Na topie

LibreOffice: darmowy pakiet biurowy - alternatywa dla MS Office

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

libreoffice 4 pobierz pakiet biurowy download logo

AA

Darmowy pakiet biurowy LibreOffice doczekał się nowego stabilnego wydania, zawierającego najnowsze funkcje i narzędzia. The Document Foundation przygotowała wersję 5.1.3, która eliminuje wykryte od czasu poprzedniego wydania błędy i problemy oraz wzbogaca oprogramowanie o nowe rozwiązania. Zwiększa się funkcjonalność i stabilność.

Obecnie LibreOffice wydawany jest równocześnie w dwóch stabilnych wersjach (Still – 5.0.x oraz Fresh – 5.1.x). Ta pierwsza przeznaczona jest przede wszystkim dla przedsiębiorstw oraz użytkowników, nie lubiących zbyt dużych zmian (link do jej pobrania znajdziecie nieco niżej). Fresh z kolei to stabilne wydanie zawierające wszystkie nowości – powstaje z myślą o technologicznych entuzjastach i ciekawych nowych rozwiązań użytkowników.

LibreOffice Fresh – z najnowszymi funkcjami

Najważniejsze nowości wprowadzone do LibreOffice (od wersji 5.1.0):

 • Skrócony czas uruchamiania składników pakietu
 • Zwiększona wydajność działania edytorów
 • Uproszczony i bardziej przejrzysty interfejs użytkownika
 • Ułatwione tworzenie i edycja wykresów i diagramów
 • Zdalna kompatybilność z Dyskiem Google na GNU/Linux i Mac OS X
 • Zwiększone możliwości i szybsze działanie programu Impress
 • Zwiększone możliwości programu Calc, nowe funkcje statystyczne
 • Zobacz: lista nowych funkcji w LibreOffice 5.1.x
 • Zobacz: lista poprawek w LibreOffice 5.1.3 (RC1 i RC2)

LibreOffice download pobierz

Pobierz: LibreOffice 5.1.3Rozmiar pliku: ok. 230 MB

LibreOffice Still – klasyczne wydanie stabilne

Najważniejsze nowości wprowadzone do LibreOffice (od wersji 5.0.0):​

 • 64-bitowa wersja na Windows (i pełne wsparcie dla Windows 10)
 • Nowe opcje w menu, odświeżone menu boczne, dodatkowe ikony
 • Wprowadzenie funkcjonalnych menu bocznych 
 • Poprawione importowanie plików z programów zewnętrznych
 • Wyeliminowanie błędów związanych eksportowaniem plików
 • Obsługa dodatkowych znaków specjalnych oraz Emoji
 • Usprawnione zarządzanie stylami podczas tworzenia dokumentów
 • Poprawione dodawanie i modyfikowanie zdjęć w dokumentach
 • Ulepszone tworzenie wykresów i tabelek
 • Zobacz: lista nowych funkcji w LibreOffice 5.0.x
 • Zobacz: lista poprawek w LibreOffice 5.0.6 (RC1 i RC2)

LibreOffice download pobierz

Pobierz: LibreOffice 5.0.6Rozmiar pliku: ok. 230 MB

LibreOffice to naturalny wybór dla osób, które nie chcą korzystać lub nie mogą sobie pozwolić na kosztowny pakiet MS Office. We wrześniu 2010 roku założona została The Document Foundation, która czuwa nad rozwojem tego projektu. 

Pakiet biurowy LibreOffice dostępny jest w wersji stacjonarnej oraz przenośnej, którą można bez konieczności instalacji uruchamiać z pamięci USB oraz dysków przenośnych i sieciowych. W jego skład wchodzi sześć podstawowych aplikacji:

 • Writer to edytor tekstu, który może być użyty do wszystkiego - zarówno do napisania krótkiego listu, jak i do produkcji całej książki z wbudowanymi ilustracjami, spisem treści, bibliografią i diagramami. Dzięki takim narzędziom jak autouzupełnianie, autoformatowanie czy automatyczne sprawdzanie pisowni, Writer znacznie ułatwia pracę. Jest wystarczająco dobry, aby poradzić sobie także z publikacjami biurowymi - można m.in. tworzyć wielokolumnowe biuletyny oraz broszury. 

 • Calc - arkusz kalkulacyjny - pomoże w różnego rodzaju obliczeniach i analizach. W pełni zintegrowany system pomocy ułatwia pracę wprowadzania komplikowanych formuł. Program umożliwia dodawanie danych z zewnętrznych lokacji, takich jak SQL, a następnie ich sortowanie i filtrowanie w celu przedstawienia analizy statystycznej. Można również korzystać z funkcji graficznych do wyświetlania wielu wykresów 2D i 3D z 13 kategorii, włączając w nie wykresy liniowe, powierzchniowe, słupkowe, kołowe i punktowe (XY). Wśród kilkudziesięciu dostępnych odmian na pewno znajdziemy taki, który odpowiada naszemu projektowi.

 • Impress umożliwia tworzenie prezentacji multimedialnych - szybko i wygodnie. Oryginalne animacje i efekty specjalne pomogą przekonać odbiorców. Tworzone prezentacje będą wyglądały na profesjonalne.

 • Base to baza danych, którą można bez problemu zintegrować z istniejącymi strukturami danych. Program pozwala na importowanie danych m.in. z MySQL, PostreSQL oraz Microsoft Access, co znacząco zwiększa jego możliwości. Z jej pomocą można tworzyć zaawansowane bazy danych zawierające formularze, raporty, opinie i zapytania.

 • Math jest prostym edytorem równań, który pozwala napisać równania matematyczne, chemiczne, elektryczne i naukowe w standardowym zapisie symboli. Szczególnie przydatne podczas nauki.

 • Draw to niezwykle rozbudowane narzędzie graficzne, z którego pomocą możemy edytować wszelkie obiekty oraz tworzyć schematy, diagramy, formularze obiektów 3D i wiele, wiele innych. Ponadto obsługuje OpenGL.

LibreOffice ma również wbudowany kreator plików PDF, dzięki któremu można tworzyć dokumenty, a także otwierać i czytać już istniejące. 

Pakiet w ciągu pół roku zyskał wielu zadowolonych użytkowników na całym świecie. Obecnie jest już dostępny w ponad 30 wersjach językowych, w tym również w polskiej. LibreOffice można swobodnie pobierać, instalować i rozpowszechniać bez obawy o naruszenie praw autorskich. Dostępny jest w wersjach dla systemów Windows, Mac OS X i Linux - x86, jak i x64. Od wersji 5.0.0 pozwala też na podstawową edycję na Androidzie.

Źródło: LibreOffice

Odsłon: 37777 Skomentuj newsa
Komentarze

21

Udostępnij
 1. slo1q
  Oceń komentarz:

  12    

  Opublikowano: 2014-09-23 09:07

  Od około dwóch lat używam właśnie Libre Office i uważam, że to najlepsza alternatywa dla absurdalnie drogiego pakietu MS Office. Libre jest sporo szybszy niż np Open Office, na bazie którego powstał. Mamy go na wszystkich komputerach w firmie. Wyobraźcie sobie, jakie są to oszczędności względem kupowania dla każdego stanowiska licencji na MS Office

  Skomentuj

  1. Erathiel
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2014-09-23 09:32

   Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach użytkownicy po prostu nie wykorzystują możliwości pakietu. Do czego może potrzebować rozbudowanego MS Office (nie deprecjonując nikogo) przeciętna księgowa? Też używam LibreOffice, zarówno prywatnie, jak i w firmie. Moje wymagania spełnia w zupełności, niektórzy użytkownicy czasem coś pomarudzą, ale to bardziej kwestia przyzwyczajenia do MS Office (niektóre czynności wykonuje się inaczej) niż faktyczny brak funkcjonalności w Libre. A oszczędność na licencjach przy kilkudziesięciu użytkownikach jest ogromna.

   Skomentuj

  2. rrrrrr
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2016-05-06 10:38

   Rzeczywiście, ostatnie wersje przynoszą poprawę w działaniu, jak i w funkcjonalności. Nie jest idealnie, ale jest coraz lepiej.

   Skomentuj

 2. Barubar24
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-09-23 12:28

  na co dzień nie korzystam z pierdylionów opcji, dlatego LibreOffice jest jak znalazł.

  Pytanie ilu ludzi, którzy kupili MS Office dla domu skorzystało z dodatkowych funkcji np. Worda, poza napisaniem prostego listu, podania czy wstawienia tabelki?

  Skomentuj

 3. Barubar24
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-09-23 12:29

  na co dzień nie korzystam z pierdylionów opcji, dlatego LibreOffice jest jak znalazł.

  Pytanie ilu ludzi, którzy kupili MS Office dla domu skorzystało z dodatkowych funkcji np. Worda, poza napisaniem prostego listu, podania czy wstawienia tabelki?

  Skomentuj

 4. zuforr
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2014-09-23 21:42

  Libre Office jest fajny jako darmowy program ale na pewno mniej dopracowany od Offcie od Ms.
  Wysypał mi się kilka razy calc przy tabelach przestawnych ale że one były mi potrzebne tylko kilka(raczej nauka tego niż było mi to potrzebne ) razy to ujdzie (w excelu nigdy się nic nie wysypało).
  Mimo że jest za darmo to i tak większość użytkowników nie wykorzysta nawet 1/10 jego potencjału.

  Skomentuj

 5. Jacojj
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-09-24 12:57

  Warto jeszcze wspomnieć o Apache OpenOffice, również w pełni darmowy pakiet biurowy - jest lżejszy i szybciej działa (Libre też wywodzi się od OpenOffice). http://www.openoffice.org/pl/

  Skomentuj

  1. rocky2
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-09-25 13:43

   Potwierdzam. Jest mniejszy od Libre i szybszy. Instalator ma to co powinien obowiązkowo mieś, a czego LibreOffice NIE ma to znaczy WYBÓR tylko tych modułów które chcesz , a nie domyślnie ładuje mi cała matematykę i rysunki jak w nowszych wersjach LibreOffice.

   Skomentuj

 6. znik70
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-09-24 23:06

  mi za chiny ludowe nie chce w tym działać tzw. wydruk korespondencyjny, czyli wielokrotny z szablonu i bazy danych. nie wiem czy to w ogóle poprawią.

  Skomentuj

  1. rocky2
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2014-09-25 13:44

   Potwierdzam. U mnie też druk wielokrotny nie działa.

   Skomentuj

  2. Erathiel
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-09-26 17:55

   A mnie się udało doprowadzić to do działania, chociaż przyznaję, że po długiej i ciężkiej walce. Zdecydowanie nie jest to przyjazny dla użytkownika komponent i powinien zostać przeprojektowany i uproszczony.

   Skomentuj

 7. kamild1996
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-05-06 10:35

  Może i dobra alternatywa do MS Office, ale różnice w interfejsie i problemy z czytaniem dokumentów z Worda (np. tabelki wyglądają zupełnie inaczej, kompletnie rozwalajac układ stron) powodują, że osoba mało ogarnieta w używaniu komputera będzie miała problem z przejściem z Worda na Libre.

  Skomentuj

  1. rrrrrr
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-05-06 10:40

   Z wersji na wersję jest coraz lepiej pod tym względem, choć dalej nie idealnie.

   Skomentuj

  2. Kerebron
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-05-06 11:33

   Problem w tym, że MS Office też potrafi nieźle namieszać, np. otwierając pliki utworzone w innej wersji i to zarówno nowszych w starszej (co jeszcze można by było zrozumieć), jak i starszych w nowszej (co nie powinno mieć miejsca). Czasem nawet nie ma co zbierać i automatyczne odzyskiwanie sobie nie jest w stanie poradzić - pozostaje tylko własnoręczna kopia bezpieczeństwa.

   Skomentuj

  3. zakius
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2016-05-13 08:46

   ze zgodnością może i tak, ale to właśnie nowy office jest kompletnie nieużywalny pod względem interfejsu, ostatnim dobrze zrobionym był 2000, następnego jeszcze dało się używać, ale już były zmiany w złą stronę

   Skomentuj

 8. jinling
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-05-06 11:12

  Najnowsza wersja jak na stonie widac jest libre office 5.1.2 a testowa 5.2.0

  Skomentuj Historia edycji

 9. tomto
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-05-06 11:15

  Ale o co chodzi?
  Na portableapps.com jest wersja 5.1.1 ...

  Skomentuj

  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-05-06 11:27

   LibreOffice wydawany jest równocześnie w kilku wersjach (obecnie 5.0.x, 5.1.x i 5.2.x) - pierwsza (Still) to ta najbardziej stabilna - podlinkowana w newsie, druga (Fresh) - zawiera nowości i mogą występować drobne problemy, trzecia (Development) - to typowa wersja rozwojowa.

   Skomentuj

   1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-05-06 18:48

    Fresh jest w pełni stabilną wersją, więc nie ma żadnych przeciwskazań, aby jej używać. Still to raczej dla tradycjonalistów, którzy robią aktualizację raz w roku.

    Skomentuj

 10. jeomax.co.uk
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-05-06 20:05

  Ciekawe, czy poprawili wykresy, ktore w wersji 5 to byla jakas porazka pod wzgledem predkosci. Komputer zamienial sie w slimaka, jesli na wykresie bylo "troche" danych. W "czworce" bylo OK, ale "piatka" spieprzyla doszczetnie predkosc dzialania z wykresami. Zobaczymy, czy ten update cos zmieni, bo czekam na niego od dawna.

  Skomentuj

 11. zakius
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-05-13 08:35

  ostatnio dostałem plik xlsx, który zdecydowanie był uszkodzony, ale tak excel jak i open office potrafiły go otworzyć
  niestety libre i phpexcel już nie

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!