.

  • Base to baza danych, którą można bez problemu zintegrować z istniejącymi strukturami danych. Program pozwala na importowanie danych m.in. z MySQL, PostreSQL oraz Microsoft Access, co znacząco zwiększa jego możliwości. Z jej pomocą można tworzyć zaawansowane bazy danych zawierające formularze, raporty, opinie i zapytania.

  • Math jest prostym edytorem równań, który pozwala napisać równania matematyczne, chemiczne, elektryczne i naukowe w standardowym zapisie symboli. Szczególnie przydatne podczas nauki.

  • Draw to niezwykle rozbudowane narzędzie graficzne, z którego pomocą możemy edytować wszelkie obiekty oraz tworzyć schematy, diagramy, formularze obiektów 3D i wiele, wiele innych. Ponadto obsługuje OpenGL.

  LibreOffice ma również wbudowany kreator plików PDF, dzięki któremu można tworzyć dokumenty, a także otwierać i czytać już istniejące. 

  Pakiet w ciągu pół roku zyskał wielu zadowolonych użytkowników na całym świecie. Obecnie jest już dostępny w ponad 30 wersjach językowych, w tym również w polskiej. LibreOffice można swobodnie pobierać, instalować i rozpowszechniać bez obawy o naruszenie praw autorskich. Dostępny jest w wersjach dla systemów Windows, Mac OS X i Linux - x86, jak i x64. Od wersji 5.0.0 pozwala też na podstawową edycję na Androidzie.

  Źródło: LibreOffice

  Odsłon: 51579 Skomentuj newsa
  Komentarze

  32

  Udostępnij
  1. slo1q
   Oceń komentarz:

   29    

   Opublikowano: 2014-09-23 09:07

   Od około dwóch lat używam właśnie Libre Office i uważam, że to najlepsza alternatywa dla absurdalnie drogiego pakietu MS Office. Libre jest sporo szybszy niż np Open Office, na bazie którego powstał. Mamy go na wszystkich komputerach w firmie. Wyobraźcie sobie, jakie są to oszczędności względem kupowania dla każdego stanowiska licencji na MS Office

   Skomentuj

   1. Erathiel
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2014-09-23 09:32

    Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach użytkownicy po prostu nie wykorzystują możliwości pakietu. Do czego może potrzebować rozbudowanego MS Office (nie deprecjonując nikogo) przeciętna księgowa? Też używam LibreOffice, zarówno prywatnie, jak i w firmie. Moje wymagania spełnia w zupełności, niektórzy użytkownicy czasem coś pomarudzą, ale to bardziej kwestia przyzwyczajenia do MS Office (niektóre czynności wykonuje się inaczej) niż faktyczny brak funkcjonalności w Libre. A oszczędność na licencjach przy kilkudziesięciu użytkownikach jest ogromna.

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-07-15 16:07

     "Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach użytkownicy po prostu nie wykorzystują możliwości pakietu."

     Zaczyna się...

     Skomentuj

     1. kitamo
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-07-15 16:47

      ale taka jest prawda. Mozliwosci Offica są ogromne a w wielu przypadkach służy on do pisania prostych pism itp.
      Zaawansowane makra z excela to czarna magia dla 90% użytkowników tego pakietu a jest to jedyny argument dla uzywania go - kiedy potrzebna jest 100% kompatybilnosc wszystkich skryptów i dokumentów które są za jego pomocą tworzone.
      Do prostego redagowania nie ma znaczenia jaki to pakiet będzie bo w tej formie libre office z MS office się dogadają.

      Skomentuj

   2. rrrrrr
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2016-05-06 10:38

    Rzeczywiście, ostatnie wersje przynoszą poprawę w działaniu, jak i w funkcjonalności. Nie jest idealnie, ale jest coraz lepiej.

    Skomentuj

   3. supervisor
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-02-04 15:50

    Open office został w większości porzucony, nic dziwnego że Libre jest szybszy skoro jest rozwijany.

    Skomentuj

  2. Barubar24
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2014-09-23 12:28

   na co dzień nie korzystam z pierdylionów opcji, dlatego LibreOffice jest jak znalazł.

   Pytanie ilu ludzi, którzy kupili MS Office dla domu skorzystało z dodatkowych funkcji np. Worda, poza napisaniem prostego listu, podania czy wstawienia tabelki?

   Skomentuj

  3. Barubar24
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-09-23 12:29

   na co dzień nie korzystam z pierdylionów opcji, dlatego LibreOffice jest jak znalazł.

   Pytanie ilu ludzi, którzy kupili MS Office dla domu skorzystało z dodatkowych funkcji np. Worda, poza napisaniem prostego listu, podania czy wstawienia tabelki?

   Skomentuj

  4. zuforr
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2014-09-23 21:42

   Libre Office jest fajny jako darmowy program ale na pewno mniej dopracowany od Offcie od Ms.
   Wysypał mi się kilka razy calc przy tabelach przestawnych ale że one były mi potrzebne tylko kilka(raczej nauka tego niż było mi to potrzebne ) razy to ujdzie (w excelu nigdy się nic nie wysypało).
   Mimo że jest za darmo to i tak większość użytkowników nie wykorzysta nawet 1/10 jego potencjału.

   Skomentuj

   1. derunim
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-02-05 19:46

    Używam go na linuksie.
    Spoko.
    Czasami się wysypuje.
    Ale w pracy korzystam z MS Office i nieraz też sprawia problemy. Szczególnie irytujące było, jak czasami potrafił się wyłączyć i nie było opcji odzyskiwania dokumentu.
    Libre Office do tej pory nie zrobił mi takiego psikusa.

    Skomentuj

  5. Jacojj
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2014-09-24 12:57

   Warto jeszcze wspomnieć o Apache OpenOffice, również w pełni darmowy pakiet biurowy - jest lżejszy i szybciej działa (Libre też wywodzi się od OpenOffice). http://www.openoffice.org/pl/

   Skomentuj

   1. rocky2
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2014-09-25 13:43

    Potwierdzam. Jest mniejszy od Libre i szybszy. Instalator ma to co powinien obowiązkowo mieś, a czego LibreOffice NIE ma to znaczy WYBÓR tylko tych modułów które chcesz , a nie domyślnie ładuje mi cała matematykę i rysunki jak w nowszych wersjach LibreOffice.

    Skomentuj

  6. znik70
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-09-24 23:06

   mi za chiny ludowe nie chce w tym działać tzw. wydruk korespondencyjny, czyli wielokrotny z szablonu i bazy danych. nie wiem czy to w ogóle poprawią.

   Skomentuj

   1. rocky2
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-09-25 13:44

    Potwierdzam. U mnie też druk wielokrotny nie działa.

    Skomentuj

   2. Erathiel
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-09-26 17:55

    A mnie się udało doprowadzić to do działania, chociaż przyznaję, że po długiej i ciężkiej walce. Zdecydowanie nie jest to przyjazny dla użytkownika komponent i powinien zostać przeprojektowany i uproszczony.

    Skomentuj

  7. kamild1996
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-05-06 10:35

   Może i dobra alternatywa do MS Office, ale różnice w interfejsie i problemy z czytaniem dokumentów z Worda (np. tabelki wyglądają zupełnie inaczej, kompletnie rozwalajac układ stron) powodują, że osoba mało ogarnieta w używaniu komputera będzie miała problem z przejściem z Worda na Libre.

   Skomentuj

   1. rrrrrr
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-05-06 10:40

    Z wersji na wersję jest coraz lepiej pod tym względem, choć dalej nie idealnie.

    Skomentuj

   2. Kerebron
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-05-06 11:33

    Problem w tym, że MS Office też potrafi nieźle namieszać, np. otwierając pliki utworzone w innej wersji i to zarówno nowszych w starszej (co jeszcze można by było zrozumieć), jak i starszych w nowszej (co nie powinno mieć miejsca). Czasem nawet nie ma co zbierać i automatyczne odzyskiwanie sobie nie jest w stanie poradzić - pozostaje tylko własnoręczna kopia bezpieczeństwa.

    Skomentuj

   3. zakius
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2016-05-13 08:46

    ze zgodnością może i tak, ale to właśnie nowy office jest kompletnie nieużywalny pod względem interfejsu, ostatnim dobrze zrobionym był 2000, następnego jeszcze dało się używać, ale już były zmiany w złą stronę

    Skomentuj

  8. jinling
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-05-06 11:12

   Najnowsza wersja jak na stonie widac jest libre office 5.1.2 a testowa 5.2.0

   Skomentuj Historia edycji

  9. tomto
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-05-06 11:15

   Ale o co chodzi?
   Na portableapps.com jest wersja 5.1.1 ...

   Skomentuj

   1. Wojciech Kulik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-05-06 11:27

    LibreOffice wydawany jest równocześnie w kilku wersjach (obecnie 5.0.x, 5.1.x i 5.2.x) - pierwsza (Still) to ta najbardziej stabilna - podlinkowana w newsie, druga (Fresh) - zawiera nowości i mogą występować drobne problemy, trzecia (Development) - to typowa wersja rozwojowa.

    Skomentuj

    1. Kenjiro
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2016-05-06 18:48

     Fresh jest w pełni stabilną wersją, więc nie ma żadnych przeciwskazań, aby jej używać. Still to raczej dla tradycjonalistów, którzy robią aktualizację raz w roku.

     Skomentuj

  10. jeomax.co.uk
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-05-06 20:05

   Ciekawe, czy poprawili wykresy, ktore w wersji 5 to byla jakas porazka pod wzgledem predkosci. Komputer zamienial sie w slimaka, jesli na wykresie bylo "troche" danych. W "czworce" bylo OK, ale "piatka" spieprzyla doszczetnie predkosc dzialania z wykresami. Zobaczymy, czy ten update cos zmieni, bo czekam na niego od dawna.

   Skomentuj

  11. zakius
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-05-13 08:35

   ostatnio dostałem plik xlsx, który zdecydowanie był uszkodzony, ale tak excel jak i open office potrafiły go otworzyć
   niestety libre i phpexcel już nie

   Skomentuj

   1. podkrecony
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-02-04 13:52

    Open Office radzi sobie znacznie lepiej niz Libre z plikami MS, ot co.
    Libre sprawdzi sie wszedzie tam gdzie pliki powstaja w nim od zera - jesli musimy czasem otwierac pliki z MS, szkoda nerwow.
    Polecam zainstalowac oba i otwierac dokumenty tu i tu na probe, oceniajac gdzie wiecej czasu spedzimy na adaptacje. :)

    Skomentuj

  12. Fiona
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-02-04 17:46

   dziękuje za niusa o nowej wersji. :)

   Skomentuj

  13. dawid.gutkiewicz
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-02-05 07:45

   Każda alternatywa, dla ms office jest godna uwagi. Ja na przykład używam WPS office, dostępny jest, dla Windowsa oraz na Uniksy. Osobiście używam na Ubuntu 16.04. Dorzuciłem spolszczenie, czcionki ms i polski słownik. Interface niemal 1:1 z Office od Microsoftu, na razie w funkcjonalnościach, z których kożystam, brak różnic. Stabilność ok, obsługa dokumentów ms ok, brak rozjazdu wyglądu dokumentów po edycji i zapisaniu. Polecam.

   Skomentuj

   1. Zico89
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-02-05 14:07

    WPS - Korzystałem przez jakiś czas zanim użytkownicy charytatywnie stworzyli do niego spolszczenie. Jest płatny (wersja dla korporacji), ale zauważalnie tańszy od MS Office. Do domowego użytku jest darmowy. Teraz jak już jest w pełni spolonizowany to może trochę więcej rodaków z niego skorzysta, ale ja sam osobiście będę wspierał otwarte rozwiązania -> libre office, tym bardziej jak usłyszałem że będzie można zrobić swoją własną chmurę :) w temacie usług chmurowych jestem blady ale co do samego tworzenia dokumentów, arkuszy, prezentacji to wydaje mi się, że w tych czasach to powinno być darmowe rozwiązanie jak oddychanie tlenem :)

    Jedynie co mnie drażni Libre Office to te ikony od dokumentów i nazwy. Zamiast writter mogłoby się nazywać document, a pakiet zamiast libre to desk office :)

    Skomentuj

  14. rambosz
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-02-05 18:50

   To jest tak dobrze dopracowany program, że przy instalacji na dysku innym niż C: nie potrafi wygenerować prawidłowych skrótów w menu start

   Skomentuj

  15. kokosnh
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-07-15 15:08

   pisałem prace dyplomową na libre, myślałem że się potne jak widziałem, że libre robi sobie linijkę odstępu między przypisami dolnymi, kompletnie losowo.
   W ogóle praca z przypisami, jak i samo formatowanie tabel i obrazów to jest masakra.
   Automatyczne funkcje są tak beznadziejne, że wszystko musiałem ręcznie robić.
   Już nie mówię o spisie obrazów, czy tabel ( bo to już czarna magia ), nawet głupiego spisu treści się nie da zrobić, bo myli strony i to nie wszystkie, tylko od połowy, czy przy samym końcu, i trzeba ręcznie go poprawiać.

   Skomentuj

  16. podkrecony
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-07-16 21:02

   powodzenia, byle pisma sciagniete ze stron urzedow sie rozjezdzaja na libre, juz lepiej uzyc starego openoffice - mniej naprawiania zeby cos stworzonego na MS wydrukowac jak nalezy (bez wypelniania z reki formatek po wydruku z PDFa, bo na stronach jest zawsze edytowalny DOC/DOCX i PDF jako opcja)

   brakuje na rynku jakiegos prostego MS offica w rozsadnej cenie (99zl?), okrojonego z extra funkcji, taki pakiet minimum: WORD+EXCEL, bez makr ale 100% kompatybilnosci i wsparcia - moze kiedys ;)

   Skomentuj

  Dodaj komentarz

  Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

  Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!