• benchmark.pl
 • Jak włączyć ukryte opcje programistyczne w systemie Android?
Jak włączyć ukryte opcje programistyczne w systemie Android? Android

Jak włączyć ukryte opcje programistyczne w systemie Android?

opublikowano przez Tomasz Duda w dniu 2013-10-04

Krótki poradnik w którym krok po kroku pokazujemy jak włączyć domyślnie ukryte opcje programistyczne w systemie Android 4.2 lub nowszym.

Po co mi w ogóle opcje programistyczne? No właśnie... jeśli zadajesz sobie podobne pytanie, to albo ich nie potrzebujesz, albo jeszcze nie wiesz, że je potrzebujesz. ;)

W systemie Android od wersji 4.2 wzwyż opcje te są domyślnie ukryte, aby zapobiec przypadkowemu "namieszaniu" w systemie przez użytkowników nieświadomych potencjału tkwiącego w dostępnych tam funkcjach.

Podstawową opcją z której korzystamy na przykład w czasie pisania recenzji smartfonów jest Debugowanie USB. W połączeniu z odpowiednio skonfigurowanym pakietem SDK dla Androida pozwala ono między innymi wykonywać zrzuty ekranowe w sytuacjach, w których tradycyjna metoda (za pomocą kombinacji klawiszy) się nie sprawdza.

To jednak nie koniec możliwości opcji programistycznych. Aktywować można też np. wyświetlanie miejsc, w których wykrywane jest dotknięcie ekranu (przydatne jeśli dotyk wykrywany jest nie tam gdzie trzeba), wyświetlanie granic poszczególnych elementów graficznych (przydatne dla programistów lub grafików) lub wymuszanie antyaliasingu 4x MSAA w aplikacjach OpenGL ES 2.0. Użytkownik dopasowywać może również skalę animacji, włączyć wymuszone renderowanie za pomocą układu graficznego (GPU), ustalić limit procesów działających w tle itp. itd.

Niniejsza procedura wykonana została na przykładzie smartfona Sony Xperia Z Ultra, który właśnie trafił w nasze ręce. Publikacji jego recenzji możecie spodziewać się wkrótce. :)

Po pierwsze wchodzimy w ustawienia systemowe i przewijamy listę do samego dołu.

opcje programistyczne Android 4.2

Jak widać pozycja o nazwie „Opcje programistyczne” nie wyświetla się domyślnie. Wchodzimy więc w „Informacje o telefonie” i dotykamy kilka razy z rzędu pola o nazwie „Numer kompilacji”. UWAGA! Dotknięcia muszą następować dość szybko, jedno po drugim. Wykonujemy tą czynność do chwili, aż na ekranie nie pojawi się komunikat „Jesteś teraz programistą!”.

opcje programistyczne Android 4.2

Wychodzimy z powrotem do Ustawień i... tadam! Opcje programistyczne pojawiły się tuż nad informacjami o telefonie.

opcje programistyczne Android 4.2

Teraz wszystkie możliwości stoją przed Wami otworem. Pamiętajcie jednak, aby zachować umiar w korzystaniu z nich. Przed dokonaniem zmian warto zapisać jakie były ustawienia domyślne (lub po prostu wykonać screenshota). Aktywacja niektórych elementów może w pewnych warunkach mieć niekorzystny wpływ na działanie smartfona. Wszystkie czynności wykonujecie na własną odpowiedzialność.

opcje programistyczne Android 4.2opcje programistyczne Android 4.2opcje programistyczne Android 4.2

marketplace

Komentarze

12
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  nie wiem co autor miał namysli pisząć "ukryte". widoczne jak talerz na stole...
  Zaloguj się
 • avatar
  Pozdrawiam ankietę. Wieczny fanboj symbiana.
  Zaloguj się
 • avatar
  Tomaszu Duda! Jesteś Wielki! Bardzo mi tych opcji brakowało w Androidzie 4.2.2 (HTC One) i nie wiedziałem, jak do nich dotrzeć. Tzn. brakowało mi głównie tego, żeby wyłączyć sobie animacje. Teraz HTC One podczas przechodzenia po poszczególnych poziomach menu działa jak odrzutowiec:-) Wielkie Dzięki za wspaniały artykuł!
  Zaloguj się
 • avatar
  OMG przestańcie na siłę prowokować ludzi do walk android - ios...
  Zaloguj się
 • avatar
  Teraz poproszę o opis poszczególnych funkcji i ustawień. Skoro już pokazaliście jak łatwiej uszkodzić telefon to możecie też napisać jak tego uniknąć ;).
 • avatar
  Może opcja w ankiecie "Nie korzystam z androida"?
 • avatar
  Niestety w androidzie 4.3 nie ma czegoś takiego jak „Numer kompilacji”. Co mam zrobić?
 • avatar
  Android jest do bani, wolę ajfona! :)