Diana Socha | 2014-02-03

LibreOffice 4.2 - darmowy pakiet biurowy - alternatywa dla MS Office

libreoffice 4 pobierz pakiet biurowy download logo

Programiści z The Document Foundation niedawno wydali kolejną stabilną wersję, popularnego i co ważne w pełni darmowego pakietu biurowego LibreOffice w wersji 4.2.

Z wprowadzonych zmian ucieszą się przede wszystkim użytkownicy systemu Windows - program otrzymał ulepszony instalator pozwalający uniknąć błędów, które pojawiały się podczas instalacji poprzedniej wersji oraz mechanizm centralnego zarządzania ustawieniami aplikacji z poziomu Active Directory. Zmienił się także sposób prezentacji miniaturek otwartych dokumentów - na pasku zadań są one grupowane według powiązanej aplikacji.


LibreOffice download pobierz

Pobierz: LibreOffice 4.2

Rozmiar pliku: ok. 200 MB

Pełna lista zmian jest dostępna na stronie The Document Foundation. Aplikacja otrzymała nowy ekran startowy, pozwalający na podgląd ostatnio otwieranych dokumentów, oraz nowe, przyjazne dla oka ikonki Sifr. Okna dialogowe z wieloma zakładkami wyświetlają się lepiej niż w poprzednich wersjach.


Nowy ekran startowy w LibreOffice 4.2

Do ważnych zmian należy również poprawna płynności arkusza kalkulacyjnego Calc. Kod został przepisany na nowo, a program działa znacznie szybciej, niż w wersji poprzedniej. Nie jest tak dobrze jak w Excelu (zwłaszcza przy dużych dokumentach), ale jest zdecydowanie lepiej niż było.

Pakiet biurowy lepiej się też zachowuje w środowiskach GNOME (integracja z menu aplikacji) oraz XFCE i MATE (obsługa natywnych dialogów plików). W menu pojawiły się opcje eksperckie.


LibreOffice 4.2 opcje eksperckie


Integracja z menu GNOME

Duże zmiany nie ominęły również Writer'a. Znacznie poprawiono obsługę formatu OOXML, w szczególności DOCX, RTF, dokumentami AbiWorda i prezentacjami Apple Keynote. Wprowadzono nowe szablony dokumentów oraz możliwość tworzenia plików DOT.

Spis usuniętych błędów oraz pełną listę nowych funkcji, które pojawiły się w LibreOffice 4.2 można znaleźć na stronach pakietu LibreOffice.

Poprzednia wersja darmowego pakietu - LibreOffice 4.1.0 wprowadzała sporo zmian. Programiści usunęli łącznie około 3 tysiące błędów, nad wersją pracowało 80 stałych programistów oraz 350 wolontariuszy. Warto dodać, że część kodu wdrożona do LibreOffice 4.1 pochodzi bezpośrednio z niedawno wydanego pakietu Apache OpenOffice 4.0.

Z najważniejszych zmian należy wymienić poprawioną obsługę własnościowych formatów Microsoft Office, a także usprawnioną kompatybilność z dokumentami zapisanymi w programach Word for Mac 5.1, Write Now 4.0, MacWrite Pro 1.5 oraz AppleWorks 6.0.

Wdrożono funkcję osadzania czcionek w aplikacji Writer, Calc, Impress oraz Draw, a także przesyłania ich pomiędzy aplikacjami pakietu. Dodano nowe funkcje importu i eksportu do programu Excel 2013. W aplikacji Writer pojawiła się możliwość obracania obrazów o 90°. W aplikacji Calc pojawiła się funkcja umożliwiająca zliczenie zaznaczonych komórek, wdrożono również nowy typ wykresów, a do aplikacji Draw dodano nowe filtry.

W nowej wersji pojawiła się zupełnie odmieniona galeria obrazów, podobna do tej znanej z pakietu Lotus Symphony, natomiast w aplikacji Impress zaimplementowano funkcję tworzenia albumu z fotografiami, co pozwala dodawać wiele zdjęć. Dodatkowo w ramach eksperymentu do aplikacji wdrożono tzw. pasek boczny znany z niedawno wydanego pakietu Apache OpenOffice 4.0. Pasek boczny jest domyślnie wyłączony, można go aktywować w Narzędzia – Opcje – Zaawansowane.

Pakiet biurowy LibreOffice otrzymał prestiżową nagrodę BOSSIE 2011 w kategorii "Najlepsze Oprogramowanie Otwarto źródłowe" oraz, co również ważne, został uznany przez Open World Forum za najpopularniejszy.

Wartym odnotowania faktem jest również praca na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, bowiem jeden z pracowników TDF - Michael libre office download pobierz the document foundation logo Bauer - postanowił podjąć pracę, mającą ożywić dawno temu porzuconą wersję pakietu LibreOffice dla języka gaelickiego szkockiego. Obecnie wspomniane tłumaczenie jest już gotowe i dołączone do bazy tłumaczeń pakietu. W tej chwili pakiet LibreOffice jest dostępny w ponad stu różnych wersjach językowych.

Jakiś czas temu twórcy zapowiedzieli, iż pracują również nad mobilnymi odsłonami pakietu LibreOffice, które powinny ujrzeć światło dzienne w przyszłym roku. Początkowo planowana jest wersja dla systemu iOS oraz Android, zarówno dla tabletów, jak i smartfonów.

Ponadto nieco wcześniej ma zadebiutować w wersji ONLINE, czyli oferować dostęp do pakietu LO i jego pełni funkcji z dowolnego komputera i urządzenia podłączonego do sieci - więc coś na wzór Google Docs. Internetowa wersja aplikacji będzie wykorzystywała framework GTK+ oraz HTML5.

Jak informują twórcy, na pakiet LibreOffice zaczynają masowo migrować urzędy - na razie głównie we Francji. Aby rozwój pakietu mógł iść pełną parą, stworzono specjalne repozytorium z różnymi rozszerzeniami i szablonami dla LibreOffice. Teraz wszystkie rozszerzenia i szablony można umieszczać i pobierać ze strony extensions.libreoffice.org.

OpenOffice.org - naturalny wybór dla osób, które nie chcą korzystać lub nie mogą sobie pozwolić na kosztowny pakiet MS Office, od niedawna jest rozwijany pod skrzydłami Oracle. Społeczność związana z OpenOffice.org była bardzo niezadowolona z takiego obrotu spraw i we wrześniu 2010 roku założona została The Document Foundation. Ruszył wówczas "analogiczny" do OpenOffice.org projekt pod nazwą LibreOffice.

O czym warto pamiętać przed instalacją:

 • instalator jest wielojęzyczny
 • przed instalacją LibreOffice zalecane jest odinstalowanie OpenOffice.org
 • osoby korzystające z Windows 2000 powinny zainstalować tę poprawkę przed instalacją pakietu
 • osoby korzystające z Linuksa i wersji Java GCJ mogą mieć problemy podczas korzystania z LibreOffice, zaleca się korzystanie z innej dystrybucji bibliotek Java, na przykład OpenJDK

Program dostępny jest w wersji stacjonarnej oraz podręcznej, którą można bez konieczności instalacji uruchamiać z pamięci USB oraz dysków przenośnych i sieciowych.

Pakiet składa się z sześciu aplikacji, w skład których wchodzą:

 • Writer to edytor tekstu, który może być użyty do wszystkiego - zarówno do napisania krótkiego listu, jak i do produkcji całej książki z wbudowanymi ilustracjami, spisem treści, bibliografią i diagramami. Dzięki takim narzędziom jak autouzupełnianie, autoformatowanie, czy automatyczne sprawdzanie pisowni, Writer znacznie ułatwi pracę. Jest wystarczająco dobry, aby poradzić sobie także z publikacjami biurowymi - można m.in. tworzyć wielokolumnowe biuletyny oraz broszury. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

 • Calc pomoże w różnego rodzaju obliczeniach i analizach. W pełni zintegrowany system pomocy ułatwia pracę wprowadzania komplikowanych formuł. Program umożliwia dodawanie danych z zewnętrznych lokacji, takich jak SQL czy Oracle, a następnie ich sortowanie i filtrowanie w celu przedstawienia analizy statystycznej. Można również korzystać z funkcji graficznych do wyświetlania wielu wykresów 2D i 3D z 13 kategorii, włączając w nie wykresy liniowe, powierzchniowe, słupkowe, kołowe i punktowe (XY). Wśród kilkudziesięciu dostępnych odmian na pewno znajdziemy taki, który odpowiada naszemu projektowi.

 • Impress jest najszybszym i najprostszym sposobem na tworzenie prezentacji multimedialnych. Oryginalne animacje i efekty specjalne pomogą przekonać odbiorców. Tworzone prezentacje będą wyglądały na profesjonalne.

 • Base to baza danych, którą można bez problemu zintegrować z istniejącymi strukturami danych. Program pozwala bowiem na importowanie danych m.in. z MySQL, PostreSQL oraz Microsoft Access. Z jej pomocą można tworzyć zaawansowane bazy danych zawierające formularze, raporty, opinie i zapytania.

 • Math jest prostym edytorem równań, który pozwala napisać równania matematyczne, chemiczne, elektryczne i naukowe w standardowym zapisie symboli.

 • Draw to niezwykle rozbudowane narzędzie graficzne, z którego pomocą możemy obrobić wszelkie obiekty, tworzyć schematy, diagramy, formularze obiektów 3D i wiele, wiele innych. Ponadto obsługuje OpenGL.

LibreOffice ma również wbudowany kreator plików PDF, dzięki któremu można tworzyć dokumenty, a także otwierać i czytać już istniejące. 

Pakiet w ciągu pół roku zyskał wielu zadowolonych użytkowników na całym świecie. Obecnie jest już dostępny w ponad 30 wersjach językowych, w tym również w polskiej. Jako ciekawostkę można dodać, że LibreOffice ma być domyślnym pakietem w kolejnej wersji systemu Ubuntu. LibreOffice można swobodnie pobierać, instalować i rozpowszechniać bez obawy o naruszenie praw autorskich. Dostępny jest w wersjach dla systemów Windows, Mac OS X i Linux - x86, jak i x64.

interfejs pakietu biurowego libreoffice writter w systemie linux ubuntu

Źródło: LibreOffice, H-Online, omgubuntu, OSWorld

Nie przegap

Komentarze (12)

 1. LeCzarny
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2014-02-03 10:30

  Nadal nie wiem, czemu mimo tego, że wyłączam moduł "rysunek" to i tak się on instaluje.

  Skomentuj

 2. Touldie
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2014-02-03 10:53

  Strasznie problematyczny pakiet. Tworząc sprawozdania miałem problemy z rysunkami wektorowymi z MATLABa. Już nie raz mnie zawiódł, dlatego można go polecić osobom, które nie robią nic szczególnego...

  Skomentuj

  1. .Alx.
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2014-02-03 11:30

   Może miałeś na myśli : Nie korzystają z zaawansowanych funkcji...

   ...bo na określenie "osoby, które nie robią nic szczególnego", kwalifikują się np. wybitni pisarze, znający edytor tekstu w stopniu podstawowym (albo i wcale).

   Skomentuj

   1. Touldie
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-02-03 20:39

    No chyba kontekst jest jasny? Wstawianie plików wektorowych NIE JEST zaawansowaną funkcją. Niczym się nie różni od zwykłego obrazka. Po prostu LO nie radzi sobie z takimi formatami i nie tylko z tym. Jest niedopracowanym produktem.

    Skomentuj

 3. xpress
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2014-02-03 11:34

  Już trzeci rok tłukę sprawozdania z laboratoriów w LibreOffice i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł :)
  Trzeba dać sobie trochę czasu żeby dokładniej zapoznać się, w którym miejscu znajduje się jaka funkcja (rozumiem początkową frustrację związaną z przyzwyczajeniem do MS Office, ale jego też się kiedyś trzeba było nauczyć).

  Skomentuj

  1. Marucins
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-02-03 16:36

   To prawda. Z początku też zalewała mnie krew, później jest już z górki a to za sprawą obeznania w opcjach pakietu.

   Skomentuj

 4. Franz
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-02-03 12:05

  Pakiet jest ok, ale ja niestety nie mogę zrezygnować z MS Office, bo nie mam 100% pewności, że klienci otworzą poprawnie bardziej skomplikowane projekty zrobione w Libre Office na MS Office u siebie - niestety błędy się zdarzają, a u mnie w pracy to nie może mieć miejsca.

  Skomentuj

 5. mail_papieza
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-02-03 13:12

  Chyba najciekawszą zmianą jest dodanie do arkusza kalkulacyjnego Calc kodu pozwalającego na obliczenia za pomocą OpenCL. Dzięki temu Ci, którzy mają GPU z obsługą OpenCL będą mieli szybciej działający arkusz. Kod wprowadziła firma AMD.

  Skomentuj

 6. scoobydoo19911
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-03 16:27

  Wiecie jak LibreOffice 4.2 wypada w porównaniu z OpenOffice 4.0.1?

  Skomentuj

 7. jkbrenna
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-03 19:33

  jedyny problem ,ktory mam to zapisywanie w docx, pozatym wspaniale dziala, jezyk mozna sobie zmienic,

  Skomentuj

 8. Pablo321
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-03 20:45

  Na pewno ma więcej funkcji, i w moim subiektywnym odczuciu arkusz kalkulacyjny działa szybciej. Wykaz najnowszych funkcji na stronie http://librehelp.pl/calc-libreoffice-42-nowe-funkcje

  Skomentuj

 9. Max209
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-03 21:59

  troszeczkę ciekawiej ale 2007 i 2010 ms office są jednak lepsze....

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Od komentujących wymagamy przestrzegania netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

12 komentarzy