Na topie

Jak testujemy TV

Autor:
Tomasz Chmielewski

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: 4K Full HD OLED Testy TV Ultra HD

Wyjaśniamy jak wygląda procedura naszych krótkich testów TV. W zakresie oddania barw, poziomu czerni, kontrastu, odwzorowania ruchu.

A A

Wszystkie telewizory testujemy zawsze według takich samych procedur, nie tylko w zakresie oddania barw, poziomu czerni, czy kontrastu, lecz także odwzorowania ruchu, czy skuteczności usuwania przeplotu (deinterlacing). Test przeprowadzamy zawsze po zresetowaniu telewizora do ustawień fabrycznych i aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji (jeśli jest dostępna), w najlepszym trybie fabrycznym - zazwyczaj Ekspert, Film, Hollywood Pro, Kino, Profesjonalny itp. - ale po obowiązkowej korekcie krzywej jasności (gammy) - jeśli telewizor to umożliwia.

Stopień kompensacji ruchu oraz ilość generowanych artefaktów oceniamy wzrokowo korzystając ze specjalnie dobranych materiałów testowych, w tym komercyjnie dostępnych filmów, a także ruchomych plansz zawierających kombinację grafiki komputerowej i scen zarejestrowanych kamerą.

Do pomiaru jasności czerni, kontrastu, charakterystyki jasności, odwzorowania kolorów wykorzystujemy kolorymetr Discus niemieckiej firmy basICColor GmbH, oprogramowanie kalibracyjne Chromapure (Display Calibrations LLC, USA) oraz płyty testowe i kalibracyjne takich marek jak Anchor Bay, Burosch, DVE/JKP, Peter Finzel, czy Spears&Munsil. Badamy zgodność zmierzonych parametrów telewizora z opracowaną przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny rekomendacją ITU-R BT.709-5 (04/2002), zwaną potocznie jako Rec. 709.

Zakres i dokładność kolorymetru Discus:

 • pomiar luminancji w zakresie od 0,05 do 2.500 cd/m2
 • pomiar chromatyczności w zakresie od 0,05 do 2.500 cd/m2
 • Dokładność pomiaru:
  luminacja +/-2% (1~500cd/m2 )
  chromatyczność: +/-0.002 Illuminant D65
  chromatyczność: +/-0.0025 CCT 4000-15000K
  chromatyczność: +/-0.0065 dla innych kolorów


Rozdzielczość dynamiczną (obrazów ruchomych) oceniamy w oparciu o planszę testową przygotowaną przez Advanced PDP Development Center Corporation.

Plansza testowa porusza się poziomo, z lewej na prawą stroną ekranu, z prędkością 6,5 piksela na klatkę. Test pozwala określić dynamiczną rozdzielczość poziomą w zakresie 300-1080 linii. Chociaż maksymalna rozdzielczość pozioma ekranów Full HD to 1920 linii, zakres do 1080 linii jest z praktycznych względów wystarczający bowiem zdecydowana większość telewizorów LCD dostępnych obecnie na rynku wyświetla do 600 linii. Warto zaznaczyć, że w chwili obecnej tylko nieliczne telewizory 4K osiągają maksimum pomiarowe, a zdarzają się i takie, które nie osiągają nawet minimum (300 linii).

Zobacz:

Powinny Cię zainteresować także:

Odsłon: 10081 Skomentuj artykuł
Komentarze

1

Udostępnij

Telewizory w marketplace

 1. robert26011988
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-04-12 18:47

  Czy możecie dokładnie napisać jak i czym można wykonać test rozdzielczości dynamicznej ? Czy da się taki test przeprowadzić w warunkach domowych ?

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!