Na topie

10 gier planszowych, które warto wziąć na długi weekend

Autor:

Szef strefy Gry

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Przed nami długi wakacyjny weekend. A że pogoda bywa w tym roku wyjątkowo kapryśna warto zadbać o jakąś rozrywkę. Proponujemy sprawdzone gry planszowe.

 • 10 gier planszowych, które warto wziąć na długi weekend | zdjęcie 1
Ocena redakcji

1

bardzo dobry

 

A A

Choć wakacje w pełni nie każdy może się z nich cieszyć. Nadchodzi jednak długi wakacyjny weekend, a to może oznaczać plażę, morze, góry, spacery i czyste powietrze. Dla rasowego gracza do pełni szczęścia brakuje tylko peceta bądź konsoli. Tylko jak z nimi wybrać się w podróż? Co prawda zawsze można wziąć ze sobą notebooka, tablet czy przenośną kieszonsolkę, ale to wciąż nie to samo co zabawa na dużym monitorze/telewizorze.

Nie ma jednak co się martwić, krótki odpoczynek od elektronicznej rozrywki jeszcze nikomu nie zaszkodził. Poza tym istnieją przecież gry, w które możemy świetnie bawić podczas długiego weekendu, nawet na plaży. Oto zestawienie dziesięciu gier planszowych, które idealnie sprawdzą się podczas najbliższych wakacyjnych wojaży, nie za duże, nie za ciężkie, z jak najmniejszą ilością elementów i przede wszystkim dające ogromną frajdę.

Najlepsze gry planszowe:

 

Tajniacy

Jeśli zawsze marzyliście o wcieleniu się w agenta wywiadu, to Tajniacy mogą Wam to umożliwić. A przynajmniej, na swój wyjątkowo zabawny sposób. Bo bycie szpiegiem w tej grze do prostych nie należy. Nie żeby trzeba było wykonać jakąś „mokrą robotę. Nic z tych rzeczy. Problem leży tu w sferze komunikacji między Szefem Wywiadu, a siatką jego agentów.

Co więc zrobić, gdy normalne kanały wymiany informacji zostały infiltrowane przez wroga? Cóż, można próbować podrzucić własnym agentom takie hasła, które pozwolą im szybko skojarzyć kryptonimy z własnymi tajniakami. Tylko co może łączyć naukowca, basen i – o zgrozo! – krasnala?

Nie ma rady – trzeba wysilić nieco szare komórki i włączyć abstrakcyjne myślenie. Bo Szef Wywiadu tylko podrzuca hasło, a prawidłowe odgadnięcie co miał na myśli leży po stronie jego agentów. Praca może i niełatwa i dość stresująca, wszak gdzieś czai się jeszcze zabójca, ale nie obejdzie się bez niepohamowanych wybuchów śmiechu spowodowanych absurdalnymi skojarzeniami. Gdyby James Bond miał czas na granie w planszówki, z pewnością by zagrywałby się w Tajniaków.

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
polska
Liczba graczy
2-8
Wiek
14+
Czas rozgrywki
10 min.
Przedział cenowy
42-65 zł

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Mistrz Słowa

Jeśli w te wakacje czujesz już, że miłe leniuchowanie uszczupliło znacznie twój zasób słów bądź też chciałbyś poszerzyć swoje słownictwo, tak aby móc zabłysnąć w poznanym na plaży towarzystwie, to koniecznie zaopatrz się w grę Mistrz Słowa. Ta niepozorna planszówka składająca się z 10 kostek z literkami, kubeczka, klepsydry, notesu z długopisem oraz niewielkiego woreczka, pozwoli grającym nie tylko polepszyć swoją elokwencję, ale i gwarantuje im kilkadziesiąt minut znakomitej zabawy. Zasady są proste – wystarczy ułożyć słowo z liter znajdujących się na wyrzuconych kostkach. Elementy rywalizacji motywują zaś do układania coraz to bardziej skomplikowanych wyrazów. Po kilkunastu partyjkach możesz śmiało podejść do obiektu swoich cichych westchnień i skomplementować, że jej walory estetyczne są niezaprzeczalnie ambrozyjskie. Z pewnością zadziała!

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
polska
Liczba graczy
2-10
Wiek
8+
Czas rozgrywki
ok. 30 min.
Przedział cenowy
27-41 zł

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Kanagawa

Może i nie masz talentu plastycznego, komisja egzaminacyjna z miejsca odrzuciła Twoje podanie na ASP, a jedyny obraz Twojego autorstwa, jaki komukolwiek się spodobał to ofiarowana babci laurka… Mimo to nie poddawaj się, wciąż masz okazję, by zostać najwybitniejszym malarzem w cesarstwie!

Jedyne co musisz zrobić to zasiąść z paczką znajomych, przyjaciół bądź rodziną do gry Kanagawa. W tej przepięknie wykonanej planszówce wcielicie się w rolę młodych, ambitnych uczniów próbujących, pod okiem wielkiego mistrza, skomponować najcudowniejszą panoramę w historii.

By jednak stworzyć takie arcydzieło potrzebna będzie dobrze zaopatrzona pracownia. Musisz jednak zadbać nie tylko o wystarczającą ilość pędzli czy farb, ale i odpowiednią wiedzę. Kompletuj tematy obrazów z lekcji wielkiego mistrza, planuj do przodu jaki pejzaż chcesz namalować i zarządzaj z głową swoją pracownią - wszystko po to, żeby być najwybitniejszym malarzem XIX-wieku. Musisz się jednak pospieszyć, bowiem Twoi konkurenci mają równie wielkie „parcie na szkło”!

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
polska
Liczba graczy
2-4
Wiek
10+
Czas rozgrywki
ok. 45 min.
Przedział cenowy
64-100 zł

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Mafia

W mieście nie dzieje się dobrze. Codziennie ktoś morduje miejscowych policjantów, a zadaniem wszystkich zgromadzonych jest wydedukowanie, kto za tym wszystkim stoi. Trzeba jednak uważać - wśród regularnie uszczuplającego się grona policjantów są przebiegli mafiosi, którzy nie wahają się, by kłamać i oczerniać niewinnych.

Mafia to wyjątkowo ciekawa gra imprezowa. Mimo, że ma swoje lata, a i jej wersji nie brakuje, wciąż potrafi sprawiać dużą frajdę. Szczególnie, że ta jej edycja oferuje rozszerzone zasady. Najlepiej poznać je, gdy zbierze się większa grupa (około 20 osób) chętnych do zabawy. Wtedy też rozgrywka, mocno nastawiona na aspekty psychologiczne, dużo bardziej trzyma w napięciu i gwarantuje niesamowite wrażenia związane z odkrywaniem tożsamości kolejnych przestępców.

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
polska
Liczba graczy
bez ograniczeń
Wiek
8+
Przedział cenowy
20-30 zł

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Spiskowcy

Świat wielkiej polityki, intryg i spisków stoi przed Tobą otworem. Jednak walka o wpływy jeszcze nigdy nie była tak przystępna jak w grze Spiskowcy. Rozgrywka jest tu krótka i dynamiczna, a zasady proste: zdobądź jak najwięcej wpływów na dworze średniowiecznego zamku wkradając się w łaski walczących na scenie politycznej rodów.

Nie zapominaj jednak, że polityka to rzecz śliska i podstępna. Twoi przeciwnicy nie zawahają się więc przed niczym i po trupach będą dążyć do osiągniecia podobnego celu. Ale nawet jeśli raz nie uda ci wygrać tej batalii i ktoś inny zdobędzie przychylność większej liczby dworzan, zawsze możesz szybko się odegrać. Jedna partia w grze Spiskowcy trwa bowiem mniej niż dwadzieścia minut. Kto wie, może w kolejnej karcianej potyczce Ty zostaniesz największym spiskowcem?

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
polska
Liczba graczy
2-4
Wiek
10+
Czas rozgrywki
15 min.
Przedział cenowy
32-50 zł

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Zakazana wyspa

W tej grze wszelką rywalizację należy odłożyć w kąt. Zakazana wyspa to bowiem kooperacyjna przygoda, w której wszyscy uczestnicy zabawy mają jeden cel – odnaleźć cztery legendarne skarby. Te zaś ukryte są gdzieś pośród skał, jaskiń, lasów, moczarów i innych klimatycznych lokacji, które wyłożone losowo na stół tworzą naszą zakazaną wyspę.

I choć wykonanie kart symbolizujących poszczególne miejscówki jest pierwszorzędne szybko przestaniemy cieszyć się przyrodniczymi i egzotycznymi widokami. Nasza wyspa zaczyna bowiem tonąć.

Od współpracy i dobrego zgrania zależy więc , czy się wzbogacimy… czy może wylądujemy na dnie morza, nie mając kompletnie niczego. Emocjonująca rozgrywka i wzrastające napięcie będą głównymi powodami, dla których nie raz będziemy sięgniecie po Zakazaną Wyspę.

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
polska
Liczba graczy
2-4
Wiek
10+
Czas rozgrywki
ok. 30 min.
Przedział cenowy
60-90 zł

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Dixit

Dixit to niezaprzeczalnie jeden z największych hitów pośród gier planszowych ostatnich lat. Stąd i obecność tegoż tytułu w jednym z naszych wcześniejszych zestawień najlepszych gier planszowych. Dlaczego mimo upływu lat cieszy się ona wciąż tak wielką estymą? Cóż, dzięki potędze wyobraźni.

Wielkoformatowe karty Dixit to bowiem nie tyle piękne obrazki co punkt wyjścia do całej serii skojarzeń. Wszystko co musi zrobić gracz to tak opisać ilustrację z jednej z posiadanych kart, czy to pojedynczym słowem, cytatem bądź dźwiękiem, by pozostali uczestnicy zabawy nie zgadli, o który malunek chodzi.

Pole do popisu jest więc tu ogromne, a sama rozgrywka stanowi idealne ćwiczenie wyobraźni i kreatywności. Nieważne więc ile masz lat – 3 czy 103, Dixit rozrusza twoje szare komórki i zapewni mnóstwo świetnej zabawy.

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
polska
Liczba graczy
3-6
Wiek
8+
Czas rozgrywki
30 min.
Przedział cenowy
77-130 zł

Pełna specyfikacja

94%

Ocena benchmark.pl

Jenga

Niby proste usuwanie i dokładanie drewnianych klocków do wieży, a bawi jak mało co. Pewnie dlatego Jenga to rozrywka ponadczasowa. Budowanie coraz wyższej wieży za pomocą klocków, które trzeba wcześniej z niej wyciągnąć potrafi wywoływać cały wachlarz emocji – od wybuchów psychopatycznego śmiechu wywołanego porażką przeciwnika, poprzez złość na jakiś wyjątkowo oporny klocek i frustrację, gdy koniec końców wieża się zawali, aż po czystą frajdę płynącą ze wspólnej zabawy.

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
angielska
Liczba graczy
2-8
Wiek
6+
Czas rozgrywki
20 min.
Przedział cenowy
75-90 zł

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Uno

Ta niepozorna talia 108 kolorowych kart na pierwszy rzut oka bardziej odrzuca niż zachęca. Ale Uno działa w myśl zasady „dobra gra broni się sama”. Wystarczy do niej zasiąść by dać się porwać świetnej zabawie. Rozgrywka polega tu na pozbyciu się wszystkich kart z ręki. Należy uważać na pułapki innych graczy, którzy nie zawahają się przed użyciem kart specjalnych, a także na to, by w odpowiednim momencie krzyknąć “Uno!”. Jeśli nie krzykniemy… no cóż, lipa. Wówczas znów lądujemy z kilkoma kartami w ręce.

Największa zaleta Uno? Można w nią grać wszędzie – na plaży, na łące, a nawet w samochodzie. W tym ostatnim przypadku lepiej jednak nie drażnijcie kierowcy nadmierną ilością decybeli gdy będziecie ze śmiechem karcić innego gracza, bo nie krzyknął “Uno!”.

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
angielska, polska
Liczba graczy
2-10
Wiek
7+
Czas rozgrywki
ok. 30 min.
Przedział cenowy
14-40 zł

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Pomarańczowe Historie

Jak często miewasz ochotę, by pojechać w jakieś egzotyczne miejsce, pozwiedzać i wziąć udział w nurkowaniu z rekinami albo jeszcze lepiej – poodkrywać tam jakieś tajemnice? Nie trzeba do tego wcale worków pieniędzy. Wystarczy gra Pomarańczowe Historie i rodzina bądź zgrana ekipa znajomych. Ich zadanie? Odgadnąć jak przebiegała wakacyjna historia przedstawiona na jednej z 50 kart znajdujących się w zestawie. Droga ku temu niełatwa, bo okraszona całą masą pytań. Do rozwiązania zagadki przyda się spostrzegawczość i dobra obserwacja otoczenia.

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
polska
Liczba graczy
bez ograniczeń
Wiek
8+
Czas rozgrywki
2-20 min.
Przedział cenowy
30-40 zł

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Odsłon: 14902 Skomentuj artykuł
Komentarze

7

Udostępnij
 1. elvis797979
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-08-12 13:21

  Brakuje Eurobusiness/Monopoly i Magia i Miecz.

  Skomentuj

 2. Zero-Cool
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-08-12 14:29

  Mam jeszcze całą serie Magicznego Miecza na strychu więc jeśli w długi weekend wyłączą prąd i nie będzie można posiedzieć przy Path of Exile to jest alternatywa...

  Skomentuj

 3. slo1q
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-12 15:44

  Z wymienionych tutaj gier to chyba tylko Dixit nadaje się do grania. W szerszym gronie (i odrobinie rozweselaczy :)) Polecam 5 Sekund, Party Alias (hit na każdej imprezie), Koncept, Kolejkę, Założysz się, ewentualnie Trivial Pursuit.

  Skomentuj Historia edycji

 4. Marucins
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-13 00:26

  Moja najlepsza gra "planszowa" tysiąc :)
  Pociąg, pod namiotami, w szkole, w robocie - wszędzie zagrasz.

  Skomentuj

 5. dysan112
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-08-13 08:05

  Szachy, Szachy Czteroosobowe, Warcaby Polskie, Młynek(najstarsza gra planszowa jaka powstała), Monopol, Eurobiznes, Chińczyk, Samotnik

  Tyle w temacie

  Skomentuj

 6. behemot
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-13 11:53

  Polecam grę o tron (strategiczna gra planszowa, reszta produkcji GoT to generalnie lipa do wyciągania kasy) - sporo strategii, losowość na rozsądnym poziomie, dużo interakcji między graczami; jak już ze znajomymi przestaniecie się wykłócać o interpretację zasad - zabawa przednia ;) Dodam, że świat GoT nie ma tu żadnego znaczenia, gra jest świetna nie dlatego, że bazuje na tym universum.

  Fajna jest też agricola.

  Skomentuj

 7. Marboro
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-20 09:33

  Graliśmy ostatnio w Dixit w wersji na 12 osób. Niezła jazda :)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!