Jak poprawić zasięg Wi-Fi - 3 sposoby Sieci

Jak poprawić zasięg Wi-Fi - 3 sposoby

opublikowano przez Karol Żebruń w dniu 2019-01-29

Gdy wasza sieć Wi-Fi działa wolniej niż oczekujecie powód może leżeć nie po stronie operatora internetowego, ale nas samych. Oto sposoby by poprawić pracę domowego Wi-Fi.

Komunikację pomiędzy urządzeniami mobilnymi, komputerami jak i innymi akcesoriami domowego użytku, które wymagają dostępu do internetu lub wzajemnej komunikacji, w pomieszczeniach lub domach, najchętniej realizujemy za pomocą bezprzewodowej łączności Wi-Fi (ewentualnie innych standardów). Powód jest prosty. Przygotowanie lokalu do łączności przewodowej to nie tylko koszty i inwestycje, które podjąć możemy raczej tylko na etapie budowy/remontu, ale też działanie, które narzuca pewne ograniczenia jeśli nie chcemy by w mieszkaniu walały się kable łączące poszczególne urządzenia.

I tak router najczęściej staje tam gdzie zakończyła się wiązka przewodów założonych prze operatora dostarczającego internet. A to oznacza okolice wejścia do mieszkania lub domu, albo inne ale niekoniecznie właściwe miejsce. A my musimy szukać odpowiedzi na pytanie Jak poprawić zasięg Wi-Fi?

Przyczyny osłabienia siły sygnału

Takie nieprzemyślane umieszczenie routera Wi-Fi może skutkować kłopotami z dobrą komunikacją z laptopami, smartfonami, z których nie chcemy korzystać tylko w jednym miejscu, ale tam gdzie nam się żywnie podoba. Są tez inne powody.

Zbyt duża odległość do urządzenia

Powód oczywisty. Siła sygnału maleje wraz ze wzrostem odległości, dlatego im dalej od routera umieścimy odbiornik tym słabszy sygnał będzie miał on do dyspozycji. Spadek mocy sygnału jest szybszy w pomieszczeniach gdzie jest dużo przeszkód niż na zewnątrz w pustej przestrzeni.

Wi-Fi przy oknie
Z domowego Wi-Fi chcemy korzystać gdzie tylko nam się zechce

Źle ustawiony i wykierowany nadajnik/odbiornik Wi-Fi

Sygnał Wi-Fi nie rozchodzi się zazwyczaj w pełni symetrycznie. Zależy od umieszczenia anten w samym routerze, a także ustawienia tegoż. Obszar pokrywany przez sygnał może mieć kształt skrzydeł, być określony kierunkowo i najczęściej rozłożony w jednej płaszczyźnie.

Niemniej najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie routera pośrodku lokalu. Ale zapewnienie dobrej mocy sygnału gdy mamy kilka poziomów (pięter) w lokalu i tak będzie wyzwaniem nawet dla najlepszego routera.

Przeszkody na drodze sygnału

Wszelkiego typu przeszkody, począwszy od elementów konstrukcyjnych w ścianach, o których nawet nie mamy pojęcia, poprzez same ściany, meble i ich wypełnienie , a skończywszy na samym użytkowniku (wystarczy by był zwrócony tyłem do routera), są powodem osłabienia sygnału Wi-Fi.

Zgodnie z zasadami rozchodzenia się i osłabienia sygnału radiowego, łączność na wyższych częstotliwościach w większym stopniu jest wygaszana przez przeszkody. Mówiąc inaczej, czasem trzeba zdecydować, czy szybsze ale podatniejsze na przeszkody 5 GHz, czy jednak 2,4 GHz. Wiele zależy od lokalnych warunków, a w szczególności zagęszczenia innych sieci w okolicy.

Zakłócenia sygnału

Podstawowe przyczyny zakłóceń są dwie. Pierwsza to źle skonfigurowane połączenie, a w szczególności źle dobrany kanał komunikacji. Mówiąc inaczej, kanał, który jest już wykorzystywany przez inne okoliczne routery (problem kluczowy w mieszkaniach, w domach już mniej dokuczliwy).

Bezprzewodowe urządzenia
Bezprzewodowy jest nie tylko dostep internetu

Drugim powodem problemów z wydajną komunikacją Wi-Fi są inne urządzenia domowe, które również posiłkują się częstotliwościami zbliżonymi do Wi-Fi. Mogą to być telefony stacjonarne, zabawki (ale nie te typowe Wi-Fi), a nawet mikrofalówka.

Zbyt słaby router

Ostatni powód to źle dobrany do naszych potrzeb router. Pasmo komunikacji radiowej ma ograniczoną pojemność i gdy zbyt wiele urządzeń chce z niego jednocześnie korzystać, spada przepustowość przypadająca na dane połączenie. Nie pomogą tu wzmacniacze sygnału, jeśli sam router nie zapewni odpowiedniej wydajności.

Dlatego zanim zdecydujemy się zakupić router (w przypadku sieci kablowych/komórkowych warto najpierw sprawdzić czy nie wystarczy ten dostarczany przez operatora) oszacujmy nasze potrzeby. W naszych zestawieniach TOP proponujemy najlepsze routery przeznaczone dla różnych zastosowań.