Na topie

Jak wgrać nowy ROM w smartfonie z Androidem

Autor:

Szef strefy Systemy operacyjne

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Aktualizacja ROMu w smartfonie z Androidem wcale nie jest trudna. Na przykładzie telefonu marki Samsung pokazujemy krok po kroku jak to zrobić bezpiecznie.

 • Jak wgrać nowy ROM w smartfonie z Androidem | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Pierwsze i podstawowe pytanie brzmi - po co w ogóle zmieniać system na nowszy? Wiele osób po kupnie smartfona instaluje na nim mnóstwo programów, konfiguruje synchronizację z wieloma różnymi kontami i zapisuje w pamięci całą kolekcję muzyki, filmów i zdjęć. Po takich zabiegach wiele urządzeń traci płynność działania i niekiedy bywa tak, że tradycyjna aktualizacja OTA (przez sieć komórkową lub Wi-Fi) nie tylko nie wpływa pozytywnie na jakość obsługi, ale również może powodować błędy w funkcjonowaniu systemu i aplikacji.

Aktualizacje mają jednak bardzo duże znaczenie i należy je stosować za każdym razem gdy się pojawią. Mogą zwiększyć bezpieczeństwo danych użytkownika i dodać szereg przydatnych funkcji, które pozwolą cieszyć się smartfonem przez dłuższy czas.

Niniejszy poradnik kierujemy do właścicieli smartfonów Samsunga, których nie brakuje w naszym kraju. Procedurę prowadzić będziemy na bardzo popularnym modelu Galaxy S 3.

UWAGA!
Wszystkie poniższe czynności wykonujecie na własne ryzyko. Serwis benchmark.pl nie jest odpowiedzialny za ewentualne szkody powstałe w tym procesie. Wymiana systemu może wiązać się z utratą gwarancji na dany produkt.

W razie potrzeby kopię zapasową podstawowych danych i aplikacji możemy wykonać np. za pomocą aplikacji My Backup. Innym sposobem jest synchronizacja danych (np. kontaktów) z kontem Google i ręczne skopiowanie multimediów, dokumentów i innych plików na dysk komputera.

Backupowanie przed zmianą ROMu

Rootowanie krok po kroku

Poniższa procedura obejmuje pliki odpowiednie wyłącznie dla Samsunga Galaxy S 3 GT-I9300. Mogą one spowodować uszkodzenie innych urządzeń.

1. Ściągamy na dysk komputera PC oprogramowanie ClockworkMod Touch Recovery. Ma ono postać pliku TAR - nie rozpakowujemy go.

2. Ściągamy i rozpakowujemy na dysku PC program Odin 3.

3. Podobną czynność wykonujemy z plikiem CF Auto Root.

4. Uruchamiamy smartfona w trybie Download. W tym celu należy wyłączyć urządzenie, a następnie uruchomić je ponownie przytrzymując przez około 2-3 sekundy jednocześnie trzy klawisze sprzętowe - POWER (na prawej krawędzi) + HOME (pod ekranem) + VOL- (dolna część przycisku na lewej krawędzi obudowy).

Ostrzeżenie - zmiana ROMu

Po pojawieniu się ekranu z żółtym trójkątem naciskamy VOL+ (górna część przycisku na lewej krawędzi obudowy).

Nowy ROM Android

5. Podłączamy smartfona do komputera i uruchamiamy program Odin.

Program Odin od zmiany ROMu

Smartfon powinien zostać rozpoznany na jednym z portów (COM), a w oknie wiadomości powinna widnieć informacja Added.

6. Jeśli zależy nam na zachowaniu danych upewniamy się że w Odinie zaznaczone są wyłącznie opcje Auto Reboot oraz F. Reset Time.

7. Klikamy na przycisk PDA i wybieramy ściągnięty wcześniej plik ClockworkMod Touch Recovery, a następnie naciskamy klawisz Start.

Wgranie pliku ClockworkMod Touch Recovery

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie telefon powinien się zrestartować, a w interfejsie programu Odin powinna wyskoczyć informacja PASS!

Kolejne kroki wgrywania nowego oprogramowania w ROM

8. Następnie dokładnie te same kroki wykonujemy z plikiem CF Auto Root. Włączamy telefon w trybie Download, podłączamy do komputera, uruchamiamy program Odin, klikamy przycisk PDA i wybieramy plik CF Auto Root. Upewniamy się, że zaznaczone są wyłącznie opcje Auto Reboot oraz F. Reset Time, a następnie klikamy Start.

9. Gratulacje! Jeśli cały proces przebiegł pozytywnie, jesteśmy użytkownikami zrootowanego smartfona.

Zmieniamy system

Android w nowym ROMieSamsung Galaxy S3 desktop

Niewyczerpanym źródłem oryginalnych wersji systemów Android przeznaczonych dla urządzeń firmy Samsung jest portal SamMobile. Oferowana przez niego wyszukiwarka oprogramowania typu „firmware” sprawdza się doskonale.

UWAGA!
Aby sprawdzić aktualną wersję firmware-u zainstalowaną w smartfonie wpisujemy na klawiaturze alfanumerycznej telefonu kod *#1234#.

Do naszego testowego Samsunga Galaxy S 3 oferowanych było kilka polskich wersji - XEO (wersja czysta - bez dodatków od operatorów), IDE (Orange), PLS (Plus), PRT (Play), TPL (T-mobile). My wykorzystaliśmy tą pierwszą. Jeśli dysponujemy smartfonem brandowanym np. przez sieć Play nie musimy instalować systemu od tego operatora. Innymi słowy możemy w prosty sposób zmienić lub usunąć tak zwane „brandowanie”.

Nowy Frimware

Po wybraniu pliku rozpoczyna się jego pobieranie. Dla Galaxy S 3 dostępny jest Android 4.1.2 w wersji I9300XXELLA I9300OXXELL1.

Pobierz nowy system Android 4.1.2

1. Wyłączamy smartona i uruchamiamy go ponownie w trybie Download (HOME + POWER + VOL-, a następnie wciskamy VOL+).

2. Podłączamy smartfona do komputera.

3. Instalacja nowego systemu odbywa się również za pośrednictwem programu Odin. Klikamy przycisk PDA i wybieramy ściągnięty plik firmware.

Jeśli zależy nam na zachowaniu danych upewniamy się, że zaznaczone są wyłącznie opcje Auto Reboot oraz F. Reset Time. Funkcji Re-partition nie zaznaczamy w przypadku ROM-ów jednoplikowych, ale zaznaczamy w przypadku ROM-ów trójplikowych (z plikiem PIT). W drugim przypadku dane pamięć zostanie wyczyszczona. W naszym testowym przypadku używamy ROM-u jednoplikowego.

Gdy upewnimy się, że plik został wczytany poprawnie, a wszystkie opcje ustawione są zgodnie z naszymi preferencjami klikamy Start.

Plik ROM wczytany poprawnie

W tej chwili nowy system operacyjny jest zapisywany w pamięci urządzenia. Prawidłowy przebieg tego procesu jest niesłychanie istotny. Bywają (na szczęście dość rzadko) przypadki nieprawidłowej instalacji systemu, po której smartfon zwyczajnie się nie uruchamia lub uruchamia się nieprawidłowo.

4. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie telefon zrestartuje się, a my będziemy mogli cieszyć się zaktualizowanym systemem.

Nowy, zaktualizowany system w Samsungu

Pamiętajmy, że zainstalowaliśmy w smartfonie oryginalny system Samsunga. Jeśli więc chcemy ponownie otrzymać przywileje administratora (root) musimy kolejny raz włączyć smartfona w trybie Download, uruchomić aplikację Odin i za pomocą przycisku PDA wgrać plik CF Auto Root - dokładnie tak, jak robiliśmy to wcześniej. Po restarcie Samsung Galaxy S 3 będzie „zrootowany”.

Galaxy S3 zrootowany

Wymiana firmware-u może wiązać się z podbiciem licznika „flaszowań”. Zazwyczaj nie gra to większej roli dla samego użytkownika, ale jeśli oddamy urządzenie do serwisu może on odmówić naprawy na zasadach ujętych w gwarancji. Innymi słowy będziemy musieli pokryć pełne koszty ewentualnej naprawy.

Licznik zmian ROM-ów można zresetować w „zrootowanych” smartfonach np. za pomocą płatnej aplikacji Triangle Away.

Triangle Away - reset smartfona

Podsumowanie

Metod aktualizacji systemu operacyjnego jest kilka. Urządzenia Samsunga możemy uaktualnić  tradycyjnie np. przez Wi-Fi lub sieć komórkową (OTA), ale po podłączeniu do komputera firmware ściągnąć możemy też za pośrednictwem aplikacji Kies dostarczanej przez samego producenta. Jej działanie pozostawia jednak pewien niedosyt, dlatego warto zwrócić też uwagę na program Odin, który był jednym z bohaterów tego artykułu.

Przedstawiona procedura na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana. Prawda jest jednak taka, że jeśli wcześniej przygotujemy sobie wszystkie wymagane pliki możemy ją ukończyć w kilka minut. Ostrożność jest oczywiście wskazana, zwłaszcza jeśli wykonujemy tą procedurę pierwszy raz. Niekiedy nawet najmniejszy błąd może mieć fatalne skutki. Pamiętajmy też, że każde urządzenie wymaga nieco innych plików. Szukać ich warto na forach specjalistycznych takich jak np. XDA Developers.

Odsłon: 395621 Skomentuj artykuł
Komentarze

32

Udostępnij
 1. pendulum
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2013-04-03 14:37

  :) Dzięki!! Ta apka Triangle Away bardzo przydatna. Bez niej telefon nie chciał mi się zaktualizować przez OTA!

  Skomentuj

 2. Gakudini
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-04-03 14:56

  Poradnik dla posiadaczy Galaxy S3. Ja mam starego galaxy S+ i nie znajduję w tym tekście odpowiedzi na wiele pytań.
  Jak zrootować inny telefon? Skąd wziąć odpowiednie pliki?
  Co oznacza wersja: I9300XXELLA Skąd wiedzieć jaka wersja androida to będzie?
  Czy da się zbackupować rom który mam aktualnie?
  "Funkcji Re-partition nie zaznaczamy w przypadku ROM-ów jednoplikowych, ale zaznaczamy w przypadku ROM-ów trójplikowych (z plikiem PIT)" Czym one się różnią?
  Gdzie szukać nieoficjalnych romów?

  Skomentuj

  1. Tomasz Duda
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2013-04-03 15:29

   Można rozpocząć poszukiwania np. tutaj: forum.xda-developers.com. ;)

   Skomentuj

   1. Gakudini
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-04-03 15:58

    Ale to po co było pisać ten poradnik? :)
    Tu jest po polsku dokładniejszy:
    http://supportsamsung.pl/f1736/quide-i9300-flashujemy-i9300-galaxy-s-iii-flashquide-samsung-i9300-s-iii-9608/
    Na tej stronie jest też dla mojego telefonu :)
    PS: Jak ktoś napisał rootowanie nie jest potrzebne. Ani przed, ani (dla dużej liczby osób) po.


    Skomentuj

    1. Gakudini
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2013-04-03 15:58

     Ale dziękuję za inspirację :D

     Skomentuj

  2. dandione
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-04-06 18:15

   forum.android.com.pl/forum.php

   Skomentuj

  1. Patrick.
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-04-03 16:12

   True. Odin nie narusza też bootloadera i jest takim typowo programem serwisowym.

   Skomentuj

 3. pendulum
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-04-03 15:52

  Mi przy zmianie z oryginalnej wersji angielskiej BTU na oryginalną polską licznik podskoczył o 1. Musiałem użyć Triangle Away, aby się tego pozbyć.

  Skomentuj

  1. KrzychuG
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-04-04 21:55

   Witac nie wgrales oficjalnej a w jakis sposob zmodyfikowana. Czesto wychodza softy od razu z rootem, te podbijaja licznik.

   Skomentuj

 4. Tofer
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-03 15:55

  Witam mam pytanie a czy tym sposobem co tu opisali da sie wgrac tylko orginalny soft czy cfw tez ? bo jak czytalem na innych forach to ten sposob tu jest banalnie prosty

  Skomentuj

  1. pendulum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-04-03 15:58

   Bootloadery chyba muszą być kompatybilne z odinem, ale da się.

   Skomentuj

  2. DustEater
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-04-03 17:01

   da się o ile developer customa przygotował instalkę pod ODINem, ale raczej głównie spotkasz instalki przez CWM

   Skomentuj

 5. Patrick.
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-03 16:17

  Na Samsungu bardzo łatwo wykonać taki zabieg, przydało by się takie coś na smartfonach innych marek, ale ok, nie będę się czepiał, poradnik ok : ) Możecie też dodać opcję wykonania wipe kodem: *2767*3855# może się przydać, przy jakimś dużym przeskoku w wersji Androida : )

  Skomentuj

 6. Żółwik
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-03 16:38

  Mam małe pytanie, czy upgrade oprogramowania (poprzez odin, czy tez kies), nadpisuje zmodyfikowany wcześniej plik vold.fstab?
  Właśnie wyszedł nowy android do mojego ace 2, a mam zamienione partycje pamięci wewnętrznej i karty sd, i troche się obawiam czy nie sprawi mi to jakiś komplikacji...

  Skomentuj

   1. Żółwik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-04-03 16:50

    No właśnie ponoć wczoraj wyszedł oficjalny 4.2.1 , dowiedziałem się przed chwilą, nie sprawdzałem tego jeszcze...

    Skomentuj

     1. DustEater
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-04-03 17:03

      dla Polski aktualnie nie ma ale bez obaw możesz zainstalować PORTUGALSKI official rom. język polski jest w każdym także nie musisz się obawiać

      Skomentuj

 7. toddlockwood
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-03 17:06

  artykuł bezsensowny. Kazdy telefon jest inny a poradników o tym tryliard.

  Skomentuj

 8. volvo
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-04-03 17:26

  na prawde bardzo nieodpowiedzialny artykuł. Uzytkownicy tego portalu to nie do konca sa targetem tego typu modyfikacji. Osoby zainteresowane znaja xda i forum android na wylot a ten art tylko zacheca do probowania.

  - zero informacji co zrobic jak sie nie uda
  - zero informacji odnosnie naprawy 3 plikowym romem
  - zero wyjasnienia co to jest bootloop i co z tym zrobic
  - zenujace podejscie do tematu w sprawie galaxy s3 i problemu z nowymi bootloaderami.

  "chcialem sie wykazac czyms co znalazlem na innym forum, ale mi nie wyszlo"
  gratki

  Skomentuj

 9. Bartazlol
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-03 19:21

  Tytuł felietonu jest trochę zwodniczy. Nowy ROM a root to trochę dwie różne sprawy. Pozdrawiam

  Skomentuj

 10. Andreneus
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-03 20:23

  Nowym jak najbardziej się przyda.

  Skomentuj

 11. pawluto
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2013-04-03 20:38

  Czyżbyście zapomnieli o najważniejszej rzeczy ? Amatorzy ???
  Przed każdą aktualizacją bateria musi być naładowana na FULL
  a gdy się da to powinna być podłączona ładowarka.
  80 procent awarii telefonów podczas zmiany softu następuje gdy aparat robi kaput bo skończyła się bateria...!

  Skomentuj

  1. Patrick.
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-04-03 21:19

   Niekoniecznie, sama instalacja ROMu trwa krótko, więc nie trzeba mieć zawsze naładowanej pełnej baterii, ta czynność nie zużywa dużo baterii. Gdy jest zaledwie tylko kilka procent to owszem, ale tak to nie ma potrzeby.

   Skomentuj

  2. amd_intel
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-09-07 18:05

   Amatorzy?? czyżbyś zapomniał że urządzenie podłączone do USB jest ładowane ?

   Skomentuj

 12. rafalddd
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-03 21:35

  Witam, mam pytanie,

  Kupiłem SGS2 z fabrycznym SimLockiem Orange ale z oprogramowaniem niebrandowanym. Sprzedawca zdjął mi Simlock przed sprzedażą. Po aktualizacji z 4.0.4 do 4.1.2 przez Kies, SIMLOCK powrócił. Czy wgranie ponowne oficjalnego 4.1.2 przez Odina usuwa Simlocka ? Proszę o odpowiedź.

  Skomentuj

  1. KrzychuG
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-04-04 22:01

   Nie, wgranie softu nie usuwa simlocka. Co wiecej, to Samsung cos ostatnio nabroil bo generalnie simlock nie powinien wrocic.

   Skomentuj

 13. moszko10
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-03 22:53

  Najlepiej mu wgrać taki który nie jest z żadnej z sieci na S2 najlepszy od Samsunga jest "i9100xxls8 (wersja Angielska)"lub "I9100XXMS1 (wersja Polska)" w googolach można go znaleźć łatwo no i później przez odnia3 w trybie download (tutaj już nie jest konieczny zrotowany telefon wystarczy mieć sam ODIN 3.07 i Paczka z systemem) !!!

  Skomentuj

 14. mrpetero
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-03 23:27

  Fajny artykuł tylko że nie w przypadku Note II i aktualizacji , bo np. po wgraniu 4.1.2 bateria szybciej się wyczerpuje... Natomiast przydatne jak wgrać poprzednią wersję 4.1.1 i wszystko wraca do normy :) Proces android ma zużycie baterii 4-10 % a nie 30-40 % jak to jest w 4.1.2

  Skomentuj

 15. gatar
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-04 12:34

  Oczywiście, że LOL.
  Muszą o czymś pisać.
  Z drugiej strony , być może dzięki Waszym komentarzom cześć z Was/Nas czegoś więcej się dowiedziała.
  mam nadzieję, że nieprędko pojawi się tutaj grupowy/porównawczy test zmywarek do naczyń ew. odkurzaczy :-)

  pozdrawiam

  Skomentuj

 16. Apollo Diomedes
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-04-08 12:01

  skąd mogę pobrać pliki ClockworkMod Touch Recovery oraz CF Auto Root mam jelly bean 4.1.1 (german) ale chciałbym zrobić roota

  Skomentuj

 17. darekk239
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-12-29 00:15

  A czy można jakoś przywrócić stary ROM na telefon?

  Skomentuj

 18. brulek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-01-17 14:19

  Super fajnie, ale jak zwykle mam problem. Dlaczego Odin nie widzi mojego S3 ?? Ma ktoś pomysł ??

  Skomentuj

  1. amd_intel
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-09-07 18:24

   Jak mam ten sam problem. Oczywiście tyle fachowców i żaden nie udzieli odpowiedzi.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!