Na topie
Sebastian Swarcewicz | 2010-03-24

Jak podkręcić kartę graficzną

kategoria: karty graficzne

Producenci: ATi, Gigabyte

 

Czym podkręcać?

Moda na podkręcanie kart graficznych sięga końca lat dziewięćdziesiątych, a więc czasu kiedy rynek gier na dobre otworzył się przed akceleratorami 3D. Początek wielkiego boomu na to zjawisko można chyba utożsamiać wraz z pojawieniem się kart obsługujących multiteksturowanie (Riva TNT). Mnogość występujących wówczas wersji tych kart, różniących się m.in. taktowaniem układu i pamięci, otwierała użytkownikom furtkę do eksperymentów z przyspieszaniem grafiki.

Drugim ważnym czynnikiem była oczywiście sfera programowa. Na szczególne uznanie zasługuje Alexey Nicolaychuk, znany także jako Unwider, za wieloletnie i sukcesywne usprawnianie już niemalże kultowej aplikacji RivaTuner. Obecnie program obsługuje nie tylko układy NVIDIA GeForce, ale także konkurencyjne ATI/AMD Radeony.

Oprócz Rivy na rynku znajdziemy niezliczoną liczbę aplikacji wspomagających proces podkręcania, poczynając od prostych nakładek GUI na wbudowane w sterowniki narzędzia, poprzez potężne kombajny dające ogromne możliwości konfiguracji i kontroli nad niemal każdą kartą, a kończąc na „komercyjnych” aplikacjach sprzedawanych razem z urządzeniem.

Wśród mniej wymagających użytkowników kart ATi/AMD dużym powodzeniem cieszą się z jednej strony zintegrowany w Catalyst Control Center panel ATI Overdrive, a wśród tych bardziej zaawansowanych - narzędziowy „kombajn” ATI TrayTools. Nieobsługiwane przez niezależne aplikacje układy (z reguły krótko po premierze) możemy za to podkręcić z poziomu autorskiego narzędzia udostępnionego przez AMD (GPUClockTool).


overclockerski kombajn ATI TrayTools przewyższający funkcjonalnością autorski panel Catalyst Control Center, może służyć nie tylko do samego podkręcania, ale również jako zamiennik napisanej w .NET nakładki CCC.

Jeżeli chodzi o układy GeForce, producent nie zdecydował się, w odróżnieniu od AMD, na zintegrowanie w panelu kontrolnym choćby prostego narzędzia do podnoszenia wydajności. Tu obrano nieco inną drogę. Stosowną aplikację (NVIDIA System Tools) można doinstalować w razie potrzeby. Dzięki temu uniknięto być może potencjalnych problemów, na jakie mógłby natrafić niedoświadczony użytkownik.


Nvidia system tools – wbudowana w panel kontrolny dodatkowa nakładka narzędziowa umożliwiająca overclocking kart GeForce


GamerHUD Lite - przykład aplikacji „producenckiej” od Gigabyte'a. Proste, funkcjonalne ale i mające mnóstwo ograniczeń narzędzie. Najbardziej rzucającym się w oczy jest oczywiście blokada podkręcania identyczna z tą, jaką znajdziemy w panelu ATI Overdrive.

Coraz częściej, ułatwiając nieco zadanie posiadaczom swoich produktów, aplikacje tego typu oferują producenci kart graficznych. Zarządzanie parametrami urządzenia możemy więc oprzeć na barkach takich programów jak chociażby ASUS Smart Doctor /  iTracker2, EVGA Precision, Gigabyte GamerHUD, MSI Afterburner, Galaxy Xtreme Tuner, Sapphire Redline, Palit Vtune, itp.


Oprogramowanie itracker2 dla kart ASUS Matrix przewyższające o głowę swoimi możliwościami standardową edycję GamerHUDa. W programie, oprócz napięć zasilających, mamy też możliwość zmiany takich parametrów jak choćby opóźnienia pamięci.odsłon: 220481


Ostatnie komentarze do artykułu

PhobosX

2010-04-18 15:09:47

Mario09 - pieniądze dostaniesz - ale rentę inwalidzką za zryty czerep.

adamusik83

2010-03-30 18:08:29

kręć się kręć Radeczku..tylko to ci zostało ;P

foreverr

2010-03-30 10:42:27

Wspaniały artykuł. Bardzo mi pomógł przy podkręcaniu mojego sprzęciku ;]

zobacz wszystkie komentarze (43)

skomentuj artykuł

Polecamy
Polecane klawiatury. TOP 10 - maj 2016
Szukasz najlepszej klawiatury? W TOP 10 polecamy wyróżniające się lub ...
kategoria: klawiatury producent: A4Tech Ocena: - 13
Samsung Galaxy S4 mini - sukces w mniejszej skali?
S4 mini ma wielkość zbliżoną do S2, ale wydajnościowo konkurować może z ...
kategoria: producent: - Ocena: - 34
Nokia Lumia 520: jak tani może być dobry Windows Phone 8?
Najnowszy budżetowy smartfon Nokii sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. ...
kategoria: smartfony, telefony producent: Nokia Ocena: 13 28
LG Swift G: gdyby przy tworzeniu Nexusa 4 nie maczało rąk Google
Niepozorny na pierwszy rzut oka smartfon, Nexus 4 tak jak widzi go LG, który ...
kategoria: smartfony, telefony producent: LG Ocena: 9 16
Grid 2 – optymalne karty graficzne i recenzja gry
Świetna oprawa audiowizualna i rozgrywka bardziej w klimatach arcade niż ...
kategoria: gry producent: Codemasters Ocena: 6 57